WAŻNE I CIEKAWE INFO - CZĘŚĆ 8-MA

Polowania 

Nie będzie kar za przebywanie w lesie podczas polowań. Dzieci nie będą świadkami krwawych łowów. Zakazany będzie trening psów z użyciem żywej przynęty. Nowe prawo łowieckie nareszcie ogranicza przywileje myśliwych. To wielki sukces społeczności, której jesteśmy częścią! Dorzuć się do kolejnych działań ruchu, który współtworzysz!{{action_button("Dorzucam się!")%>

Cześć 

odnieśliśmy wielki sukces! Jeszcze nigdy w historii polskiego parlamentaryzmu nie przeszła ustawa, która tak mocno stanęła naprzeciw interesom lobby myśliwskiego, a po stronie praw ludzi i zwierząt!

Co się m.in. udało uzyskać?

 • Las znów będzie dostępny dla wszystkich - nie tylko dla myśliwych, bo zniesiono kary za tzw. utrudnianie polowań;

 • Dzieci nie będą narażone na drastyczne doświadczenia, bo wprowadzony zostaje zakaz ich uczestnictwa w polowaniach;

 • Koniec znęcania się nad zwierzętami! Nie będzie można szkolić psów i ptaków na żywych ”przynętach”.

 • Będzie po prostu bezpieczniej. Wreszcie myśliwi będą musieli się regularnie badać, tak jak inne osoby posługujące się bronią. Także dlatego, że ustawa zwiększa odległość polowań od miejsc, gdzie przebywają ludzie.

 

Zawdzięczamy to działaniom wielkiego ruchu, który wspieraliśmy od samego początku. Naszym celem było pokazanie, jak wiele osób sprzeciwia się przywilejom dla myśliwych. Dlatego współorganizowaliśmy dwie demonstracje (jedną przed siedzibą PiS, drugą pod Sejmem). Ponad 60 tys. osób poparło apel przeciwko Rzeczypospolitej Myśliwskiej. Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji zrzucali się na te działania.

Prace nad ustawą toczyły się do samego końca, ale my nie odpuszczaliśmy. Dzięki temu udało się! Również dlatego, że budujemy silną, prężną i niezależną od polityków i korporacji społeczność, która razem staje po stronie przyrody. Pomagają w tym regularne wpłaty aktywistek i aktywistów takich, jak Ty. Dzięki Twojemu wsparcie możemy działać szybko i skutecznie. Zachęcam Cię dziś do stałego wsparcia działań Akcji Demokracji. Kliknij poniżej, aby zadeklarować comiesięczną wpłatę.

DORZUCAM SIĘ!

Akcja Demokracja działa wtedy, gdy jest szansa na zmianę! Mobilizujemy się tysiącami i pokazujemy, że obywatelski nacisk ma sens. Gdy posłowie Prawa i Sprawiedliwości znów próbowali przepchnąć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, w kilka dni zebraliśmy 100 tys. podpisów osób, które stają po stronie kobiet, a prawie 2 tysiące osób zrzuciło się na transparenty, których zdjęcia obiegły cały świat!

Już prawie 2 tys. osób regularnie dorzuca się do działań Akcji Demokracji. Dzięki nim możemy planować działania i budować ruch skutecznie walczący o prawa człowieka, ochronę środowiska, przyrodę i sprawiedliwość społeczną. Jeszcze niejedna batalia w obronie przyrody przed nami. W Polsce istnieją środowiska, które są zainteresowane niszczeniem przyrody. Politycy tacy jak były minister Szyszko cały czas mają bardzo mocne zaplecze (chociażby w postaci wpływowego Radia Maryja). Dlatego musimy być dwa kroki przed nimi!

Kliknij link, aby przejść na stronę, na której dokonasz wpłaty.

DORZUCAM SIĘ!

Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS „Posłowie uwzględnili głos społeczeństwa. Nie dali się grupie, która stanowi zaledwie ułamek społeczeństwa oraz "polskiej partii myśliwych", która w Sejmie jest silna” - mówił Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przekonaliśmy posłanki i posłów PiS do odrzucenia ustawy przygotowanej przez ich partyjnych kolegów. A to wielka rzadkość! Stało się tak dlatego, że potrafiliśmy pokazać, że nasze postulaty popiera większość społeczeństwa, co pokazał m.in. nasz sondaż. To działanie sfinansowaliśmy z wpłat aktywistów i aktywistek Akcji. Zachęcam Cię do regularnego wsparcia Akcji! Możesz to zrobić tutaj.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Jest nadzieja dla Sądu Najwyższego

Dzień dobry 

jeśli 3 lipca zacznie obowiązywać PiSowska ustawa o Sądzie Najwyższym, doświadczeni sędziowie zostaną usunięci i zastąpieni politycznymi nominatami. Mamy jednak szansę powstrzymać tę zmianę. Jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Aby uruchomić tę procedurę potrzebny jest zdecydowany głos obywatelek i obywateli.

Komisja Europejska musi zaskarżyć ustawę już na początku czerwca, żeby było to możliwe. Wiemy, że urzędnicy w Brukseli z uwagą przyglądają się głosom płynącym z Polski. Nie podejmą jednak działań, jeśli nie zobaczą wyraźnego obywatelskiego poparcia dla takiego działania.

Dlatego szeroka koalicja organizacji społecznych wystosowała apel. To ważny, nowy głos w działaniach w obronie niezależności sądownictwa. Kliknij w poniższy link, aby go podpisać.

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na stronie internetowej każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość. Ostatnio dzięki podpisom zebranym na stronie udało się pozbawić tytułu profesorskiego Krystynę Pawłowicz, posłankę znaną z języka pełnego nienawiści. Wcześniej aktywiści z Opola doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa.

Teraz jest ostatni moment, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie politycznego zamachu na Sąd Najwyższy. Do tego potrzebny jest także Twój głos.

PODPISZ APEL!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Jesteśmy w Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości, orzeka w sprawach dotyczących porządku prawnego Unii i jest tak samo naszym Trybunałem jak Sąd Najwyższy, czy Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Podobnie, jak powstrzymał nielegalną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, teraz może powstrzymać nieodwracalne zmiany w sądownictwie. Komisja musi jednak szybko zadziałać. Kliknij i podpisz, aby dotarł do niej Twój głos!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Sąd Najwyższy

Wczoraj weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym (SN). Sędziowie SN będą musieli podjąć decyzję: pozostać na stanowisku czy odejść. Powiedz im, żeby zostali i stali na straży wolnych wyborów i prawa, które nie jest pisane pod dyktando polityków!

Dzień dobry 

wczoraj weszła w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która niszczy niezależność wymiaru sprawiedliwości. 87 sędziów [1] staje przed dramatycznym wyborem. Zostać w tym niekonstytucyjnym ciele, czy odejść. Ci, którzy ukończyli, lub wkrótce ukończą  65 rok życia, mają miesiąc na decyzję. Będzie ona miała konkretne skutki dla nas wszystkich. To nam sędziowie ślubowali stać na straży prawa [2]. Dlatego to my dziś powinniśmy jasno powiedzieć: zostańcie bronić wolnych wyborów i naszych praw!

Sąd Najwyższy decyduje o ważności wszystkich wyborów w Polsce, m.in. rozpatruje protesty wyborcze. Jeśli starzy sędziowie odejdą, na ich miejsce pojawią się nowi – wskazani przez, już przejętą przez PiS, Krajową Radę Sądownictwa. Jak zachowają się, gdy trzeba będzie rozstrzygać wątpliwości? Czy oprą się naciskom partii rządzącej?

Decyzje Sądu Najwyższego mają też konkretne znaczenie dla każdej i każdego z nas. Kilka dni temu SN uznał, że kobietom samozatrudnionym należy się prawo do zasiłku macierzyńskiego [3]. Stanął też po stronie obywateli i obywatelek, którym władze publiczne zakazują pokojowych zgromadzeń [4]. Na te wyroki powołują się potem inne sądy.

Sędziowie wahają się, co zrobić. Rezygnacja może być kusząca, ponieważ trwanie na stanowisku to dalsze narażanie się na ataki rządzących. Jasny głos od obywatelek i obywateli pomoże im podjąć tę decyzję. Chcemy, by pozostali na stanowisku! Zespół Akcji przekaże sędziom osobiście głos społeczności Akcji Demokracji, jak tylko zbierzemy 10 tys. podpisów pod apelem. Już teraz dołącz swój głos!

 

Nasze działania są widoczne i spektakularne. Tak było w Czarny Piątek, gdy aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji rozdawali dłonie-transparenty z napisem „Stop zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej”. Stały się ważnym elementem demonstracji w obronie praw kobiet. Podobne działania będziemy podejmować w obronie państwa prawa i trójpodziału władzy. Apel do sędziów SN to nie nasze ostatnie słowo!

Konstytucja mówi wyraźnie: „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.” [5]. Ustawy sądowe przepchnięte ostatnio przez PiS, w tym ustawa o SN, łamią tę zasadę. Ale możemy dbać o tę odrębność, apelując do sędziów o pozostanie na stanowiskach! 

Im więcej sędziów uda nam się do tego przekonać, tym więcej będzie orzeczeń Sądu niezależnych od polityków. Naszym zdecydowanym działaniem możemy postawić tamę możliwym nadużyciom w trakcie wyborów. Dołącz swój głos do apelu!

 


Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS 65-letni sędziowie, którzy postanowią zostać, muszą w tym celu złożyć na ręce Prezydenta „oświadczenie woli” - tak mówi nowa ustawa. Mimo że, zgodnie ze starą ustawą, której powinni być wierni, mają oni prawo zasiadać w Sądzie Najwyższym jeszcze przez 5 lat. W tym czasie odbędą się wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego. Dlatego chcemy, by wypełnili ślubowanie sędziego Sądu Najwyższego i trwali na stanowiskach. Jeżeli Prezydent nie uwzględni ich woli, to na niego spadnie odpowiedzialność za złamanie Konstytucji. Podpisz apel do sędziów o pozostanie na posterunku!

 

[1] Wśród 87 sędziów Sądu Najwyższego, znajduje się 28 osób, które ukończyło 65 lat i jeśli w ciągu miesiąca nie poproszą prezydenta o zgodę na dalszą pracę, przejdą na emeryturę. Pozostałym ustawa umożliwia w ciągu 6 miesięcy przejście w stan spoczynku.

[2] Art. 27 Ustawa Dz.U.2016.0.1254 t.j. - Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

[3] Precedensowy wyrok SN ws. zasiłku macierzyńskiego i samozatrudnienia,  źródło 29.03.2018 r. 

[4] Organizatorzy kontrmiesięcznic wygrali przed SN. Wojewodzie grozi kara więzienia za ich zakazywanie, Oko.Press, 28.03.2018 r. 

[5] Art. 173 Konstytucji.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Co zrobić z ONR?

ONR coraz śmielej panoszy się na ulicach naszego kraju. Choć partia rządząca sprzyja narodowcom, na szczęście  zrobić coś mądrego mogą prezydentki miast i starostowie. Napisz krótki list do swojego samorządu, by zaczął kontrolować  działania tej organizacji.

 

Dzień dobry

gdańska Stocznia to symbol jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.  Ten symbol został niedawno zbezczeszczony przez ONR, który urządził sobie w tym miejscu obchody powstania przedwojennego Obozu Narodowo Radykalnego. Prezydent Gdańska zapowiedział, że podejmie działania wobec tej organizacji [1]. To samo powinni zrobić wszyscy inni prezydenci i starostowie miejscowości, w których działa ONR.

Czy przeciw ONR-owi są prowadzone śledztwa? Czy członkowie ONR-u propagowali faszyzm lub nawoływali do nienawiści rasowej? O to samorządowcy mogą zapytać policję i prokuraturę. Mogą też sprawdzić, co o działalności ONR piszą lokalne media. Prezydentka Łodzi dowie się z nich na przykład, że łódzki działacz stowarzyszenia bierze udział w maratonie dumnie prezentując podczas tej masowej imprezy nazistowski symbol SS [2].

Jeśli ONR łamie prawo [3], to samorząd powinien zażądać od władz stowarzyszenia wyjaśnień. Za ich odmowę grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli naruszeń prawa jest wiele, sąd może też rozwiązać stowarzyszenie.

Wkrótce rozpoczyna się kampania wyborcza. Chcemy, żeby prezydentki i prezydenci miast oraz starościny i starostowie powiatów dostali jasny sygnał, że oczekujemy zdecydowanych działań przeciw faszyzmowi. To oni powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za nasze – ich wyborczyń i wyborców - bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Mają po temu odpowiednie narzędzia. Takie działania będą czytelnym sygnałem dla ONR-u, że ktoś patrzy mu na ręce. I że nie są to tylko pojedynczy obywatele i obywatelki na blokadach faszystowskich marszy. 

O tym wszystkim samorządowcy dowiedzą się, jeśli wyślesz do nich osobisty e-mail. Daj zatem znać swojemu prezydentowi lub starościnie, że chcesz, by na poważnie zajęli się ONR-em. Dzięki temu jest szansa, że sięgną po uprawnienia, o których może nawet nie wiedzą. Kliknij poniżej, by wejść na stronę z formularzem do wysłania e-maila i wskazówkami. Znajdziesz tam też już wpisany adres mailowy.

NAPISZĘ!

Pisanie e-maili to naprawdę skuteczne działanie. Dzięki listom do urzędników i samorządowców udało nam się doprowadzić do wpisania walki z zanieczyszczeniami powietrza do mazowieckich planów ochrony powietrza a potem do przyjęcia uchwały smogowej. Dotarliśmy także z naszym apelem przeciwko odkrywce węgla do wielkopolskich decydentów, dzięki czemu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wydała zgody na kolejną kopalnię, rujnującą przyrodę i  życie okolicznych mieszkańców.

ONR jest stowarzyszeniem oficjalnie zarejestrowanym w Krakowie. Jednak, jak sam się chwali, ma ok. 90 oddziałów w całym kraju. Ich poczynania opisuje na swojej stronie. W każdej z tych miejscowości lokalny oddział powinien być prześwietlony przez samorząd. Potwierdza to opinia prawna, którą zamówiliśmy, by ułatwić starostom i prezydentom miast na prawach powiatu działania [4]. 

Jeżeli samorządowcy nie zaczną działać, ONR będzie rósł w siłę z cichym przyzwoleniem władz. A my będziemy musieli patrzeć na kolejne szokujące zdjęcia, na których młodzi ludzie ożywiają demony przeszłości. Jeśli chcesz coś zrobić w tej sprawie, napisz kilka słów do swojego starosty lub prezydenta.

NAPISZĘ DO PREZYDENTA!

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS ONR jawnie odwołuje się do faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni [5]. W ten sposób daje też sygnał innym nacjonalistycznym środowiskom, że mogą już otwarcie krzyczeć o „Polsce tylko dla Polaków”, rasowej czystości, czy „wieszaniu syjonistów” [6]. Niestety, nie możemy liczyć na to, że rząd zajmie się tym problemem. Dlatego dziś ogromna odpowiedzialność spoczywa na władzy samorządowej. To ona ma obowiązek i narzędzia, by chronić nas przed coraz śmielszymi i agresywniejszymi zachowaniami ONR-u. Kliknij, by napisać list do samorządu, aby zajął się tą sprawą.

[1] Adamowicz po marszu ONR w Gdańsku: Będę wnioskował o delegalizację ONR, Gdańsk NaszeMiasto.pl, 15.04.2018

[2] Działacz ONR startował w biegu charytatywnym z symbolem SS. Będzie kolejne śledztwo w sprawie propagowania nazizmu w Łodzi, Łódź Wyborcza.pl, 12.04.2018

[3] ONR posługuje się faszystowską symboliką i emblematami, co jest sprzeczne z zawartym w Art. 13 Konstytucji RP zakazem istnienia organizacji, które odwołują się w swoich programach do „totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu”. Działalność ONR jest z kolei sprzeczna z ujętym w tym samym artykule zakazem istnienia organizacji, których „program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową” . O działaniach tych szeroko informują media, są też monitorowane przez organizacje pozarządowe. Więcej informacji znajdziesz tu: Anna Tatar z NIGDY WIĘCEJ o przestępstwach z nienawiści (w kontekście wypowiedzi ONR-u), vimeo.com, 8.05.2017; Badacz rasizmu: Mamy falę nienawiści bez precedensu w najnowszej historii Polski, Newsweek, 30.09.2016; Katalog Wypadków – Brunatna Księga, Nigdy Więcej nr 22, 2016

[4] Ekspertyzę znajdziesz tu: akcja.link/onr-info

[5] "Faszystowski ONR". Sąd: nie dopuszcza się zniesławienia ten, kto mówi prawdę, trojmiasto.wyborcza.pl, 21.02.2018

[6] Tak PiS i narodowcy przez lata ośmielali neonazistów. Dowodów jest cała masa, wp.pl, 21.01.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nasza trudna historia

W tym tygodniu obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Prezydent Andrzej Duda, jest jedną z głównych osób widocznych podczas obchodów. Niedawno podpisał ustawę o IPN, ograniczającą mówienie o prawdzie historycznej. Przypomnijmy mu i innym politykom obozu rządzącego, że czas na nowelizację! Podpisz apel!

 


 

Cześć

75 lat temu miał miejsce wielki zryw ludności żydowskiej, Powstanie w Getcie Warszawskim. W tym tygodniu w całej Polsce odbywały się uroczyste obchody. W państwowych brał udział Prezydent Andrzej Duda, polityk, który podpisał ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

Ustawa o IPN wprowadza faktyczną cenzurę i karze więzieniem za mówienie prawdy. Jak w takiej sytuacji mierzyć się zarówno z jasnymi i ciemnymi kartami historii Polski i przeprowadzać uczciwą debatę na temat postaw Polek i Polaków podczas II Wojny Światowej?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sam Prezydent zdają sobie sprawę z tego, że popełnili błąd. Marszałek Karczewski mówił wręcz, że ustawa jest „zawieszona”. Jednak ona dalej obowiązuje, a konkretne osoby są skarżone za dawanie świadectwa. To nie słowa Karczewskiego mogą zawiesić obowiązywanie ustawy, a nowelizacja feralnego art. 55a [1]. Przypomnijmy o tym politykom PiS! 

Głos polskich władz to przyznanie się do błędu. Oni sami dostrzegają, że ustawa o IPN popsuła relacje Polski z partnerami zagranicznymi. W ich interesie politycznym jest nowelizacja przepisów. Popełnili poważny błąd, przy okazji doprowadzając do nakręcenia antysemickiego szaleństwa. Głosy, które dotychczas były marginesem debaty publicznej, wkroczyły do głównego nurtu. 

Dlatego teraz czas na Twoje działanie. Pokażmy wspólnie, że wierzymy, że to się uda! Nagłośnienie tej sprawy w tym momencie spowoduje, że polskie władze będą musiały skonfrontować się ze złożonymi deklaracjami i podjąć konkretne kroki prawne. Póki sprawa jest głośna. Kliknij link poniżej, aby podpisać apel do Władz RP.

 


Póki temat jest obecny w debacie publicznej, możemy doprowadzić do uchylenia przepisów na mocy których można wsadzać do więzienia za odwagę mówienia prawdy historycznej. Jednak z każdym dniem będzie o to trudniej. Jeśli ustawa przetrwa, utkniemy z tym bublem na dobre. W zależności od widzimisię władz raz, ustawa będzie "działać", a raz będzie zawieszona!

W ciągu kilku tygodni opublikujemy film, na który zrzuciły się osoby zaangażowane w działania na rzecz uchylenia art. 55a ustawy o IPN.Opowiemy w nim o skutkach tego bubla prawnego. Na razie zbieramy informacje i przygotowujemy konspekt. Chcemy dotrzeć z filmem jak najszerzej za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji już niejednokrotnie przekonali władze do wycofania się z wcześniej planowanych przepisów. Ostatnio, gdy rząd chciał decydować, na co pójdą pieniądze ze zbiórek publicznych. Tym razem będzie trudniej, bo ustawa już obowiązuje. Nasza nadzieja w tym, że część polityków PiS daje znać, że należy pójść po rozum do głowy. Kliknij link, aby podpisać apel.

 


Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Sprzeczne komunikaty płyną nawet z Prokuratury Generalnej, kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę, z którego resortu - ministerstwa sprawiedliwości wyszła ustawa. Jako prokurator stwierdził, że ustawa jest… niekonstytucyjna [2]. Skoro więc sami twórcy wiedzą, że popełnili błąd, przypomnijmy im, że to właściwy moment na nowelizację. Kliknij link, aby podpisać apel.

[1] „Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

[2] Prokurator Generalny: Jeden z przepisów nowelizacji ustawy o IPN jest niekonstytucyjny, Dziennik.pl, 22.03.2018 r. 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nie ma wolności bez solidarności!

Ponad 30 tysięcy głosów solidarności trafiło do osób z niepełnosprawnościami, które wraz z opiekunkami przez 40 dni protestowały w Sejmie. Nie dajmy zapomnieć o wciąż aktualnych postulatach: udostępnij grafikę na Facebooku lub zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia!

Dzień dobry

w zeszłym tygodniu, razem z Natalią z zespołu Akcji Demokracji, przekazaliśmy przedstawicielkom osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunom i rodzicom wyrazy solidarności od ponad 30 tysięcy osób. Tyle z nas podpisało się pod apelem, który powstał, aby wyrazić solidarność z protestującymi w Sejmie i poprzeć ich postulaty. Podpisy tak wielu ludzi przyjęte zostały z zaskoczeniem, szczęściem i wzruszeniem.

Podczas spotkania w Toruniu poczułem, jakie znaczenie dla protestujących mają takie gesty. Dają im siłę, niezbędną do działań na rzecz  wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Ich postulaty ciągle nie zostały spełnione, a rozwiązania zaproponowane przez rząd nie działają [1].  Nie pozwól, aby 40 dni wyczerpującego protestu, który pokazał całej Polsce, z czym borykają się osoby z niepełnosprawnościami, zostały zapomniane!

Przed nami jeszcze wiele pracy na rzecz godnego życia osób z niepełnosprawnościami. Głosy wsparcia ze strony aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji okazały się bardzo ważne. Takie działania mają sens! Proszę Cię o zrobienie podobnego gestu. Udostępnij znajomym post na Facebooku, a jeśli nie korzystasz z FB, zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia. Przypomnij, że postulaty ciągle nie zostały zrealizowane. Twój prosty gest sprawi, że o sytuacji osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodziców ciągle będzie głośno!

UDOSTĘPNIAM POSTULATY NA FB!

Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji wspierali protest w Sejmie od samego początku. 12 maja byliśmy na marszu solidarności z protestującymi, przygotowaliśmy i rozdawaliśmy transparenty oraz tysiące naklejek. Zorganizowaliśmy internetową akcję na Dzień Super Matki.  Wspierając osoby z niepełnosprawnościami mówimy: nie ma wolności bez solidarności z najsłabszymi i bez zapewnienia im godnego życia.

Broniąc niezależnego sądownictwa, praw kobiet czy proponując realne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza, odwołujemy się do wartości, jakie przyświecają Akcji od samego początku. Należy do nich także sprawiedliwość społeczna. Udostępnij post z niespełnionymi postulatami, a jeśli nie korzystasz z FB, zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia. Okaż w ten sposób solidarność  z osobami z niepełnosprawnościami.Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji

PS Podpisami, udziałem w demonstracjach wsparliśmy postulaty dorosłych osób z niepełnosprawnościami ich opiekunów i rodziców, którzy strajkowali w Sejmie. Sytuacja wymaga całościowych rozwiązań, gwarantujących różnym osobom godne życie.  Dlatego zawiązany w trakcie protestu Komitet Społeczny #Jesteśmy apeluje o pełne wdrożenie Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Apel możesz podpisać tutaj!

[1] Cudu nie będzie. Rehabilitacja bez kolejki i bez limitów jest nierealna, Polityka, 9.07.2018.

 

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Dzieci polujące na drobną zwierzynę?! 

Cześć

Decathlon, wielka sieć sklepów sportowych, wciąż czerpie zyski z narażania dzieci na niebezpieczeństwo. Ciepłe kalosze dla dzieci, „przeznaczenie: na polowania na drobną zwierzynę w otwartym terenie w zimne dni” - brzmi opis na stronie sklepu. To szokujące, ponieważ ostatnie zmiany w prawie łowieckim wyraźnie zakazały udziału dzieci w polowaniach. Sprawą zajął się, na szczęście, Bartosz.

Pod petycją, jaką założył na Naszej Demokracji, brakuje już niewielu podpisów do pięciu tysięcy. Bartosz zapowiedział, że jeśli uda się  zebrać tę okrągłą liczbę, to w przyszłym tygodniu zaniesie je do zarządu firmy, by wymóc ostateczną zmianę w postępowaniu sklepu. Szanse ma duże, bo odkąd rozpoczął swoją kampanię, sklep wycofał już większość myśliwskich produktów  dla dzieci, na przykład kamizelki. Dołącz swój głos do apelu, klikając poniżej.

 

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na tej platformie każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości, czy demokracji, to odpowiedni adres.
 
Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość.Dzięki podpisom zebranym na stronie udało się doprowadzić do wyrzucenia z uczelni Krystyny Pawłowicz za jej pełne nienawiści wypowiedzi. Kampania przeciwko atakom polityków na TVN przyczyniła się z kolei do zdystansowania się od nich samego premiera. Teraz czas wystąpić przeciwko moralnie wątpliwym działaniom wielkiej sieci handlowej.
Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Reclaim our right to help

Manuel was arrested for saving people from drowning. He will now be tried for human smuggling. We demand the EU stops criminalising our heroes from saving people fleeing war.

 

 

 

 

Hi

 

“Every day I had to make the hardest decision anyone could ever face — who to save from drowning. [...] We tried to save them [children] first. When we pulled them out of the freezing water, their feet were the coldest feet I have ever felt in my life.”

These are the words of Manuel, a firefighter from Spain, who will soon be tried for human smuggling. [1] In less than a month, Greece will try him for rescuing people from drowning. Every day, brave volunteers across Europe risk the same fate as Manuel. But we have a plan:

We’ve been working with partners on an official EU petition, known as aEuropean Citizens’ Initiative. It requires 1,000,000 EU citizens to sign and would legally compel the EU to listen to our proposals. It could even lead directly to a change in the relevant EU migration law, which currently criminalises compassion. [2]

This is the first week of organised signature collection. If our whole community supports this initiative now, we can make a big splash in the media. This could grab the EU’s attention before we even reach one million signatures!

Sign the European Citizens’ Initiative now!

The initiative also speaks to the root causes of why volunteers need to risk their freedom in the first place. Volunteers like Manuel feel an urgency to brave EU seas because of the collective failure of our EU governments. People continue to drown. A lack of EU rules disempowers ordinary people who want to help by providing their homes and safe passage.

The European Citizens’ Initiative calls for precisely such rules so that ordinary people can open their own homes to people. Volunteers like Manuel won’t be able to rest until people fleeing war don’t have to risk their lives just to reach refuge.

Add your name to the European Citizens’ Initiative!

We know European Citizens’ Initiatives can work, and that our community can make them work! We led one last year and dealt big blows to Monsanto. [3] This was due to our community, our partners, [4] and over one million EU citizens who signed. Now we can do it all again, this time to ensure people like Manuel are no longer criminalised in Europe.

When Manuel and his fellow volunteers were arrested in 2016, the WeMove community came together to help. With our partners [5], we built a wave of support that brought Manuel all the way to the EU Commission in Brussels. Although the Commissioner for Migration acknowledged the problem, the EU left him to face prosecution by Greece. We can’t let him stand alone.

People like Manuel have shown us that there is another face to Europe. If we come together again now, we can show our support for Manuel AND tackle the root of the problem by changing EU law. If people fleeing war and persecution have safe ways to reach Europe, volunteers like Manuel will no longer have to risk their freedom to save others.

Are you in? Sign now!

In solidarity,

David (Brussels), Virginia (Madrid), Fernando (Bologna) and the rest of the WeMove team.

P.S. This is an official EU petition, so you will have to enter some of your details twice, and more information is required than for a typical petition. WeMove has no access to the detailed personal information required by your national government to complete your signature. Thank you for continuing to stand side-by-side with Manuel, volunteers at sea and people fleeing for their lives.

 

[1] https://elpais.com/elpais/2016/01/18/inenglish/1453131017_476612.html

[2] European Parliament study: “Fit for Purpose? The Facilitation Directive and the Criminalisation of Humanitarian Assistance to Irregular Migrants” http://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document.html?reference=IPOL_STU%282016%29536490 Actual text of the EU’s Facilitation directive: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A32002L0090

[3] The European Parliament banned Monsanto lobbyists, and now has a special committee investigating pesticides! https://www.theguardian.com/environment/2017/sep/28/monsanto-banned-from-european-parliament http'://www.europarl.europa.eu/committees/en/pest/home.html

[4] Campact, CEO, GLOBAL2000, Greenpeace, SumOfUs, Avaaz, Health and Environment Alliance, the Danish Society for Nature Conservation, Pesticide Action Network, Skiftet, and all supporting organisations in the 100-strong ECI coalition

[5] socialplatform and PROEMAID

 

 

 

 

One thing to do for women's day

We're mobilising again for women's rights in Europe: please share our petition to end violence against women and girls! A huge change is within our reach, but those in power need a big push, so the more we are the more power we have!

 

 

 

Hi

Are “traditional family values” and fear of “transvestites” reasons to let women suffer domestic violence and rape? [1] For some men in power, they are. But their time is up.

Bulgaria just refused to apply nationally the powerful European convention to fight violence against women. But that’s not all. It currently leads the EU - and the Union-wide process of ratifying the convention.

Member states could vote to make Europe a safer place for all women as soon as in 2 weeks - but Bulgaria continues to resist taking meaningful action. It now stands in the way of protecting 250 million women and girls: in Bulgaria, but also all across Europe.

We’ve had enough! You and over 109,000 of us have already signed our petition. With 200,000 signatures we will publicly deliver it to the Bulgarian officials. They started their EU presidency among corruption scandals and PR disasters. [2] If they see us as another threat to their image of a modern EU country, we might be able to push them to support more ambitious EU action to save their face.

No more stalling, no more excuses: on this International Women’s Day we will show our power. Please take action: share the petition NOW with your friends and family.

Share our petition to help fight violence against women

 

**You can also forward the email below to your friends to help us reach 200,000 signatures:**

Join the wave of mobilisation for women’s rights: sign our petition to end violence against women and girls in Europe. A huge change is within our reach, but those in power need a big push! 

Hi,

Are “traditional family values” and fear of “transvestites” reasons to let women suffer domestic violence and rape? [1] For some men in power, they are. But their time is up.

Bulgaria just refused to apply nationally the powerful European convention to fight violence against women. But that’s not all. It currently leads the EU - and the Union-wide process of ratifying the convention.

Member states could vote to make Europe a safer place for all women as soon as in 2 weeks - but Bulgaria resists taking meaningful action. It now stands in the way of protecting 250 million women and girls: in Bulgaria, but also all across Europe.

We’ve had enough! Already 109,000 of us signed our petition. With 200,000 signatures we will publicly deliver it to the Bulgarian officials. They started their EU presidency among corruption scandals and PR disasters. [2] If they see us as another threat to their image of a modern EU country, we might be able to push them to support more ambitious EU action to save their face.

No more stalling, no more excuses: on this International Women’s Day we will show our power. Please sign the petition NOW!

Sign up to help fight violence against women

Good laws can change whole societies, and the Istanbul convention is the best legal framework we could have to end violence against women and children. It provides protection. It punishes perpetrators. It gives our states powerful binding tools to prevent and prosecute rape, beatings, exploitation and trafficking, harassment and stalking: the unacceptable everyday reality of millions of women across Europe. [3]

Last year we celebrated an important commitment: the EU signed the Istanbul convention. But a signature is not enough - to be effective, the convention must be ratified and applied broadly. And now it's future is at risk.

As the country currently leading the work of the Council of the EU, Bulgaria has the most power to set the course for the entire process of EU ratification of the convention. But from what we hear outside the Brussels negotiating rooms, it looks like they’re pushing to make the EU implementation barely symbolic!

We’re angry: we’ve had enough of people - and countries - standing in the way of justice! This Women’s Day we’re speaking up for the right of each of us to live free from violence and fear.

There’s no stronger message the Bulgarians can get than hundreds of thousands of voices from across Europe calling them to action. Please sign the petition today and help us pressure those in power to join us on the right side of history!

Sign up to help fight violence against women

Just a few weeks ago Bulgaria’s government decided to stop a national parliament vote on their ratification of the convention because of concerns it would “promote homosexuality and transvestites” . Clearly Bulgarian politicians haven’t read the convention - and haven’t realised the power of social movements to expose and stop violence and harassment. [4]

The #metoo movement made us confront an ugly reality: everyday, everywhere, women face violence. One in three women you know in the EU has been harmed or harassed. [5] It’s a brutal truth. But the movement also showed us the power we have when we come together.

For decades people fought hard and won the rights and freedoms which women in Europe enjoy today. But we haven’t yet won Europe for women. But we can: we’ve already begun. It takes all of us to bring about real change, but good laws can help us get there much faster - and save many lives in the process. Join this movement now by signing our petition!

Sign up to help fight violence against women

Thank you,

David (Brussels), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

Polowania

Nie będzie kar za przebywanie w lesie podczas polowań. Dzieci nie będą świadkami krwawych łowów. Zakazany będzie trening psów z użyciem żywej przynęty. Nowe prawo łowieckie nareszcie ogranicza przywileje myśliwych. To wielki sukces społeczności, której jesteśmy częścią! Dorzuć się do kolejnych działań ruchu, który współtworzysz!{{action_button("Dorzucam się!")%>

Cześć 

odnieśliśmy wielki sukces! Jeszcze nigdy w historii polskiego parlamentaryzmu nie przeszła ustawa, która tak mocno stanęła naprzeciw interesom lobby myśliwskiego, a po stronie praw ludzi i zwierząt!

Co się m.in. udało uzyskać?

 • Las znów będzie dostępny dla wszystkich - nie tylko dla myśliwych, bo zniesiono kary za tzw. utrudnianie polowań;

 • Dzieci nie będą narażone na drastyczne doświadczenia, bo wprowadzony zostaje zakaz ich uczestnictwa w polowaniach;

 • Koniec znęcania się nad zwierzętami! Nie będzie można szkolić psów i ptaków na żywych ”przynętach”.

 • Będzie po prostu bezpieczniej. Wreszcie myśliwi będą musieli się regularnie badać, tak jak inne osoby posługujące się bronią. Także dlatego, że ustawa zwiększa odległość polowań od miejsc, gdzie przebywają ludzie.

 

Zawdzięczamy to działaniom wielkiego ruchu, który wspieraliśmy od samego początku. Naszym celem było pokazanie, jak wiele osób sprzeciwia się przywilejom dla myśliwych. Dlatego współorganizowaliśmy dwie demonstracje (jedną przed siedzibą PiS, drugą pod Sejmem). Ponad 60 tys. osób poparło apel przeciwko Rzeczypospolitej Myśliwskiej. Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji zrzucali się na te działania.

Prace nad ustawą toczyły się do samego końca, ale my nie odpuszczaliśmy. Dzięki temu udało się! Również dlatego, że budujemy silną, prężną i niezależną od polityków i korporacji społeczność, która razem staje po stronie przyrody. Pomagają w tym regularne wpłaty aktywistek i aktywistów takich, jak Ty. Dzięki Twojemu wsparcie możemy działać szybko i skutecznie. Zachęcam Cię dziś do stałego wsparcia działań Akcji Demokracji. Kliknij poniżej, aby zadeklarować comiesięczną wpłatę.

DORZUCAM SIĘ!

Akcja Demokracja działa wtedy, gdy jest szansa na zmianę! Mobilizujemy się tysiącami i pokazujemy, że obywatelski nacisk ma sens. Gdy posłowie Prawa i Sprawiedliwości znów próbowali przepchnąć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, w kilka dni zebraliśmy 100 tys. podpisów osób, które stają po stronie kobiet, a prawie 2 tysiące osób zrzuciło się na transparenty, których zdjęcia obiegły cały świat!

Już prawie 2 tys. osób regularnie dorzuca się do działań Akcji Demokracji. Dzięki nim możemy planować działania i budować ruch skutecznie walczący o prawa człowieka, ochronę środowiska, przyrodę i sprawiedliwość społeczną. Jeszcze niejedna batalia w obronie przyrody przed nami. W Polsce istnieją środowiska, które są zainteresowane niszczeniem przyrody. Politycy tacy jak były minister Szyszko cały czas mają bardzo mocne zaplecze (chociażby w postaci wpływowego Radia Maryja). Dlatego musimy być dwa kroki przed nimi!

Kliknij link, aby przejść na stronę, na której dokonasz wpłaty.

DORZUCAM SIĘ!

Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS „Posłowie uwzględnili głos społeczeństwa. Nie dali się grupie, która stanowi zaledwie ułamek społeczeństwa oraz "polskiej partii myśliwych", która w Sejmie jest silna” - mówił Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przekonaliśmy posłanki i posłów PiS do odrzucenia ustawy przygotowanej przez ich partyjnych kolegów. A to wielka rzadkość! Stało się tak dlatego, że potrafiliśmy pokazać, że nasze postulaty popiera większość społeczeństwa, co pokazał m.in. nasz sondaż. To działanie sfinansowaliśmy z wpłat aktywistów i aktywistek Akcji. Zachęcam Cię do regularnego wsparcia Akcji! Możesz to zrobić tutaj.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

A plan means nothing -- Action is crucial

Our oceans are dying. The European Union has promised to stop pollution and overfishing, but we need action.  You already signed our petition, please

 

 

 

 

 

Hi

Our oceans are dying. Global warming, plastic pollution and overfishing are to blame. And the European Union isn’t acting quickly enough.

Next Tuesday, Europe’s environment ministers - including France’s Nicolas Hulot - will meet in Bulgaria. But the ocean isn’t even on their agenda.

If we can get ministers to talk about ocean protection at their meeting, they’ll be reminded about the promises they’ve already made. It will turn up the pressure on them to act.

We’ll be outside the meeting with a huge banner, some of us in big fish and seahorse costumes! Ministers entering the building won’t be able to miss it.

Right now the banner will say 114,524 citizens in Europe demand ocean protection. But it’ll look much stronger if it says we are 150,000. You already added your name, when we started our campaign. But you may know people who care for the ocean as well?

Share Now

We already know from a meeting delegate that our fast-growing petition is being noticed by political staff and other delegates. We have a plan to reach Ministers directly too, which is still hush-hush.

However, we can say it will really help if we are able to show rising support in the form of thousands more people adding their names to the petition. Can you help and share?

Share Now

Let’s have a closer look at overfishing, a major threat to our seas: 96% of fish in the Mediterranean and 86% in the Black Sea are overfished. [1] 87% of the fish stocks in the North Atlantic are fished to a maximum or are even overfished. [2] Fish being eaten today may already be extinct in a few years.

The EU agreed there is an oceans crisis and made a plan starting at 2015. But after three years, we have to face the fact that they are not keeping their promises. When they set fishing quotas, politicians listen to the fishing industry instead of scientists or us, the citizens of Europe. But there is hope, because there are simple and cheap solutions. [3]

We need to allow fewer fish to be caught to protect marine life and make sure jobs in the fishing industry stay secure. A webcam filming the catch on every trawler and sensors on the nets could make sure the rules are being followed.

Share Now

It’s great that the European Union has made promises to protect the ocean at last. That’s thanks to millions of people around the world demanding healthy seas - including the more the 114,008 WeMove.EU members who’ve joined our call so far.

On Tuesday, we’ll be there in person to demand Environment Ministers keep their promises for the ocean.

David (Brussels), Jörg (Lübeck) and Julia (Warsaw) on behalf of the WeMove.EU-Team

PS: The big fish ray and seahorse costumes are already sent to Sofia, Bulgaria. The banner will be printed soon, but we’ll wait until the very last moment to count all the signatures. We would be happy if we could count some of your friends in as well. Share now

You also can forward the email we have copied here for you - this time it’s has the button to click on and sign.

---- email to ask your friends and family to sign the petition ----

Our oceans are dying. The European Union has promised to stop pollution and overfishing, but we need action. Can you sign to demand ocean protection now?

 

 

 

 

Our oceans are dying. Global warming, plastic pollution and overfishing are to blame. And the European Union isn’t acting quickly enough.

Next Tuesday, Europe’s environment ministers - including France’s Nicolas Hulot - will meet in Bulgaria. But the ocean isn’t even on their agenda.

If we can get ministers to talk about ocean protection at their meeting, they’ll be reminded about the promises they’ve already made. It will turn up the pressure on them to act.

We’ll be outside the meeting with a huge banner, some of us in big fish and seahorse costumes! Ministers entering the building won’t be able to miss it.

Right now the banner will say 114,524 citizens in Europe demand ocean protection. But it’ll look much stronger if it says we are 150,000. Can you sign too?

Please sign our petition

We already know from a meeting delegate that our fast-growing petition is being noticed by political staff and other delegates. We have a plan to reach Ministers directly too, which is still hush-hush.

However, we can say it will really help if we are able to show rising support in the form of thousands more people adding their names to the petition. Can you help?

Add your name here

Let’s have a closer look at overfishing, a major threat to our seas: 96% of fish in the Mediterranean and 86% in the Black Sea are overfished. [1] 87% of the fish stocks in the North Atlantic are fished to a maximum or are even overfished. [2] Fish being eaten today may already be extinct in a few years.

The EU agreed there is an oceans crisis and made a plan starting at 2015. But after three years, we have to face the fact that they are not keeping their promises. When they set fishing quotas, politicians listen to the fishing industry instead of scientists or us, the citizens of Europe. But there is hope, because there are simple and cheap solutions. [3]

We need to allow fewer fish to be caught to protect marine life and make sure jobs in the fishing industry stay secure. A webcam filming the catch on every trawler and sensors on the nets could make sure the rules are being followed.

Sign now

It’s great that the European Union has made promises to protect the ocean at last. That’s thanks to millions of people around the world demanding healthy seas - including the more the 114,008 WeMove.EU members who’ve joined our call so far.

On Tuesday, we’ll be there in person to demand Environment Ministers keep their promises for the ocean.

Can you add your name? Please sign our petition

David (Brussels), Jörg (Lübeck) and Julia (Warsaw) on behalf of the WeMove.EU-Team

PS: The big fish ray and seahorse costumes are already sent to Sofia, Bulgaria. The banner will be printed soon, but we’ll wait until the very last moment to count all the signatures. Can we count you in too? Sign here

 

 

References

[1] http://www.fao.org/3/a-i5496e.pdf

[2] http://www.fao.org/3/a-i5555e.pdf

[3] http://our.fish/en/2018/02/21/letter_denmark_ngos_elleman/

WeMove.EU is a citizens’ movement, campaigning for a better Europe; 

 

Something to feel proud about 

Last summer you joined a movement to stop H&M’s clothes production from damaging people and the environment. Our outcry worked! Now that H&M has committed to non-toxic production, let them know we’ll be on our guard until they deliver on their promise!

 

 

 

 

Hi

Last summer, we learned that H&M and Zara’s clothing production leads to devastating pollution that kills people and animals in Indonesia, India and China. So the WeMove community mobilised in the hundreds of thousands to demand they clean up their act.

And our outcry worked: just a few weeks ago H&M and Zara promised to do just that!Since then, fashion giants Marks & Spencers, Tesco and ASOS have also publicly committed to sourcing a key fabric, viscose, exclusively from factories that don’t dump toxic water into rivers and streams. [1]

A commitment is a great step in the right direction - but it’s not enough. A new report has just shown that the situation on the ground has not improved. [2] Words have to be followed by action, and we want to see their promises fulfilled. Our pressure has proven effective, so we must keep it up to really help those affected by toxic pollution.

A message of acknowledgement, and a reminder that we are watching closely, that we only believe in concrete action, can do the trick. Fashion brands care about image: a message on their social media profile will be visible enough for them to react and know we won't give up until they have rolled out their commitment. Can you comment on one of their Facebook posts to remind them we are on guard? It takes 1 minute.

You can use one of these sample messages, or write your own:

 • Thank you for committing to sourcing clean viscose. As a customer, I’ll be looking out for regular evaluations of your supplier’s production facilities.
 • I appreciate your efforts to source clean viscose. Please, now make this a reality beyond a commitment with a responsible production policy including requirements for viscose suppliers.
 • Your commitment to clean viscose is a welcome step in the right direction. Please, when mapping your supply chain, be fully transparent on who those suppliers are.
Send a message to H&M
Send a message to Zara
No Facebook account? Leave a comment on Zara’s website
No Facebook account? Leave a comment on H&M website

Viscose is a plant-based fibre that’s an increasingly popular alternative to cotton or synthetic products. It’s often pitched to consumers as a more “sustainable” option — and it could be. But the viscose European fashion giants are buying is anything but sustainable. It’s the result of a chemical-intensive process with no real environmental controls. That means factories release far more dangerous chemicals and noxious gases than recommended levels.

Investigators who visited Asian factories where viscose is produced knew straight away that something was seriously wrong. [3] These factories are devastating local environments and communities. At factory after factory, workers and local residents told investigators stories of sick friends and family, undrinkable water, and devastated fisheries. Residents at one factory in China said that they didn’t even dare to feed the dead fish to their pigs due to the levels of contamination. Water quality tests confirmed these stories.

It doesn’t have to be this way. Clean production technologies already exist and can be implemented. European fashion giants are some of these factories’ biggest customers. If they demand changes, the factories have to act.

That’s why today we celebrate the actions of our community: we have made a difference! H&M, Zara, and three other fashion giants have publicly committed to sourcing clean viscose that doesn’t damage people and the environment. That’s our win!

Let’s acknowledge this commitment to clean up their act, but also remind them we’ll keep watching to make sure they fulfil their promises. Can you send H&M and Zara a quick message through a comment on one of their Facebook posts?

Send a message to H&M
Send a message to Zara
No Facebook account? Leave a comment on Zara’s website
No Facebook account? Leave a comment on H&M website

Thank you,

David (Brussels), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Fernando (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

References:

[1] This is the roadmap they’ve signed-up to: http://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2018/02/Roadmap_towards_responsible_viscose_and_modal_fibre_manufacturing_2018.pdf

[2] http://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2017/06/CHANGING_MARKETS_DIRTY_FASHION_REPORT_SPREAD_WEB.pdf

[3] https://www.independent.co.uk/news/business/news/hm-asda-next-supplier-leaks-cancer-causing-chemicals-factories-aditya-birla-india-a8232231.html

 

Hey H&M! We are watching you

Hi

1,138 people died when a factory producing clothes for H&M collapsed in Bangladesh. At the time, workers in the Bangladeshi garment industry earned just over €1 per day. [1] If H&M wants our money, they can’t ignore safety standards, nor pay inhumane wages. That’s why we have come up with a plan to monitor and pressure them, so that they become a positive force helping make lives better!

H&M often reacts to calls from its customer base. We recently mobilised to demand it commits to stop devastating lives and the environment when using viscose as fabric to produce clothes - and now, it has now promised to do just that! [2]

In fact H&M has made many promises to do more for workers and the environment, and the next 12 months will be crucial to build pressure so that they keep their word. That’s why we want to kick off a long-term campaign in time for their next Annual General Assembly, in May, when big decisions are discussed.

We need to work hard over the next year. But for our community to commit to that we should be able to plan and know what resources we can rely on. Can you start a weekly donation of few euros to help channel H&M’s power for the good?

Yes, I will donate 2€ a week
Yes, I will donate 3€ a week
Yes, I will donate 5€ a week
Yes, I will donate 10€ a week
I cannot donate

H&M is a €23 billion strong corporation. [1] Its business is so immense that it radically affects the lives of hundreds of thousands: from safety in factories, to people’s income and the environment, an economy this size can make lives better - or ruin them forever.

In the Rana Plaza disaster, where 1,138 lost their lives, safety concerns were ignored. But at the same time, H&M is one of the 3 global brands working for toxic free fashion: after much public uproar the company is now an example in chemical management. [3]

H&M’s capacity to change lives can be harnessed for good, and not misused for bad. Our role is to push for the former. And given how much H&M cares about its customers, we have the power to do just that.

It was thanks to numerous contributions that we had resources to campaign against H&M’s devastating pollution - which kills people and animals in Indonesia, India and China. This win was possible thanks to the sum of many small donations!

Individual donations are of the essence to keep this winning momentum and help steer H&M’s activity away from death, illness and pollution. Its business could be beneficial not just for the corporation, but also for the people involved in those activities. As a (nearly!) one-million strong force, a small regular contribution from each of us can add up to a mighty fund to influence the fashion giant. Will you be part of this mighty fund?

Yes, I will donate 2€ a week
Yes, I will donate 3€ a week
Yes, I will donate 5€ a week
Yes, I will donate 10€ a week
I cannot donate

Making clothes is really valuable, and H&M has demonstrated it reacts when its customer base mobilises.

However, H&M’s tendency to cut costs here and there is unimpressive. Some of the factories it works with fail to run much-needed repairs and renovations - of fireproof doors for instance. This means workers may be unable to exit a factory in an emergency. H&M also pays inhumane wages that don’t allow the workers making clothes to ensure their children are well nourished. [4]

It doesn’t have to be this way. With a little bit less greed, H&M can be a corporation that cares for the environment it feeds on, pays fair wages to people making clothes, and ensures their safety.

In May, shareholders will make decisions about these and other issues. But they won’t take costly decisions that would make them a force for the better unless there’s enough customer pressure. We must roll out our plan, week after week, to push them to take difficult decisions… for healthier people and for a clean environment. We need hundreds of donations to do that. Are you in?

Yes, I will donate 2€ a week
Yes, I will donate 3€ a week
Yes, I will donate 5€ a week
Yes, I will donate 10€ a week
I cannot donate

Thank you,

David (Brussels), Jörg (Lübeck), Fernando (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

PS. Last year, customers in the EU made 70% of H&M’s worldwide sales happen. 70%! [5] We as Europeans have much power to give the fashion brand a push in the right direction. No other community of action is better placed than We Move Europe to make this happen: can you support this work with a few euros a week?

 

References:

[1] http://www.abc.net.au/news/2013-05-12/an-bangla-wages/4684766

[2] https://www.businessgreen.com/bg/news-analysis/3027521/high-street-brands-sign-up-to-sustainable-viscose-plan-amid-pollution-claims

[3] https://www.greenpeace.org/archive-international/en/campaigns/detox/fashion/detox-catwalk/

[4] https://cleanclothes.org/news/2015/10/01/h-m-fails-to-make-fire-and-building-safety-repairs-in-bangladesh, https://cleanclothes.org/news/2017/11/25/garment-workers-are-waiting-for-an-answer-2013-will-h-m-deliver-on-its-promise-to-pay-a-living-wage-in-2018

[5] https://about.hm.com/content/dam/hmgroup/groupsite/documents/en/cision/2018/01/2110334_en.pdf

 

Solidarity with women in Poland

When the government attacks our right to choose, we resist! Join the #BlackProtest, stand in support of women in Poland who are fighting against a ban on abortion. Add your name to our letter of solidarity!

 

 

 

Hi

This is not a regular campaign email. Today I’m not writing to you as WeMove’s campaigner - I’m writing this as a Polish woman whose government is taking away my right to decide what happens to my body.

My ultra-conservative politicians are again trying to effectively ban abortionBut we, the women of Poland, will not let them.

A year and a half ago we won a battle over our right to choose. But now our rights and freedoms are at risk again. To keep fighting, we need to know we’re not alone and that our plight is heard by people all over Europe.

Yesterday, I wore black and I marched with tens of thousands of other women. I used my voice to shout for our rights. Today I’m asking you to use your voice, to speak up in solidarity - with me, with women in Poland, with each and every person across Europe fighting against oppression.

Please stand with us: add your name to this message of solidarity, and as the protests go on in the next weeks I will personally make sure your voice of support is right there with us, the thousands protesting on the streets.

Sign the letter of solidarity with women in Poland

This week the Polish parliament moved forward with an oppressive new law called “Stop Abortion”. If adopted, it would make abortion illegal in the case of a severe foetal damage. Polish women would be forced to give birth - even if the child couldn’t survive outside of the womb. 95% of all legal abortions in Poland are performed because of a severe health problem of the foetus. The new law would thus effectively make abortion almost entirely illegal.

We know that abortion is a difficult topic for many of us. Today we’re speaking up for anyone’s right to choose: a decision about having a family should be always a personal one.

No woman should be forced by oppressive laws to go through the suffering or giving birth to a child which couldn’t survive outside of the womb. No woman should be forced to go through the hardship and humiliation of having to travel abroad, away from family, to legally terminate a pregnancy. Today, this is already the reality of thousands of Polish women.

Please, speak up for our right to make free choices about our bodies.

Stand in solidarity with women in Poland

The law on abortion in Poland is already one of the most restrictive in Europe. Women can only legally terminate a pregnancy if the mother’s life is at risk, if the foetus is severely damaged or if the pregnancy is a result of a crime - such as rape.

In Autumn 2016, when the Polish parliament tried to make all abortions illegal and punishable as criminal acts, hundreds of thousands of women dressed in black took to the streets in protest. We marched, we shouted, we striked: and we won. The ruling party scrapped the planned ban and backed down faced with the power of the people.

Our WeMove community was right there as well: nearly 90,000 of us signed our open letter in an amazing show of solidarity with Polish women fighting for their right to choose. We collected thousands of euros to support the essential work of those fighting on the ground. Today our solidarity is needed again.

There is already a growing momentum in Poland to stop this oppressive law. Together, we can help strengthen it. Last time when the Black Protests engulfed Poland, we were there to share this overwhelming message of solidarity with thousands of women and men who came to express their rage at the biggest march for women’s rights ever to happen in Poland. Let’s be there again. Please add your name!

Please, speak up for our right to make free choices about our bodies.

Sign the letter of solidarity!

Thank you,

Julia and the WeMove team

 

References:

[1] Bulgaria backs away from treaty opposing violence against women https://www.politico.eu/article/bulgaria-istanbul-convention-backs-away-from-treaty-opposing-violence-against-women/

[2] Bumpy day in Bulgaria: http://politi.co/2FmoyQu; Cloud of corruption hangs over Bulgaria as it takes up EU presidency: http://bit.ly/2pUjRqw

[3] The Istanbul Convention: A vital opportunity to end violence against women: https://www.womenlobby.org/IMG/pdf/european_coalition_factsheet_final_all_logos_8_march.pdf

[4] Bulgaria had started the EU Presidency with controversial debate and delusions about the Istanbul Convention http://nmd.bg/en/bulgaria-launches-eu-presidency-scandalously-with-half-truths-and-delusions-about-the-istanbul-convention/

[5] Violence against women: an EU-wide survey. Main results report: http://bit.ly/23atuf9

 

What happens when you put together 600,000 voices?

In fighting to get plastic banned, coal mines closed and corporations taxed fairly, we have rolled out all sorts of tactics. Billboards in Brussels, legal studies, opinion polls, meetings with European leaders, and more. We've been successful because you make us powerful. With your voice, with your support, with your donations.

 

What happens when you put together 600,000 voices and you plaster Brussels with 150 billboards? The Vice-President of the European Commission makes time to meet you and… the first-ever Europe-wide strategy on plastics reduction is born! [1]

Thanks to joint work with many others, we now have a firm promise from the Commission [2] to make all plastic packaging recyclable by 2030, and to reduce single-use plastics in the market. The amazing billboard campaign behind our win cost thousands of euros - but European decision-makers couldn’t miss it!

Can you contribute a few euros to our action fund to help ensure more wins like this?

I will donate
I can't donate regularly
 
 

Meeting European Commission Vice-President Timmermans to deliver our petition for plastics reduction

Our community of action doesn’t shy away from anyone, whether they be our European leaders, or shady tax-cheating corporations like Apple. When we heard Apple avoided 13 billion euros of tax, we were dismayed - and we immediately fought back. Since then, we’ve brought our messages directly to Commissioner Moscovici, the most senior politician on economic matters in the European Commission, as well as senior officials in finance ministries across Europe.

But in order for our voices to have impact, we need to intensify our offensive, and we need to do this now that the Bulgarian EU Presidency has explicitly committed to prioritise “fair and efficient taxation of corporate profits and fight against tax evasion and avoidance.” [3] But terms for the EU Presidency are short: we must act before the Bulgarian EU presidency ends this June.

To make the most of this momentum, we’ll probably have to run very expensive tactics all over again - like the Brussels billboard-plastering that afforded us a big win. What is our strength? We are many: if each of us contributes just a few euros, we’ll have many more chances to become a true opponent to tax-dodging giants. Are you in?

I will donate
I can't donate regularly

Meeting European Commissioner Moscovici to deliver our tax justice petition

In addition to pursuing tax-cheating corporations, we’re also gaining ground against climate-cheating corporations! Generali, one of the most powerful insurance corporations in Europe - which goes about investing in polluting coal plants - has just announced it will divest 2 billion euros from coal (hurray!). This happened because of the thousands of Europeans who mobilised within a matter of days.

But it isn’t over: Generali will continue to give insurance protection to dirty coal plants. As the corporation’s Annual Meeting is coming up in just a few weeks, now is the time to step up our pressure to demand a sustainable energy future, for Europe and beyond. Now is the time to feed our action fund: will you chip in just a few euros to make our show of force to Generali unmissable?

I will donate
I can't donate regularly

Without the support of our community, we wouldn’t have the tools we need to fight big business, whether it’s Generali, Bayer, or Monsanto. It was also our joint action fund that supported the work of senior academics from the world-renowned University College London to expose the real consequences of a Bayer and Monsanto merger. [4] They outlined why, according to EU law, the merger should be blocked. Our funds also paid for a transnational poll that showed a majority of Europeans want to stop this merger from hell.

Just last week, we met the most senior politician in the European Commission in this area of work: Commissioner Vestager. We passed on our message: Bayer is one of the largest producers of agricultural chemicals, fertilizers, and pesticides. Monsanto is one of the leading producers of genetically modified plants. Together, these corporations could lockdown what farmers grow, the pesticides they use, what we buy in the shops, and what we get in our meals.

It was our action fund that made it possible for us to climb up to the highest decision-making levels in the EU and, face-to-face, speak the truth of this threat to politicians. Our people power resides in our ability to pool both our voices and our money. Can you make a small contribution to our action fund today?

I will donate
I can't donate regularly

Meeting European Commissioner Vestager to deliver our petition to stop the BaySanto merger

Thank you for sharing your power with our community,

David (Brussels), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

[1] We weren’t working alone; we worked alongside brilliant organisations including Campact, Aufstehn, de.clic, Skiftet, Uplift, SumofUs, and Reth!nk Plastic.

[2] http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-5_en.htm

[3] https://eu2018bg.bg/en/programme

[4] We weren’t working alone; we worked alongside brilliant organisations including Friends of the Earth Europe, SumofUS and Food and Water Europe. The link to the report: https://www.ucl.ac.uk/drupal/cles/sites/cles/files/cles-policy-paper-1-2017.pdf

 

Co dalej ze zbiórkami 

Odnieśliśmy ważne zwycięstwo! Przekonaliśmy rząd, że przejęcie naszych pieniędzy, które wrzucamy do puszek na szlachetne cele, się nie uda. Cieszmy się, ale też szykujmy na to, że pomysł może znienacka powrócić.Dlatego już teraz rozważamy kolejne działania. Czy możesz wskazać najlepsze pomysły, odpowiadając na dwa pytania?

TAK, ODPOWIEM!

Dzień dobry 

piszę do Ciebie z bardzo dobrą wiadomością! Obroniliśmy nasze prawo do dzielenia się pieniędzmi z wybranymi przez nas organizacjami. Złotówki, które wrzucimy do puszki na konkretny cel, trafią dokładnie tam, gdzie chcieliśmy. Żaden minister nie będzie mógł ich przekazać swoim ulubieńcom.

Stało się to dzięki błyskawicznej mobilizacji. Olbrzymie zaangażowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i innych organizacji [1] a przede wszystkim 110 tys. osób, które wsparło apel „Wybieram, co wspieram”, to był jasny sygnał. Rząd zrozumiał, że ten skok na kasę i społeczeństwo obywatelskie spotka się z gwałtownym sprzeciwem.

Dla nas to też kolejny dowód, że w krytycznych momentach potrafimy szybko się zorganizować i działać zgodnie ze wspólnym planem. Tak też będzie, jeśli rządowi ponownie przyjdzie do głowy niszczyć oddolną aktywność mieszkanek i mieszkańców Polski. Chcemy być gotowi, jeśli temat wróci i już teraz zaplanować dalsze działania, w które włączy się jak najwięcej osób. Żeby to się stało, potrzebuję trzech minut Twojego czasu. Czy możesz wskazać, co jeszcze poza apelem, chcesz zrobić w sprawie zbiórek publicznych, jeśli temat powróci? Kliknij, by odpowiedzieć na dwa krótkie pytania.

ODPOWIEM!

Dwa tygodnie temu zaczęliśmy zbierać głosy poparcia pod apelem „Wybieram, co wspieram”, a Jurek Owsiak tłumaczył, w jaki sposób ta zmiana ustawy może służyć do „przejęcia” pieniędzy WOŚP przez ministra. Już po kilku dniach nasze argumenty przytoczył jeden z wicepremierów [2]. Dobra wiadomość dotarła do nas w piątek wieczorem – po analizie głosów sprzeciwu, ministerstwo „podjęło decyzję o zaprzestaniu prac” nad zmianą ustawy [3]. Mamy jednak obawy, że sprawa może jeszcze wrócić. PiS od dawna dąży do ograniczenia swobody działania obywatelek i obywateli, których nie lubi [4].

Akcja Demokracja jest ruchem ludzi. Jesteśmy najskuteczniejsi, kiedy słuchamy siebie nawzajem i wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań. Wtedy możemy angażować tysiące osób do wspólnego działania. Dlatego często przed podjęciem decyzji, pytamy o zdanie Ciebie oraz innych aktywistów i aktywistki Akcji Demokracji. Dzięki temu wiemy, co chcesz robić dalej (np. w kampanii dotyczącej Sądu Najwyższego) i możemy zaproponować takie działanie, w które najwięcej osób wierzy i zechce się włączyć.

Teraz czas zaplanować nasze dalsze kroki na wypadek ponownego ataku na zbiórki publiczne. Jeśli nie wybierzemy mądrze, następnym razem może nam się nie udać. Dlatego tak ważny jest Twój głos w tej sprawie. Kliknij, by odpowiedzieć na dwa pytania.

TAK, ODPOWIEM

Pozdrawiam,
Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Zbiórki publiczne służą różnym konkretnym celom: zdobyciu pieniędzy na leki dla bezdomnych, rehabilitacje osób z ciężkimi schorzeniami, zebraniu funduszy na schroniska dla psów, czy żywności dla najbardziej potrzebujących. Ale mają też jeden wspólny cel – budują między nami więzi i poczucie, że wspólnie możemy coś dobrego osiągnąć. Że dzielenie się z bardziej potrzebującym jest obywatelskim obowiązkiem. Nie chcemy dopuścić do zniszczenia tego rodzaju zaangażowania. Dlatego, gdy będzie konieczne, znów zaprotestujemy przeciw atakom na zbiórki publiczneKliknij ten link, by wskazać najlepsze pomysły na działania w tej sprawie.

[1] Apel jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Darczyńców w Polsce, Fundacji im. Stefana Batorego, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Regionalnego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, UNICEF Polska, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

[2] Zbiórki publiczne. Gliński versus Brudziński, ngo.pl, 2018-03-14

[3] MSWiA zakończyło analizę uwag do propozycji zmian przepisów o zbiórkach publicznych, mswia.gov.pl, 2018-03-16

[4] Organizacje pozarządowe na celowniku PiS. Mają dość, będą się bronić, Onet, 2017-09-21

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Skok na Twoje pieniądze

Rządzący planują przejąć kontrolę nad Twoimi pieniędzmi. Wygląda na to, że nie podoba im się, że możemy samodzielnie decydować o tym, na jakie organizacje i szlachetne cele wydamy nasze złotówki. Jest jeszcze czas, żeby zatrzymać ten zamach na nasze prawa.

Cześć

wyobraź sobie, że na niedzielnym spacerze wrzucasz do puszki pieniądze na ważny dla Ciebie cel. Może to być zbiórka na akcję zwiększającą wiedzę na temat antykoncepcji, na sprzęt medyczny dla noworodków, żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej, czy na działania w obronie demokracji. Ta lista nie ma końca, ponieważ mamy w Polsce wiele niesamowitych inicjatyw społecznych.

Teraz wyobraź sobie, że minister spraw wewnętrznych dowolnie podejmujedecyzję, że Twoje pieniądze trafią gdzie indziej. Na przykład zamiast wesprzeć leczenie chorób, zostaną przekazane do organizacji podsycającej nienawiść i wzbudzającej strach wśród ludzi. Bez Twojej wiedzy i zgody.

Takie właśnie zmiany szykuje obóz rządzący [1]. Chodzi o skandaliczną ”poprawkę” w ustawie o zbiórkach publicznych. Na szczęście jesteśmy jeszcze my. Silna społeczność ludzi, którzy gotowi są bronić swoich praw.

Właśnie teraz, gdy trwają rządowe konsultacje zbieramy podpisy pod apelem w tej sprawie [2]. Im wcześniejszy etap, tym łatwiej będzie nam zatrzymać ten oburzający pomysł. W momencie kiedy trafi do Sejmu, maszynka do głosowania PiS-u zadziała błyskawicznie. To jak, dodasz swoje imię do apelu, który podpisało już 70 tysięcy osób? Liczy się każdy głos - tak jak liczy się każda złotówka przekazana na ważny cel.

KLIKNIJ I PODPISZ APEL

Rząd ma do swojej dyspozycji pieniądze z naszych podatków. Może decydować o tym, jak nimi zarządza. Wpływanie na cel zbiórek publicznych, to zabieranie Twoich pieniędzy inicjatywom, które wspierasz.

Tysiące Polaków i Polek co roku przekazują swoje pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Serduszko na klapie Twojego płaszcza to symbol pięknej solidarności międzyludzkiej. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego, że zostanie nam to odebrane.

Szanse na zwycięstwo są spore! Piotr Gliński, jako przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, wypowiedział się bardzo krytycznie o proponowanych zmianach [3]. Z pewnością zatem w obozie rządzącym w tej sprawie nie ma spójności. Podpisz apel już dzisiaj. W najbliższym czasie planujemy kolejne działania, chcemy Cię o nich informować.

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska z Akcji Demokracji

PS Obecnie obowiązująca ustawa powstała w 2014 roku. Dzięki niej minister spraw wewnętrznych i administracji ma już odpowiednie narzędzia do kontrolowania zbiórek [4], które mogłyby być niezgodne z prawem. Rządzący twierdzą jednak, że takich uprawnień nie ma. Jest to dla nich tylko pretekst, żeby dokonać skoku na pieniądze, które wspierają ważne inicjatywy, które są poza ich kontrolą. Możemy to zatrzymać. Kliknij tutaj i włącz się do kampanii.

[1] Zbiórki publiczne do kontroli, Onet.pl, 21.02.2018

[2] Zbiórki publiczne. Nowe przepisy trafiły do konsultacji, PortalSamorządowy.pl, 26.02.2018

[3] Zbiórki publiczne. Gliński versus Brudziński, Ngo.pl, 14.03.2018

[4] Obowiązująca od 2014 roku ustawa daje odpowiednie narzędzia kontroli niezgodnych z prawem zbiórek. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, korzystając ze swoich uprawnień, może odmówić przyjęcia zgłoszenia zbiórki, jeśli jest ona niezgodna z prawem lub nie mieści się w zakresie zadań publicznych (art. 15 ustawy o zbiórkach publicznych).

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Ustawa o IPN ciągnie nas na dno

Przywrócenie cenzury, nakręcenie spirali antysemityzmu i totalna kompromitacja w polityce zagranicznej – to tylko niektóre ze skutków zmiany ustawy o IPN. Zbierzmy je w jedno miejsce, pokażmy w krótkim filmie i zażądajmy nowelizacji. Dorzucisz się do produkcji i promocji takiego wideo?

 

 

Dzień dobry 

każdy dzień obowiązywania ustawy o IPN przynosi kolejne kompromitujące wydarzenia. Co prawda, Prezydent miał wątpliwości, czy przepisy ograniczające wolność słowa są zgodne z Konstytucją, mimo to ją podpisał. Jej zapisy już obowiązują. I nie zmieni tego oświadczenie marszałka Karczewskiego, że jest zawieszona. Nie jest. Działa i z jej tytułu różne organizacje wytaczają procesy tym, któryzy przypominają o ciemnych kartach w polskiej historii [1].

Rząd, forsując ustawę, cynicznie rozgrywa kartę antysemityzmu. I, niestety, znajduje naśladowców. Bieg „patriotyczny”, w którym nagrodę otrzymać może tylko osoba polskiej narodowości [2]. Antysemicka nagonka w programie telewizyjnym z udziałem publiczności zmusza jednego z gości do opuszczenia studia [3]. Igrzyska pogardy, w której kolejni publicyści i politycy ścigają się o to, kto użyje bardziej antysemickiego określenia [4]. Kuratorka oświaty, które żąda odebrania prawa do oprowadzania po Auschwitz przewodnikom, którzy nie są Polakami [5]. To tylko niektóre z „sukcesów” twórców nowej ustawy.

Mało tego, po tym, jak PiS zrujnował pozycję Polski w Unii Europejskiej, „dzięki” tej ustawie weszliśmy w konflikty z kolejnymi partnerami zagranicznymi – także tymi, którzy są, jak nas przekonywano, strategiczni dla naszej przyszłości. Polska kojarzy się teraz z cenzurą, antysemityzmem i blokowaniem dyskusji historycznej. Skutki tego prawa będziemy „odkręcać” latami. Jeśli nie zareagujmy szybko, doprowadzając do zmiany ustawy, każdy kolejny dzień jej obowiązywania będzie przynosił kolejne straty.

Potrzebujmy szybkiej nowelizacji. Chcemy przygotować wideo, w którym podsumujemy skutki ustawy. Do końca tygodnia musimy wiedzieć, jakie mamy na to środki, po czym rozpoczniemy produkcję. Udzielimy mocnej i rzetelnej odpowiedzi na rządową propagandę. Zrzućmy się na to wspólnie! Twoja wpłata pozwoli na ukazanie spustoszenia spowodowanego działaniami rządu i na dotarcie z komunikatem do nowych osób. Kliknij odnośnik, aby przejść na stronę, na której dorzucisz się do produkcji wideo.

WPŁACAM

Nasze działania są skuteczne i widoczne dzięki temu, że robimy je wspólnie. Wideo, na którym razem odśpiewaliśmy kolędę dla Prezydenta, domagającą się zawetowania ustaw niszczących niezależność sądownictwa, obejrzały setki tysięcy osób. Gdy walczyliśmy z umowami handlowymi CETA i TTIP, opublikowany na YouTube film mówiący o konkretnych skutkach tych „toksycznych porozumień” - pozwolił nam zaangażować do walki tysięcy nowych osób, które wcześniej nie miały o nich pojęcia [6].

Nic nie przemawia tak jak fakty podane w atrakcyjnej formie. Skoro nawet niektórzy politycy PiS przyznają, że z ustawą jest coś nie tak [7], to przy odpowiednim nacisku zwiększa się szansa na przyjęcie prawa, które nie będzie uderzało w wolność słowa i nakręcało ksenofobii. Jeśli chcesz, by więcej osób włączyło się w tę sprawę a PiS został zmuszony do nowelizacji, dorzuć się teraz. Wykorzystamy te pieniądze na produkcję filmiku i jego promocję, tak aby dotarł do jak największej publiczności.

WPŁACAM

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Nasz film zbierze w jednym miejscu wszystkie fatalne skutki ustawy o IPN. Tu znajdziesz krótkie wideo, które wymienia kilka z nich. Dzięki Twojej wpłacie, będziemy mogli opowiedzieć całą historię i dotrzeć z nią do dziesiątek tysięcy nowych odbiorców. Kliknij, by dorzucić się do produkcji.

[1] Fundacja pozywa argentyńską gazetę. Powołuje się na nową ustawę o IPN, TVN24.pl, 2.03.2018 r.

[2] Nagrody tylko dla "uczestników narodowości polskiej". Bieg w Skarżysku-Kamiennej, PolsatNews.pl, 7.03.2018 r.

[3] Sandauer o TVP: Gdybym stracił przytomność, to byłyby hasła "odwieźli go, bo usłyszał prawdę", Gazeta.pl, 2.02.2018 r.

[4] Prokuratura na wniosek Zbigniewa Ziobro sprawdza słowa Ziemkiewicza i Wolskiego i tweety w „Studiu Polska” o Żydach, WirtualneMedia.pl, 7.02.2018 r.

[5] "W Auschwitz tylko polscy przewodnicy". Kurator oświaty chce "walczyć o prawdę" wśród Żydów, Gazeta.pl, 25.02.2018 r.

[6] Lekcje z Kanady. Zatrzymać umowę CETA, YouTube Akcji Demokracji, 23.08.2016 r.

[7] "Marszałek kompromituje siebie", "podejście jak Lech Falandysz". Komentarze opozycji, TVN24.pl, 20.02.2018 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Czarny Piątek

Już w tym tygodniu Sejm może przepchnąć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Kolejne sejmowe komisje przegłosowują zamach na godność i prawa kobiet. Mówimy dość! W piątek w Warszawie odbędzie się wielki protest przeciwko zamachowi na godność kobiet.Dołączysz do demonstracji i dorzucisz się do jej organizacji?

 


 

Dzień dobry

w Sejmie właśnie trwają pracę nad projektem „Stop Aborcji”, jeszcze bardziej ograniczającym dostęp do tego zabiegu [1]. Styl tych prac cechuje pogarda i arogancja, czemu dali przykład posłowie z Komisji Sprawiedliwości. „A co kobieta ma do tego? Dziecko ma się urodzić” - mówił poseł Sanocki (wybrany z list Kukiz’15) [2]. To kolejny zamach na prawa kobiet do godnego życia!

Projekt idzie przez Sejm jak burza. Może być przegłosowany już w tym tygodniu. Później ustawą zajmą się senatorowie i Prezydent. Nie możemy na to pozwolić, dlatego mówimy: dosyć! Tysiące kobiet i mężczyzn z całej Polski mobilizują się, aby w piątek w Warszawie od godz. 16:00 głośno i wyraźnie powiedzieć STOP barbarzyńskiemu prawu! Są wśród nich aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji.

Będziemy tam widoczni. Na protest organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet weźmiemy symbol oporu, dłoń ze znakiem STOP (taką jak na obrazku). Przygotowujemy tysiące transparentów w kształcie dłoni. Ważne, aby jak najwięcej z nas pojawiło się na proteście. Pod siedzibą PiSu podniesiemy je w górę i pokażemy siłę naszego sprzeciwu.

W zeszłym roku dzięki mobilizacji ludzi z całej Polski zatrzymaliśmy próbę zaostrzenia ustawy. Stawka w tej walce jest ogromna: to prawo kobiet do godnego życia, zdrowia i możliwość decydowania o sobie. PiS forsuje złe prawo wbrew opinii większości społeczeństwa [3]. Potwierdź swój udział w demonstracji, do czwartku do godz. 12:00 chcemy wiedzieć, ile materiałów przygotować.

TAK, WEZMĘ UDZIAŁ

Możesz też dorzucić się do transparentów, które rozdamy aktywistkom i aktywistom. Koszt jednego transparentu to ok. 12 zł. Każda wpłata sprawi, że wyprodukujemy i rozdamy ich więcej.

DORZUCAM SIĘ

Już ponad 130 tys. osób podpisało apel Akcji Demokracji przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej [4], to największa z naszych petycji! Rok temu byliśmy częścią ruchu, który doprowadził do powstrzymania przepisów. Przekonaliśmy też Platformę Obywatelską do wprowadzenia dyscypliny w głosowaniu nad poparciem projektu Ratujmy Kobiety.

Wyszliśmy, setki tysięcy osób w całej Polsce, przeciwko zmianom w sądownictwie, niszczącym niezależność wymiaru sprawiedliwości od polityków. Wtedy naszym symbolem było światło. Teraz znów potrzebujemy silnego przekazu: tysięcy rąk, które pokażą STOP!

Przyjdź, choć na chwilę w piątek i powiedz NIE zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Kliknij, aby przejść na stronę, aby potwierdzić udział w wydarzeniu. Partii rządzącej zależy na przepchnięciu ustawy po cichu. Jeśli tysiące z nas nie wyjdą na ulice Warszawy, zamach na godność kobiet może zostać przypieczętowany głosowaniami w Sejmie i Senacie, a na końcu podpisem Prezydenta. Jednak siła kobiet i ich sojuszników jest ogromna. PiS już raz się cofnął w tej sprawie, teraz możemy znów do tego doprowadzić.

PRZYJDĘ

Dorzuć się do produkcji transparentów, które rozdamy uczestnikom i uczestniczkom protestu.

WPŁACAM

Z pozdrowieniami,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Szukasz transportu do Warszawy? Lokalne grupy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet organizują autokary do Warszawy. Kliknij tutaj i sprawdź, czy ktoś organizuje transport z Twojej miejscowości. Bądźmy razem w piątek. Kliknij, aby potwierdzić udział w proteście lub dorzucić się do transparentów!

[1] Projekt „Stop aborcji” ma zakazać przerywanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

[2] Gasiuk-Pihowicz: barbarzyństwo, skrajna arogancja władzy. Scheuring-Wielgus: traktowali nas jak wariatki, czarownice, Oko.Press, 19.03.2018 r.

[3] W styczniowym sondażu zaledwie 15 proc. badanych opowiedziało się za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej, 80 proc. uważa, że to zły pomysł, Elektoraty odważniejsze niż liderzy w sondażu OKO.press, Oko.Press, 18.01.2018 r.

[4] akcjademokracja.pl/aborcja

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nature’s jewel at risk

Asphalt is about to be poured onto one of the most precious natural reserves in Europe to build a destructive motorway - all this with EU-subsidies! We can save the valley of Kresna in Bulgaria!

  

Hi 

A magical river valley, Bulgaria’s richest nature reserve will be subject to bidding in a few weeks time. Bidding from roadbuilders, all of whom want to put tarmac on the valley to build a trans-European motorway. [1] Heavy construction machines and hot asphalt will destroy the habitat of hundreds of Europe’s rarest species.

The Bulgarian government is sticking to their damaging plans even though there is a reasonable alternative to the motorway. [2] They have already broken a number of European laws that protect nature, but the European Commission has only imposed conditions, which are not sufficiently implemented and remain ineffective. [3] Kresna Gorge is a protected nature reserve and it is the duty of the European Commission to preserve this precious natural jewel. [4]

Locals have been protesting for over 20 years to protect the Kresna Gorge, [5] but all their petitions and complaints to the Commission couldn’t stop the Struma motorway from routing through the gorge. When the fight seems too big for locals alone, we, as citizens of Europe can come together. With a massive public outcry from all over Europe we can persuade the Commission to open an infringement procedure and to take resolute actions to stop the roadbuilders before they destroy the habitat for bear, wolf, butterfly and bat.

We've done it before: Tireless local protests combined with international pressure managed to stop the logging of ancient trees in the Bialowieza forest in Poland. [6] When we reach 150,000 signatures before the bidding starts, we will march to Brussels and confront the Commission with our demand: Stop the bidding, don’t carve through the valley!

Please sign our petition

The narrow valley is home to protected species of snakes, tortoises and golden eagles and it is a crucial north-south migratory corridor for bears and wolves. It is a spectacular nature haven in southwestern Bulgaria, home to twice as many butterfly species as the whole of the UK. [7]

But in October 2017 the Bulgarian Government decided it would carve through the 16 km-long Kresna Gorge to build a road that would finally connect Hamburg with Sofia and Athens. [8] While almost everybody - the EU, the Bulgarian government and local population - agrees to create this missing link, the Bulgarian government clings stubbornly to the routing through the gorge locals and environmentalists protest against while pointing out to an alternative path in the east of the valley.

Bulgaria received money from the EU to establish Kresna Gorge as a protected national park years ago. Now they’re asking for money to destroy it! In the weeks to come the last tranche of the already approved funding has to be released by the European Commission. We are asking the Commission to stick to the set conditions [9] and the subsidies as if the nature is put at risk to be destroyed.

As a movement we’re especially strong, when we combine a good cause, with local protest and European wide public pressure. It’s up to us, to increase the pressure in Europe. 150,000 signatures would be a signal the European Commission has to take into account.

Please sign our petition

With greeting from all across Europe,

David (Brussels), Jörg (Lübeck), Julia (Warsaw), Fernando (Bologna), Virginia (Madrid), on behalf of the team of WeMove.EU

PS. The European Commission has the duty to ensure that the nature protection law is respected and our tax money isn’t spent on destroying a natural reserve. We have to make sure, our demands are not overseen. Sign the petition 

References

[1] The source is in Bulgarian. Summary translation was provided by our partner Za Zemiata: http://www.mrrb.government.bg/bg/hemus-i-struma-ste-budat-prioritet-na-mrrb-i-prez-2018-g/

[2] http://www.foeeurope.org/sites/default/files/biodiversity/2017/save_kresna_gorge_briefing.pdf

[3, 9] 2008 EIA/ AA decision 1-1/2008 of the Ministry of Environment and Water

[4] https://www.euractiv.com/section/climate-environment/opinion/eu-money-should-not-help-destroy-bulgarias-kresna-gorge/

[5] https://www.theguardian.com/environment/2016/feb/17/bulgarian-motorway-poised-to-carve-up-wildlife-haven

[6] https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/28/eu-court-orders-poland-to-stop-logging-in-bialowieza-forest

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/Kresna_Gorge

[8] https://en.wikipedia.org/wiki/Struma_motorway

 

RSVP: Global call for peace with Bernie Sanders 

I've just learned about a unique opportunity for WeMove members to take part to a truly global initiative, which I am really excited to share with you.

No sitting American president has ever met a North Korean leader. But Donald Trump is unlike any other sitting American president. He has been escalating tensions with North Korea and now, in many ways, the stakes just got higher, with the news that he will meet with North Korean leader Kim Jong-un in May. [1]

For many, this unexpected twist brings hope, fear, and lot of questions: Will Trump really use these historic talks to open up a true path to peace? Will he use them to provide cover to justify even more aggression? And what can WeMove members do to ensure effective diplomacy wins out?

Sign up now for a live global video call, featuring Senator Bernie Sanders, to demand a diplomatic path to peace.

One thing is certain: This is an emergency that affects all our lives, and we can’t wait for the answers. We need to come together immediately, learn as much as we can, and then make it absolutely clear to all involved that a peaceful solution is the only viable option.

That’s why on Sunday, March 18, for the first time ever, WeMove members will join with activists from more than a dozen nations spanning 17 time zones on a video call featuring Senator Bernie Sanders and expert thought leaders to learn what we can do at the grassroots level to ensure a serious commitment to a diplomatic path to peace.

Click here to register now for your spot on this historic global video call on Sunday, March 18 at 7pm CET / 6pm GMT.

Once you register, you’ll get a reminder on the day of the call, and you can join right from your computer, tablet, or phone. It’s as simple as that. Your email will not be shared with any other organisation.

Our friends at OPEN, an international progressive network of sister grassroots groups like WeMove from around the world, are hosting this call. We’re coming together like this for the first time, because questions of war and peace affect us all and demand unprecedented, people-powered, global solidarity.

This global call for peace will take place just two days before the 15th anniversary of the onset of the U.S. war in Iraq. Remember, George Bush’s deceptive rush to war was made possible by a "coalition of the willing"—a handful of nations that gave political and military cover to sidestep the United Nations and enable the invasion. We've learned a lot from that experience, and so did millions of fellow progressive-minded people around the globe.

Now, 15 years later, we are wiser, stronger, and better connected to each other than ever before. This call is a unique chance to hear from international organisations, understand the fast-changing news out of the Korean Peninsula, and begin discussing what WeMove members and our allies must do.

Click here to register now for your spot on this historic global video call on Sunday, March 18 at 7pm CET / 6pm GMT.

Here's is more information about the call's special guests:

Christine Ahn, co-founder of the National Campaign to End the Korean War, will address the successful work the South Korean people and government have done to lay the groundwork for these historic talks and will highlight the ongoing threat Trump poses to the region and the world.

Raed Jarrar, author of The Iraq War Blog: An Iraqi Family's Inside View of the First Year of the Occupation and Middle East and North Africa advocacy director for Amnesty International USA, will share his experience of being in Iraq when the invasion started, the lasting damage to Iraq and the region, and current efforts to address the human consequences of this war.

Senator Bernie Sanders will share his perspective on the impact of U.S. militarism at home and around the world and timely congressional efforts to prevent or end U.S. involvement in endless wars.

Thanks for all you do,

David (Brussels), Olga (Bologna), Julia (Warsaw) and the rest of the WeMove team

P.S. Christine Ahn will cover this in greater depth, but here’s a quick look at the essential leadership of South Korea that helped bring us to this moment:  

 • Starting in 2015, South Koreans took to the streets week after week for sixteen long months to force the resignation of a president who had cut every shred of contact with North Korea. [2]

 • With the highest turnout in twenty years, the Korean people elected Moon Jae-in, a president with a lifelong track record of supporting dialogue with the North. [3]

 •  From the moment President Moon came into office in May 2017, he started—quietly— reaching out to North Korea. [4]

 • The world’s first real sign of this painstaking work was the stunning announcement that North and South Korea would march together at the Olympics. [5]

 • While the world cheered the Olympic Truce, Vice President Pence, representing the U.S., sat stone-faced, and Trump, recruiting the support of Prime Ministers Abe and Turnbull of Japan and Australia, respectively, escalated the aggression toward North Korea. [6,7]

 • But the South Korean government, having secured this historic opening, never took its eyes off this opportunity for dialogue and for peace, which culminated with Wednesday’s announcement of talks between the U.S. and North Korea. [8]

Sources:

1. "Trump accepts offer to meet Kim Jong Un," CNN, March 9, 2018 https://edition.cnn.com/2018/03/08/politics/donald-trump-kim-jong-un/index.html

2. "South Korea’s Candlelight Revolution in Pictures," Korea Exposé, December 16, 2016 https://www.koreaexpose.com/korea-candlelight-revolution-pictures/

3. "South Korea president winner Moon vows to unify bruised country," Reuters, May 8, 2017 https://www.reuters.com/article/us-southkorea-election/south-korea-president-winner-moon-vows-to-unify-bruised-country-idUSKBN18425S

4. "South Korea’s sunshine man: Can Moon Jae-in fix the North Korea crisis?" CNN, January 9, 2018 https://edition.cnn.com/2018/01/09/asia/south-korea-moon-jae-in-profile-intl/index.html

5. "The Quiet Diplomacy to Save the Olympics in a Nuclear Standoff," The New York Times, February 8, 2018 https://www.nytimes.com/2018/02/08/world/asia/north-korea-olympics.html

6. "Abe and Pence say no divide on North Korea during Tokyo meeting, warn against Pyongyang's 'smile diplomacy,'" The Japan Times, February 7, 2018 https://www.japantimes.co.jp/news/2018/02/07/national/politics-diplomacy/pence-views-japans-missile-defense-site-north-korea-agenda-talks/

7. "Malcolm Turnbull backs Donald Trump’s new North Korea sanctions," The Sydney Morning Herald, February 25, 2018 https://www.smh.com.au/politics/federal/malcolm-turnbull-backs-donald-trump-s-new-north-korea-sanctions-20180225-p4z1na.html

8. "How He Brought Trump and Kim Jong-un Together," The New York Times, March 9, 2018 https://www.nytimes.com/2018/03/09/world/asia/moon-jae-in-trump-kim-jong-un.html

 

Ze strony http://www.budowniczy.net/humor/humor-szkolny.php:

"Pegaz na biegunach

"Pegaz na biegunach. Humor z zeszytów szkolnych". Zebrał Józef Bułatowicz. Młodzieżowa Agencja Wydawnicza. Warszawa 1989."

Wybrane fragmenty:

 

"Chłop wolał iść gdzieś pod drzewo, byle nie robić u pana.

Człowiek jest ssakiem, bo nie znosi jajek, a jeśli, to je zjada.

Kajetan Koźmian przez 25 lat gładził swój język.

Robinson z Piętaszkiem wkrótce zaludnili bezludną wyspę.

Kazimierz Wielki chciał zamurować całą Polskę.

Michał Anioł rzeźbił ludzi nago.

Główny wątek "Zemsty": Spur o mór.

Jan Kochanowski pisał pod lipą, gdzie mieszkał.

Mickiewicz urodził się w latach 1789 - 1855.

W lutym 1828 roku, Konrad Wallenrod uzyskawszy zezwolenie cenzury przyszedł na świat.

Kiedy Adam Mickiewicz zawiódł się na kobiecie, wziął się za Pana Tadeusza.

Stolnik po śmierci zdołał jeszcze palcem wskazać zabójcę.

Wokulski spotkał Izabelę na spacerze w łazience.

Rej powiedział, że Polacy nie gęsi, ale gęgać umieją.

Jagna całe życie robiła na pierzynę.

Skrzetuskiemu na myśl o Helenie posiwiała broda.

Chopin już od dawna nie żyje, ale jego muzyka nadal prześladuje wielkich pianistów.

Jak strażacy zobaczą ogień, to sikają.

Trasę pokonali w trzy godziny i sześćdziesiąt minut.

Z niejednego byłby wielki pisarz, gdyby umiał pisać.

Pod broń powołano całą młodzież - od 16 do 60 lat.

W Średniowieczu drogi były tak wąskie, że mogły się minąć najwyżej dwa samochody.

Chłop pańszczyźniany musiał znosić panu jajka.

Serce zdrowego człowieka powinno bić 70 do 75 minut.

Skłodowska była kobietą niespotykanie wytrwałą, o czym świadczy zatruwanie się radem przez wiele lat.

Na klimat Europy wpływa morze, które nas olewa.

Na niektórych wyspach Indonezji ludzie chodzą poubierani nago."


Komentarze  

Maisie
# Maisie 2018-07-06 14:20
If you would rather keep it neighborhood, find out the
things they can provide you with to get going to get a very
low finances. As you start to see increased sales volume, devote
a few of those profits in the direction of additional SEO campaigns.
Continue this process until you've got all you want
and want securely in place.
link web page
# link web page 2018-07-12 00:38
If you prefer to be sure it stays nearby, find out what they are able to
provide you with to receive started to get a minimal finances.
As it's possible to see increased earnings volume, devote some of those profits toward other SEO campaigns.

Keep that process till you have whatever you need and want firmly set up.

You have no rights to post comments