WAŻNE I CIEKAWE INFO - CZĘŚĆ 9-TA

Jest nadzieja dla Sądu Najwyższego

Dzień dobry 

jeśli 3 lipca zacznie obowiązywać PiSowska ustawa o Sądzie Najwyższym, doświadczeni sędziowie zostaną usunięci i zastąpieni politycznymi nominatami. Mamy jednak szansę powstrzymać tę zmianę. Jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Aby uruchomić tę procedurę potrzebny jest zdecydowany głos obywatelek i obywateli.

Komisja Europejska musi zaskarżyć ustawę już na początku czerwca, żeby było to możliwe. Wiemy, że urzędnicy w Brukseli z uwagą przyglądają się głosom płynącym z Polski. Nie podejmą jednak działań, jeśli nie zobaczą wyraźnego obywatelskiego poparcia dla takiego działania.

Dlatego szeroka koalicja organizacji społecznych wystosowała apel. To ważny, nowy głos w działaniach w obronie niezależności sądownictwa. Kliknij w poniższy link, aby go podpisać.

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na stronie internetowej każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość. Ostatnio dzięki podpisom zebranym na stronie udało się pozbawić tytułu profesorskiego Krystynę Pawłowicz, posłankę znaną z języka pełnego nienawiści. Wcześniej aktywiści z Opola doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa.

Teraz jest ostatni moment, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie politycznego zamachu na Sąd Najwyższy. Do tego potrzebny jest także Twój głos.

PODPISZ APEL!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Jesteśmy w Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości, orzeka w sprawach dotyczących porządku prawnego Unii i jest tak samo naszym Trybunałem jak Sąd Najwyższy, czy Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Podobnie, jak powstrzymał nielegalną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, teraz może powstrzymać nieodwracalne zmiany w sądownictwie. Komisja musi jednak szybko zadziałać. Kliknij i podpisz, aby dotarł do niej Twój głos!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Rzecznik wspiera nas, wesprzyjmy jego!

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar znów będzie wystawiony na ataki PiSu.Zaapeluj do opozycji, by przyszła na posiedzenie i nie dopuściła do festiwalu pogardy, a zamiast tego wykorzystała tę szansę na merytoryczną dyskusję o prawach człowieka.

 

Dzień dobry

już w tę środę Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w Sejmie na posiedzeniu specjalnej komisji będzie podsumowywał ostatni rok swojej działalności. Będzie mówił m.in. o stanie przestrzegania praw człowieka i obywatela w Polsce – dotknie zatem najbardziej palących punktów dzisiejszej sytuacji w naszym kraju. Zapewne nie spodoba się to posłom PiSu. W związku z tym spodziewamy się nie merytorycznego posiedzenia, ale festiwalu nienawiści posłów i posłanek PiSu, jak bywało wcześniej [1]. Znam sposób, jak tego uniknąć!

Zaapelujmy do członków opozycji zasiadających w Komisji, by tego dnia koniecznie przyszli na posiedzenie (o czym zdarza im się zapominać [2]) i wsparli Adama Bodnara merytorycznymi pytaniami. Dzięki temu, zamiast odpowiadać na arogancję rządzących, Rzecznik będzie mógł zarówno odnieść się do konstruktywnej krytyki, jak i pokazać, jak wiele dobrego robi dla ochrony praw człowieka i obywatela każdej i każdego z nas. Nie możemy dopuścić do tego, by czuł się w takiej sytuacji osamotniony!

A jest o czym mówić: od monitorowania mowy nienawiści wobec cudzoziemców, przez przeciwdziałanie torturom w miejscach zatrzymań, do wspierania obywateli w walce o przysługujące im zasiłki [3]. To tylko przykłady z całego spektrum działań, z którymi powinni zapoznać się przedstawiciele opozycji zasiadający w Komisji do czasu wystąpienia Adama Bodnara. Do posiedzenia pozostało mniej niż 24 godziny – działaj teraz! Niech posłowie i posłanki zobaczą, jak wielu z nas, ich wyborców, oczekuje reprezentowania ich na tym  posiedzeniu. Inaczej Rzecznik będzie wystawiony na absurdalne ataki posłów pokroju pani Pawłowicz i nie będzie nikogo, kto zbuduje przeciwwagę dla takich zachowań.  Napisz jeszcze dzisiaj krótki e-mail do posłów i posłanek opozycji o obecność i wsparcie dla RPO na komisji! 


Prawa człowieka i obywatela są podstawową wartością, z której wyrastają kampanie Akcji Demokracji – czy chodzi o obronę praw mniejszości seksualnych, czy walkę o prawa kobiet. Dlatego tak ważna jest dla nas zarówno instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich, który stoi na ich straży, jak dbałość o jakość i przestrzeń dialogu prowadzonego na temat przestrzegania praw oraz wolności człowieka i obywatela. 

Nie pierwszy raz pod rządami Prawa i Sprawiedliwości musimy działać na rzecz ochrony instytucji RPO – stajemy w jego obronie od 2016 r., kiedy to ultrakonserwatywne środowiska chciały odwołania Adama Bodnara ze stanowiska za to, że nie bał się występować przeciwko działaniom władzy. Również w zeszłym roku potrzebował on naszego wsparcia po skandalicznych oskarżeniach prezentera TVP o to, że „broni ubeków i czyścicieli kamienic” [4]. Pokażmy, że jest nas wiele i że Polacy oczekują od posłów i posłanek opozycji merytorycznej analizy sytuacji praw człowieka w Polsce. 

Namówmy posłanki i posłów zasiadających w komisji, by przyszli przygotowani na środowe posiedzenie. Napisz im krótki e-mail w tej sprawie jeszcze dzisiaj. 

Z pozdrowieniami,
Natalia Kowalik z Akcji Demokracji

PS Posłowie i posłanki poczują się bardziej zobowiązani do spełnienia naszych próśb i postulatów, gdy będziemy im „patrzeć na ręce” - zapowiedz w swoimi e-mailu, który możesz wysłać TUTAJ, że będziesz oglądać na żywo transmisję z posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w środę o 14:00 – TUTAJ możesz przejść do transmisji. Ja wybieram się jutro na posiedzenie komisji, żeby razem z innymi przedstawicielami organizacji wesprzeć osobiście Rzecznika.

[1] „Rzecznik Środowisk Patologicznych”. Sejmowa komisja odrzuciła budżet RPO, tvn24.pl, 25 października 2017

[2] Tak posłów obchodzą sprawy obywateli. Podczas sprawozdania Rzecznika Prawo Obywatelskich Adama Bodnara na sali zasiadło 11 posłów, Newsweek, 18 września 2017 r.

[3] Informacja o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2017 r. oraz o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich, rpo.gov.pl

[4] Adam Bodnar obrażany w TVP. Składamy skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dołączysz?, Oko.press, 6 października 2017

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Twój głos ich wesprze

Już 30 dni trwa protest osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów. Jednak rząd cały czas odmawia spełnienia ich postulatów. Teraz, gdy kolejni politycy przypuszczają na nich ataki, to dobry moment, by pokazać solidarność. Kliknij, by podpisać apel i przekazać słowa wsparcia. 

Dzień dobry

odkąd urodził się Kuba, moje życie to codzienna walka. O szkołę, o turnusy rehabilitacyjne, o zmodernizowane łazienki – mówi Pani Iwona, mama niepełnosprawnego Jakuba.  Wspieranie najsłabszych powinno być priorytetem każdej władzy [1]. Tak uważają protestujący i ja się z nimi w pełni zgadzam. 

Tak się jednak nie dzieje. Kolejne rządy ignorowały potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów. Dopiero trwający już 30 dni protest, przywrócił ich widoczność i znów zwrócił uwagę na ich problemy. Natomiast Marszałek Karczewski mówi, że „najwyższa pora, żeby osoby, które przebywają w Sejmie poszły do domów” [2]. Obawiamy się, że protestujący mogą zostać wkrótce wyrzuceni z Parlamentu. Właśnie teraz potrzebują Twojego wsparcia. Dodajmy im siły i otuchy, by w walce o podstawowe sprawy nie byli osamotnieni. 

Tworzymy ruch ludzi, które uczestnicy i uczestniczki nie chcą żyć w społeczeństwie, które zostawia osób z niepełnosprawnością samym sobie. Potrzebne są realne działania władzy. Nie oparte na pozorach, ale takie, które są skonsultowane i omówione z nimi samymi. Niech głos naszego poparcia przebije się do opinii publicznej! Bez tego żadna partia nie uwzględni ich postulatów.

W co czwartej rodzinie w Polsce jest osoba z niepełnosprawnością. Sprawa dotyczy nas wszystkich, może Ciebie, Twojej rodziny i bliskich? Kliknij link poniżej, aby przejść na stronę, na której podpiszesz apel. Możesz również dołączyć słowa wsparcia w komentarzu. Przekażemy je demonstrującym.

 

Ponad 33 tys. osób ustawiło nakładkę Akcji Demokracji na zdjęciu profilowym na Facebooku. W sobotę wsparliśmy marsz solidarności, brali w nim udział aktywistki i aktywiści Akcji, przygotowaliśmy naklejki i transparenty dla osób, które przyszły na protest. Takie gesty solidarności docierają do osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów, i są dla nich ważne [3]. Teraz chcemy zebrać w jednym miejscu podpisy i słowa wsparcia, by pokazać, jak wielu z nas wspiera głos tych, którym rząd odmawia wysłuchania. 

Wspólnie nie raz pokazaliśmy, że wierzymy w Polskę, gdzie przestrzega się prawa, szanuje Konstytucję, a system sądownictwa jest niezależny. Dlatego ani na moment nie odpuszczamy walki o sądy wolne od wpływów polityków. Ale wiemy też, że nie ma wolności bez sprawiedliwości. Popierając osoby z niepełnosprawnościami, walczymy o takie państwo, które nikogo nie zostawia na lodzie. Już teraz podpisz apel i przekaż słowa wsparcia.

 

Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński uczynił z Sejmu oblężoną twierdzę, starając się oddzielić protestujących od ludzi, którzy chcieliby ich wesprzeć.Kilka dni temu odmówiono wejścia uczestniczce Powstania Warszawskiego, 90-letniej pani Wandzie Traczyk-Stawskiej. Wczoraj nie wpuszczono Janiny Ochojskiej z Polskiej Akcji Humanitarnej. Mimo to, cały czas niewielka grupa aktywistów i aktywistek pod Sejmem stara się nagłośnić trwający w środku protest. Teraz potrzebny jest głos płynący z całej Polski. Podpisz apel!

[1] „Jesteśmy poniżani, ale ich pogarda daje nam siłę do walki”. Portret rodziców osób z niepełnosprawnościami protestujących w Sejmie, Oko.Press, 10.05.2018 r. 
[2]  Karczewski: najwyższa pora, by protestujący poszli do domu, TVN24.pl, 15.05.2018 r.
[3] Niepełnosprawni protestują w Sejmie. "Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierają", Gazeta Wyborcza, 12.05.2018 r.

Podpisz apel
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Zobacz, co mówi Agnieszka Holland

Kompromitacja rządu. Wczoraj w ekspresowym tempie przyjęto nowelizację ustawy o IPN. Wycofano się z karania więzieniem za mówienie prawdy o polskiej historii. Jednak skutki przepisów będziemy odczuwać latami. Zobacz film z Agnieszką Holland i dowiedz się, co dotychczas zepsuła ustawa o IPN.

 


 

Dzień dobry

tego nikt się nie spodziewał. Wczoraj z samego rana Premier Morawiecki wniósł projekt nowelizacji ustawy o IPN. Likwiduje on odpowiedzialność karną za mówienie o udziale Polaków w zagładzie Żydów. Nowelizacja została przyjęta w błyskawicznym tempie  i niemal natychmiast uzyskała podpis Prezydenta Dudy!

Premier Morawiecki o ustawie mówił jak o wielkim sukcesie. Jednak fakty są inne. Wprowadza ona cenzurę debaty publicznej, rozbudza nastroje antysemickich i katastrofalnie pogorszyła relacje Polski z partnerami na arenie międzynarodowej.

Choć wczorajsza nowelizacja to krok w dobrym kierunku, bo rezygnuje z odpowiedzialności karnej, nie rozwiązuje ona wszystkich problemów. Pozostawiona możliwość pozywania na drodze cywilnej może wywoływać „efekt mrożący” [1] i faktycznie ograniczać wolność debaty na temat niechlubnych postaw Polaków podczas II Wojny Światowej. Premier Morawiecki nie wziął odpowiedzialności za nakręcanie antysemityzmu w Polsce przez ludzi ze swojego obozu politycznego. Zamiast przyznania się do kompromitacji, mamy propagandę sukcesu.

Dzięki wpłatom aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji przygotowaliśmy film, w którym mówimy o skutkach ustawy o IPN. Opowiada o nich Agnieszka Holland, wybitna polska reżyserka.  To mocny materiał, pokazujący potencjalnie wieloletnie konsekwencje przyjętych przepisów. Obejrzyj i udostępnij film, aby dotrzeć do jak największej liczby osób z informacją o dramatycznych skutkach tych przepisów. Im więcej osób zobaczy nasz materiał, tym większa, szansa, że przekłujemy balon nieprawdy pompowany przez Morawieckiego. Kliknij poniżej, aby zobaczyć materiał wideo.

ZOBACZ NA FACEBOOKU

ZOBACZ NA YOUTUBE

Apel Akcji Demokracji o nowelizację ustawy o IPN podpisało prawie 8 tys. osób. Wcześniej domagaliśmy się od Prezydenta zawetowania ustawy. Niestety skierował ją co prawda do Trybunału Konstytucyjnego, ale w trybie, który sprawił, że ustawa działała i na niej podstawie mogły toczyć się postępowania karne.

Pozwy składane na mocy ustawy będą rozpatrywać sądy. Niektóre sprawy zapewne trafią do Sądu Najwyższego. Wiemy, że odgrywa on ważną rolę w obronie konstytucyjnej wolności wypowiedzi. Również dlatego w poniedziałek zorganizowaliśmy demonstrację pod siedzibą Komisji Europejskiej, gdzie domagaliśmy się skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wiemy, że prawa człowieka będą respektowane tylko w demokratycznym państwie prawa! 

Zobacz i udostępnij film i pomóż dotrzeć z naszym przekazem do jak największej liczby osób.

ZOBACZ NA FACEBOOKU

ZOBACZ NA YOUTUBE

Z pozdrowieniami,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Nowelizacja ustawy cały czas zawiera przepisy, skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez Andrzeja Dudę, m.in. dot. karania za kwestionowanie odpowiedzialności "ukraińskich nacjonalistów" za zbrodnie na ludności polskiej. Jednak są one nieprecyzyjne i wpływają niekorzystnie na relacje z naszym sąsiadem. Julia Przyłębska, wybrana niezgodne z prawem prezeska Trybunału Konstytucyjnego, już zapowiedziała umorzenie postępowania w tej sprawie. Zapisy zostaną więc nadal w takiej formie. Zobacz na Facebooku lub Youtube i udostępnij nasz film i nie pozwól rządowi udawać, że wszystko jest w porządku.

[1] Efekt mrożący to zniechęcenie się lub zahamowanie się od korzystania z możliwości dostępnych w ramach prawa ze względu na zagrożenie konsekwencjami prawnymi. W praktyce – historycy lub dziennikarze będą obawiać się ujawnienia informacji o współudziale Polaków w zbrodniach na ludności żydowskiej w obawie przed odpowiedzialnością.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nie ma wolności bez solidarności!

Ponad 30 tysięcy głosów solidarności trafiło do osób z niepełnosprawnościami, które wraz z opiekunkami przez 40 dni protestowały w Sejmie. Nie dajmy zapomnieć o wciąż aktualnych postulatach: udostępnij grafikę na Facebooku lub zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia!

Dzień dobry

w zeszłym tygodniu, razem z Natalią z zespołu Akcji Demokracji, przekazaliśmy przedstawicielkom osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunom i rodzicom wyrazy solidarności od ponad 30 tysięcy osób. Tyle z nas podpisało się pod apelem, który powstał, aby wyrazić solidarność z protestującymi w Sejmie i poprzeć ich postulaty. Podpisy tak wielu ludzi przyjęte zostały z zaskoczeniem, szczęściem i wzruszeniem.

Podczas spotkania w Toruniu poczułem, jakie znaczenie dla protestujących mają takie gesty. Dają im siłę, niezbędną do działań na rzecz  wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Ich postulaty ciągle nie zostały spełnione, a rozwiązania zaproponowane przez rząd nie działają [1].  Nie pozwól, aby 40 dni wyczerpującego protestu, który pokazał całej Polsce, z czym borykają się osoby z niepełnosprawnościami, zostały zapomniane!

Przed nami jeszcze wiele pracy na rzecz godnego życia osób z niepełnosprawnościami. Głosy wsparcia ze strony aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji okazały się bardzo ważne. Takie działania mają sens! Proszę Cię o zrobienie podobnego gestu. Udostępnij znajomym post na Facebooku, a jeśli nie korzystasz z FB, zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia. Przypomnij, że postulaty ciągle nie zostały zrealizowane. Twój prosty gest sprawi, że o sytuacji osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodziców ciągle będzie głośno!

UDOSTĘPNIAM POSTULATY NA FB!

Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji wspierali protest w Sejmie od samego początku. 12 maja byliśmy na marszu solidarności z protestującymi, przygotowaliśmy i rozdawaliśmy transparenty oraz tysiące naklejek. Zorganizowaliśmy internetową akcję na Dzień Super Matki.  Wspierając osoby z niepełnosprawnościami mówimy: nie ma wolności bez solidarności z najsłabszymi i bez zapewnienia im godnego życia.

Broniąc niezależnego sądownictwa, praw kobiet czy proponując realne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza, odwołujemy się do wartości, jakie przyświecają Akcji od samego początku. Należy do nich także sprawiedliwość społeczna. Udostępnij post z niespełnionymi postulatami, a jeśli nie korzystasz z FB, zachęć innymi kanałami znajomych do ich poparcia. Okaż w ten sposób solidarność  z osobami z niepełnosprawnościami.Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji

PS Podpisami, udziałem w demonstracjach wsparliśmy postulaty dorosłych osób z niepełnosprawnościami ich opiekunów i rodziców, którzy strajkowali w Sejmie. Sytuacja wymaga całościowych rozwiązań, gwarantujących różnym osobom godne życie.  Dlatego zawiązany w trakcie protestu Komitet Społeczny #Jesteśmy apeluje o pełne wdrożenie Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Apel możesz podpisać tutaj!

[1] Cudu nie będzie. Rehabilitacja bez kolejki i bez limitów jest nierealna, Polityka, 9.07.2018.

 

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Our chance to stop Monsanto

The Brussels region is suing the EU for allowing glyphosate on our market. And we have a chance to join and help ban the toxic weedkiller! Will you chip in to help pay the legal cost of fighting Monsanto in court?

 

 

H

Have you heard the news? We have another chance to fight Monsanto!The Brussels regional government is suing the EU for re-licensing the toxic weedkiller glyphosate, and our community of action has a chance to join the fight! [1]

In order to hire a lawyer to prepare our documents and represent us, we have to raise at least €20,000 with our partners. [2] If we can do that, our community could be heard in the case!

Monsanto has access to some of the best lawyers that money can buy to make sure it can keep selling glyphosate. The only way we can stand as a formidable force against Monsanto is by pooling our community resources together. But we have to be fast while EU rules still give us a chance to join the case.

 

Can you chip in to help us fight Monsanto in court?

Donate €10
Donate €20
Donate €50
Donate €75

 

Glyphosate, the active ingredient in Monsanto’s Roundup, was labelled a probable carcinogen in 2015 by the WHO’s International Agency for Research on Cancer. [3] Opinion polling shows the public supports a ban. [4] Despite that, the EU bowed to pesticide lobbyists and pushed to re-license glyphosate. That’s when our citizens’ movement sprang to action to stop it.

Since then, we’ve been fighting to ban glyphosate from Europe at every opportunity. It all culminated in the fastest-ever successful European Citizens’ Initiative, which managed to turn some countries’ votes against a new license in December. [5] All of this is thanks in no small part to the actions our community took, and the small donations we made.

Monsanto wanted a new license for fifteen years, the industry standard for pesticides. But thanks to our people power, and that the massive EU-wide coalition we built, the best they could get was only a 5-year license! During our campaign, Monsanto lobbyists were even banned from the EU parliament, and now there is a special committee investigating pesticides! [6]

 

Will you chip in to fight glyphosate? It takes less than two minutes:

Donate €10
Donate €20
Donate €50
Donate €75

 

These were all major victories – and all of the work behind it was all made possible by small donations from people in our community like you, and me. We’ve kept our eyes on glyphosate and we’re constantly looking for new ways to keep the pressure up for a full ban.

Today we have a great new way to push for a ban, in court. But to do it, we need our community of action standing strong and chipping in – if each of us donates what we can, we’ll have a people-powered fund to effectively fight Monsanto. Please chip in to help us get there.

With determination,

David (Brussels), Virginia (Madrid), Fernando (Bologna) and the whole WeMove.EU team

P.S. It's easy to think that this isn't the right moment to donate and that many others from our community will make contributions. However, if we all thought like that, then most of the actions we've taken together wouldn't have been possible! So please, donate now to ensure we can keep fighting for a better Europe.

 
References:
[1] The Brussels region has filed a complaint at the EU Court of Justice against the EU decision to re-license glyphosate. It is arguing that there has been a lack of scientific assessment, with industry studies given more weight than independent ones, as well as data gaps and disregard for the “precautionary principle” -- our exact claims in the ECI. 
[2] We have committed to raising €5,000 from our community, and the rest is committed by Pesticide Action Network (PAN) Europe, SumOfUs, Health and Environment Alliance -- NGOs we’ve worked with for years, including on the European Citizens’ Initiative. Any funds we raise above our commitment will go towards our community running similar campaigns.
[3] http://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/MonographVolume112.pdf
[4] https://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll
https://www.sumofus.org/media/new-poll-overwhelming-majority-of-citizens-in-germany-france-italy-portugal-and-greece-want-immediate-ban-of-glyphosate/
[5] https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/plant/docs/pesticides_glyphosate_paff_meeting_sum_20171005.pdf
[6] https://www.theguardian.com/environment/2017/sep/28/monsanto-banned-from-european-parliament
http://www.europarl.europa.eu/committees/en/pest/home.html
Monsanto and Bayer will soon be merging. Although the name “Monsanto” will soon vanish, Bayer/Monsanto are still responsible!

 

Zobacz grafikę, okaż solidarność

Już prawie 40 dni w Sejmie trwa protest osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów. Pomimo trudów, z którymi to się wiąże, zapowiedzieli, że będą walczyć dalej. Sprawmy, żeby o ich proteście było jeszcze głośniej. Wykorzystaj do tego przygotowaną przez nas grafikę. 

Dzień dobry

 

 

osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie od ponad miesiąca protestują w Sejmie. Ich codzienność jest pełna niewygód: spanie na materacach rozłożonych na sejmowej podłodze, zakaz wychodzenia z budynku czy otwierania okien, konieczność mycia się w ogólnodostępnych łazienkach. Brak intymności, dziesiątki ludzi przechodzących obok miejsca odpoczynku i snu mogłyby złamać każdego! Pomimo tego protestujący deklarują, że mają siłę i walczą dalej o godne traktowanie. [1]

Przedstawiciele władzy próbują skompromitować protestujących. Pojawiają się skandaliczne wypowiedzi na temat protestu i jego uczestników. [2]  Nie możemy pozwolić, żeby prezentowany przez rządzących obraz tego strajku, spowodował że zapomniane zostaną jego przyczyny i  postulaty! Ostatnie tygodnie sprawiły, że trudna sytuacja życiowa osób z niepełnosprawnościami stała się tematem dyskutowanym przez wielu z nas. Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli o ich codziennych doświadczeniach, braku realnego wsparcia ze strony Państwa czy trudnej sytuacji finansowej.

Pobierz grafikę!

Trzeba głośno i licznie poprzeć postulaty osób z niepełnosprawnościami. Tylko wtedy rządzący je systemowo rozwiążą. Przy okazji Dnia Matki chcemy szczególnie pokazać, że jesteśmy razem ze zdeterminowanymi SuperMatkami, które walczą o prawa i godność dla swoich dzieci z niepełnosprawnościami.Mam pomysł na proste okazanie wsparcia i solidarności. 

Pobierz i wydrukuj grafikę. Zrób sobie z nią zdjęcie i umieść w mediach społecznościowych z hasztagami #WspieramStrajkOkupacyjnyRON #supermatki. Zabierz ją na lokalne wydarzenie wspierające protest, wiele takich ma się odbyć 26 maja. Jeśli masz taką możliwość, w najbliższych dniach  wywieś grafikę w swoim miejscu pracy, na uczelni, w oknie mieszkania, czy w kawiarni, do której chodzisz. Pokaż, że wspierasz walkę o godne życie dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów i rodziców, szczególnie matek.

 

Jako Akcja Demokracja niedawno wsparliśmy marsz solidarności z protestującymi, przygotowaliśmy transparenty i naklejki. W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy apel solidarnościowy, który podpisało już ponad 25 tys. osób. Wspierając osoby z niepełnosprawnościami, pokazujemy, że chcemy żyć w państwie, gdzie sprawiedliwość społeczna jest kluczowa, a osoby z niepełnosprawnością prowadzą godne życie.

Wspólnie już nieraz walczyliśmy o ważne sprawy: broniąc niezależnego sądownictwa, prawa kobiet do samostanowienia czy proponując realne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza. Nasze działania wynikają z wartości, w które wierzymy. Jedną z nich jest sprawiedliwość społeczna.Pobierz grafikę i pokaż solidarność z walką osób z niepełnosprawnościami o godne życie.

 

Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji

PS W dniu 26 maja, w Dzień Matki, od godziny 14 wokół Sejmu RP w Warszawie będą odbywały się pikiety solidarnościowe z protestem Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Ich wspólnym hasłem jest „Dzień SuperMatki”. Jeśli chcesz się tam pojawić, wiemy że Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje przejazdy z większych miast. Niezależnie od tego, czy będziesz w Warszawie, pobierz i wydrukuj grafikę solidarnościową.


[1] 36. dzień protestu w Sejmie. "Każe nam się cieszyć z ustawy, która pomija różne niepełnosprawności", Polsat News, 23.05.2018. 
[2] Pogarda i siermiężność. Jak rządzący mówią o proteście osób z niepełnosprawnościami, Sonar Wyborcza.pl, 21.05.2018.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież