Dołącz do tysięcy zaangażowanych – porozmawiaj!

Potrzebuję Twojego wsparcia, aby dotrzeć do większej liczby osób z informacjami o zagrożeniu, jakie chce na nas sprowadzić PZU. Chciałbym prosić Cię o rozmowę z trzema znajomymi osobami. Czy porozmawiasz z nimi o skutkach dla naszego zdrowia, jakie przyniesie nowa elektrownia ubezpieczana przez PZU?


Dzień dobry

państwowa firma planuje ubezpieczanie budowy nowej elektrowni węglowej. Inwestycja ta będzie stanowić zagrożenie dla Twojego i mojego zdrowia! Na początku sierpnia pisałem do Ciebie z prośbą o podpis pod apelem do PZU. W niecały miesiąc w sprawę zaangażowało się już ponad siedem tysięcy osób. To niezły wynik jak na tak trudny temat! Aby PZU odczuło naszą presję, musimy zrobić coś jeszcze. Mam poczucie, że możemy wpłynąć na największego ubezpieczyciela! Oto przykład:

 

Byłem wczoraj pod oddziałem PZU w Warszawie. Wraz z aktywistkami i aktywistami Akcji Demokracji rozdawałem ulotki o szkodliwych działaniach PZU i rozmawiałem z ludźmi. Spotkałem klientów PZU i pracowników tej firmy. Ciągle pamiętam jedną z rozmów. Zdziwienie i złość pracownicy PZU, że jej pracodawca chce ubezpieczać truciciela, zagrażającego zdrowiu całej jej rodziny. Obiecała, że spojrzy na apel. Odbyliśmy kilkadziesiąt takich rozmów. I dały one rezultat! Licznik podpisów pod apelem nabrał jeszcze większego tempa.

Bez mojego i Twojego bezpośredniego działania powstanie kolejna trująca elektrownia węglowa. Poprzez internet nie uda mi się dotrzeć do wszystkich osób, które nie zgadzają się z decyzją PZU i żądają jej zmiany. Jak widać jednak, bezpośrednie rozmowy działają. Dlatego także Ciebie chciałbym poprosić o pomoc. Czy porozmawiasz z trzema osobami wokół siebie o związkach ubezpieczyciela z sektorem węglowym? Opowiedz im o zagrożeniu, jakie nowa elektrownia Ostrołęka C będzie stanowić dla ich zdrowia. Podkreśl hipokryzję firmy, która sprzedaje polisy na zdrowie i życia, a jednocześnie ubezpiecza inwestycje, które nas trują. Pokaż link do apelu. Więcej podpisów pod apelem to realna presja na PZU.

PZU ubezpiecza około 16 milionów klientów. Oznacza to, że co trzecia dorosła osoba jest klientem tej firmy. Jeśli porozmawiasz z trzema osobami jest duża szansa że trafisz na osobę ubezpieczoną w PZU. Głos sprzeciwu klientów będzie szczególnie przekonywający dla firmy. Aby pomóc Tobie w takiej rozmowie, przygotowałem krótką ulotkę, znajdziesz ją klikając link poniżej. Wydrukuj ją i porozmawiaj z trzema znajomymi osobami.

KLIKNIJ, ABY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY!

Ludzie na całym świecie z sukcesem przekonują firmy ubezpieczeniowe, aby wycofały się z inwestycji w sektor węglowy [1]. Udaje się to nie tylko dzięki spektakularnym marszom i demonstracjom. Bardzo ważne są również rozmowy z klientami tych firm, z członkami własnych rodzin czy przyjaciółmi [2]. Bezpośredni kontakt, słowa i argumenty osoby zaangażowanej mają niezwykłą moc przekonywania. Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji do rozmów z bliskimi osobami, o tym jak każdy i każda z nas może się zaangażować, zachęcali także podczas demonstracji przeciwko niszczeniu niezależności sądów.

Akcja Demokracja jako ruch wielu zaangażowanych osób również odnosi sukcesy. Wspieraliśmy wygrane kampanie na rzecz uchwalenia lokalnych uchwał antysmogowych, - m.in. we Wrocławiu czy na Mazowszu. Dołącz do kolejnego  działania, które będzie chronić nasze zdrowie przed truciznami ze spalania węgla. Wydrukuj ulotkę i porozmawiaj z trzema osobami. Opowiedz o zagrożeniu dla zdrowia ze strony elektrowni węglowej, którą chce ubezpieczać PZU!

POROZMAWIAM!

Pozdrawiam,

Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji 

PS W tym tygodniu ukazał się raport, który pokazuje, że elektrownia Ostrołęka C może być zupełnie nieopłacalna i przynieść inwestorom miliardowe straty [3]. Oznacza to również zagrożenie dla ubezpieczyciela i ogromne ryzyko finansowe dla jego klientów i klientek, a w ostateczności dla nas wszystkich – bo to spółka Skarbu Państwa. Porozmawiaj z trzema znajomymi osobami i pomóż uniknąć tego zagrożenia. Pobierz materiał, który ułatwi rozmowę. Znajdziesz go tutaj.

[1] Munich Re odwraca się od węgla, Puls Biznesu, 06.08.2018
[2] Przykład ruchu walczącego o stan Karolinę Północną bez węgla https://content.sierraclub.org/coal/asheville/join-fight
[3] https://www.energetyka24.com/analitycy-ostroleka-c-bedzie-spalac-wiecej-pieniedzy-niz-wegla-komentarz

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Wybierzmy nasze postulaty!

Dzień dobry

zbliżają się wybory samorządowe. Komitety i kandydaci prześcigają się w obietnicach wyborczych. W Akcji wiemy, że nie to się liczy. Obietnice łatwo składać, trudniej je wypełniać. Liczą się zorganizowane i zmotywowane grupy mieszkańców i mieszkanek, którzy wiedzą czego oczekują i potrafią głośno to wyrazić. W ten sposób chcemy zmienić to, jak wygląda tworzenie polityki w Polsce.

W czerwcu aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji zdecydowali, że nasz ruch powinien skoncentrować się na wielu postulatach, które są dla nas ważne, a nie na jednym temacie [1]. Przygotowaliśmy w zespole Akcji listę spraw do załatwienia w obszarach, które są kluczowe, żeby wszystkim nam żyło się dobrze w Polsce. To lista zmian i oczekiwań wobec ludzi kandydujących do samorządów. Dzisiaj zapraszam Cię do wskazania, które z nich są dla Ciebie najważniejsze. A może czegoś brakuje?

Twoje zdanie ma tu kluczowe znaczenie. Na podstawie wyników głosowania aktywistów i aktywistek Akcji sformułujemy „Program ludzi Akcji” dotyczący władz samorządowych. Od przyszłego tygodnia  do debaty nad „Programem” zapraszamy mieszkańców i  mieszkanki wielu miast. Twój głos powinien zostać uwzględniony w postulatach jakich będziemy wspólnie, jasno i głośno oczekiwać od kandydatów i kandydatek. A po wyborach pilnować ich realizacji.

To jak, podzielisz się swoją opinią i wypełnisz krótką ankietę? Zajmie Ci to 5 minut. Na opinie czekamy do soboty do końca dnia. W niedzielę siadamy do ich analizy, bo wybory już za kilka tygodni!

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Przed wyborami samorządowymi, zespół Akcji Demokracji będzie wspierał lokalne grupy mieszkańców i mieszkanek. Te wybory powinny być inne. Chcemy, żeby liczyły się w nich nasze potrzeby i oczekiwania. Do kandydaci i kandydatki powinni nas słuchać, nie odwrotnie.

W najbliższych dwóch tygodniach odwiedzimy 10 miast [2] spotykając się z ich mieszkańcami i wesprzemy ich w sformułowaniu oczekiwań i pozytywnej wizji swojej miejscowości. To pierwsze wybory w historii Akcji i pierwsze takie przedsięwzięcie. Jeśli nie zawitamy do Twojego miasta, wesprzemy Cię w samodzielnym zorganizowaniu takiego spotkania.

Od początku istnienia Akcji, co roku pytamy osoby z nami działające, co powinno być naszym priorytetem. Na tej podstawie wybieramy nasze cele do realizacji w konkretnym roku i podejmujemy codzienne decyzje w zespole Akcji. 

W tym roku koncentrujemy się więc na obronie sądownictwa i zaangażowaniu w wybory samorządowe [3]. Wcześniej podejmowaliśmy też decyzje, co zrobić dalej w danych kampaniach np. w sprawie ograniczenia wydobycia węgla w Polsce i przejścia na czystsze źródła energii. Teraz czas na decyzję w temacie ważnych spraw dotyczących samorządów. Kliknij i podziel się swoją opinią.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Z pozdrowieniami,
Weronika Paszewska z Akcji Demokracji

PS Program ludzi Akcji, który zostanie sformułowany w wielu miejscowościach, to początek tworzenia nowego zaangażowania obywatelskiego. Wybory to nasz moment! I to my powinniśmy mieć najwięcej do powiedzenia w tej sprawie. Nie możemy oddać wyborów politykom i ich personalnym rozgrywkom, to również nasze zaangażowanie i setki dla nas ważnych spraw. Kliknij i daj znać zespołowi Akcji, które z nich są dla Ciebie najważniejsze.

PS II Niedługo będę się do Ciebie odzywać również w sprawie włączenia się w działania monitorujące proces wyborczy. 

[1] Wyników ankiety dotyczącej strategii na wybory samorządowe https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/147/results/public
[2] Lista miast: Poznań, Wrocław, Bielsko-Biała, Katowice, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Białystok, Ostróda, Gorzów Wielkopolski. 
[3] Priorytety na 2018 rok. Wyniki ankiety https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/124/results/public

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Zablokuj rosyjski gazociąg

Dzień dobry 

Polski oddział organizacji ekologicznej Client Earth zaskarżył w szwedzkim Naczelnym Sądzie Administracyjnym wydaną przez władze Szwecji zgodę na budowę i użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. By jednak mogła zostać rozpatrzona, skarżący muszą udowodnić, że ich działanie cieszy się poparciem mieszkańców i mieszkanek państwa, w którym działa organizacja – w tym wypadku Polski. Ten wymóg, stawiany organizacjom pozarządowym przez szwedzkie prawo, zostanie spełniony, jeśli pod skargą znajdzie się 1000 podpisów. Client Earth założył apel na Naszej Demokracji, aby zebrać potrzebne podpisy. 

Może się to udać, dzięki Twojemu zaangażowaniu. Choć Client Earth skargę już złożył na razie zebrał pod nią niecałe 600 podpisów. Kolejnych 400 potrzebuje jak najszybciej, aby rozpocząć procedurę jej rozpatrywania - tylko wtedy istnieje możliwość, że budowa Nord Stream 2 zostanie zablokowana.

Rosyjski rurociąg zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE i może na dziesięciolecia uzależnić kontynent od dostaw gazu ziemnego z jednego kierunku. Opóźni to rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii. Kliknij odnośnik poniżej, aby podpisać apel i pomóc powstrzymać budowę Nord Stream 2.

PODPISZ APEL

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Pozwala ona utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość, zarówno w sprawach ogólnokrajowych, jak i lokalnych. Głos wielu tysięcy osób, w tym podpisanych pod apelem „Europo: broń sądu najwyższego”, doprowadził do podjęcia działań przez Komisję Europejską. Wcześniej aktywiści z Opola doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa. Teraz czas, abyśmy wspólnie zatrzymali Nord Stream 2.

 
Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji
 
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Save starving baby penguins 

A colony of Antarctic penguins laid 18 thousand eggs, but only two baby penguins survived – all the others starved to death. EU leaders can protect penguins by creating the world’s biggest ocean sanctuary in the Antarctic.

 

 

H

Only two baby penguins from an Antarctic colony survived, out of 18 thousand which recently hatched. The others starved to death because their food supplies have been devastated by industrial fishing. The food chain in the Antarctic has been disturbed by extensive fishing of krill, and many animals don’t get enough nourishment to survive.

In this instance, France, Germany and the European Union have proved to be world leaders in animal protection. They’ve proposed and backed the creation of areas closed for industrial fishing: marine sanctuaries around the Antarctic. [1] However, the fate of the Antarctic isn’t their priority right now, so they are giving in to Chinese and Russian blockage of the proposed Antarctic sanctuary. [2]

In just over 48 hours, Merkel, Maas, Macron, and EU leaders Tusk and Mogherini will attend the UN General Assembly and take part in several bilateral meetings. If we, as their electorate, come together to strengthen our leaders’ position in the negotiations, we can pressure them to prioritise the creation of the sanctuary. Sign now and we’ll make sure your message reaches European Council President Tusk and High Representative of the EU Mogherini at the General Assembly in just a few hours’ time.

Sign now to save baby penguins

There could be a sanctuary in the Antarctic Ocean, a huge space where any fishing will be prohibited. It would allow for the replenishment of krill, a key element of the Antarctic ecosystem – and the food penguins eat. [3]

The krill doesn’t only constitute penguin food. By eating the plankton, they also capture the carbon dioxide from the sea surface and store it in the sea depths where they excrete waste. Thus, the krill protect the entire Earth from the results of the climate change. [4] It is crucial for us to stop the overfishing of krill.

EU leaders Angela Merkel, her Foreign Minister Heiko Maas, Emmanuel Macron, the President of the European Council Donald Tusk, and the EU’s head of diplomacy, Federica Mogherini, play key roles in the negotiation around the Antarctic sanctuaries – not least because these are their own proposals. What is more, there is a chance that Tusk and Mogherini would want to give in to our massive pressure in order to make a good last impression before their terms in Brussels ends in a few months.

By pressing our leaders to stand strong, our European community of action can help the whole world, far beyond our own borders. Together we’ve stood up against multinational pollution beyond Europe’s borders, and we’re already starting to see impact. [5] Sign the petition to ensure baby penguins survive next year.

Sign now for an Antarctic sanctuary

Thank you for all that you do,

Mika (Bordeaux), Marta (Warsaw), Virginia (Madrid) and the whole WeMove team

 

PS: Krill fishing has been a fast-growing industry. The latest fishing technology allows ‘suction’ harvesting of the krill by large trawlers. This technology contributed to the rapid decline of the krill population, estimated to have declined as much as 80% since the 1970s. [6] We must stop the harvesters from entering parts of the Antarctic. Sign now to make an Antarctic sanctuary a reality.

 

References
[1] https://www.pewtrusts.org/~/media/assets/2017/07/gpc_a_network_of_marine_protected_areas_in_the_southern_ocean.pdf
[2] https://www.japantimes.co.jp/news/2017/10/28/world/science-health-world/russia-china-block-creation-antarctic-marine-sanctuary/#.W59p2PYwg2w
[3] http://www.antarctica.gov.au/about-antarctica/wildlife/animals/krill
[4] https://www.pewtrusts.org/~/media/assets/2017/07/gpc_a_network_of_marine_protected_areas_in_the_southern_ocean.pdf
[5] https://act.wemove.eu/campaigns/449
[6] https://www.theguardian.com/environment/2018/feb/14/decline-in-krill-threatens-antarctic-wildlife-from-whales-to-penguins


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież