Europosłowie PiS poparli umowę CETA, mimo iż jest to niezgodne z poglądami i interesami wyborców tej partii. Nie może im to ujść na sucho.

Do piątku chcemy zebrać pieniądze na reklamę w popularnym prawicowym tygodniku „W Sieci” [1]. Pokażemy posłów ze wszystkich partii, którzy stanęli po stronie korporacji. Jeszcze przed piątkiem dorzuć się do reklamy!

CETA nie może ujść im na sucho

15 lutego w Parlamencie Europejskim przegłosowano umowę pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie CETA poparło aż 33 europosłów z Polski: cała PO i większość europosłów PiS. Wielu z nich, jak Zbigniew Kuźmiuk czy Karol Karski, wcześniej deklarowało, że dostrzega zagrożenia dla polskiego rolnictwa, żywności i budżetu państwa. Ostatecznie zagłosowali na „Tak”…

Większość elektoratu PiS (aż 56 proc.!) nie chce tej umowy - mówi sondaż, który zleciliśmy [1]. Nic dziwnego. CETA stanowi zagrożenie dla polskiego rolnictwa i miejsc pracy. Transnarodowe korporacje będą mogły wpływać na proces stanowienia prawa w Polsce. Te argumenty nie trafiły jednak do europosłów, mimo iż bezpośrednio dotykają ich wyborców.

Nie możemy pozwolić, aby głosowanie wbrew interesom obywatelek i obywateli pozostało bezkarne. Musimy trafić do elektoratu PiS i domagać się, aby rozliczyli swoich przedstawicieli. Po Parlamencie Europejskim nad umową CETA będzie głosował polski Sejm i Senat. Niech nasza całostronnicowa reklama w tygodniku „W Sieci” będzie również ostrzeżeniem dla posłów i posłanek polskiego parlamentu.

Tak będzie wyglądała reklama:

Dzięki Twojej wpłacie, nawet symbolicznym 5 zł, europarlamentarzyści PiS w przyjaznej wobec ich ugrupowania gazecie zobaczą swoje zdjęcie z dopiskiem „stanęli po stronie korporacji”. Do piątku musimy uzbierać całą kwotę, tak, aby zdążyć przed wydaniem kolejnego numeru. Czy dorzucisz się do reklamy?

Jeszcze niedawno myśleliśmy, że z pomysłu nici. Kolejne redakcje odmawiały publikacji reklamy, nie chcąc drażnić wyborców i polityków PiS-u. Zostaliśmy odprawieni z kwitkiem przez „Gościa Niedzielnego”, „Nasz Dziennik” i „Gazetę Polską”, a „Tygodnik Solidarność” nawet nie raczył nam odpisać. Ale plan może się powieść, dzięki Twojej wpłacie i temu, że "W Sieci" zdecydowało się przyjąć nasze zamówienie na reklamę. Niewygodna prawda ujrzy światło dzienne.

Akcja Demokracja i aktywiści, tacy jak Ty, od początku walczą o odrzucenie szkodliwych umów TTIP i CETA. Pod petycją do Premier Szydło podpisało się 110 tysięcy osób. Zorganizowaliśmy Wielką Demonstrację w Warszawie. Zjeździliśmy Polskę i wspólnie z lokalnymi działaczami naciskaliśmy na europosłów. Część z nich udało nam się przekonać do głosowania przeciwko CETA – posłowie SLD i PSL (z wyjątkiem Czesława Siekierskiego), a także niektórzy wybrani z list PiS złożyli jasną deklarację i dotrzymali słowa!

Politykom często wydaje się, że znikną w tłumie. Myślą, że nikt nie zobaczy jak głosowali, a wyborcy z ich regionu nie dowiedzą się o ich postawie. Burzymy tę logikę! Pokażemy z imienia i nazwiska, kto stanął po stronie korporacji i zrobimy to w najpoczytniejszym społeczno-politycznym tygodniku na prawicy - „W Sieci”. Jarosław Kaczyński i posłowie PiS liczą się z tym tytułem. Jakie będzie ich zdziwienie, gdy zobaczą listę hańby z dużym udziałem posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Już dziś dorzuć się do reklamy. Jeśli tylko część z nas niewielką kwotę np. 5 zł, dotrzemy do wyborców i polityków PiS z jasnym przekazem: nie warto stawać po stronie korporacji! Czy dorzucisz się do reklamy?

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS „Nie jestem fanem tej umowy, moim zdaniem dla Unii Europejskiej i europejskiego rolnictwa ta umowa nie jest całkiem bezpieczna” - mówił jeszcze w październiku europoseł Zbigniew Kuźmiuk z PIS. A już w lutym podniósł rękę za umową CETA. Za narażanie obywatelek i obywateli na niebezpieczeństwo płaci się cenę, panie pośle. Dorzuć się 5 zł do wykupienia reklamy w tygodniku „W Sieci”.

[1] Sondaż: Wyborcy PiS przeciw CETA, a europosłowie?, GazetaPrawna.pl, 5.12.2016 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************

NG Bank Śląski wysłuchał naszych protestów! Rafał Brzoska nie pojawił się wśród prelegentów spotkania innowacyjnych biznesów. Pokazaliśmy, że łamanie praw pracowniczych, to nie powód do chwały. Wesprzyj nasze działania w obronie tych praw.  

Nie ma miejsca dla cwaniaków

W sprawie Brzoski odnieśliśmy zwycięstwo, choć nie w 100%. W zeszłym tygodniu apelowaliśmy do ING Banku Ślaskiego, jako głównego sponsora European Start-up Days. Domagaliśmy się, aby doprowadził do usunięcia skompromitowanego biznesmena Rafała Brzoski z listy prelegentów lub wycofał się z finansowania tej imprezy. Chcieliśmy, by osoba odpowiedzialna za łamanie praw pracowniczych, dostała jasny sygnał od środowiska, że takie zachowanie jest nieakceptowane. 

Dostarczyliśmy Twój podpis i 4,5 tys. innych aktywistek i aktywistów Akcji do siedziby zarządu ING. Skontaktowaliśmy się też z rzecznikiem banku. Tak wyjaśnił nam swoje stanowisko: "Zrezygnowaliśmy z promowania panelu, w którym miał wystąpić Pan Rafał Brzoska. Poinformowaliśmy również o tym organizatora kongresu. Otrzymaliśmy od niego wiadomość, że Pan Brzoska nie bierze już udziału w European Start-up Days". 

ING odpowiedział zatem na nasze protesty. Podjął decyzję o niepromowaniu Brzoski i to mogło mieć związek z jego wycofaniem się. Cieszymy się, że skompromitowana osoba nie wystąpiła na prestiżowej imprezie. Zabrakło nam jednak jednoznacznego odcięcia się banku od tej postaci. Publiczne potępienie dla Brzoski stałoby się wyraźnym sygnałem dla niego i innych "biznesmenów", że łamanie praw pracowniczych się nie opłaca. 

Będziemy dalej działać na rzecz tych praw. Czy możesz się dorzucić? Tylko dzięki indywidualnym darczyńcom jesteśmy w stanie niezależnie funkcjonować i działać. Nie bierzemy pieniędzy od biznesu, w ten sposób nie wplątujemy się w sieci finansowych i towarzyskich zależności, które wiązałyby nam ręce i kneblowały usta w sytuacjach takich jak ta. Kliknij poniżej, by wpłacić choćby niewielką kwotę.

Jako Akcja Demokracja angażujemy się w spory pracownicze, by naprawiać niesprawiedliwość i okazać solidarność pokrzywdzonym. Kto łamie prawa pracownicze, nie powinien być promowany przez środowisko i sponsorów czy publiczne instytucje. Dlatego włączyliśmy się w obronę Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dzięki wspólnej kampanii aktorów, publiczności i przy wsparciu aktywistów Akcji w końcu udało się nacisnąć na marszałka województwa, który odpowiada za ten teatr, by zwolnił dyrektora, łamiącego prawa związkowe.

Będziemy dalej pilnować, by osoby znane z łamania praw pracowniczych, były piętnowane przez społeczność. Bez takich kampanii młodzi biznesmeni będą uczyć się, że naginanie prawa to sposób na zdobycie uznania i popularności, a prawa pracownicze będą dalej łamane. Jeśli możesz, dorzuć się do naszych kolejnych kampanii w obronie praw pracowniczych.

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Prawa nas wszystkich, jako pracownic i pracowników, to fundament, na którym może wyrosnąć sprawiedliwe i szczęśliwe społeczeństwo – pod warunkiem, że są przestrzegane. Gdy są łamane, budzą gniew i poczucie niesprawiedliwości. Dzielą ludzi na cwaniaków, którzy cudzą krzywdą dochodzą do sukcesów i upokorzoną resztę. Te negatywne emocje mogą, niestety, stać się glebą, na której kiełkują ziarna nienawiści, czy nacjonalizmu. Ale można je przekuć w pozytywne działania, tak jak robią to często związki zawodowe. Jako ruch mamy też wpływ na promowanie właściwych postawJeśli możesz, dorzuć się do naszych kolejnych kampanii w obronie praw pracowniczych, klikając w ten link.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************

Zostań detektywem w służbie bezpiecznej żywności - rusza rekrutacja!

 
  Logo Fundacja Idee Społeczne (FIDEES)   Logo Instytut Spraw Obywatelskich  
 
 
Dzień dobry,
 
 
Czy żywność, którą spożywasz Ty, Twoja rodzina i ludzie z Twojego otoczenia, jest bezpieczna? Czy w okolicy Twojego miejsca zamieszkania występują czynniki zagrażające bezpieczeństwu żywności? Nie wiesz?

Zostań detektywem w służbie bezpiecznej żywności i sprawdź to – pomożemy Ci przeprowadzić lokalne śledztwo! 

Fundacja Idee Społeczne (FIDEES) oraz Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) zapraszają mieszkańców województwa łódzkiego do udziału w projekcie „Bezpieczna żywność, bezpieczna rodzina”.
 
 
Jesteś aktywny/a, komunikatywny/a? Potrafisz i lubisz nawiązywać kontakty, wymieniać poglądy, dyskutować? Sprawy ekologii, zrównoważonego rolnictwa, patriotyzmu lokalnego i gospodarczego są dla Ciebie ważne? A więc szukamy właśnie Ciebie! 
 
 
 
Proponujemy Ci przeprowadzenie jedynego w swoim rodzaju śledztwa. W dniach 16-18 czerwca 2017 r. spotkamy się na trzydniowym warsztacie, abyś dowiedział/a się, co to jest bezpieczna żywność, co jej zagraża i jak przeprowadzić śledztwo w swojej społeczności. 

Właśnie startuje rekrutacja. Zgłoś się już dziś! Masz czas tylko do 4 czerwca. 
Udział jest bezpłatny, a dodatkowo zapewniamy nocleg, posiłki oraz zwrot kosztów dojazdu na warsztat oraz spotkanie podsumowujące.
 
  Aktywiści wiejscy podczas narady  
 
Zgłaszam się
 
 
 
Oferujemy Ci, całkiem za darmo: 
1. Dużą dawkę wiedzy z ekologii.
2. Praktyczne przygotowanie do działań lokalnych. 
3.Współtworzenie i testowanie innowacyjnego narzędzia – niezbędnika detektywa w służbie bezpiecznej żywności.
4.Wsparcie organizacyjne, konsultacje i doradztwo podczas działań lokalnych związanych z bezpieczeństwem żywnościowym oraz pakiet pomocnych materiałów merytorycznych.
5.Współtworzenie sieci liderów działających na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. 
6.Udział w konferencji podsumowującej działania lokalne. 
7.Promocję Twoich działań i doświadczeń przy wykorzystaniu stron www, mailingów i mediów społecznościowych FIDEES i INSPRO. 
8.Nawiązanie współpracy z FIDEES i INSPRO pod kątem realizacji przyszłych działań.
 
 
Mamy tylko 10 miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 czerwca.
 
 
 
 
 
Szczegółowe informacje o projekcie "Bezpieczna żywność, bezpieczna rodzina"  znajdziesz na stronie chcewiedziec.pl. Dołącz do nas. Warto!
 
 
 
 
 
 
Działamy w Twoim imieniu! Zostań naszym Darczyńcą.
 
Przekaż darowiznę na walkę o bezpieczną żywność
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami!
 
  Rafał Górski Instytut Spraw Obywatelskich   Przemysław Stańczak Koordynator projektu Bezpieczna żywność, bezpieczna rodzina  
 
Rafał Górski 
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 
Przemysław Stańczak 
Koordynator projektu "Bezpieczna żywność, bezpieczna rodzina" 

*******************************************

We keep rising up

The EU will sign the European convention to fight violence against women - but the devil is in the detail!

We need to keep up the pressure for real action in the crucial ratification stage.

Demand action from the new Council presidency - email them now!

Only three weeks ago women all over Europe raised a collective “hurrah!” of celebration. The EU will sign the European Convention to end violence against women - the powerful binding tool to fight violence done to women, because they are women, in every EU country. Solidarity and justice prevailed - and your signature on our common campaign helped pressure our leaders to make that happen!

But this is no time to rest on our laurels, because the commitment to sign the convention is only the first step. The real struggle over what kind of protection it will grant to women will happen now, in the nitty-gritty of negotiations on ratification.

The country leading the Council of the EU - the presidency who steers the discussions our leaders have on the most import_ant European issues - has a huge positive role to play here. As stewards of the negotiation process they will set the agenda for the ratification of the convention. Estonia takes over the presidency this month - but they haven’t given us any promises on whether they will make the fight with violence their priority, or let the process stall. We’re right to be concerned - they haven’t yet ratified the convention nationally.

We need their strong commitment and leadership to make Europe safer for all women - and we need to up the pressure now, as they begin drafting the first proposal of the crucial ratification document.

Next week we will march on the streets of Brussels and hand over our petition to the presidency during a big public event. But that’s not all - we will also make sure our demands resonate all over Europe! With personal messages demanding swift and broad action reaching them from Europeans across the continent after they barely start their presidency's duties, the Estonian officials will know how crucial the end to violence is to us! The headache we cause them will help put the ratification of the convention on top of their agenda. For that, we need you to take action - and we’ve made it super easy!

Email now for a Europe free from violence

When applied everywhere in the EU, the convention could strengthen and broaden the protection of victims of violence. It could give legal power, attention, and funding to efforts to stop and punish rape, beatings, exploitation and trafficking, harassment and stalking: the unacceptable everyday reality of millions of women across Europe.

We have an import_ant commitment for the EU to sign the Istanbul Convention within its competences, and step up its action to fight violence which affects the lives of women and girls from all walks of life.

But for that to happen, it’s not enough to sign the convention - it’s all about how it’s applied in the EU. The Council of the EU, led by the presidency, is about to enter the key process of negotiating the agreement on who and how will apply the provisions of the convention.

That’s why we’re addressing our demands for action directly to the Estonian presidency, just as they prepare to lead the Council for the second half of the year - because their push for broad action at EU level, including victim’s rights, crime prevention, cooperation of courts and a strong coordinating body, will be instrumental to the success of the process. We need to call on them now to deliver on the promise of an end to violence - and they need to know that we are not giving up and will keep watching.

We’ve made it simple for all of us to send a message to the Estonian presidency, and with our voices calling them to action from all EU countries, we will show what solidarity can really mean when we stand up together for all women and girls in Europe. Take action now!

Email now for a Europe free from violence

Thank you,

Martin (London/Berlin), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Mika (Bordeaux) and the rest of us at WeMove. 

*******************************************

Przyjdź na konferencję: Odnawialne źródła energii, ale czy zrównoważone?

Rejestracja i program konferencji  
 
 
  • Czy efektywnie wykorzystujemy pieniądze przeznaczone na odnawialne źródła energii?
  • Jakie są koszty współspalania biomasy (drewna) z węglem? Społeczne, ekonomiczne i klimatyczne. Czy każdy z nas nadal powinien za to płacić w rachunkach za prąd?
  • Czy bioenergia realnie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych? Jak to wpływa na nasze środowisko?
  • Bioenergia w Polsce - jak wygląda praktyka? Jaka będzie przyszłość?
 
 
Te i inne kwestie poruszymy w trakcie konferencji (udział bezpłatny):
 
 
Bioenergia - biomasa, biogaz i biopaliwa.
"Odnawialne" źródła energii, ale czy "zrównoważone"?
 
 
 
 
 
 

Program konferencji
udział darmowy
www.bioenergia.evenea.pl

 
 
Zapisz się na konferencję!
 
 
Każdy z zarejestrowanych uczestników otrzyma publikację
"PUŁAPKI I POTENCJAŁ. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO"
 
 
 
Zapraszamy!
 
 
 
Udział w konferencji wezmą:

Marcin Popkiewicz - analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz, członek rady programowej INSPRO. Laureat "Economicus 2016" za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną
Grzegorz Wiśniewski - Prezes Zarządu EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej
Beata Wiszniewiska - Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej
Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu Polskiej Izby Biomasy
 
 
Data i miejsce:
29.03.2017, godz. 10:00, Centrum Prasowe PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8
 
 
 
Możesz zaprosić znajomych na Facebooku do udziału w wydarzeniu:
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozliczając PIT wpisz nr
KRS 0000 19 19 28 lub
 
skorzystaj z naszego darmowego programu PIT
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami,
Zespół INSPRO
 
 
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
ul. Pomorska 40 91-408 Łódź 

www.inspro.org.pl 
tel./fax: 42 630 17 49

*******************************************

Logo Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!   Logo Instytut Spraw Obywatelskich  
 
 
Dzień dobry,
 
 
Znakowanie żywności "wolne od GMO" jeszcze nigdy nie było w Polsce tak blisko... Zgodnie z oczekiwaniami konsumentów, obecnie trwają zaawansowane prace nad ustawą regulującą kwestię znakowania żywności wyprodukowanej bez użycia GMO. 

Już w najbliższy czwartek, 27.04 o godz. 11.00 w warszawskiej restauracji Chianti, odbędzie się debata w formie śniadania z udziałem m.in. Minister Rolnictwa Ewy Lech, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosława Sachajko, współpracujących z INSPRO ekspertów oraz przedstawicieli firm produkujących żywność i pasze wolne od GMO.

 
 
Debata odpowie uczestnikom oraz społeczeństwu na kluczowe pytania odnośnie możliwości, sposobu i terminu wdrożenia takiego systemu oraz wyzwań i korzyści dla sektora producentów żywności i pasz, rolników, a także konsumentów.
Wstęp wolny po wcześniejszym zapisaniu się.
 
 
  Debata o znakowaniu żywności w redakcji Rzeczpospolitej  
 
Uczestnicy debaty o znakowaniu żywności w redakcji Rzeczpospolitej (listopad 2015)
 
 
Zapisz się na debatę
 
 
 
Mamy tylko 20 miejsc. Nie czekaj, zapisz się już dzisiaj!
 
 
 
 
 
Przekaż swój 1% podatku INSPRO, by oznakować żywność wolną od GMO! Przecież masz prawo wiedzieć, co trafia na Twój talerz.
 
 
 
Rozliczając PIT wpisz nr 
KRS 0000191928 lub
 
skorzystaj z naszego darmowego programu PIT
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami!
 
  Rafał Górski Instytut Spraw Obywatelskich   Przemysław Stańczak, kampania Wolne od GMO? Chcę wiedzieć  
 
Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 
Przemysław Stańczak 
Koordynator kampanii 
"Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!"
 
 
 
 
  Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)  
 
 
 
 
Dzień dobry,
 
 
nasze działania w kampanii Dom to Praca nabierają tempa. Dzięki Tobie zmiany mogą dokonać się jeszcze szybciej. Jak to jest możliwe? Z naszą pomocą w postaci bezpłatnego szkolenia i coachingu możesz przeprowadzić działanie na rzecz doceniania nieodpłatnej pracy w domu i opowiedzieć w swojej społeczności, jak ważny jest ten temat.
 
 
Zgłoś się bezpłatnie na szkolenie
 
 
Poszukujemy osób, którym temat nieodpłatnej pracy w domu jest bliski: opiekunów rodzinnych zajmujących się dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi oraz osób, które działają na rzecz doceniania pracy w domu i polepszenia zabezpieczenia socjalnego opiekunów rodzinnych.
 
 
 
http://domtopraca.pl/
 
 
 
Jak będziemy współpracować?
 
 
Pierwszy krok:
 
Szkolenie „Dom to praca – działam na rzecz zmiany” (7-9 lipca 2017 r. w Łodzi), podczas którego dowiesz się, jak zrealizować działania w lokalnej społeczności i weźmiesz udział w tworzeniu rekomendacji do zmian w prawie.
Na Twoje zgłoszenie czekamy do 10 czerwca.
 
 
Drugi krok:
 
Coaching – 5 godzin profesjonalnego wsparcia.
 
 
Trzeci krok:
 
Realizacja działania w Twojej lokalnej społeczności (np. publikacja artykułu w lokalnych mediach, organizacja spotkania).
 
 
Czwarty krok:
 
Udział w ogólnopolskiej debacie i podsumowanie działań. 
 
 
 
 
 
 
 
 
INSPRO - od 2004 r. stoimy po stronie Obywateli
 
 
 
 
Pozdrawiamy,
 
  Rafał Górski  
 
  Joanna Suciu  
 
Rafał Górski,
prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 
Joanna Suciu,
kampania Dom to praca
 
 
 
 
 
Projekt „Dom to praca” realizowany przez Stowarzyszenie Kobiety.lodz.pl i Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
 
 
 
 

Larisa przeszła wiele w swoim życiu, mimo to walczy dalej. Powoli wydobywa się z traumy, jaką wywołało wieloletnie prześladowanie przez czeczeńską służbę bezpieczeństwa, lęk o najbliższych i tułaczka, dzięki której w końcu dotarła do Polski. W zeszłym roku ukończyła tu kurs opiekunek osób starszych, świetnie poszła jej praktyka w szpitalu. Każdego dnia jednak może zostać deportowana do Federacji Rosyjskiej, której częścią jest Czeczenia. Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił jej prawa dalszego pobytu, a sąd odrzucił odwołanie.

Ewa, aktywistka Akcji, postanowiła coś z tym zrobić. Założyła apel na platformie NaszaDemokracja.pl, dzięki której każdy może prowadzić własną kampanię. Teraz potrzebuje Twojego wsparcia, aby przekonać szefa Straży Granicznej. Chce, by przyznał on Larisie tzw. pobyt humanitarny. Dzięki temu będzie mogła w końcu zacząć normalnie żyć.

Ewa napisała:

„Dla Larisy, która tak dużo przeszła: porzucenie, szykany polityczne, choroby, jedynym ratunkiem na zdrowie jest legalny pobyt w bezpiecznym miejscu z daleka od czeczeńskich Służb Bezpieczeństwa!”

Dołącz do prawie 2 tys. osób, które już podpisały apel do Komendanta Głównego Straży Granicznej. 

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Nasza Demokracja to nowa strona udostępniona przez Akcję Demokrację. Umożliwia samodzielne prowadzenie kampanii w ważnych sprawach. Po podpisaniu apelu Ewy możesz przejrzeć inne kampanie. Być może masz też ważny temat i stworzysz własną? Kliknij tutaj, aby rozpocząć własną kampanię.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa. 

*******************************************

Studenci do nauki, nie do bicia

Fala rasistowskiej przemocy rozlewa się po Polsce. Mamy dość bierności rządu. Apelujemy do Ministra Gowina o podjęcie realnych działań, które powstrzymają agresję wobec zagranicznych studentów. Podpisz apel.

Ostatnie półtora roku przynioo nasilenie ataków o podłożu ksenofobicznym na niespotykaną wcześniej w Polsce skalę. Inny język, wygląd, ubranie – cokolwiek może stać się przyczyną napaści słownej, a nawet fizycznej [1]. Ofiarami padają kobiety w chustach, pracownicy kebabów, studenci, profesor. Ruchy nacjonalistyczne czują się coraz pewniej, bo widzą przyzwolenie ze strony partii rządzącej [2].

W Akcji od dawna zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić w tej sprawie. I nie jest to łatwe zadanieDecydenci, którzy powinni stanąć po stronie ofiar, bagatelizują problem. Podają fałszywe dane, ukrywając skalę problemu. Okazują „zrozumienie” agresorom [3]. Z drugiej strony, nie chcemy być bierni.

Uważamy, że warto pokazać nasz sprzeciw wobec przemocy, nawet w sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na szybką zmianę. Apelujemy zatem do ministra szkolnictwa wyższego w obronie zagranicznych studentek i studentów. Gdy nasz wspólny głos sprzeciwu mocno wybrzmi, jest szansa, że Jarosław Gowin potraktuje problem poważniej niż do tej pory. To on odpowiada za to, aby uniwersytety były przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Domagamy się zatem od niego podjęcia konkretnych kroków, które zapobiegłyby kolejnym atakom. Kliknij, by podpisać apel do ministra Gowina.

Przemoc zatacza coraz szersze kręgi. Co gorsza, na uniwersytety docierają organizacje i idee, którym daleko od naukowości. Ostatnio skrajnie konserwatywna fundacja Ordo Iuris chciała zorganizować cykl spotkań na publicznych uczelniach z osobą działającą na rzecz pozbawienia kobiet prawa do aborcji, nawet wtedy, gdy jest ona wynikiem gwałtu. Społeczność akademicka: studentki, studenci i władze uniwersyteckie we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, postawiła jednak temu skuteczny odpór [4]. Wykłady zostały odwołane.

Niedawno zapadł wyrok w sprawie pobicia profesora, który został zaatakowany, bo rozmawiał w tramwaju po niemiecku. Napastnik dostał 10 miesięcy więzienia [5]. Zadbajmy o to, by więcej sygnałów, że nie ma zgody na agresję, pojawiło się ze strony instytucji publicznych. Zaapeluj do Gowina o powstrzymanie przemocy na uniwersytetach. Kliknij, by podpisać apel.

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Chcemy, by Gowin powołał zespół, w skład którego weszliby przedstawiciele społeczności akademickiej, ale też policji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Ta współpraca mogłaby się przenieść potem na inne niż uczelnie sfery. I powoli wrócilibyśmy do normalności. Zróbmy dziś pierwszy krok.Zaapelujmy o powstrzymanie przemocy na uczelniach. W sobotę weźmy udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową odbywających się w kilku miastach w Polsce. W Warszawie demonstracja „Solidarni przeciw rasizmowi” zacznie się o godz. 13:00 pod pomnikiem Kopernika.

[1] "Zabijemy cię p.. muzułmanie!". 31-letni George pobity w Poznaniu, gazeta.pl, 5 listopada 2015

Pobicie Hindusa we Wrześni i groźby śmiertelne w Poznaniu, onet.pl, 17 listopada 2015

Sikh pobity w Krakowie. "Rano płakałem nad zabitymi w Auschwitz. Wieczorem dostałem w twarz za kolor skóry", wyborcza.pl, 1 grudnia 2015

Fundacja Helsińska: coraz więcej aktów przemocy wobec cudzoziemców, Lex.pl, 21 marca 2016

Rasizm polski pod kebsem mazurskim, krytykapolityczna.pl, 2 stycznia 2017

[2] W Polsce biją z nienawiści: sześć rasistowskich ataków w cztery dni. Błaszczak: "Nie mamy takiego problemu", wyborcza.pl, 6 stycznia 2017

[3] Wydarzenia w Ełku zmąciły spokój. Błaszczak: Polska jest krajem bezpiecznym w porównaniu do Zachodu, forsal.pl, 2 stycznia 2017

[4] Antyaborcyjnego spotkania Ordo Iuris na UJ nie będzie, wyborcza.pl, 14 marca 2017

[5] Bo rozmawiał po niemiecku. Wyrok za pobicie profesora w tramwaju, tvn24.pl, 13 marca 2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************

Nie pozwól zamieść smogu pod dywan

26 tysięcy osób! To największa w Polsce petycja w walce ze smogiem. Wywołaliśmy tym burzę. Ukazało się 200 artykułów w mediach. Ministerstwo Środowiska zareagowało. A sama skarga trafiła do Komisji Europejskiej… To wszystko udało się wspólnymi siłami, także dzięki Twojemu zaangażowaniu!

Skargą zajmą się teraz urzędnicy z Komisji Europejskiej. Naszą rolą będzie przypominać, że sprawa jest pilna i ważna dla wielu ludzi. Teraz polskie władze mają czas, aby zareagować i usunąć pretekst do wymierzenia przez Unię kary. Powinny zacząć skuteczną walkę ze smogiem.
  

Skarga na smog w Polsce i 25 tys. podpisów trafiły do Komisji Europejskiej. Teraz czas budować nacisk, by władze podjęły realne działania. Pokazaliśmy siłę naszej mobilizacji. Potrzebujemy ją utrzymać, nawet gdy smog opadnie, a wraz z nim zainteresowanie mediów. Dorzucisz się do dalszej walki ze smogiem?

Aby to osiągnąć, potrzebny jest dalszy nacisk. Głos ludzi muszą usłyszeć również samorządy! To w ich rękach jest duża odpowiedzialność w walce ze smogiem. W tej sprawie wiele już wspólnie zrobiliśmy. Mamy sukces w postaci uchwały antysmogowej dla Małopolski [1]. Udało nam się uzyskać konkretne deklaracje walki ze smogiem na Mazowszu [2]. Naciskamy wciąż na władze Zakopanego oraz marszałka województwa dolnośląskiego [3].

Musimy podtrzymać nasze zaangażowanie, nawet wtedy, gdy wraz z wiosną smog opadnie, a wraz z nim zainteresowanie mediów. Zechcesz dorzucić się do wspólnej walki o nasze prawo do oddychania czystym powietrzem?

Nasz ruch jest silny zaangażowaniem osób takich jak Ty. Oferujemy wiele sposobów, w jakie można się włączać w działania służące nam wszystkim. Od podpisania apelu, zachęcania znajomych do przyłączenia się do akcji, po zrzucanie się na wspólną akcję. Dzięki wpłatom osób indywidualnych budujemy niezależność finansową i zwiększamy skuteczność naszych działań.

Wiele działań Akcji nie byłoby możliwych, gdyby nie zrzutki zaangażowanych w nie osób. W ten sposób powstał wielki mural w obronie praw kobiet do decydowania o własnym losie [4], opublikowaliśmy ogłoszenie w Rzeczpospolitej wyrażające nasz sprzeciw wobec działań prokuratury wymierzonych w Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Sfinansowaliśmy też wielotysięczny marsz protestu przeciw międzynarodowym umowom TTIP i CETA, stawiającym wielkie korporacje ponad prawami obywateli [5]. Teraz czas, by zapewnić ciągłość walki ze smogiem. Kliknij, jeśli chcesz się dorzucić!

Dziękuję za mobilizację,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS W piątek przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej zaprezentowaliśmy liczbę osób popierających skargę – 24 tysiące! Wkrótce było ich już 25 tysięcy, a dziś wysyłamy do Komisji pełną listę – ponad 26 tysięcy podpisów! Jest to możliwe dzięki szerokiemu udostępnianiu apelu w mediach społecznościowych. Z kolei osobisty udział aktywistów i aktywistek w Warszawie zapewnił odpowiednią oprawę przekazania podpisów. Każde zaangażowanie ma znaczenie. Dzięki! Już teraz dorzuć się do wspólnej walki ze smogiem!

[1] Kraków bez smogu. Dodaj swój głos do konsultacji społecznych ws. tzw. uchwały antysmogowej, powietrze.krakow.pl, 24.11.2015
[2] Mazowsze. Uchwała antysmogowa już w tym roku, wyborcza.pl, 24.01.2017
[3] akcjademokracja.pl/zakopane, akcjademokracja.pl/dolnyslask
[4] Powstał wielki mural Czarnego Protestu. Zrzuciło się na niego prawie tysiąc osób, metrowarszawa.pl, 03.11.2016
[5] www.stopttipceta.pl

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Smog truje także Twoich bliskich :-(

Dzięki za podpisanie apelu do Komisji Europejskiej w sprawie walki ze smogiem. Jest nas już 15 tysięcy. Za dwa dni idziemy do warszawskiego biura Komisji, aby na ręce jej przedstawicieli złożyć nasze podpisy oraz oficjalną skargę na przekroczenie poziomu toksycznego benzo(a)pirenu.

Z licznych komentarzy wpisywanych pod apelem przebija troska o zdrowie najbliższych nam osób.

Kocham moich bliskich i chcę żeby żyli jak najdłużej. Właśnie odebrałam teściową ze szpitala po trzytygodniowym pobycie z powodu duszności i arytmii serca, jestem pewna że zaszkodził jej smog, który jest efektem palenia w piecach właśnie węglem” - napisała Ewa.

Boję się, że złe warunki powietrza mogą zrobić krzywdę mojej przyszłej żonie i zagrozić naszemu potomstwu” - skomentował Mateusz.

Gdy w grę wchodzi los bliskich nam osób, nie ma czasu do stracenia. Tym bardziej, że wraz z końcem zimy skończy się zainteresowanie mediów smogiem. Dlatego teraz występujemy do Komisji EuropejskiejDostaje ona wiele skarg. Jednak sprawy, za którymi stoi społeczny protest, potrafi potraktować priorytetowo. Tak było m. in. w przypadku obrony Rospudy.

Udostępniając apel znajomym zwiększasz siłę nacisku na Komisję. Ale też pokazujesz, że ich zdrowie jest dla Ciebie ważne. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, niezależnie od wieku, poglądów, miejsca zamieszkania (smog z Polski dociera aż do Szwecji!). Kliknij poniżej. Korzystając z naszej strony możesz w łatwy sposób udostępnić apel za pomocą e-maila lub mediów społecznościowych.

Nasz wspólny nacisk na instytucje jest skuteczny. A w sprawie walki ze smogiem Akcja Demokracja ma już dużo sukcesów. Skutecznie naciskaliśmy na Prezydenta, aby podpisał tzw. ustawę antysmogową. Wsparliśmy ruch na rzecz ochrony powietrza w Małopolsce. Dla tego województwa niedawno przyjęta została pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce! Zmusiliśmy do zadeklarowania podobnych działań władze Mazowsza.

Budujemy nasz wpływ także na innych polach. Jesteśmy ważnym głosem w ruchu sprzeciwiającym się ograniczaniu praw kobiet do decydowania o własnym losie. Stajemy w obronie tych, o których los zapomniał – jak niepełnosprawne dzieci. Rząd powodowany niechęcią do „obcych”, chce ograniczyć ich szansę na adopcję za granicą.

To realne kroki na rzecz tego, jak się nam żyje w Polsce. Podejmujemy je wspólnie dzięki włączaniu do działania coraz szerszych kręgów osób. Dlatego już dziś udostępnij nasz apel w sprawie smogu. 

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Są tacy, którzy zarzucili nam, że walcząc ze smogiem występujemy przeciwko temu rządowi. To nie jest skarga na rząd PiS. To skarga na brak działań kolejnych władz krajowych, PO-PSL oraz PiS, a także władz samorządowych, które były i są świadome problemu co najmniej od 2010 roku. Mimo to brakuje koordynacji działań, przedkłada się interesy biznesu nad nasze zdrowie i dobrobyt całego społeczeństwa. To skarga na nieskuteczne plany walki ze smogiem i brak możliwości domagania się przestrzegania norm czystości powietrza w polskim systemie sądowniczym. Dlatego już dziś śmiało udostępnij apel znajomym!

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Mamy 7 dni na złożenie skargi

Polskie władze po raz kolejny stawiają na węgiel, lekceważąc zdrowie i życie 38 milionów Polek i Polaków. Tak wynika z ogłoszonych właśnie przez rząd nieskutecznych pomysłów na walkę ze smogiem, dalej stawiających na węgiel [1]. Tymczasem jest on głównym źródłem rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ilość trucizny w powietrzu łamie zapisy polskiego i europejskiego prawa.

Nie chcemy umierać za węgiel. Będziemy apelować Komisję Europejską o pomoc. Za tydzień, wspólnie z prawnikami, chcemy złożyć skargę na to, że polskie władze w niewystarczający sposób chronią nas przed trucizną w powietrzu. Groźba wielomilionowych kar z Brukseli już nie raz skłoniła polski rząd do działania.

Twój głos w tej sprawie ma tu znaczenie. Mamy 7 dni, aby zebrać dla jak największe poparcie dla walki ze smogiem. Komisja dostaje setki skarg rocznie, więc pilniej zajmie się sprawą, za którą stoi wielu obywateli i obywatelek takich ja Ty.

Skarga do Komisji Europejskiej to wspólne działanie Akcji Demokracji i Prawników dla Ziemi. Może wydawać się radykalnym posunięciem. Jednak kruczki prawne sprawiają, że zwykły obywatel czy obywatelka nie ma gdzie poskarżyć się na łamanie obowiązującego prawa określającego jakość powietrza.

Problem smogu to efekt wieloletnich zaniedbań. W Akcji Demokracji zajęliśmy się nim od samego początku. W 2015 r. z powodzeniem naciskaliśmy na Prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej. Zabiegaliśmy i zabiegamy o przyjęcie uchwał chroniących powietrze w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i na Mazowszu [2]. Teraz czas na kolejny krok w walce o czyste powietrze.

Współdziałamy, aby skutecznie wywierać nacisk w ważnych dla nas tematach. Z organizacjami rolniczymi występujemy przeciwko szkodliwym zapisom międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA [3]. Wspólnym głosem z organizacjami feministycznymi i katolickimi mediami występujemy w obronie praw kobiet [4]. Teraz łączymy siły, aby chronić zdrowie i życie mieszkańców Polski. Dołączysz?

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Spalanie paliw stałych – głównie węgla - stanowi ponad 70% zanieczyszczenia benzo(a)pirenem. Rozwiązania dla problemu nie przynoszą niestety zaproponowane ostatnio przez rząd normy jakości tego paliwa. Podpisz apel, jeśli nie zgadzasz się, by wyżej ceniono węgiel niż nasze zdrowie!

[1] Najgorsze paliwa stale w obrocie. Analiza prawna rządowych propozycji dotyczących
wymagań jakościowych dla paliw stałych. ClientEarth, 10.02.2017
[2] www.akcjademokracja.pl/ekologia
[3] www.akcjademokracja.pl/rolnictwo
[4] www.akcjademokracja.pl/molestowanie

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*****************************************************

Poniżej link (http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/PILNE-Min-Szyszko-do-premier-Szydo-Zlikwidujmy-system-ochrony-przyrody-wykluczmy-NGOsy-organizacje-ujawniaj-dokumenty/) do artykułu "Ministerstwo środowiska mówi nieprawdę - znamy korespondencję nt. likwidacji systemu ochrony przyrody [AKTUALIZACJA]".

Ciekawy cytat z artykułu:

"Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska: „Po raz kolejny Jan Szyszko pokazuje, że to, na czym mu rzeczywiście zależy, to wprowadzania ułatwień w niszczeniu polskiej przyrody. Jednym podpisem chce zlikwidować działający system ochrony przyrody i zastąpić go „zarządzaniem zasobami”, w którym priorytetem jest dobro inwestorów, a nie nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. Tym razem jednak minister Szyszko nie tylko dokonuje ostatecznej dewastacji systemu ochrony przyrody, ale również otwiera drogę do utraty przez Polskę miliardów euro z funduszy unijnych”."

*****************************************************

Śledztwo po naszej interwencji

Wygląda na to, że zmusiliśmy prokuraturę do działania. [1] Będzie śledztwo ws. wydarzeń z 16 grudnia 2016 roku [2]. Wtedy Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński kilkukrotnie złamał prawo, m.in. utrudniając posłom zabieranie głosu i uniemożliwiając pracę dziennikarzom. Złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury [3].

Pod apelem o ukaranie marszałka podpisało się prawie 21 tysięcy osób. Wraz z prawnikami przygotowaliśmy zawiadomienie do prokuratury, w którym punkt po punkcie wyłożyliśmy przypadki złamania prawa.

Jeszcze nie ma co świętować. Prokuratura jest politycznie kontrolowana przez min. Ziobrę i najpewniej śledztwo zostanie umorzone. Nie zrażamy się tym. Wtedy, gdy podstawowe zasady są łamana, naszą rolą jest dawać świadectwo. Mówić o tym głośno i wyraźnie.

Śledztwo prokuratorskie to nie koniec sprawy. Jeśli prokuratura je umorzy i nie postawi zarzutów, będziemy odwoływać się do sądu. Zapewne czeka nas jeszcze niejedna sprawa, w której będziemy musieli domagać się od wymiaru sprawiedliwości zdecydowanego działania ws. działań polityków PiS.

Razem jesteśmy tam, gdzie dobro obywateli jest zagrożone. Bronimy rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który znalazł się pod ostrzałem najważniejszych polityków obozu rządowego [3]. Domagamy się od minister Rafalskiej cofnięcia bezdusznej decyzji ograniczającej adopcje zagraniczne i pozbawiającej dzieci możliwości znalezienia domu [4]. Dzięki, że działasz wspólnie z nami!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Wszczęcie śledztwa było możliwe dzięki temu, że udało nam się w przeciągu kilku godzin znaleźć prawników, którzy przygotowali profesjonalne i dobrze uargumentowane zawiadomienie do prokuratury. Jeszcze nie raz przyjdzie nam wykorzystywać system sprawiedliwości do obrony fundamentalnych wartości tj. jak prawa człowieka, państwo prawa czy sprawiedliwość społeczna. Twoja wpłata na Akcję Demokrację pomoże nam reagować równie szybko i skutecznie, co ws. Kuchcińskiego. Kliknij tutaj  aby wesprzeć nasze działania

 

[1] Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie obrad w Sali Kolumnowej. Nagła dymisja w Sejmie, Gazeta.pl, 19.01.2017 r.

[2] Odpowiedź prokuratury, która otrzymaliśmy przeczytasz tutaj → https://www.akcjademokracja.pl/wp-content/uploads/2017/01/info-o-wszczeciu-sledztwa.pdf

[3] Zawiadomienie do prokuratury znajdziesz tutaj → https://www.akcjademokracja.pl/wp-content/uploads/2016/12/2016_12_20_zawiadomienie-do-prokuratury.pdf

[4] akcjademokracja.pl/bodnar

[5] akcjademokracja.pl/adopcje

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

Wspólnie przeciwko odkrywkom

W piątek razem z rolnikami zagrożonymi skutkami wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce demonstrowaliśmy przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu. Możemy być dumni, że jesteśmy częścią ruchu ponad podziałami, który mówi jednym głosem: węgiel brunatny nie ma przyszłości. Nasza obecność na ulicach wzmocniła nacisk na RDOŚ i została zauważona przed media [1].
Demonstracja rolników przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Nasze wspólne działania: ponad 5,5 tysięcy podpisów pod apelem do RDOŚ przeciwko odkrywce [2] i ponad 500 napisanych e-maili, pokazują, że mieszkanki, mieszkańcy i miejscowi obrońcy środowiska nie zostają sami w swojej walce.

Tuż przed protestem otrzymaliśmy odpowiedź na nasz apel. Urzędnicy RDOŚ, który w najbliższych dniach ma podjąć decyzję ws. odkrywki, przyznają nam rację: kopalnie węgla brunatnego „w największym stopniu przekształcają środowisko”. A ich skutki „odczuwalne są w perspektywie wielu pokoleń”. Dowiedzieliśmy się, że dokumentacja inwestora „wymaga zaś wyjaśnień (…) w związku z uwagami zgłaszanymi przez społeczeństwo”. Twój głos w tej sprawie naprawdę ma znaczenie.

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Ponieważ urzędnicy RDOŚ w tym tygodniu ostatecznie oceniają dokumentację dotyczącą Ościsłowa, to ostatni moment, aby wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Kliknij i napisz e-maila! Po kliknięciu na stronie internetowej znajdziesz wskazówki, co w nim zawrzeć!

PS2 Jest jeszcze jeden sposób, w jaki możesz pokazać swoje poparcie dla walki o wodę, ziemię, środowisko. Józef Drzazgowski ze stowarzyszenia „Eko-Przyjezierze” to jeden z liderów w walce z odkrywkami w rejonie Ościsłowa. Bierze udział w plebiscycie „osobowość roku” w swoim regionie. Jego zaangażowanie i charyzma sprawiają, że zasługuje na nasze wsparcie. Zwycięstwo w plebiscycie wzmocni nasz ruch. Na stronie Gazety Pomorskiej dowiesz się, jak oddać na niego głos. Kliknij ten link.

 

[1] Ościsłowo: Nie chcą odkrywki pod oknami. Będą protestowali przed RDOŚ, Głos Wielkopolski, 24.01.2017

Protest przeciwko kopalniom odkrywkowym, Radio Merkury, 27.01.2017

TELESKOP: 27.01.2017 GODZ.20:00, TVP3 Poznań, 27.01.2017

Czy odkrycie neolitycznego cmentarzyska powstrzyma budowę kopalni odkrywkowej w Ościsłowie? TOK FM, 28.01.2017

Odkrywka Ościsłowo. Demonstracja przed siedzibą RDOŚ w Poznaniu, WNP.PL, 27.01.2017

[2] akcjademokracja.pl/oscislowo

[3] Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

#DwieKadencje. Podpisz petycję!

Dzień dobry, 
o dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Aktualnie zbieramy podpisy pod petycją, w której Polacy domagają się dwóch kadencji w samorządach i parlamencie.
  Obywatele decydują!  
 
 
Podpisz petycję >>
 
 
 
Wójt, burmistrz i prezydent miasta powinni pełnić funkcje nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat.Pozwoli to rozkruszyć zabetonowane w wielu gminach „układy zamknięte”. Klientelizm i brak kontroli społecznej. Strach zwykłego człowieka przed lokalną oligarchią. Arogancja ludzi władzy, którzy nie rozliczają się ze swoich obietnic wyborczych. 
Pamiętam, jak w październiku 2014 roku przed wyborami samorządowymi prowadziliśmy kampanię „Obywatele decydują – dość olewania!”. Nasz spot z Julią Kamińską miał wtedy ponad 700 tysięcy odsłon. 15 tysięcy Polaków wysłało żądanie rozliczenia się z obietnic wyborczych do swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Odpowiedział jeden włodarz (!)
.
 
  #DwieKadencje  
Nasza petycja dotyczy też dwukadencyjności posłów i senatorów. Polskiej racji stanu będzie służyć świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską przez „zawodowych” polityków. 
Nasze państwo nie straci, kiedy posłowie z kilkunastoletnim stażem pracy na Wiejskiej zrobią sobie przerwę. Będzie to dla nich okazją do zobaczenia świata zwykłych ludzi, takim jaki on jest, a nie jakim kreują go media czy ludzie z najbliższego kręgu posła, czy senatora. Dużo mądrości jest w powiedzeniu, żerezultatem długiego siedzenia w okopie jest mylenie krawędzi okopu z linią horyzontu.
 
 
Minister Elżbieta Rafalska, zapytana o dwukadencyjność w samorządach, stwierdziła, że „to rozwiązanie ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” Co mówią zwykli obywatele? Na zlecenie Super Expressu, który patronuje naszej kampanii, przeprowadzono sondaż. Oto jego wyniki:
 
  #DwieKadencje w samorządach   #DwieKadencje w parlamencie  
 
 
Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna.
 
 
 
Podpisz petycję >>
 
 
 
Obywatele decydują. Ty decydujesz! Dziękujemy za Twoje zaangażowanie.
 
 
 
 
  INSPRO - od 2004 r. po stronie obywateli  
Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla Obywateli. Działamy w Twoim imieniu.
 
Przekaż darowiznę >>
 
 
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami!
 
  Rafał Górski Prezes INSPRO    
 
Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Zachęcam gorąco po podpisania tej petycji!

***********************************************************

Po spotkaniu u Pani Premier działamy w Nowym Roku

Dotyczy: sprzedaży/zakupu żywności przez/od rolników!
PROSIMY PRZECZYTAJ TĘ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ UWAŻNIE i wyślij e-mail do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Henryka Kowalczyka. ADRESY NA KOŃCU WIADOMOŚCI.

W dniu 22 grudnia 2016 roku przedstawiciele ICPPC i innych organizacji rolniczych i konsumenckich spotkali się z Przewodniczącym  Stałego Komitetu Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, Sekretarzem Stanu Zbigniewem Babalskim oraz przedstawicielami Departamentów Finansów i Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Spotkanie dotyczyło ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwień sprzedaży żywności od rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa budziła i budzi szereg wątpliwości, które dalej wymagają wyjaśnień i doprecyzowania!

Przypomnijmy, że konsumenci i rolnicy od lat starają się o zmianę przepisów na takie, które umożliwią wprowadzanie do obrotu żywności przetworzonej przez rolnika z własnych surowców.
Wszyscy wiązali wielkie nadzieje z powyższą ustawą, która została podpisana przez Prezydenta 2 grudnia 2016 roku..., zwłaszcza po poprawce rozszerzającej definicję rolniczego handlu detalicznego o sprzedaż w każdym miejscu przeznaczonym do prowadzenia handlu. 

Trudno jest opisać rozczarowanie, które było udziałem uczestników powyższego spotkania. Okazało się, że definicja rolniczego handlu detalicznego została rozszerzona jedynie dla przepisów podatkowych, natomiast w ustawie o bezpieczeństwie żywności sprzedaż ta w dalszym ciągu pozostaje ograniczona tylko do konsumenta końcowego!
UWAGA! Tym samym sklepy, restauracje i stołówki są wciąż zamknięte na zdrowe, lokalne i wartościowe produkty od rolników.

UWAGA! Na spotkaniu 22 grudnia Minister Kowalczyk (Przewodniczący  Stałego Komitetu Rady Ministrów) obiecał, że najpóźniej w lutym zostanie przygotowany projekt zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i ujednolicenie definicji tak, aby rolnicza sprzedaż detaliczna mogła odbywać się również do sklepów.

Wyślij e-mail do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Henryka Kowalczyka w sprawie sprzedaży/zakupu żywności przez/od rolników! ADRESY: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Napisz swój list. Poniżej propozycja listu. 

Jeżeli ktoś może wspomóc finansowo nasze działania prosimy wpłacać darowizny - http://icppc.pl/index.php/pl/wesprzyj-nas.html

Z pozdrowieniami, DUŻO DOBREGO w 2017 roku!
Jadwiga Łopata,laureatka ekologicznego Nobla, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC
Sir Julian Rose, prezes ICPPC
==============================================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.icppc.plwww.gmo.icppc.pl www.eko-cel.pl

PROPOZYCJA LISTU:
Pani Premier Beata Szydło, 
Przewodniczący  Stałego Komitetu Rady Ministrów, Minister Henryk Kowalczyk

Szanowni Państwo, 

Domagam się realizacji obietnicy złożonej na spotkaniu 22 grudnia 2016 roku z przedstawicielami organizacji rolniczych i konsumenckich i wprowadzenia zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i ujednolicenie definicji tak, aby rolnicza sprzedaż detaliczna mogła odbywać się również do sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek.

Z poważaniem, ....tytuły i/lub zawód/i/lub organizacja

 

 

***********************************************************

Ościsłowo: kości niezgody 

na naszych oczach rozgrywa się spór o nową odkrywkę węgla brunatnego w Ościsłowie. Po jednej stronie mamy lobby węglowe, które „po trupach” dąży do rozpoczęcia inwestycji. Po drugiej stronie jest ochrona środowiska i przyszłość mieszkańców zagrożonego zniszczeniem regionu. Właśnie pojawiły się w tej sprawie nowe fakty, które dzięki Tobie mogą przechylić szalę zwycięstwa!

W grudniu na terenie planowanej odkrywki archeolodzy odkryli kurhany liczące 5,5 tysiąca lat. To jedyne zachowane w tak dobrym stanie cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce [1] Wszelkie prace górnicze mogą zniszczyć to wyjątkowe dla prahistorii Polski znalezisko.

Choć prawo stoi po stronie ochrony zabytków, inwestor już działa, aby usunąć stojącą mu na drodze przeszkodę [2]. Wiemy, że w dokumentacji złożonej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) nie uwzględnił tego odkrycia. Jednak nie łudźmy się. Użyje wszelkich metod, by inwestycję zrealizować. My więc też piszmy do RDOŚ, aby równoważyć naciski inwestora. Przekonajmy urzędników, że kurhany to ważny powód, aby zatrzymać prace górnicze. Kliknij i wyślij e-maila do RDOŚ. Przekierujemy cię na stronę ze szczegółowymi wskazówkami jak to zrobić. Wspólnie pokażmy, że są wartości ważniejsze niż kasa.

W grudniu przekazaliśmy do RDOŚ ponad 5 tysięcy podpisów osób sprzeciwiających się kopalni. Uzyskaliśmy zapewnienie, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę. Między innymi dzięki temu wydanie decyzji przełożono na koniec stycznia [3]. W naszej walce nie jesteśmy sami. Przeciwko odkrywce protestują mieszkańcy regionu, którym wysychają studnie i pola. A także gminy, którym w miejsce atrakcyjnych turystycznie jezior i lasów wyrosną hałdy. Teraz sprawa skupia uwagę archeologów z Polski i świata [4].

W Akcji Demokracji wspólnymi siłami stajemy po stronie pryncypiów. Dlatego złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o naruszenie prawa przez Marszałka Kuchcińskiego [5]. Stajemy po stronie niesłusznie zwalnianych pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu [6]. Po stronie praw człowieka, by móc swobodnie demonstrować [7] – choćby w takich sprawach jak budowa nowych kopalni. Bronimy też środowiska – a czasem te spraw się spotykają w jednym miejscu – jak w Ościsłowie. Twój e-mail do RDOŚ to głos po stronie środowiska, ludzi – a teraz także ochrony zabytków. Napisz go już dziś!

Dziękując za wspólną walkę w tej sprawie,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Archeolodzy podjęli starania o wpisanie znaleziska do rejestru zabytków. Media donoszą, że w grudniu doszło do spotkania władz kopalni z przedstawicielami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O czym rozmawiali, nie wiemy. Przepisy dotyczące ochrony środowiska są jasne: zabytki i krajobraz kulturowy muszą zostać wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji umożliwiających inwestycje [8]. Decyzja należy do RDOŚ. A zależy od Ciebie i tego, że informacja o wadze znaleziska dotrze do urzędników. Napisz e-maila by wiedzieli, ile osób uważnie przygląda się tej sprawie!

[1] Cmentarzysko sprzed 5,5 tys. lat stoi na drodze kopalni odkrywkowej, onet.pl, 16.12.2016[2]Archeolodzy odkryli kurhany sprzed 5,5 tysiąca lat. Budowa kopalni pod znakiem zapytania, tvn24.pl, 20.12.2016
[3] Nie chcą kopalni odkrywkowej. Przynieśli 5 tys. podpisów, Wyborcza.pl, 02.12.2016
[4] Burial mounds found in Poland could stop mine development, ArchaeoFeed, 22.12.2016
[5] akcjademokracja.pl/kuchcinski
[6] akcjademokracja.pl/teatr-wroclaw
[7] akcjademokracja.pl/zgromadzenia
[8] Art. 62 ust. 1 pkt 1 Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wyliczając elementy, dla których w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymienia m.in. zabytki oraz krajobraz kulturowy.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

O ustawie o zgromadzeniach publicznych

Prezydent Andrzej Duda jest znany z podpisywania jak leci ustaw, które lądują na jego biurku. Czuje się częścią „obozu dobrej zmiany” i do tej pory nie zgłaszał sprzeciwu. Tempo, w jakim głowa państwa akceptuje prawo, jest imponujące. W ostatnią sobotę podpisał 11 ustaw, w niedzielę kolejne 7 [1].

A jednak stało się coś, czego nikt nie przewidział. Ustawa o zgromadzeniach publicznych, która ograniczała prawo obywateli do demonstrowania i wyrażania swoich poglądów, została przez Prezydenta skierowana do Trybunału Konstytucyjnego [2]. I to nie wszystko. Andrzej Duda, ustami rzecznika Marka Magierowskiego, powiedział wprost, że przepisy są niezgodne z Konstytucją i ograniczają wolności obywatelskie! Argumenty? Te same, o których od początku głośno mówiliśmy:

  • podział zgromadzeń na te lepszego (cykliczne np. miesięcznice) i gorszego sortu (pozostałe),

  • brak możliwości odwołania się od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia.

Pierwszym osiągnięciem w tej kampanii było wykreślenie budzącego największe kontrowersje zapisu o pierwszeństwie dla zgromadzeń rządowych i kościelnych [3]. Po tej senackiej korekcie Prezes Kaczyński przekonywał, że przepisy rozszerzają możliwości protestowania [4], jednak Prezydent nie podzielił jego opinii. Udostępnij naszą grafikę, na której znajdują się argumenty Andrzeja Dudy. Dzięki temu więcej osób dowie się nie tylko o tym, że Prezydent skierował ustawę do TK, ale i podzielił nasze zastrzeżenia.
 

20 tysięcy osób podpisało się pod listem do, działających niegdyś w opozycji demokratycznej polityków PiS, z prośbą o odrzucenie złego prawa. Wierzyliśmy w to, że ktoś, kto sam walczył o wolność do demonstrowania, nie będzie jej ograniczać innym. Wysłaliśmy też ponad 9 tysięcy maili i tweetów.

 

Prawo do pokojowego protestu to fundament demokracji. Każda próba ograniczania go to zamach na wolności obywatelskie. Trybunał Konstytucyjny, zdaniem części prawników wybrany z naruszeniem prawa, otrzymał szansę na niezależną ocenę przepisów. Czy ją wykorzysta? Dowiemy się już niebawem. Teraz sprawmy, aby nasze argumenty (poparte przez Prezydenta) zostały usłyszane. Kliknij w przyciski poniżej, aby udostępnić grafikę.

 

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Jarosław Kaczyński twierdził, że nowe przepisy rozszerzą prawo do protestu. „Zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, żeby nie wolno było ich zakłócać, bo tylko oszuści mogą twierdzić, że to ma coś wspólnego z demokracją” - mówił [5]. Jak widać, ta argumentacja nie przekonała Prezydenta. Udostępnij grafikę na Facebooku lub Twitterze.

[1] Prezydent.pl, 28,29.12.2016 r.

[2] Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zgromadzeniach, Gazeta Wyborcza, 29.12.2016 r.

[3] Senat: nowela Prawa o zgromadzeniach - z poprawkami, Rzeczpospolita, 7.12.2016 r.

[4] Jarosław Kaczyński na 80. miesięcznicy smoleńskiej ostro o Obywatelach RP, SE.pl, 11.12.2016 r.

[5] Kaczyński: zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, Onet.pl, 10.12.2016 r.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

To nie był dzik...

w poniedziałek posłowie będą decydować, czy będziemy mogli wejść do lasu bez obawy przed dostaniem mandatu za „zakłócanie polowania” i czy dzieci nadal będą narażane na widok zabijanych zwierząt. To ostatni moment, żeby zatrzymać złe prawo. Dlatego 9 stycznia o 13.30 zaniesiemy 50 tys. podpisów pod apelem do siedziby PiS-u w Warszawie. Dołącz do nas!

Obecna władza jest nieprzewidywalna, jeśli chodzi o sposób i tempo prac nad ustawami. Zwraca jednak uwagę na głosy płynące z ulicznych protestów. Potrzebujemy zatem zebrać tłum oraz przygotować odpowiednią oprawę wydarzenia. Aby wzmocnić nasz przekaz kierowany do polityków, dotrzemy do nich za pośrednictwem mediów i alarmujących transparentów.

Bądź głosem w obronie praw zwierząt i ludzi. Głosem przeciwko lobby myśliwych. Przyjdź na demonstrację w poniedziałek. Jeśli nie możesz przyjść, dorzuć się do wydruku transparentów symbolizujących ofiary polowań. Dzięki Tobie będziemy mogli wypromować akcję w mediach społecznościowych – je także śledzą politycy!

W tej sprawie zrobiliśmy wiele. Razem z innymi organizacjami zaangażowaliśmy 50 tysięcy osób w poparcie apelu o powstrzymanie złego prawa [1]. Dzięki wspólnej zrzutce sfinansowaliśmy sondaż [2]. Dzięki niemu mamy silny argument – PiS forsujący zmiany Szyszki opowiada się przeciwko ludziom. W połowie grudnia wspólnie napisaliśmy 22 tys. e-maili do posłów z sejmowej Komisji wyrażając sprzeciw wobec ustawy. Znają więc nasze zdanie, teraz trzeba ich zmusić do działania.

Protesty jednoczą ludzi, ale przede wszystkim są skutecznym narzędziem dotarcia do polityków. Na ulice wyszliśmy razem z organizacjami rolniczymi, związkami zawodowymi i partiami politycznymi w październiku sprzeciwiając się międzynarodowym umowom handlowym TTIP i CETA [3]. Protest wywołał w końcu debatę i zainteresowanie polityków tą sprawą. Wspólnie z rolnikami demonstrowaliśmy przeciwko inwestycjom w kopalnie odkrywkowe [4]. Szerokim frontem organizacji i ruchów, broniących braw kobiet, współorganizowałyśmy w czerwcu Marsz Godności. Teraz czas stanąć przeciwko myśliwym!

Nasz Bór!

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Wątpliwości co do tempa i trybu pracy nad ustawą wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich. Negatywnie ocenił odrzucenie przez Komisję Rolnictwa wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie tego projektu. W swoim wystąpieniu [5] zwrócił uwagę na zagrożenie praw właścicieli nieruchomości włączonych do obwodów łowieckich. Poparł także postulat wprowadzenia do Prawa Łowieckiego wyraźnego zakazu udziału dzieci w polowaniach. Twoje zaangażowanie w tą sprawę też ma znaczenie – dlatego dołącz do nas w poniedziałek lub dorzuć się do akcji!

 

[1] akcjademokracja.pl/polowania

[2] Sondaż CBOS: Polacy przeciwko szkodliwej nowelizacji Prawa łowieckiego. Dziś nocne czytanie ustawy, pracownia.org.pl, 01.12.2016

[3] stopttipceta.pl

[4] Protest przeciwko odkrywce węgla brunatnego ZE PAK, wnp.pl, 10.05.2016

[5] Prawa myśliwych a prawa innych obywateli – RPO przedstawia argumenty w sprawie prawa łowieckiego, rpo.gov.pl, 30.12.2016

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

Ja jestem przeciw CETA, a Pan? 

mam nadzieję, że masz pod ręką telefon, bo właśnie mamy super pomysł, jak nie dopuścić do wprowadzenia do Polski CETA. Już tylko do czwartku europosłowie i europosłanki są w kraju, by porozmawiać ze swoimi wyborcami. Zadzwońmy więc do nich z jednym prostym pytaniem: „Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć, jak będzie Pan głosował w sprawie umowy o wolnym handlu z Kanadą?”

Telefon od Ciebie, osoby z okręgu wyborczego danego posła, przebije się przez szum medialny wokół tematu. Dla posłów wyborca z ich okręgu liczy się przede wszystkim. To w końcu właśnie Ty zadecydujesz, czy poseł ponownie dostanie mandat.

Posłowie potrzebują jasnej wskazówki, czego chcemy, inaczej mogą posłuchać lobbystów korporacji. Przypomnij im zatem, że parlament Unii Europejskiej jest ostatnią szansą na to, by CETA nie weszła do Polski. Dlatego prosisz o deklarację, że zagłosują przeciw tej umowie. Kliknij poniższy link i sprawdź numer telefonu do posłanki lub posła z twojej okolicy aby do nich zadzwonić. To tylko 10 minut… które mogą wpłynąć na naszą przyszłość.

Głosowanie w sprawie CETA w Parlamencie Europejskim już za 4 tygodnie. Mimo to część posłów jeszcze nie zadeklarowała, jak będzie głosować. Bronić demokracji i polskiego rolnictwa obiecali jasno na razie: Ryszard Czarnecki, Marek Jurek, Zbigniew Kuźmiuk, Bogusław Liberadzki i Stanisław Ożóg.

Przekonajmy razem jeszcze pozostałych europosłów PSL i SLD. To jest możliwe, bo ich partie w Polsce stanowczo sprzeciwiają się CETA. Trzeba też pozyskać resztę posłów startujących z list PiS. Tu naszym mocnym argumentem jest... ich własny elektorat, który zdecydowanie nie chce CETA. Potrzeba tylko zwiększyć presję.

Ruch sprzeciwu wobec umów o wolnym handlu to dziś największy ruch społeczny na globalną skalę. Nasze połączone działania, kilka gestów pomnożonych przez dziesiątki, setki tysięcy, zmieniają świat. Cieszę się, że jesteśmy w nim razem. Dzięki temu dziś ponad 78% społeczeństwa słyszało o CETA i sprzeciwia się jej. A jeszcze rok temu przeciw TTIP było jedynie 17%. Wspólnie przekonaliśmy związki zawodowe, organizacje rolnicze i partie polityczne nawet do udziału w demonstracji. Przekonaliśmy nie siłą, a rzeczową rozmową. Mamy mocne argumenty, użyjmy ich ponownie. Czy możesz poświęcić kilka minut i zadzwonić do europosła lub europosłanki ze swojej okolicy? Kliknij na link by sprawdzić ich numery telefonu.

Z podziękowaniem,

Maria Świetlik

Akcja Demokracja

PS Pod koniec roku zorganizowaliśmy pięć spotkań osób zaangażowanych w kampanię przeciw CETA. Pisaliśmy wspólnie kartki noworoczne do europosłów i europosłanek. Znajdą je dziś w skrzynkach swoich polskich biur poselskich. Życzyliśmy im Szczęśliwego Nowego Roku Wolnego od CETA. Zadzwoń by pokazać, że również Ty masz to samo oczekiwanieKliknij, by sprawdzić numer swojego europosła i zadzwonić.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Komentarze  

prace na zamówienie
# prace na zamówienie 2017-12-31 13:17
Nowatorskie podejście do tematu. Gratulacje dla autora.


my webpage prace na zamówienie: pisanie-pracymagisterskiej.pl/

You have no rights to post comments