Europosłowie PiS poparli umowę CETA, mimo iż jest to niezgodne z poglądami i interesami wyborców tej partii. Nie może im to ujść na sucho.

Do piątku chcemy zebrać pieniądze na reklamę w popularnym prawicowym tygodniku „W Sieci” [1]. Pokażemy posłów ze wszystkich partii, którzy stanęli po stronie korporacji. Jeszcze przed piątkiem dorzuć się do reklamy!

CETA nie może ujść im na sucho

15 lutego w Parlamencie Europejskim przegłosowano umowę pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie CETA poparło aż 33 europosłów z Polski: cała PO i większość europosłów PiS. Wielu z nich, jak Zbigniew Kuźmiuk czy Karol Karski, wcześniej deklarowało, że dostrzega zagrożenia dla polskiego rolnictwa, żywności i budżetu państwa. Ostatecznie zagłosowali na „Tak”…

Większość elektoratu PiS (aż 56 proc.!) nie chce tej umowy - mówi sondaż, który zleciliśmy [1]. Nic dziwnego. CETA stanowi zagrożenie dla polskiego rolnictwa i miejsc pracy. Transnarodowe korporacje będą mogły wpływać na proces stanowienia prawa w Polsce. Te argumenty nie trafiły jednak do europosłów, mimo iż bezpośrednio dotykają ich wyborców.

Nie możemy pozwolić, aby głosowanie wbrew interesom obywatelek i obywateli pozostało bezkarne. Musimy trafić do elektoratu PiS i domagać się, aby rozliczyli swoich przedstawicieli. Po Parlamencie Europejskim nad umową CETA będzie głosował polski Sejm i Senat. Niech nasza całostronnicowa reklama w tygodniku „W Sieci” będzie również ostrzeżeniem dla posłów i posłanek polskiego parlamentu.

Tak będzie wyglądała reklama:

Dzięki Twojej wpłacie, nawet symbolicznym 5 zł, europarlamentarzyści PiS w przyjaznej wobec ich ugrupowania gazecie zobaczą swoje zdjęcie z dopiskiem „stanęli po stronie korporacji”. Do piątku musimy uzbierać całą kwotę, tak, aby zdążyć przed wydaniem kolejnego numeru. Czy dorzucisz się do reklamy?

Jeszcze niedawno myśleliśmy, że z pomysłu nici. Kolejne redakcje odmawiały publikacji reklamy, nie chcąc drażnić wyborców i polityków PiS-u. Zostaliśmy odprawieni z kwitkiem przez „Gościa Niedzielnego”, „Nasz Dziennik” i „Gazetę Polską”, a „Tygodnik Solidarność” nawet nie raczył nam odpisać. Ale plan może się powieść, dzięki Twojej wpłacie i temu, że "W Sieci" zdecydowało się przyjąć nasze zamówienie na reklamę. Niewygodna prawda ujrzy światło dzienne.

Akcja Demokracja i aktywiści, tacy jak Ty, od początku walczą o odrzucenie szkodliwych umów TTIP i CETA. Pod petycją do Premier Szydło podpisało się 110 tysięcy osób. Zorganizowaliśmy Wielką Demonstrację w Warszawie. Zjeździliśmy Polskę i wspólnie z lokalnymi działaczami naciskaliśmy na europosłów. Część z nich udało nam się przekonać do głosowania przeciwko CETA – posłowie SLD i PSL (z wyjątkiem Czesława Siekierskiego), a także niektórzy wybrani z list PiS złożyli jasną deklarację i dotrzymali słowa!

Politykom często wydaje się, że znikną w tłumie. Myślą, że nikt nie zobaczy jak głosowali, a wyborcy z ich regionu nie dowiedzą się o ich postawie. Burzymy tę logikę! Pokażemy z imienia i nazwiska, kto stanął po stronie korporacji i zrobimy to w najpoczytniejszym społeczno-politycznym tygodniku na prawicy - „W Sieci”. Jarosław Kaczyński i posłowie PiS liczą się z tym tytułem. Jakie będzie ich zdziwienie, gdy zobaczą listę hańby z dużym udziałem posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Już dziś dorzuć się do reklamy. Jeśli tylko część z nas niewielką kwotę np. 5 zł, dotrzemy do wyborców i polityków PiS z jasnym przekazem: nie warto stawać po stronie korporacji! Czy dorzucisz się do reklamy?

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS „Nie jestem fanem tej umowy, moim zdaniem dla Unii Europejskiej i europejskiego rolnictwa ta umowa nie jest całkiem bezpieczna” - mówił jeszcze w październiku europoseł Zbigniew Kuźmiuk z PIS. A już w lutym podniósł rękę za umową CETA. Za narażanie obywatelek i obywateli na niebezpieczeństwo płaci się cenę, panie pośle. Dorzuć się 5 zł do wykupienia reklamy w tygodniku „W Sieci”.

[1] Sondaż: Wyborcy PiS przeciw CETA, a europosłowie?, GazetaPrawna.pl, 5.12.2016 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************

Przyjdz na konferencję: Odnawialne zródła energii, ale czy zrównoważone?

Rejestracja i program konferencji  
 
 
  • Czy efektywnie wykorzystujemy pieniądze przeznaczone na odnawialne źródła energii?
  • Jakie są koszty współspalania biomasy (drewna) z węglem? Społeczne, ekonomiczne i klimatyczne. Czy każdy z nas nadal powinien za to płacić w rachunkach za prąd?
  • Czy bioenergia realnie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych? Jak to wpływa na nasze środowisko?
  • Bioenergia w Polsce - jak wygląda praktyka? Jaka będzie przyszłość?
 
 
Te i inne kwestie poruszymy w trakcie konferencji (udział bezpłatny):
 
 
Bioenergia - biomasa, biogaz i biopaliwa.
"Odnawialne" źródła energii, ale czy "zrównoważone"?
 
 
 
 
 
 

Program konferencji
udział darmowy
www.bioenergia.evenea.pl

 
 
Zapisz się na konferencję!
 
 
Każdy z zarejestrowanych uczestników otrzyma publikację
"PUŁAPKI I POTENCJAŁ. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO"
 
 
 
Zapraszamy!
 
 
 
Udział w konferencji wezmą:

Marcin Popkiewicz - analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz, członek rady programowej INSPRO. Laureat "Economicus 2016" za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną
Grzegorz Wiśniewski - Prezes Zarządu EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej
Beata Wiszniewiska - Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej
Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu Polskiej Izby Biomasy
 
 
Data i miejsce:
29.03.2017, godz. 10:00, Centrum Prasowe PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8
 
 
 
Możesz zaprosić znajomych na Facebooku do udziału w wydarzeniu:
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozliczając PIT wpisz nr
KRS 0000 19 19 28 lub
 
skorzystaj z naszego darmowego programu PIT
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami,
Zespół INSPRO
 
 
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
ul. Pomorska 40 91-408 Łódź 

www.inspro.org.pl 
tel./fax: 42 630 17 49

*******************************************

Studenci do nauki, nie do bicia

Fala rasistowskiej przemocy rozlewa się po Polsce. Mamy dość bierności rządu. Apelujemy do Ministra Gowina o podjęcie realnych działań, które powstrzymają agresję wobec zagranicznych studentów. Podpisz apel.

Ostatnie półtora roku przynioo nasilenie ataków o podłożu ksenofobicznym na niespotykaną wcześniej w Polsce skalę. Inny język, wygląd, ubranie – cokolwiek może stać się przyczyną napaści słownej, a nawet fizycznej [1]. Ofiarami padają kobiety w chustach, pracownicy kebabów, studenci, profesor. Ruchy nacjonalistyczne czują się coraz pewniej, bo widzą przyzwolenie ze strony partii rządzącej [2].

W Akcji od dawna zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić w tej sprawie. I nie jest to łatwe zadanieDecydenci, którzy powinni stanąć po stronie ofiar, bagatelizują problem. Podają fałszywe dane, ukrywając skalę problemu. Okazują „zrozumienie” agresorom [3]. Z drugiej strony, nie chcemy być bierni.

Uważamy, że warto pokazać nasz sprzeciw wobec przemocy, nawet w sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na szybką zmianę. Apelujemy zatem do ministra szkolnictwa wyższego w obronie zagranicznych studentek i studentów. Gdy nasz wspólny głos sprzeciwu mocno wybrzmi, jest szansa, że Jarosław Gowin potraktuje problem poważniej niż do tej pory. To on odpowiada za to, aby uniwersytety były przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Domagamy się zatem od niego podjęcia konkretnych kroków, które zapobiegłyby kolejnym atakom. Kliknij, by podpisać apel do ministra Gowina.

Przemoc zatacza coraz szersze kręgi. Co gorsza, na uniwersytety docierają organizacje i idee, którym daleko od naukowości. Ostatnio skrajnie konserwatywna fundacja Ordo Iuris chciała zorganizować cykl spotkań na publicznych uczelniach z osobą działającą na rzecz pozbawienia kobiet prawa do aborcji, nawet wtedy, gdy jest ona wynikiem gwałtu. Społeczność akademicka: studentki, studenci i władze uniwersyteckie we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, postawiła jednak temu skuteczny odpór [4]. Wykłady zostały odwołane.

Niedawno zapadł wyrok w sprawie pobicia profesora, który został zaatakowany, bo rozmawiał w tramwaju po niemiecku. Napastnik dostał 10 miesięcy więzienia [5]. Zadbajmy o to, by więcej sygnałów, że nie ma zgody na agresję, pojawiło się ze strony instytucji publicznych. Zaapeluj do Gowina o powstrzymanie przemocy na uniwersytetach. Kliknij, by podpisać apel.

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Chcemy, by Gowin powołał zespół, w skład którego weszliby przedstawiciele społeczności akademickiej, ale też policji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Ta współpraca mogłaby się przenieść potem na inne niż uczelnie sfery. I powoli wrócilibyśmy do normalności. Zróbmy dziś pierwszy krok.Zaapelujmy o powstrzymanie przemocy na uczelniach. W sobotę weźmy udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową odbywających się w kilku miastach w Polsce. W Warszawie demonstracja „Solidarni przeciw rasizmowi” zacznie się o godz. 13:00 pod pomnikiem Kopernika.

[1] "Zabijemy cię p.. muzułmanie!". 31-letni George pobity w Poznaniu, gazeta.pl, 5 listopada 2015

Pobicie Hindusa we Wrześni i groźby śmiertelne w Poznaniu, onet.pl, 17 listopada 2015

Sikh pobity w Krakowie. "Rano płakałem nad zabitymi w Auschwitz. Wieczorem dostałem w twarz za kolor skóry", wyborcza.pl, 1 grudnia 2015

Fundacja Helsińska: coraz więcej aktów przemocy wobec cudzoziemców, Lex.pl, 21 marca 2016

Rasizm polski pod kebsem mazurskim, krytykapolityczna.pl, 2 stycznia 2017

[2] W Polsce biją z nienawiści: sześć rasistowskich ataków w cztery dni. Błaszczak: "Nie mamy takiego problemu", wyborcza.pl, 6 stycznia 2017

[3] Wydarzenia w Ełku zmąciły spokój. Błaszczak: Polska jest krajem bezpiecznym w porównaniu do Zachodu, forsal.pl, 2 stycznia 2017

[4] Antyaborcyjnego spotkania Ordo Iuris na UJ nie będzie, wyborcza.pl, 14 marca 2017

[5] Bo rozmawiał po niemiecku. Wyrok za pobicie profesora w tramwaju, tvn24.pl, 13 marca 2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************

Nie pozwól zamieść smogu pod dywan

26 tysięcy osób! To największa w Polsce petycja w walce ze smogiem. Wywołaliśmy tym burzę. Ukazało się 200 artykułów w mediach. Ministerstwo Środowiska zareagowało. A sama skarga trafiła do Komisji Europejskiej… To wszystko udało się wspólnymi siłami, także dzięki Twojemu zaangażowaniu!

Skargą zajmą się teraz urzędnicy z Komisji Europejskiej. Naszą rolą będzie przypominać, że sprawa jest pilna i ważna dla wielu ludzi. Teraz polskie władze mają czas, aby zareagować i usunąć pretekst do wymierzenia przez Unię kary. Powinny zacząć skuteczną walkę ze smogiem.
  

Skarga na smog w Polsce i 25 tys. podpisów trafiły do Komisji Europejskiej. Teraz czas budować nacisk, by władze podjęły realne działania. Pokazaliśmy siłę naszej mobilizacji. Potrzebujemy ją utrzymać, nawet gdy smog opadnie, a wraz z nim zainteresowanie mediów. Dorzucisz się do dalszej walki ze smogiem?

Aby to osiągnąć, potrzebny jest dalszy nacisk. Głos ludzi muszą usłyszeć również samorządy! To w ich rękach jest duża odpowiedzialność w walce ze smogiem. W tej sprawie wiele już wspólnie zrobiliśmy. Mamy sukces w postaci uchwały antysmogowej dla Małopolski [1]. Udało nam się uzyskać konkretne deklaracje walki ze smogiem na Mazowszu [2]. Naciskamy wciąż na władze Zakopanego oraz marszałka województwa dolnośląskiego [3].

Musimy podtrzymać nasze zaangażowanie, nawet wtedy, gdy wraz z wiosną smog opadnie, a wraz z nim zainteresowanie mediów. Zechcesz dorzucić się do wspólnej walki o nasze prawo do oddychania czystym powietrzem?

Nasz ruch jest silny zaangażowaniem osób takich jak Ty. Oferujemy wiele sposobów, w jakie można się włączać w działania służące nam wszystkim. Od podpisania apelu, zachęcania znajomych do przyłączenia się do akcji, po zrzucanie się na wspólną akcję. Dzięki wpłatom osób indywidualnych budujemy niezależność finansową i zwiększamy skuteczność naszych działań.

Wiele działań Akcji nie byłoby możliwych, gdyby nie zrzutki zaangażowanych w nie osób. W ten sposób powstał wielki mural w obronie praw kobiet do decydowania o własnym losie [4], opublikowaliśmy ogłoszenie w Rzeczpospolitej wyrażające nasz sprzeciw wobec działań prokuratury wymierzonych w Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Sfinansowaliśmy też wielotysięczny marsz protestu przeciw międzynarodowym umowom TTIP i CETA, stawiającym wielkie korporacje ponad prawami obywateli [5]. Teraz czas, by zapewnić ciągłość walki ze smogiem. Kliknij, jeśli chcesz się dorzucić!

Dziękuję za mobilizację,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS W piątek przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej zaprezentowaliśmy liczbę osób popierających skargę – 24 tysiące! Wkrótce było ich już 25 tysięcy, a dziś wysyłamy do Komisji pełną listę – ponad 26 tysięcy podpisów! Jest to możliwe dzięki szerokiemu udostępnianiu apelu w mediach społecznościowych. Z kolei osobisty udział aktywistów i aktywistek w Warszawie zapewnił odpowiednią oprawę przekazania podpisów. Każde zaangażowanie ma znaczenie. Dzięki! Już teraz dorzuć się do wspólnej walki ze smogiem!

[1] Kraków bez smogu. Dodaj swój głos do konsultacji społecznych ws. tzw. uchwały antysmogowej, powietrze.krakow.pl, 24.11.2015
[2] Mazowsze. Uchwała antysmogowa już w tym roku, wyborcza.pl, 24.01.2017
[3] akcjademokracja.pl/zakopane, akcjademokracja.pl/dolnyslask
[4] Powstał wielki mural Czarnego Protestu. Zrzuciło się na niego prawie tysiąc osób, metrowarszawa.pl, 03.11.2016
[5] www.stopttipceta.pl

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Smog truje także Twoich bliskich :-(

Dzięki za podpisanie apelu do Komisji Europejskiej w sprawie walki ze smogiem. Jest nas już 15 tysięcy. Za dwa dni idziemy do warszawskiego biura Komisji, aby na ręce jej przedstawicieli złożyć nasze podpisy oraz oficjalną skargę na przekroczenie poziomu toksycznego benzo(a)pirenu.

Z licznych komentarzy wpisywanych pod apelem przebija troska o zdrowie najbliższych nam osób.

Kocham moich bliskich i chcę żeby żyli jak najdłużej. Właśnie odebrałam teściową ze szpitala po trzytygodniowym pobycie z powodu duszności i arytmii serca, jestem pewna że zaszkodził jej smog, który jest efektem palenia w piecach właśnie węglem” - napisała Ewa.

Boję się, że złe warunki powietrza mogą zrobić krzywdę mojej przyszłej żonie i zagrozić naszemu potomstwu” - skomentował Mateusz.

Gdy w grę wchodzi los bliskich nam osób, nie ma czasu do stracenia. Tym bardziej, że wraz z końcem zimy skończy się zainteresowanie mediów smogiem. Dlatego teraz występujemy do Komisji EuropejskiejDostaje ona wiele skarg. Jednak sprawy, za którymi stoi społeczny protest, potrafi potraktować priorytetowo. Tak było m. in. w przypadku obrony Rospudy.

Udostępniając apel znajomym zwiększasz siłę nacisku na Komisję. Ale też pokazujesz, że ich zdrowie jest dla Ciebie ważne. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, niezależnie od wieku, poglądów, miejsca zamieszkania (smog z Polski dociera aż do Szwecji!). Kliknij poniżej. Korzystając z naszej strony możesz w łatwy sposób udostępnić apel za pomocą e-maila lub mediów społecznościowych.

Nasz wspólny nacisk na instytucje jest skuteczny. A w sprawie walki ze smogiem Akcja Demokracja ma już dużo sukcesów. Skutecznie naciskaliśmy na Prezydenta, aby podpisał tzw. ustawę antysmogową. Wsparliśmy ruch na rzecz ochrony powietrza w Małopolsce. Dla tego województwa niedawno przyjęta została pierwsza uchwała antysmogowa w Polsce! Zmusiliśmy do zadeklarowania podobnych działań władze Mazowsza.

Budujemy nasz wpływ także na innych polach. Jesteśmy ważnym głosem w ruchu sprzeciwiającym się ograniczaniu praw kobiet do decydowania o własnym losie. Stajemy w obronie tych, o których los zapomniał – jak niepełnosprawne dzieci. Rząd powodowany niechęcią do „obcych”, chce ograniczyć ich szansę na adopcję za granicą.

To realne kroki na rzecz tego, jak się nam żyje w Polsce. Podejmujemy je wspólnie dzięki włączaniu do działania coraz szerszych kręgów osób. Dlatego już dziś udostępnij nasz apel w sprawie smogu. 

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Są tacy, którzy zarzucili nam, że walcząc ze smogiem występujemy przeciwko temu rządowi. To nie jest skarga na rząd PiS. To skarga na brak działań kolejnych władz krajowych, PO-PSL oraz PiS, a także władz samorządowych, które były i są świadome problemu co najmniej od 2010 roku. Mimo to brakuje koordynacji działań, przedkłada się interesy biznesu nad nasze zdrowie i dobrobyt całego społeczeństwa. To skarga na nieskuteczne plany walki ze smogiem i brak możliwości domagania się przestrzegania norm czystości powietrza w polskim systemie sądowniczym. Dlatego już dziś śmiało udostępnij apel znajomym!

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Mamy 7 dni na złożenie skargi

Polskie władze po raz kolejny stawiają na węgiel, lekceważąc zdrowie i życie 38 milionów Polek i Polaków. Tak wynika z ogłoszonych właśnie przez rząd nieskutecznych pomysłów na walkę ze smogiem, dalej stawiających na węgiel [1]. Tymczasem jest on głównym źródłem rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ilość trucizny w powietrzu łamie zapisy polskiego i europejskiego prawa.

Nie chcemy umierać za węgiel. Będziemy apelować Komisję Europejską o pomoc. Za tydzień, wspólnie z prawnikami, chcemy złożyć skargę na to, że polskie władze w niewystarczający sposób chronią nas przed trucizną w powietrzu. Groźba wielomilionowych kar z Brukseli już nie raz skłoniła polski rząd do działania.

Twój głos w tej sprawie ma tu znaczenie. Mamy 7 dni, aby zebrać dla jak największe poparcie dla walki ze smogiem. Komisja dostaje setki skarg rocznie, więc pilniej zajmie się sprawą, za którą stoi wielu obywateli i obywatelek takich ja Ty.

Skarga do Komisji Europejskiej to wspólne działanie Akcji Demokracji i Prawników dla Ziemi. Może wydawać się radykalnym posunięciem. Jednak kruczki prawne sprawiają, że zwykły obywatel czy obywatelka nie ma gdzie poskarżyć się na łamanie obowiązującego prawa określającego jakość powietrza.

Problem smogu to efekt wieloletnich zaniedbań. W Akcji Demokracji zajęliśmy się nim od samego początku. W 2015 r. z powodzeniem naciskaliśmy na Prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej. Zabiegaliśmy i zabiegamy o przyjęcie uchwał chroniących powietrze w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i na Mazowszu [2]. Teraz czas na kolejny krok w walce o czyste powietrze.

Współdziałamy, aby skutecznie wywierać nacisk w ważnych dla nas tematach. Z organizacjami rolniczymi występujemy przeciwko szkodliwym zapisom międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA [3]. Wspólnym głosem z organizacjami feministycznymi i katolickimi mediami występujemy w obronie praw kobiet [4]. Teraz łączymy siły, aby chronić zdrowie i życie mieszkańców Polski. Dołączysz?

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Spalanie paliw stałych – głównie węgla - stanowi ponad 70% zanieczyszczenia benzo(a)pirenem. Rozwiązania dla problemu nie przynoszą niestety zaproponowane ostatnio przez rząd normy jakości tego paliwa. Podpisz apel, jeśli nie zgadzasz się, by wyżej ceniono węgiel niż nasze zdrowie!

[1] Najgorsze paliwa stale w obrocie. Analiza prawna rządowych propozycji dotyczących
wymagań jakościowych dla paliw stałych. ClientEarth, 10.02.2017
[2] www.akcjademokracja.pl/ekologia
[3] www.akcjademokracja.pl/rolnictwo
[4] www.akcjademokracja.pl/molestowanie

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*****************************************************

Poniżej link (http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/PILNE-Min-Szyszko-do-premier-Szydo-Zlikwidujmy-system-ochrony-przyrody-wykluczmy-NGOsy-organizacje-ujawniaj-dokumenty/) do artykułu "Ministerstwo środowiska mówi nieprawdę - znamy korespondencję nt. likwidacji systemu ochrony przyrody [AKTUALIZACJA]".

Ciekawy cytat z artykułu:

"Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska: „Po raz kolejny Jan Szyszko pokazuje, że to, na czym mu rzeczywiście zależy, to wprowadzania ułatwień w niszczeniu polskiej przyrody. Jednym podpisem chce zlikwidować działający system ochrony przyrody i zastąpić go „zarządzaniem zasobami”, w którym priorytetem jest dobro inwestorów, a nie nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. Tym razem jednak minister Szyszko nie tylko dokonuje ostatecznej dewastacji systemu ochrony przyrody, ale również otwiera drogę do utraty przez Polskę miliardów euro z funduszy unijnych”."

*****************************************************

Śledztwo po naszej interwencji

Wygląda na to, że zmusiliśmy prokuraturę do działania. [1] Będzie śledztwo ws. wydarzeń z 16 grudnia 2016 roku [2]. Wtedy Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński kilkukrotnie złamał prawo, m.in. utrudniając posłom zabieranie głosu i uniemożliwiając pracę dziennikarzom. Złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury [3].

Pod apelem o ukaranie marszałka podpisało się prawie 21 tysięcy osób. Wraz z prawnikami przygotowaliśmy zawiadomienie do prokuratury, w którym punkt po punkcie wyłożyliśmy przypadki złamania prawa.

Jeszcze nie ma co świętować. Prokuratura jest politycznie kontrolowana przez min. Ziobrę i najpewniej śledztwo zostanie umorzone. Nie zrażamy się tym. Wtedy, gdy podstawowe zasady są łamana, naszą rolą jest dawać świadectwo. Mówić o tym głośno i wyraźnie.

Śledztwo prokuratorskie to nie koniec sprawy. Jeśli prokuratura je umorzy i nie postawi zarzutów, będziemy odwoływać się do sądu. Zapewne czeka nas jeszcze niejedna sprawa, w której będziemy musieli domagać się od wymiaru sprawiedliwości zdecydowanego działania ws. działań polityków PiS.

Razem jesteśmy tam, gdzie dobro obywateli jest zagrożone. Bronimy rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który znalazł się pod ostrzałem najważniejszych polityków obozu rządowego [3]. Domagamy się od minister Rafalskiej cofnięcia bezdusznej decyzji ograniczającej adopcje zagraniczne i pozbawiającej dzieci możliwości znalezienia domu [4]. Dzięki, że działasz wspólnie z nami!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Wszczęcie śledztwa było możliwe dzięki temu, że udało nam się w przeciągu kilku godzin znaleźć prawników, którzy przygotowali profesjonalne i dobrze uargumentowane zawiadomienie do prokuratury. Jeszcze nie raz przyjdzie nam wykorzystywać system sprawiedliwości do obrony fundamentalnych wartości tj. jak prawa człowieka, państwo prawa czy sprawiedliwość społeczna. Twoja wpłata na Akcję Demokrację pomoże nam reagować równie szybko i skutecznie, co ws. Kuchcińskiego. Kliknij tutaj  aby wesprzeć nasze działania

 

[1] Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie obrad w Sali Kolumnowej. Nagła dymisja w Sejmie, Gazeta.pl, 19.01.2017 r.

[2] Odpowiedź prokuratury, która otrzymaliśmy przeczytasz tutaj → https://www.akcjademokracja.pl/wp-content/uploads/2017/01/info-o-wszczeciu-sledztwa.pdf

[3] Zawiadomienie do prokuratury znajdziesz tutaj → https://www.akcjademokracja.pl/wp-content/uploads/2016/12/2016_12_20_zawiadomienie-do-prokuratury.pdf

[4] akcjademokracja.pl/bodnar

[5] akcjademokracja.pl/adopcje

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

Wspólnie przeciwko odkrywkom

W piątek razem z rolnikami zagrożonymi skutkami wydobycia węgla brunatnego w Wielkopolsce demonstrowaliśmy przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu. Możemy być dumni, że jesteśmy częścią ruchu ponad podziałami, który mówi jednym głosem: węgiel brunatny nie ma przyszłości. Nasza obecność na ulicach wzmocniła nacisk na RDOŚ i została zauważona przed media [1].
Demonstracja rolników przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Nasze wspólne działania: ponad 5,5 tysięcy podpisów pod apelem do RDOŚ przeciwko odkrywce [2] i ponad 500 napisanych e-maili, pokazują, że mieszkanki, mieszkańcy i miejscowi obrońcy środowiska nie zostają sami w swojej walce.

Tuż przed protestem otrzymaliśmy odpowiedź na nasz apel. Urzędnicy RDOŚ, który w najbliższych dniach ma podjąć decyzję ws. odkrywki, przyznają nam rację: kopalnie węgla brunatnego „w największym stopniu przekształcają środowisko”. A ich skutki „odczuwalne są w perspektywie wielu pokoleń”. Dowiedzieliśmy się, że dokumentacja inwestora „wymaga zaś wyjaśnień (…) w związku z uwagami zgłaszanymi przez społeczeństwo”. Twój głos w tej sprawie naprawdę ma znaczenie.

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Ponieważ urzędnicy RDOŚ w tym tygodniu ostatecznie oceniają dokumentację dotyczącą Ościsłowa, to ostatni moment, aby wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Kliknij i napisz e-maila! Po kliknięciu na stronie internetowej znajdziesz wskazówki, co w nim zawrzeć!

PS2 Jest jeszcze jeden sposób, w jaki możesz pokazać swoje poparcie dla walki o wodę, ziemię, środowisko. Józef Drzazgowski ze stowarzyszenia „Eko-Przyjezierze” to jeden z liderów w walce z odkrywkami w rejonie Ościsłowa. Bierze udział w plebiscycie „osobowość roku” w swoim regionie. Jego zaangażowanie i charyzma sprawiają, że zasługuje na nasze wsparcie. Zwycięstwo w plebiscycie wzmocni nasz ruch. Na stronie Gazety Pomorskiej dowiesz się, jak oddać na niego głos. Kliknij ten link.

 

[1] Ościsłowo: Nie chcą odkrywki pod oknami. Będą protestowali przed RDOŚ, Głos Wielkopolski, 24.01.2017

Protest przeciwko kopalniom odkrywkowym, Radio Merkury, 27.01.2017

TELESKOP: 27.01.2017 GODZ.20:00, TVP3 Poznań, 27.01.2017

Czy odkrycie neolitycznego cmentarzyska powstrzyma budowę kopalni odkrywkowej w Ościsłowie? TOK FM, 28.01.2017

Odkrywka Ościsłowo. Demonstracja przed siedzibą RDOŚ w Poznaniu, WNP.PL, 27.01.2017

[2] akcjademokracja.pl/oscislowo

[3] Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

#DwieKadencje. Podpisz petycję!

Dzień dobry, 
o dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Aktualnie zbieramy podpisy pod petycją, w której Polacy domagają się dwóch kadencji w samorządach i parlamencie.
  Obywatele decydują!  
 
 
Podpisz petycję >>
 
 
 
Wójt, burmistrz i prezydent miasta powinni pełnić funkcje nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat.Pozwoli to rozkruszyć zabetonowane w wielu gminach „układy zamknięte”. Klientelizm i brak kontroli społecznej. Strach zwykłego człowieka przed lokalną oligarchią. Arogancja ludzi władzy, którzy nie rozliczają się ze swoich obietnic wyborczych. 
Pamiętam, jak w październiku 2014 roku przed wyborami samorządowymi prowadziliśmy kampanię „Obywatele decydują – dość olewania!”. Nasz spot z Julią Kamińską miał wtedy ponad 700 tysięcy odsłon. 15 tysięcy Polaków wysłało żądanie rozliczenia się z obietnic wyborczych do swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Odpowiedział jeden włodarz (!)
.
 
  #DwieKadencje  
Nasza petycja dotyczy też dwukadencyjności posłów i senatorów. Polskiej racji stanu będzie służyć świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską przez „zawodowych” polityków. 
Nasze państwo nie straci, kiedy posłowie z kilkunastoletnim stażem pracy na Wiejskiej zrobią sobie przerwę. Będzie to dla nich okazją do zobaczenia świata zwykłych ludzi, takim jaki on jest, a nie jakim kreują go media czy ludzie z najbliższego kręgu posła, czy senatora. Dużo mądrości jest w powiedzeniu, żerezultatem długiego siedzenia w okopie jest mylenie krawędzi okopu z linią horyzontu.
 
 
Minister Elżbieta Rafalska, zapytana o dwukadencyjność w samorządach, stwierdziła, że „to rozwiązanie ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” Co mówią zwykli obywatele? Na zlecenie Super Expressu, który patronuje naszej kampanii, przeprowadzono sondaż. Oto jego wyniki:
 
  #DwieKadencje w samorządach   #DwieKadencje w parlamencie  
 
 
Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna.
 
 
 
Podpisz petycję >>
 
 
 
Obywatele decydują. Ty decydujesz! Dziękujemy za Twoje zaangażowanie.
 
 
 
 
  INSPRO - od 2004 r. po stronie obywateli  
Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla Obywateli. Działamy w Twoim imieniu.
 
Przekaż darowiznę >>
 
 
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami!
 
  Rafał Górski Prezes INSPRO    
 
Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Zachęcam gorąco po podpisania tej petycji!

***********************************************************

Po spotkaniu u Pani Premier działamy w Nowym Roku

Dotyczy: sprzedaży/zakupu żywności przez/od rolników!
PROSIMY PRZECZYTAJ TĘ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ UWAŻNIE i wyślij e-mail do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Henryka Kowalczyka. ADRESY NA KOŃCU WIADOMOŚCI.

W dniu 22 grudnia 2016 roku przedstawiciele ICPPC i innych organizacji rolniczych i konsumenckich spotkali się z Przewodniczącym  Stałego Komitetu Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, Sekretarzem Stanu Zbigniewem Babalskim oraz przedstawicielami Departamentów Finansów i Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Spotkanie dotyczyło ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwień sprzedaży żywności od rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ustawa budziła i budzi szereg wątpliwości, które dalej wymagają wyjaśnień i doprecyzowania!

Przypomnijmy, że konsumenci i rolnicy od lat starają się o zmianę przepisów na takie, które umożliwią wprowadzanie do obrotu żywności przetworzonej przez rolnika z własnych surowców.
Wszyscy wiązali wielkie nadzieje z powyższą ustawą, która została podpisana przez Prezydenta 2 grudnia 2016 roku..., zwłaszcza po poprawce rozszerzającej definicję rolniczego handlu detalicznego o sprzedaż w każdym miejscu przeznaczonym do prowadzenia handlu. 

Trudno jest opisać rozczarowanie, które było udziałem uczestników powyższego spotkania. Okazało się, że definicja rolniczego handlu detalicznego została rozszerzona jedynie dla przepisów podatkowych, natomiast w ustawie o bezpieczeństwie żywności sprzedaż ta w dalszym ciągu pozostaje ograniczona tylko do konsumenta końcowego!
UWAGA! Tym samym sklepy, restauracje i stołówki są wciąż zamknięte na zdrowe, lokalne i wartościowe produkty od rolników.

UWAGA! Na spotkaniu 22 grudnia Minister Kowalczyk (Przewodniczący  Stałego Komitetu Rady Ministrów) obiecał, że najpóźniej w lutym zostanie przygotowany projekt zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i ujednolicenie definicji tak, aby rolnicza sprzedaż detaliczna mogła odbywać się również do sklepów.

Wyślij e-mail do Pani Premier Beaty Szydło i Ministra Henryka Kowalczyka w sprawie sprzedaży/zakupu żywności przez/od rolników! ADRESY: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Napisz swój list. Poniżej propozycja listu. 

Jeżeli ktoś może wspomóc finansowo nasze działania prosimy wpłacać darowizny - http://icppc.pl/index.php/pl/wesprzyj-nas.html

Z pozdrowieniami, DUŻO DOBREGO w 2017 roku!
Jadwiga Łopata,laureatka ekologicznego Nobla, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC
Sir Julian Rose, prezes ICPPC
==============================================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.icppc.plwww.gmo.icppc.pl www.eko-cel.pl

PROPOZYCJA LISTU:
Pani Premier Beata Szydło, 
Przewodniczący  Stałego Komitetu Rady Ministrów, Minister Henryk Kowalczyk

Szanowni Państwo, 

Domagam się realizacji obietnicy złożonej na spotkaniu 22 grudnia 2016 roku z przedstawicielami organizacji rolniczych i konsumenckich i wprowadzenia zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i ujednolicenie definicji tak, aby rolnicza sprzedaż detaliczna mogła odbywać się również do sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek.

Z poważaniem, ....tytuły i/lub zawód/i/lub organizacja

 

 

***********************************************************

Ościsłowo: kości niezgody 

na naszych oczach rozgrywa się spór o nową odkrywkę węgla brunatnego w Ościsłowie. Po jednej stronie mamy lobby węglowe, które „po trupach” dąży do rozpoczęcia inwestycji. Po drugiej stronie jest ochrona środowiska i przyszłość mieszkańców zagrożonego zniszczeniem regionu. Właśnie pojawiły się w tej sprawie nowe fakty, które dzięki Tobie mogą przechylić szalę zwycięstwa!

W grudniu na terenie planowanej odkrywki archeolodzy odkryli kurhany liczące 5,5 tysiąca lat. To jedyne zachowane w tak dobrym stanie cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce [1] Wszelkie prace górnicze mogą zniszczyć to wyjątkowe dla prahistorii Polski znalezisko.

Choć prawo stoi po stronie ochrony zabytków, inwestor już działa, aby usunąć stojącą mu na drodze przeszkodę [2]. Wiemy, że w dokumentacji złożonej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) nie uwzględnił tego odkrycia. Jednak nie łudźmy się. Użyje wszelkich metod, by inwestycję zrealizować. My więc też piszmy do RDOŚ, aby równoważyć naciski inwestora. Przekonajmy urzędników, że kurhany to ważny powód, aby zatrzymać prace górnicze. Kliknij i wyślij e-maila do RDOŚ. Przekierujemy cię na stronę ze szczegółowymi wskazówkami jak to zrobić. Wspólnie pokażmy, że są wartości ważniejsze niż kasa.

W grudniu przekazaliśmy do RDOŚ ponad 5 tysięcy podpisów osób sprzeciwiających się kopalni. Uzyskaliśmy zapewnienie, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę. Między innymi dzięki temu wydanie decyzji przełożono na koniec stycznia [3]. W naszej walce nie jesteśmy sami. Przeciwko odkrywce protestują mieszkańcy regionu, którym wysychają studnie i pola. A także gminy, którym w miejsce atrakcyjnych turystycznie jezior i lasów wyrosną hałdy. Teraz sprawa skupia uwagę archeologów z Polski i świata [4].

W Akcji Demokracji wspólnymi siłami stajemy po stronie pryncypiów. Dlatego złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o naruszenie prawa przez Marszałka Kuchcińskiego [5]. Stajemy po stronie niesłusznie zwalnianych pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu [6]. Po stronie praw człowieka, by móc swobodnie demonstrować [7] – choćby w takich sprawach jak budowa nowych kopalni. Bronimy też środowiska – a czasem te spraw się spotykają w jednym miejscu – jak w Ościsłowie. Twój e-mail do RDOŚ to głos po stronie środowiska, ludzi – a teraz także ochrony zabytków. Napisz go już dziś!

Dziękując za wspólną walkę w tej sprawie,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Archeolodzy podjęli starania o wpisanie znaleziska do rejestru zabytków. Media donoszą, że w grudniu doszło do spotkania władz kopalni z przedstawicielami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O czym rozmawiali, nie wiemy. Przepisy dotyczące ochrony środowiska są jasne: zabytki i krajobraz kulturowy muszą zostać wzięte pod uwagę przy wydawaniu decyzji umożliwiających inwestycje [8]. Decyzja należy do RDOŚ. A zależy od Ciebie i tego, że informacja o wadze znaleziska dotrze do urzędników. Napisz e-maila by wiedzieli, ile osób uważnie przygląda się tej sprawie!

[1] Cmentarzysko sprzed 5,5 tys. lat stoi na drodze kopalni odkrywkowej, onet.pl, 16.12.2016[2]Archeolodzy odkryli kurhany sprzed 5,5 tysiąca lat. Budowa kopalni pod znakiem zapytania, tvn24.pl, 20.12.2016
[3] Nie chcą kopalni odkrywkowej. Przynieśli 5 tys. podpisów, Wyborcza.pl, 02.12.2016
[4] Burial mounds found in Poland could stop mine development, ArchaeoFeed, 22.12.2016
[5] akcjademokracja.pl/kuchcinski
[6] akcjademokracja.pl/teatr-wroclaw
[7] akcjademokracja.pl/zgromadzenia
[8] Art. 62 ust. 1 pkt 1 Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wyliczając elementy, dla których w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymienia m.in. zabytki oraz krajobraz kulturowy.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

O ustawie o zgromadzeniach publicznych

Prezydent Andrzej Duda jest znany z podpisywania jak leci ustaw, które lądują na jego biurku. Czuje się częścią „obozu dobrej zmiany” i do tej pory nie zgłaszał sprzeciwu. Tempo, w jakim głowa państwa akceptuje prawo, jest imponujące. W ostatnią sobotę podpisał 11 ustaw, w niedzielę kolejne 7 [1].

A jednak stało się coś, czego nikt nie przewidział. Ustawa o zgromadzeniach publicznych, która ograniczała prawo obywateli do demonstrowania i wyrażania swoich poglądów, została przez Prezydenta skierowana do Trybunału Konstytucyjnego [2]. I to nie wszystko. Andrzej Duda, ustami rzecznika Marka Magierowskiego, powiedział wprost, że przepisy są niezgodne z Konstytucją i ograniczają wolności obywatelskie! Argumenty? Te same, o których od początku głośno mówiliśmy:

  • podział zgromadzeń na te lepszego (cykliczne np. miesięcznice) i gorszego sortu (pozostałe),

  • brak możliwości odwołania się od decyzji wojewody o zakazie zgromadzenia.

Pierwszym osiągnięciem w tej kampanii było wykreślenie budzącego największe kontrowersje zapisu o pierwszeństwie dla zgromadzeń rządowych i kościelnych [3]. Po tej senackiej korekcie Prezes Kaczyński przekonywał, że przepisy rozszerzają możliwości protestowania [4], jednak Prezydent nie podzielił jego opinii. Udostępnij naszą grafikę, na której znajdują się argumenty Andrzeja Dudy. Dzięki temu więcej osób dowie się nie tylko o tym, że Prezydent skierował ustawę do TK, ale i podzielił nasze zastrzeżenia.
 

20 tysięcy osób podpisało się pod listem do, działających niegdyś w opozycji demokratycznej polityków PiS, z prośbą o odrzucenie złego prawa. Wierzyliśmy w to, że ktoś, kto sam walczył o wolność do demonstrowania, nie będzie jej ograniczać innym. Wysłaliśmy też ponad 9 tysięcy maili i tweetów.

 

Prawo do pokojowego protestu to fundament demokracji. Każda próba ograniczania go to zamach na wolności obywatelskie. Trybunał Konstytucyjny, zdaniem części prawników wybrany z naruszeniem prawa, otrzymał szansę na niezależną ocenę przepisów. Czy ją wykorzysta? Dowiemy się już niebawem. Teraz sprawmy, aby nasze argumenty (poparte przez Prezydenta) zostały usłyszane. Kliknij w przyciski poniżej, aby udostępnić grafikę.

 

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Jarosław Kaczyński twierdził, że nowe przepisy rozszerzą prawo do protestu. „Zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, żeby nie wolno było ich zakłócać, bo tylko oszuści mogą twierdzić, że to ma coś wspólnego z demokracją” - mówił [5]. Jak widać, ta argumentacja nie przekonała Prezydenta. Udostępnij grafikę na Facebooku lub Twitterze.

[1] Prezydent.pl, 28,29.12.2016 r.

[2] Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zgromadzeniach, Gazeta Wyborcza, 29.12.2016 r.

[3] Senat: nowela Prawa o zgromadzeniach - z poprawkami, Rzeczpospolita, 7.12.2016 r.

[4] Jarosław Kaczyński na 80. miesięcznicy smoleńskiej ostro o Obywatelach RP, SE.pl, 11.12.2016 r.

[5] Kaczyński: zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, Onet.pl, 10.12.2016 r.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

To nie był dzik...

w poniedziałek posłowie będą decydować, czy będziemy mogli wejść do lasu bez obawy przed dostaniem mandatu za „zakłócanie polowania” i czy dzieci nadal będą narażane na widok zabijanych zwierząt. To ostatni moment, żeby zatrzymać złe prawo. Dlatego 9 stycznia o 13.30 zaniesiemy 50 tys. podpisów pod apelem do siedziby PiS-u w Warszawie. Dołącz do nas!

Obecna władza jest nieprzewidywalna, jeśli chodzi o sposób i tempo prac nad ustawami. Zwraca jednak uwagę na głosy płynące z ulicznych protestów. Potrzebujemy zatem zebrać tłum oraz przygotować odpowiednią oprawę wydarzenia. Aby wzmocnić nasz przekaz kierowany do polityków, dotrzemy do nich za pośrednictwem mediów i alarmujących transparentów.

Bądź głosem w obronie praw zwierząt i ludzi. Głosem przeciwko lobby myśliwych. Przyjdź na demonstrację w poniedziałek. Jeśli nie możesz przyjść, dorzuć się do wydruku transparentów symbolizujących ofiary polowań. Dzięki Tobie będziemy mogli wypromować akcję w mediach społecznościowych – je także śledzą politycy!

W tej sprawie zrobiliśmy wiele. Razem z innymi organizacjami zaangażowaliśmy 50 tysięcy osób w poparcie apelu o powstrzymanie złego prawa [1]. Dzięki wspólnej zrzutce sfinansowaliśmy sondaż [2]. Dzięki niemu mamy silny argument – PiS forsujący zmiany Szyszki opowiada się przeciwko ludziom. W połowie grudnia wspólnie napisaliśmy 22 tys. e-maili do posłów z sejmowej Komisji wyrażając sprzeciw wobec ustawy. Znają więc nasze zdanie, teraz trzeba ich zmusić do działania.

Protesty jednoczą ludzi, ale przede wszystkim są skutecznym narzędziem dotarcia do polityków. Na ulice wyszliśmy razem z organizacjami rolniczymi, związkami zawodowymi i partiami politycznymi w październiku sprzeciwiając się międzynarodowym umowom handlowym TTIP i CETA [3]. Protest wywołał w końcu debatę i zainteresowanie polityków tą sprawą. Wspólnie z rolnikami demonstrowaliśmy przeciwko inwestycjom w kopalnie odkrywkowe [4]. Szerokim frontem organizacji i ruchów, broniących braw kobiet, współorganizowałyśmy w czerwcu Marsz Godności. Teraz czas stanąć przeciwko myśliwym!

Nasz Bór!

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Wątpliwości co do tempa i trybu pracy nad ustawą wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich. Negatywnie ocenił odrzucenie przez Komisję Rolnictwa wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie tego projektu. W swoim wystąpieniu [5] zwrócił uwagę na zagrożenie praw właścicieli nieruchomości włączonych do obwodów łowieckich. Poparł także postulat wprowadzenia do Prawa Łowieckiego wyraźnego zakazu udziału dzieci w polowaniach. Twoje zaangażowanie w tą sprawę też ma znaczenie – dlatego dołącz do nas w poniedziałek lub dorzuć się do akcji!

 

[1] akcjademokracja.pl/polowania

[2] Sondaż CBOS: Polacy przeciwko szkodliwej nowelizacji Prawa łowieckiego. Dziś nocne czytanie ustawy, pracownia.org.pl, 01.12.2016

[3] stopttipceta.pl

[4] Protest przeciwko odkrywce węgla brunatnego ZE PAK, wnp.pl, 10.05.2016

[5] Prawa myśliwych a prawa innych obywateli – RPO przedstawia argumenty w sprawie prawa łowieckiego, rpo.gov.pl, 30.12.2016

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

***********************************************************

Ja jestem przeciw CETA, a Pan? 

mam nadzieję, że masz pod ręką telefon, bo właśnie mamy super pomysł, jak nie dopuścić do wprowadzenia do Polski CETA. Już tylko do czwartku europosłowie i europosłanki są w kraju, by porozmawiać ze swoimi wyborcami. Zadzwońmy więc do nich z jednym prostym pytaniem: „Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć, jak będzie Pan głosował w sprawie umowy o wolnym handlu z Kanadą?”

Telefon od Ciebie, osoby z okręgu wyborczego danego posła, przebije się przez szum medialny wokół tematu. Dla posłów wyborca z ich okręgu liczy się przede wszystkim. To w końcu właśnie Ty zadecydujesz, czy poseł ponownie dostanie mandat.

Posłowie potrzebują jasnej wskazówki, czego chcemy, inaczej mogą posłuchać lobbystów korporacji. Przypomnij im zatem, że parlament Unii Europejskiej jest ostatnią szansą na to, by CETA nie weszła do Polski. Dlatego prosisz o deklarację, że zagłosują przeciw tej umowie. Kliknij poniższy link i sprawdź numer telefonu do posłanki lub posła z twojej okolicy aby do nich zadzwonić. To tylko 10 minut… które mogą wpłynąć na naszą przyszłość.

Głosowanie w sprawie CETA w Parlamencie Europejskim już za 4 tygodnie. Mimo to część posłów jeszcze nie zadeklarowała, jak będzie głosować. Bronić demokracji i polskiego rolnictwa obiecali jasno na razie: Ryszard Czarnecki, Marek Jurek, Zbigniew Kuźmiuk, Bogusław Liberadzki i Stanisław Ożóg.

Przekonajmy razem jeszcze pozostałych europosłów PSL i SLD. To jest możliwe, bo ich partie w Polsce stanowczo sprzeciwiają się CETA. Trzeba też pozyskać resztę posłów startujących z list PiS. Tu naszym mocnym argumentem jest... ich własny elektorat, który zdecydowanie nie chce CETA. Potrzeba tylko zwiększyć presję.

Ruch sprzeciwu wobec umów o wolnym handlu to dziś największy ruch społeczny na globalną skalę. Nasze połączone działania, kilka gestów pomnożonych przez dziesiątki, setki tysięcy, zmieniają świat. Cieszę się, że jesteśmy w nim razem. Dzięki temu dziś ponad 78% społeczeństwa słyszało o CETA i sprzeciwia się jej. A jeszcze rok temu przeciw TTIP było jedynie 17%. Wspólnie przekonaliśmy związki zawodowe, organizacje rolnicze i partie polityczne nawet do udziału w demonstracji. Przekonaliśmy nie siłą, a rzeczową rozmową. Mamy mocne argumenty, użyjmy ich ponownie. Czy możesz poświęcić kilka minut i zadzwonić do europosła lub europosłanki ze swojej okolicy? Kliknij na link by sprawdzić ich numery telefonu.

Z podziękowaniem,

Maria Świetlik

Akcja Demokracja

PS Pod koniec roku zorganizowaliśmy pięć spotkań osób zaangażowanych w kampanię przeciw CETA. Pisaliśmy wspólnie kartki noworoczne do europosłów i europosłanek. Znajdą je dziś w skrzynkach swoich polskich biur poselskich. Życzyliśmy im Szczęśliwego Nowego Roku Wolnego od CETA. Zadzwoń by pokazać, że również Ty masz to samo oczekiwanieKliknij, by sprawdzić numer swojego europosła i zadzwonić.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież