Jest zielone światło dla odwołania dyrektora Teatru Polskiego. 9,5 tys. zaangażowanych w tę sprawę osób z Akcji Demokracji miało w tym swój udział.

Kolejne walki o prawa pracownicze przybliżają nas do poprawy standardów zatrudnienia w instytucjach publicznych. Już teraz wesprzyj apel do Jacka Kurskiego, prezesa TVP, w obronie byłej dziennikarki.

Przyszłość Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wczoraj aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu, wspierani przez widzów, zorganizowali happening, który miał zachęcić marszałka województwa do podjęcia ostatecznej decyzji o odwołaniu dyrektora Cezarego Morawskiego. Morawski musi odejść, bo łamie prawa pracownicze i niszczy dorobek artystyczny instytucji [1].

Marszałek Przybylski zapewnił, że wstępna decyzja o odwołaniu dyrektora Morawskiego została już podjęta. Władze województwa czekają na niewiążącą opinię ministra kultury, Piotra Glińskiego. Wszystko wskazuje na to, że ten nieudany epizod w historii teatru, niebawem się zakończy. Dzięki naciskowi obywateli, w tym zdeterminowanej publiczności i aktorów jest duża szansa na uratowanie jednej z najważniejszych instytucji kultury na Dolnym Śląsku!

W całej Polsce toczą się dziesiątki walk o prawa pracownicze. Łamanie Kodeksu Pracy i przepisów BHP (tak jak w Teatrze Polskim), zwolnienia związkowców, bezpłatne nadgodziny i niewypłacane wynagrodzenia to codzienność tysięcy pracownic i pracowników. Czasem poszkodowanym pracownikom udaje się wygrywać w sądach pracy. W przypadku jednej z dziennikarek Telewizji Polskiej (TVP), takie zwycięstwo przyniosło… dług. Sąd uznał, że powinna być zatrudniona na umowę o pracę i nakazał pracodawcy – Telewizji Polskiej – opłacenie zaległych składek.

Niestety niebagatelną część długu – 72 tys. - ma zapłacić sama poszkodowana. Za sprawę odpowiadają poprzednie władze TVP, które wystąpiły do pracowniczki o pokrycie kosztów swoich zaniechań. Jeśli tysiące osób wesprą petycję, Jacek Kurski, nowy prezes TVP, może zmienić zdanie. Dostanie szansę, by pokazać, że bardziej troszczą się o prawa pracownicze niż poprzednicy, a TVP jest bardziej przyjaznym niż wcześniej miejscem pracy. Takim, które szanuje ludzi latami wypruwających sobie żyły i nie zostawia ich na lodzie.

Podpisz apel do Prezesa TVP, Jacka Kurskiego, który Damian założył na stronie Nasza Demokracja.

Niedopuszczalna jest sytuacja w której za błędy i nadużycia pracodawców, w tym wypadku potężnej państwowej spółki, płacą pracownicy! Poprzednie władze TVP masowo zwalniały pracowników, wypychając ich do firm zatrudniających na umowę o dzieło. „Optymalizacja kosztów” zamiast przestrzegania prawa pracy stała się standardem w TVP. Czas z tym skończyć! Prezes Jacek Kurski, jedną decyzją może pokazać, że szanuje prawa pracownicze. Instytucje publiczne powinny świecić przykładem, a nie najpierw łamać prawo, a później domagać się od pracowników pracowników i domagać się od nich pieniędzy!

Małe zwycięstwa składają się za całość pozytywnej zmiany. Czasem, aby coś ważnego załatwić, trzeba rozmawiać z samorządami – na szczeblu lokalnym dużo łatwiej o wysłuchanie głosu obywateli! W ten sposób tysiące osób zaangażowanych w Akcję Demokrację obroniły warszawską szkołę przed zamknięciem i wspólnym naciskiem doprowadziły do przyjęcia uchwały antysmogowej dla Krakowa.

Apel ws. praw pracowniczych w TVP założył Damian Duszczenko, używając platformy Nasza Demokracja. To nasza platforma, która ma być miejscem, gdzie obywatele sami prowadzą swoje kampanię. To nie pierwsza i nie ostatnia kampania ws. praw pracowniczych. Wesprzyj ją i pokaż, że solidarnie możemy wygrywać i zmieniać życie ludzi. Jeśli Prezes TVP, Jacek Kurski umorzy dług pracowniczki, będzie to ważny sygnał dla innych instytucji publicznych. Już teraz podpisz petycję!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak

Akcja Demokracja

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

****************************************************

Inwestor kopalni Ościsłowo odwołał się od negatywnej decyzji w sprawie budowy odkrywki. Sprawa jest teraz rozpatrywana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. To im przekażemy za tydzień wszystkie podpisy przeciwko tej brudnej inwestycji.

Podaj dalej tę wiadomość, zbierzmy ich jeszcze więcej!  

Ościsłowo: inwestor odwołał się od decyzji RDOŚ, walczymy dalej

Wygraliśmy razem ważną bitwę, czas wygrać całą wojnę. Inwestor odwołał się od pierwszej decyzji w sprawie kopalni do kolejnej instytucji – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) w Warszawie. Wiemy, że sprawa trafiła już w ich ręce!

W marcu cieszyliśmy się z naszego wspólnego zwycięstwa - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu odmówiła zgody na „Ościsłowo”, kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Wielkopolsce [1]. Głównym argumentem dla negatywnej decyzji było wysokie ryzyko zniszczenia naturalnych zbiorników wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest to piękny przyrodniczo obszar, będący lokalną atrakcją turystyczną, chroniony w ramach sieci Natura 2000 [2]. Razem przekonaliśmy urzędników, że czysta woda i środowisko są ważniejsze niż zyski jednej firmy. Zgodzili się.

Teraz czas pokazać warszawskiej Dyrekcji, jak wielu ludzi sprzeciwia się powstaniu tej odkrywki. Przekażemy im apel przeciwko budowie, razem ze wszystkimi zgromadzonymi do tej pory podpisami. Jest ich już ponad 8 tysięcy, a wśród nich Twój! Nie poddamy się!

GDOŚ może cofnąć decyzję odmowną lub ją podtrzymać. Nasze podpisy to dowód, że dla obywatelek i obywateli akceptowalna jest tylko ta druga opcja. Im więcej ich będzie, tym lepiej! Opowiedz lub napisz znajomym o naszej wspólnej akcji, na pewno dołączą. To tylko jedno kliknięcie, a stawką są cenne przyrodniczo tereny Polski, które mogą po prostu zniknąć. Tuż po przerwie świątecznej przekażemy wszystkie podpisy do GDOŚ w Warszawie. Udostępnij apel, klikając w link!

W tej sprawie zrobiliśmy razem już wiele – podpisy, setki e-maili wysłanych do urzędników i demonstracje nagłośniły sprawę. Czas na następny krok. Wspólnie będziemy bronić Wielkopolski i Kujaw przez rozoraniem. To działa! Między innymi w efekcie naszego zaangażowania, RDOŚ odraczał swoją decyzję dwa razy, żeby dokładniej zbadać wpływ budowy na środowisko. Wiemy, że dla inwestora, prywatnej grupy kapitałowej, jest to sytuacja bardzo niekorzystna finansowo. 

Jak wiesz, jednym z dramatycznych skutków wydobycia i spalania węgla w Polsce jest smog, który truł nas szczególnie mocno minionej zimy. Jesteśmy obecni także na tym froncie. Prawie 27 tysięcy osób poparło skargę do Komisji Europejskiej, dotyczącą łamania norm jakości powietrza przez Polskę. Była to prawdopodobnie największa mobilizacja w obronie jakości powietrza w kraju. Dzięki ilości podpisów media bardzo nagłośniły sprawę. Widzimy efekty - rządy i samorządy przestają uciekać do problemu i pojawiają się nowe regulacje.

Pokażmy, że równie silna jest mobilizacja przeciwko wydobywaniu w Polsce najbrudniejszego i najbardziej toksycznego opału - węgla brunatnego. To paliwo, które niszczy nasze zdrowie i środowisko. Nie dajmy się truć w imię prywatnych zysków! Mamy tydzień, żeby zwiększyć ilość głosów. Udostępnij apel, żeby dowiedziało się o nim jak najwięcej osób.

Pozdrawiam,

Marta Anczewska z Akcji Demokracji

PS Rolnikom na Kujawach i w Wielkopolsce już teraz zaczyna brakować wody do nawadniania pól, niemożliwa staje się uprawa wielu roślin. Wysychają ważne turystycznie jeziora, w tym Jezioro Wilczyńskie, o którym mowa w decyzji RDOŚ [3]. Już dziś jego stan systematycznie obniża się na skutek działalności pobliskich kopalni. W regionie jest też znany przypadek zupełnego wyschnięcia: w wyniku działania odkrywki zniknął 30-kilometrowy odcinek rzeki Noteć. Jest tam teraz suche koryto. Nie chcemy żeby tak wyglądała Wielkopolska! Kliknij w link, żeby włączyć innych do wspólnej walki o wodę http://bit.ly/2oIE5SF

[1] Odmowna decyzja dla odkrywki Ościsłowo, poznan.rdos.gov.pl, 14.03.2017

[2] Pojezierze Gnieźnieńskie, obszary.natura2000.org.pl

[3] Wilczyn słynął z jeziora, teraz z bajora. Protest przed kopalnią, lm.pl, 19.08.2016

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

*****************************************************

INSPRO  

INSPROwnik 4/2017
 
 
 
Dzień dobry,
 
 
z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam wielkich planów, siły do ich realizacji i dobrych ludzi dokoła! :-)
 
 
  Wesołych Świąt  
 
 
Ponadto przeczytaj, co u nas słychać:
 
 
 
 
  https://kampanierzy.pl  
Chcesz zmienić świat? Zacznij od siebie! Kuźnia Kampanierów zaprasza aktywistki i aktywistów!Oferujemy Ci, całkiem za darmo, intensywny kurs szkoleniowy, półroczny coaching, doradztwo merytoryczne, niezbędne lektury, mnóstwo nowych kontaktów i niezapomniane emocje. Chcesz wygrywać kampanie? Dołącz do Kuźni Kampanierów – na zgłoszenia czekamy do 19 kwietnia.
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
  https://chcewiedziec.pl/  
O korporacji Monsanto powiedziano już wiele złego i niestety prawdziwego. Tym razem ukazał się raport "Monsanto papers", który przedstawia haniebne praktyki firmy związane z przekupywaniem naukowców, aby dalej móc zarabiać miliardy dolarów na rakotwórczym składniku herbicydów - glifosacie.Czy my, obywatele, konsumenci i rolnicy, możemy ufać monopoliście czerpiącemu zyski kosztem ludzi i całej Planety? Przed Wami pierwsza część opracowania szokującego raportu na ten temat.
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
  https://centrumklucz.pl/  
Ile jest w Polsce stowarzyszeń i fundacji? Jak je policzyć i podać rzetelne dane? Głowią się nad tym pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego, m.in. Karolina Goś-Wójcicka, naczelnik Wydziału Badań Gospodarki Społecznej. Opowiedziała nam o tajnikach badań statystycznych - okazuje się, że są przydatne i ciekawe. 
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
  https://obywatelekontroluja.pl/  
Emocje związane z umową handlową CETA nie słabną. Dialog obywatelski bez obywateli? To pomysł organizatorów spotkania z komisarz Cecilią Malmström. O głos ws. CETA poproszeni zostali wyłącznie zwolennicy umowy. Nie godzimy się na to, by polskie organizacje społeczne i obywatelskie były wykluczane z debaty publicznej.
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
  www.radypracownikow.info  
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, Rady Dialogu Społecznego oraz Głównego Inspektora Pracy przygotowany przez nas, społeczny projekt nowelizacji ustawy o radach pracowników. 
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
  https://obywatelekontroluja.pl/  
Czy warto w piecu palić fortepianem? Energia pochodząca ze spalania, często całych drzew, budzi coraz więcej kontrowersji. Rozmawialiśmy o tym podczas konferencji „Bioenergia – pułapki i potencjał. Odnawialne źródła energii, ale czy zrównoważone?”. Dyskusja była gorąca, zdania podzielone – jednak wniosek wspólny: bioenergia, która miała być ekologiczną alternatywą dla węgla, stała się pułapką, z której coraz trudniej uciec. Zaciekawieni? Zobaczcie pełen zapis konferencji.
 
Czytaj więcej
 
 
 
 
 
INSPRO w mediach:
 
  media  
W najnowszym numerze pisma „Wspólnota” pojawił się artykuł Rafała Górskiego nt. dwóch kadencji. Autor zauważa, że wprowadzenia tego rozwiązania przysłuży się nie tylko samorządom, ale i parlamentowi. Czytaj więcej >>>
 
  media  
Piotr Skubisz z INSPRO wystąpił w Telewizji Republika w programie "Ekonomia Raport" gdzie mówił o energii odnawialnejObejrzyj wywiad >>>
 
  media  
Korporacje kontra konsumenci. Rafał Górski w „Tygodniku Solidarność” o natarciu tzw. nowych GMO na Europę. Czytaj więcej >>>
 
 
 
 
 
Pamiętaj o nas, rozliczając PIT
 
 
 
Przekaż swój 1% podatku INSPRO, by oznakować żywność wolną od GMO! Przecież masz prawo wiedzieć, co trafia na Twój talerz. 
 
 
Rozliczając PIT wpisz nr
KRS 0000 19 19 28 lub
 
skorzystaj z naszego darmowego programu PIT

*****************************************************

Dwa dni temu poseł Marek Suski z PiS użył skandalicznych słów na temat feministek i ich rzekomej akceptacji dla gwałtu [1]. Jednym zdaniem obraził trzy grupy społeczne: kobiety, feministki i imigrantów! Wypowiedzi pełne nienawiści są bardzo niebezpieczne, prowadzą do narastania przemocy. Nie zgadzamy się na to! Poseł musi ponieść konsekwencje.  

Przed środowym posiedzeniem Sejmu chcemy dostarczyć przewodniczącemu Komisji Etyki Poselskiej apel o ukaranie razem z Twoim podpisem. Im więcej ich będzie, tym mocniejszy sygnał trafi na ul. Wiejską w Warszawie. W porównaniu do politycznych przeciwników głos ludzi trudniej zignorować.

Nieprzemyślany sposób mówienia o gwałcie posła narusza godność osób, które doświadczają tej dramatycznej formy przemocy. Dodatkowo wypowiedzi posła Suskiego pełne były nieprawdziwych informacji. To nie przystoi parlamentarzyście, który na mocy Kodeksu Etyki Poselskiej zobowiązany jest do rzetelności i uczciwości. Domagamy się ukarania go przez Komisję Etyki Poselskiej. Podpisz apel, żeby skutecznie ukrócić „wybryki” Marka Suskiego!

Poseł Suski już nie raz był kierowany do Komisji za swoje zachowanie. W 2012 był oskarżony o rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi w stosunku do innych posłów [2]. W roku 2013 Komisja musiała zająć się łamaniem przez niego zasad etyki poselskiej, po tym jak wyniósł do toalety zdjęcia z wystawy „Równi w Europie”, zorganizowanej w Sejmie przez Kampanię przeciw Homofobii [3]. Teraz znowu usiłuje zamieniać Parlament w miejsce, gdzie szacunek dla innych nie obowiązuje.

Chcemy, żeby Komisja poczuła gniew nas wszystkich. Wtedy sprawa ma szansę być potraktowana poważnie. Nie pozwólmy, żeby trafiła „pod dywan”! Domagamy się szacunku.

Ostatnio niepokojąco często musimy walczyć o sprawy kobiet w Polsce. W zeszłym roku działaliśmy razem przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Teraz walczymy z ograniczaniem dostępu do antykoncepcji awaryjnej, zbierając podpisy przeciwko tej szokującej regulacji. Chcemy świata, w którym kobiety same mogą decydować o swoim ciele, są szanowane, a ich godność nie jest naruszana również w „żartach”. Jeśli chcesz tego samego, kliknij i podpisz apel.  

Pozdrawiam,

Marta Anczewska z Akcji Demokracji

PS W skład Komisji Etyki Poselskiej wchodzi pięcioro posłów i posłanek, reprezentujących wszystkie największe ugrupowania w Sejmie, którzy kolejno pełnią funkcję przewodniczącego [4]. Dzięki temu decyzje Komisji nie są aż tak stronnicze, jak byłoby to w przypadku posiadania większości przez jedną partię. Mogą więc zapadać takie wyroki jak w przypadku Patryka Jakiego. Wiceminister Sprawiedliwości został ukarany naganą za obrażanie sędzi [5]. Wykorzystajmy tą możliwość zdyscyplinowania posła. Kliknij, by podpisać apel!

[1] Seks, gwałt, uchodźcy. Wredne fantazje posła Suskiego poniżają kobiety. Napisz posłowi, co ty na to, oko.press, 29.03.2017

[2] Suski do komisji etyki. Za murzynka i mowę nienawiści, wprost.pl, 31.01.2012

[3] Sejm nie ukarał Suskiego za zdjęcie w toalecie. "Chłopięcy żart", wprost.pl, 26.07.2013

[4] Uchwała Komisji Etyki Poselskiej z dnia 23 kwietnia 2009 r.

[5] Patryk Jaki ukarany przez Komisję Etyki. Wiceminister sprawiedliwości otrzymał upomnienie, wiadomosci.wp.pl, 15.11.2016

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

*****************************************************

Nasze listy do sędziów TK

Pod ciosami władzy padają kolejne instytucje gwarantujące nam konstytucyjne prawa. Nie zawsze udaje nam się temu zapobiec. W tak trudnych czasach osoby, które stoją na pierwszej linii walki o praworządność, powinny otrzymać od nas szczególne wsparcie. 

 
Dlatego właśnie w ostatnich dniach pisaliśmy listy do prawowitych sędziów Trybunału Konstytucyjnego [1]. Do TK napisało 619 osób takich jak Ty. Każdy list inny, każdy autentyczny. Za każdym stoi realna osoba i jej pragnienie, by polska Konstytucja nie była tylko wydmuszką.
Takie gesty solidarności są niezwykle ważne, bo walka o niezależne sądownictwo dopiero się w Polsce zaczyna. Posłowie PiS złożyli dziś wniosek do TK o zbadanie legalności wyboru na stanowisko Małgorzaty Gersdorf Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego [2]. To atak na instytucję, która, po pacyfikacji TK, jest dziś najważniejszym miejscem obrony naszych praw przed samowolą władzy. 
 
Nasze gesty wsparcia mają wielką moc. W zeszłym roku okazaliśmy solidarność z prokuratorami, którzy odważyli się rozpocząć śledztwo przeciw odmowie publikacji wyroków TK i zapłacili za to konsekwencjami służbowymi. Na spotkaniu jeden z nich, prokurator Gacek, powiedział, że jest wdzięczny za nasze głosy poparcia i słowa otuchy. Dziękowała nam również Natalia Przybysz, którą wsparliśmy, kiedy wylało się na nią internetowe szambo, po tym jak odważyła się publicznie przyznać do aborcji.
 
Pozdrawiam,
 
Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracji
 
PS Atak na prezeskę Sądu Najwyższego to przygrywka do opanowania przez PiS sądów powszechnych. Sprzeciwia się temu spora część społeczeństwa. Opór zaczynają też stawiać sami sędziowie. Jeśli chcesz śledzić głos tego środowiska, polecamy stronę internetową oraz profil na Facebooku stowarzyszenia Iustitia, które skupia 1/3 sędziów w naszym kraju.
 
[1] W Trybunale Konstytucyjnym zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone. Rodzi to poważne wątpliwości, co do tego, czy wyroki wydane z udziałem tych osób będą wiążące. Ponadto prezeska Trybunału została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą.
 
[2] Mularczyk: Oczekujemy, że TK niezwłocznie rozstrzygnie sprawę wyboru prezes SN, RMF FM, 2 marca 2017.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.
 

****************************************************

Czas powstrzymać wycinkę drzew! Już jutro (we wtorek, 7 marca) Sejm zajmie się poprawianiem ustawy o ochronie przyrody.

Propozycje PiS tylko udają, że masakra zostanie powstrzymana. Napisz e-mail do posłów i posłanek, w którym domagasz się, by powstrzymali masową wycinkę drzew.

W całym kraju trwa masowa wycinka drzew. Media i internet obiegają zdjęcia pustych skwerów i wyciętych w pień lasów. Obraz polskich miast i wsi zmienia się na gorsze nie do poznania. To efekt „Lex Szyszko” – ustawy, która pozwoliła na niekontrolowaną masakrę drzew.

Skala zniszczeń przeraziła nawet Jarosława Kaczyńskiego. Podczas jednego ze spotkań zasugerował, że szkodliwe prawo to efekt działań lobbystów i zapowiedział zmianę. Niestety, proponowana przez PiS nowelizacja nie rozwiąże problemu. Drzewa znajdujące się na prywatnych działkach będą dalej wycinane, z tą tylko różnicą, że urzędnicy zostaną o tym poinformowani.

Projekt może naprawić sejmowa komisja ochrony środowiska, która zbiera się już jutro (wtorek). Dlatego wysyłamy do nich osobiste wiadomości.

PiS już raz ugiął się w tej sprawie pod naciskiem opinii publicznej, przyznając, że wypuścił szkodliwy bubel prawny i zapowiadając zmiany. Teraz mamy szansę przekonać posłów, że jeśli już poprawiają ustawę, niech zrobią to dobrze! Niech zatrzymają wycinkę i przywrócą sytuację sprzed wprowadzenia Lex Szyszko. Kliknij w link, aby napisać e-mail do posłów z komisji ochrony środowiska.

Masowa wycinka drzew oburza ludzi od prawa do lewa. Wszyscy chcemy żyć w zielonych miastach i wsiach, a nie betonowych pustyniach. Drzewa to naturalne klimatyzatory, dzięki którym oddychamy lepszym powietrzem. W sytuacji, gdy polskie miejscowości toną w smogu, masowe wycinki to zbiorowe samobójstwo.

Pisanie e-maili do polityków naprawdę działa. W ten sposób przekonaliśmy radnych sejmiku małopolskiego do zagłosowania za uchwałą antysmogową. Setki listów, wysłanych przez osoby zaangażowane w Akcję Demokrację, do mazowieckich radnych, skłoniły ich do przedstawienia planu działań ws. walki ze smogiem. W ubiegłym roku dzięki m.in. naszemu naciskowi posłowie i posłanki poprawili projekt ustawy o zgromadzeniach, tak, aby przestał faworyzować rządowe imprezy.

Kliknij w link poniżej i napisz maila, by powstrzymać wycinkę.

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Na stole leżą dwa projekty ustaw jeden autorstwa grupy posłów PO, drugi – zgłoszony przez PiS. Nie wiemy w jakiej kolejności będą rozpatrywane. Jutrzejsze posiedzenie komisji to początek prac nad zmianą ustawy i szansa na uratowanie, lasów, parków i skwerów. Czas na działanie jest właśnie teraz! Napisz e-maila do posłów.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

****************************************************

Za każdym razem, gdy jestem w Puszczy Białowieskiej, nie mogę się nadziwić, jak wielki skarb mamy w naszym kraju - jedyny taki las w całej Europie. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że niektórzy chcą się nim “opiekować” przy pomocy pił i siekier. Wierzę jednak, że uda nam się wspólnie doprowadzić do tego, że cała Puszcza zostanie objęta odpowiednią ochroną, na jaką zasługuje. Dlaczego? Trudno nie wierzyć, gdy pod apelem do Premier Beaty Szydło w tej sprawie podpisało się już prawie 100 tysięcy osób!


Tutaj możesz podpisać petycję: 
www.kochampuszcze.pl
Dzięki!

 

Twoja pomoc jest bardzo potrzebna. Nad Puszczą cały czas wisi niebezpieczeństwo - minister środowiska Jan Szyszko wciąż w kolejnych wypowiedziach przelicza nasze dziedzictwo narodowe na złotówki i metry sześcienne drewna. W każdej chwili może podpisać dokumenty, które umożliwią leśnikom kilkukrotne zwiększenie wycinki drzew w Puszczy. Tysiące ludzi, którzy podpisali apel, stoi na straży Puszczy. Tylko wspólnie możemy ją ochronić. Każdy podpis ma ogromne znaczenie w tej kampanii i zbliża nas do celu. Dlatego bardzo na Ciebie liczymy.

Ja nie mam wątpliwości: gdy z jednej strony jest ludzka pycha i chciwość, z drugiej zaś tysiące fantastycznych ludzi o wielkich sercach, a także ogromna liczba argumentów naukowych, rezultat może być tylko jeden: Puszcza Białowieska w całości objęta odpowiednią ochroną. W tej chwili chronimy tylko jej część - to tak, jakbyśmy troszczyli się o swoje zdrowie tylko od bioder w dół. Zgodzisz się na pewno ze mną, że to nigdy nie zadziała.


Puszcza Białowieska to nie jest zwyczajny las. To ostatnie pozostałości lasu, który przed tysiącami lat porastał europejskie niziny od Uralu po Atlantyk. To jedyny polski obiekt przyrodniczy na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Puszcza wpisana jest na tę listę jako całość, gdyż UNESCO docenia unikatowość ekologicznych procesów zachodzących w tym olbrzymim i skomplikowanym prastarym leśnym organizmie. Procesy te zachodzą między innymi dzięki temu, że stare drzewa mogą umierać i rozpadać się w sercu Puszczy, dając życie i pożywienie wielu różnym gatunkom. Puszcza potrzebuje do życia próchniejącego i umierającego drzewa, a nie ludzi z piłami łańcuchowymi.

Prawie 100 tysięcy podpisów to wielka sprawa. Twój głos jest bardzo ważny, dlatego dołacz do nas! Jeśli będziemy działać razem, jeśli każdy z nas się zaangażuje w działania na rzecz Puszczy, na pewno doprowadzimy do tego, że ten najcenniejszy polski las będzie właściwie chroniony.

************************************************

Niepokojące plany dotyczące Puszczy

Zdaniem ministra Szyszki na obszarze 2/3 nadleśnictw puszczańskich należy prowadzić gospodarkę leśną. Jedynie 1/3 ma pozostać nietknięta. W jaki sposób ma nastąpić podział Puszczy Białowieskiej?. Przeczytaj więcej.

Uważasz, że Puszcza powinna być chroniona w całości? Podpisz petycję.

 

 

Uważam, że warto wspierać Greenpeace i dlatego dzisiaj (20.04.2016) wpłaciłem 20 zł na rzecz tej organizacji (a konkretnie na pomoc Puszczy Białowieskiej). Zachęcam Cię do tego samego! Nasza planeta jest tylko JEDNA!

Poniżej krótka zachęta od Greenpeace:

Tylko dzięki pomocy osób takich jak Ty możemy skutecznie działać na rzecz naszej planety, ludzi i wszystkich innych istot. Gorąco zachęcamy do wsparcia naszych działań comiesięczną lub jednorazową darowizną - tutaj możesz to bezpiecznie zrobić online.

 

 

Poniżej najciekawsze fragmenty z internetowego artykułu (http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,19826473.html):

(...)

5. Cięcia w Puszczy będą niewielkie 

MANIPULACJA: Średnie roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie Białowieża do 2021 r. wyniesie 18,8 tys. m sześc. To o połowę mniej, niż zakładał plan pozyskania w poprzedniej dekadzie. Dla porównania: w przeciętnym pozapuszczańskim nadleśnictwie wycina się ponad 90 tys. m sześc. drewna rocznie, czyli pięć razy więcej. Nawet kilka parków narodowych pozyskuje więcej drewna, niż planowane jest w Nadleśnictwie Białowieża. Co ważne, na obszarze tym przyrośnie cztery razy więcej drewna, niż zostanie wycięte.

FAKTY: Będą trzy razy większe niż obecnie. Z 6 tys. m sześc. rocznie cięcia w nadleśnictwie Białowieża wzrosną do blisko 20 tys. rocznie. A w tym roku będą zapewne jeszcze większe, bo przecież leśnik "musi" zwalczać kornika. Dzięcioł trójpalczasty wycofuje się z lasów o bardzo niewielkim pozyskaniu. Przyrost masy drewna jest dobrym wyznacznikiem dla lasów produkcyjnych, a nie naturalnych, zaś wycinka 90 tys. m sześc. w przeciętnym nadleśnictwie świadczy o tym, jak bardzo wycinane są nasze lasy i dlaczego tak często widzimy w nich zręby.

(...)

7. Leśnikom nie chodzi o pieniądze 

MANIPULACJA: Lasy Państwowe od lat prowadzą wielofunkcyjną gospodarkę leśną, zgodnie z którą ochrona przyrody jest ważniejsza od pozyskania drewna. Trzy puszczańskie nadleśnictwa są deficytowe - na utrzymanie takich jednostek zrzucają się nadleśnictwa z całej Polski.

FAKTY: LP mają z wycinki naszych lasów przychody rzędu 8 mld zł rocznie, z czego 2 mld jest wydawane na pensje około 26 tys. zarabiających świetnie leśników (nadleśniczowie - to od 16 do 20 tys. zł brutto). Wydatki na ochronę przyrody są wielokrotnie mniejsze. Leśnicy boją się precedensu. Boją się, że jeżeli Polacy zobaczą, że Puszcza radzi sobie bez pomocy, będą chcieli też pozostawienia innych cennych lasów w spokoju, a to już może zaszkodzić leśnikom, którzy przecież czerpią poważne zyski z lasów należących do skarbu państwa, czyli wszystkich obywateli. To sprawia, że tak bardzo sprzeciwiają się pozostawieniu Puszczy w spokoju.

(...)

 

10. Leśnicy mają obowiązek walczyć z kornikiem 

MANIPULACJA: Zobowiązuje ich do tego prawo. Zgodnie z ustawą o lasach zadaniem leśników jest ochrona lasów, w tym wykrywanie i zwalczanie zagrażających im owadów. Jedyną znaną nauce metodą walki z kornikiem jest usuwanie zaatakowanych przez szkodnika drzew, zanim zdąży się on przenieść na sąsiednie.

FAKTY: Kornik i jego gradacje, podobnie jak inne owady, nie zagrażają lasom, są ich elementem i ważnym czynnikiem kształtującym lasy naturalne. Jedyne, czemu zagraża kornik, to produkcja drewna i o to chodzi w jego zwalczaniu. Leśnicy nie chcą się zgodzić, aby ktoś poza nimi zabijał drzewa w lesie. Dlatego jak najszybciej Puszcza powinna zostać zabrana z "troskliwych" rąk leśników i cała zostać objęta ochroną.

************************************************

We won't let the far-right win

We want to hear from you and others in the WeMove community. We are thinking about launching a campaign to demand the European Commission sanctions Poland’s far-right populist government for its attack on democracy. Please let us know what you think!

Click here to take the quick online survey

Yesterday, Poland’s nationalist government rejected the European Commission’s final demands to stop the systematic attack on the country’s democracy and rule of law. The year-long dialogue is over - and Poland’s leaders have made clear their contempt for the European values. Now it’s time for action.

The EU has a real weapon against undemocratic regimes taking over: it can sanction a member state for persistent breaches of democratic values and fundamental rights. Poland could lose its voting rights in the Council, and other rising far-right governments would get a clear message: democracy in Europe is not optional.

The Commission could start the procedure now, but they hesitate: there are voices saying that in the uncertain times of Brexit and Trump, the EU should let it go, and turn a blind eye to one country’s slide towards authoritarianism.

The WeMove community believes that for those very reasons, our fundamental values - the respect for the law, rights and freedoms, equality and democracy - must not be given away to nationalists, racists and populists - and never without a fight. We want to urge the Union to stand up to the far-right, and launch the Article 7 sanctions procedure against Poland.

Would you support this campaign to demand the European Commission sanctions Poland’s far-right populist government for dismantling democracy and rule of law?

Take the online survey!

Thank you,
WeMove.EU team

*********************************************

Powstrzymajmy szaleństwo ministra Szyszki

zaledwie 8 dni dzieli nas od momentu, gdy posłowie i posłanki w sejmowej podkomisji zajmą się ustawą „Prawo Łowieckie”. Napisano ją pod dyktando myśliwych, a głównym autorem jest jeden z nich – minister Szyszko. Ustawa ta w katastrofalny sposób pogarsza ochronę dzikich zwierząt i narusza prawa obywateli. Lasy staną się niemal wyłączną domeną myśliwych!

Zgodnie z badaniami zleconymi przez Akcję Demokrację projekt ministra środowiska stoi w jaskrawej sprzeczności z poglądami większości Polek i Polaków. Dzieci nadal będą narażone na widok zabijanych zwierząt, chociaż 78% obywateli popiera zakaz udziału nieletnich w polowaniach. Propozycja karania za „utrudnianie polowań” czyni z ludzi niebędących myśliwymi użytkowników lasów, pól i łąk obywateli drugiej kategorii. Budzi to uzasadniony opór blisko 80% obywateli [1].

Masz dość szerzenia kultury związanej z okrucieństwem i widoku zabijanych zwierząt w lesie [2]? Podpisz apel do Jarosław Kaczyńskiego o zatrzymanie prac nad złą ustawą. Niemal rok temu jego osobiste zaangażowanie powstrzymało złe zmiany w Prawie Łowieckim. Na początku kolejnego roku chcemy dotrzeć do niego z podpisami ponad 40 tysięcy osób. W dzisiejszych czasach tylko masowy sprzeciw zmusza władze do zrobienia kroku w tył. Jeszcze nie jest za późno, aby Twój podpis wzmocnił ten protest. Kliknij, aby podpisać apel.

Jesteśmy częścią większego ruchu, który od 3 lat zabiega o takie zmiany w Prawie Łowieckim, które powinny zwiększyć bezpieczeństwo ludzi i ograniczać zabijanie dzikich zwierząt dla rozrywki. Ponad 20 organizacji społecznych wzięło udział w konsultacjach ustawy, niestety ich głos został zignorowany [3]. Razem z nimi zebraliśmy podpisy ponad 40 tysięcy osób sprzeciwiających się nowej ustawie [4]. Wspólnie zrzuciliśmy się na przeprowadzenie przez CBOS badania pokazującego stosunek Polaków do polowań. Ostatnio zalaliśmy skrzynki pocztowe parlamentarzystów ponad 22 tysiącami e-maili w tej sprawie. Zapraszamy Cię do ruchu osób zdecydowanych, aby głośno zaprotestować przeciwko szaleństwom Szyszki.

Akcja Demokracja poprzez wspólne działania wzmacnia głos ludzi w ważnych dla nich sprawach takich jak ochrona przyrody, praw człowieka i demokracji czy umocnienie praw socjalnych. Już nie raz, dzięki zrzutkom zaangażowanych osób zamawialiśmy badania opinii publicznej. Następnie docieraliśmy z poglądami Polek i Polaków do polityków. Tak było w przypadku niezgody Polaków na niszczenie Trybunały Konstytucyjnego [5] czy oporu wobec niesprawiedliwych umów handlowych z USA i Kanadą (TTIP i CETA) [6]. Zaangażowaliśmy już wiele osób w sprzeciw dawania myśliwym specjalnych praw. Niech Twój podpis wzmocni ten głos.

Z noworocznymi pozdrowieniami,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Druga strona też nie pozostaje bezczynna. Czytałem ostatnio e-maila, jakiego myśliwi rozsyłają do posłów. Domagają się jeszcze więcej, niż daje im propozycja Szyszki! Chcą m.in. dostępu do rewolwerów, aby uśmiercać dzikie drapieżniki. W tym samym liście przyznają, że w Sejmie jest wielu myśliwych sprzyjających tej ustawie, którzy czują się „zakrzyczani”, przez społeczne protesty. Podpisz apel, aby stawić czoła lobby myśliwskiemu w Sejmie!

 

[1] Wyniki badania omnibusowego przeprowadzonego przez CBOS w dniach 4-13 listopada 2016 roku na 1019-osobowej próbie losowej PESEL reprezentatywnej dla dorosłej ludności Polski. Badanie przeprowadzono na zlecenie Akcji Demokracji, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Koalicji NiechŻyją!

[2] Myśliwi zostawili stos martwych saren, rp.pl, 12.12.2016

[3] Nowe prawo łowieckie – kolejny zamach PiS na przyrodę, pracownia.org.pl, 04.07.2016

[4] Podpisy pod tym samym apelem zbierane są równolegle na stronie: http://petycja.pracownia.org.pl/petycja/nie-dla-rzeczpospolitej-mysliwskiej

[5] Warszawa: reklamy wzywają do publikacji wyroku TK, Wyborcza.pl, 29.03.2016

[6] Sondaż: Wyborcy PiS przeciw CETA, a europosłowie? GazetaPrawna.pl, 05.12.2016

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*************************************************

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie popełnienia przestępstwa przez Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego

Działając w imieniu Fundacji Akcja Demokracja na podstawie art. 304 § 1 kpk, składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marka Kuchcińskiego” mówi pismo, które złożyliśmy wczoraj w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie [1]. Na pięciu stronach wyjaśniliśmy, dlaczego domagamy się śledztwa i gdzie złamano prawo. Kuchciński naruszył naszym zdaniem m.in. Kodeks Karny oraz złamał prawo prasowe. Grozi mu za to kara do 3 lat więzienia.

Marszałek nie pozwolił posłankom i posłom opozycji wykonywać swoich obowiązków wobec wyborców. Wszyscy posłowie mają taki sam mandat. Tymczasem do Sali Kolumnowej nie wpuszczono parlamentarzystów innych ugrupowań niż PiS czy Kukiz'15. To nie jest spór pomiędzy opozycją a PiS. Tu chodzi o poszanowanie praw wyborców, również tych, którzy nie głosowali na partię rządzącą.

PiS będzie próbował przykryć tę niewygodną dla siebie sprawę. Jarosław Kaczyński już odwraca kota ogonem. Dziś pojawił się na wspólnej konferencji prasowej z Kuchcińskim by pokazać, że działania Marszałka mają jego pełne poparcie. Prezes PiS powiedział, że to opozycja łamie prawo! PiS przypomina kieszonkowca, który krzyczy na cały autobus „Uwaga złodziej”. A tymczasem to nas pozbawia się prawa do bycia reprezentowanymi w Sejmie. Nie pozwólmy by PiS przekonał społeczeństwo, że przestępstwa nie było. Kliknij poniżej, aby udostępnić już teraz nasz film z wizyty w Prokuratorze.

Gdy zobaczyliśmy, co się działo w Sejmie w noc z piątku na sobotę, postanowiliśmy pilnie działać. Marek Kuchciński przekroczył swoje uprawnienia, działając na szkodę interesu prywatnego i publicznego, za to Kodeks Karny przewiduje poważne kary. Złamał również prawo prasowe, bo uniemożliwił dziennikarzom relacjonowanie posiedzenia. Za to grozi również więzienie lub grzywna.

Uznaliśmy, że nie można tego tak zostawić! Tysiące obywatelek i obywateli wyszło protestować pod Sejm lub na ulice swoich miejscowości. My zaś przygotowaliśmy apel ws. ukarania Kuchcińskiego. W kilka dni podpisało go prawie 20 tysięcy! Dzięki za Twój udział w walce o poszanowanie prawa przez osoby, które mają stać na jego straży.

Nie odpuszczamy politykom! Gdy Prezydent Duda postanowił ułaskawić Mariusza Kamińskiego, zebraliśmy ponad 30 tysięcy podpisów i zalaliśmy całą Polskę komunikatem „Nie godzimy się na psucie państwa”. Jako że proces niszczenia instytucji przez najważniejsze osoby w kraju trwa, reagujemy tak, jak pozwalają nam prawo i okolicznościChcemy by prokuratura zbadała tę sprawę. Nagłośnij film z Prokuratory, aby dać znać Twoim znajomym, że obywatele nie będą zgadzać się na łamanie ich fundamentalnych praw!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS 68 proc. mieszkańców Polski uważa, że restrykcje w dostępie do mediów, wprowadzone przez Marszałka Kuchcińskiego, ograniczą im prawo do informacji - tak wynika z sondażu IBRIS dla „Rzeczypospolitej”. Co ważne, tego zdania jest też 29 procent wyborców PiS! Nie pozwólmy by Kaczyński przekonał społeczeństwo, że „nic się nie stało”. UDOSTĘPNIJ NASZ FILM NA FACEBOOKU LUB OBEJRZYJ NA YOUTUBE

[1] Zawiadomienie do prokuratury dostępne jest na stronie www.akcjademokracja.pl/zawiadomienie_do_prokuratury_kuchcinski

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*************************************************

W Sejmie przemoc zamiast demokracji

pół Polski nie mogło wczoraj spać. Przed telewizorami, komputerami i na ekranach telefonów śledziliśmy, jak Marszałek Sejmu Marek Kuchciński depcząc reguły przepchnął projekt ustawy budżetowej. Pokojowi demonstranci zostali pod Sejmem poturbowani przez policję [1].

W odpowiedzi na protest opozycji posiedzenie Sejmu przeniesiono do innej sali. Marszałek nie pozwolił na nią wejść części opozycji ani dziennikarzom. Wbrew regulaminowi przeforsował ustawę decydującą o wydatkach państwa. Bez obecności kamer nie możemy nawet stwierdzić czy na sali była wystarczająca liczba posłów, by głosowanie było ważne. Są dowody, że niektórzy, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podpisywali listę obecności po głosowaniu… [2]

Tego w naszym Sejmie jeszcze nie było. W takim momencie nie możemy milczeć. Za przekroczenie uprawnień Marszałkowi Kuchcińskiemu grozi poważna kara [3]. Zażądajmy jej! Rolą prokuratorów Ziobry jest odrzucać takie wnioski. Naszą je składać. Jeśli w poczuciu bezsilności zamilkniemy, to pomyślą, że mogą wszystko. Podpisz apel o śledztwo ws. Marszałka Kuchcińskiego.

Zaczęło się od propozycji Marszałka Kuchcińskiego, by obecność dziennikarzy w Sejmie została ograniczona. Bez kamer na sali głosowań społeczeństwu trudno patrzeć władzy na ręce. Zgodnie i wyjątkowo zaprotestowały media od lewa do prawa, Gazeta Wyborcza, Fakt, Do Rzeczy i Gazeta Polska!

O prawa dziennikarzy upomnieli się posłowie opozycji. Marszałek Kuchciński wykluczył z posiedzenia Sejmu posła PO Michała Szczerbę, który chciał zadać pytanie ws. ustawy budżetowej. Pociągnęło to za sobą blokadę mównicy Sejmu przez opozycję. Takie rzeczy zdarzały się już w polskim Sejmie, ale odpowiedź PiS poszła stanowczo za daleko. Głosowanie przedstawicieli narodu sprowadzono do farsy. Bez opozycji. Wbrew procedurom. Byle szybciej.

To wyprowadziło ludzi pod Sejm. Tak jak wychodziliśmy na ulice w obronie Trybunału Konstytucyjnego, przeciw inwigilacji czy zmuszaniu kobiet do rodzenia, tak wyszliśmy i teraz. Jednak tym razem demonstranci nie chcieli się spokojnie rozejść. Pokojowo zablokowali posłom PiS wyjazd z Sejmu. Odpowiedzią była policyjna przemoc.

Tej nocy podważono rzeczy dla nas najważniejsze. Tolerowanie pokojowych protestów, zasady parlamentarnej demokracji i rolę wolnych mediów. Akcja Demokracja stawała w obronie tych wartości nie raz. W tej sytuacji nie możemy milczeć. Podpisz apel o ukaranie Marszałka Kuchcińskiego.

Pozdrawiam,

Piotr Trzaskowski z Akcji Demokracji

PS Bez wolnych mediów nie ma demokracji. Dziś przekonujemy się o tym na własnej skórze. Wyproszenie dziennikarzy i kamery z sali głosowań. Wbrew przekazowi PIS to nie jest ukrócenie panoszenia się natrętnych reporterów po Sejmie. To uniemożliwienie nam obywatelom kontroli pracy posłanek i posłów. Nie pozwól na to! Podpisz apel i żądaj kary dla Marszałka Kuchcińskiego.

[1] Tych obrazów Polacy długo nie zapomną. Zobacz, jak policja pacyfikowała protestujących, by zrobić przejazd politykom PiS, Na Temat, 17 grudnia 2016.

[2] "To przestępstwo!". Opozycja: Posłowie PiS podpisali listę po głosowaniu. Kaczyński, Ziobro i inni, Gazeta.pl, 17 grudnia 2016.

[3] Art. 231 ustęp 1 Kodeksu Karnego mówi: “Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*************************************************

Aleppo

oczy całego świata zwrócone są na wschodnie Aleppo w Syrii. Obrona miasta upadła. Tuż po tym oddziały rządowe, wspierane przez Rosję, dokonywały egzekucji cywilów, w tym kobiet i dzieci. Po apelach społeczności międzynarodowej zgodzono się na utworzenie korytarza humanitarnego i rozpoczęcie ewakuacji cywilnej ludności miasta.

W mieście jest cały czas 50 tysięcy cywilów, którzy czekają na ewakuację. Dziś wobec tragedii Aleppo i Syrii nie możemy milczeć i odwracać głowy. Syryjskie miasto, niegdyś tętniąca życiem metropolia, pełna starożytnych zabytków i i zamieszkała przez 2 miliony ludzi, dziś przypomina Warszawę po Powstaniu. To moment, aby pokazać naszą solidarność.

Pomoc humanitarna płynąca do Aleppo jest niewystarczająca. Ludzie potrzebują leków, żywności i ciepłych ubrań. Wydaje się, że niewiele można zrobić z Polski. To nieprawda! Poniżej znajdziesz kilka propozycji tego, jak możesz pomóc:

wesprzyj jedną z organizacji pomagających Aleppo

załóż apel do Prezydenta, burmistrza lub wójta Twojej miejscowości

napisz do Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej

Codziennie na miejscu pracują organizacje pozarządowe, świadczące doraźną pomoc i zajmujące się dostarczaniem leków, jedzenia i odzieży dla mieszkańców Syrii i Aleppo. To, ilu osobom uda im się pomóc, zależy od ofiarności ludzi z całego świata, w tym Twojej. Przykładowo Białe Hełmy uratowały życie już 73 tysiącom osób. Powiedzenie z Talmudu „Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował” jest dziś aktualne, jak nigdy wcześniej.

Rząd zamyka oczy na tragedię Aleppo. Polska nie przyjęła ani jednego uchodźcy z Syrii, a nasze wsparcie dla ofiar konfliktu jest minimalne – nasz rząd przekazał na ten cel mniej niż mniejsze kraje Grupy Wyszechradzkiej (Czechy, Węgry) [1]. Nadzieja w Prezydentach miast, które dysponują środkami, które mogłyby być przeznaczone na pomoc humanitarną. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, zadeklarował przekazanie 100 tysięcy złotych na Aleppo [2]. To niewiele, ale gdyby podobną decyzję podjęły inne miejscowości, uzbierałaby się duża suma.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość przekazania finansowego wsparcia dla uchodźców. Ale każdy może spróbować przekonać władze swojego miasta lub miejscowości! Załóż petycję w tej sprawie skierowaną do burmistrza, wójta czy prezydenta Twojego miasta. Możesz to zrobić na platformie Nasza Demokracja, nowym narzędziu Akcji Demokracji, dzięki któremu każdy i każda z nas może walczyć o ważne dla siebie sprawy.

Parlament Europejski wielokrotnie wzywał Unię Europejską do wzięcia większej odpowiedzialności za Syrię. Na pomoc humanitarną UE przeznacza równowartość 2 euro w przeliczeniu na jednego obywatela państw członkowskich [3]. To niewiele. Napisz do Donald Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej ws. zwiększenia pomocy humanitarnej dla Aleppo i uwolnienia nowych środków, które pomogą uratować życie cywilów.

Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Liczba ofiar wojny w Syrii przekroczyła brytyjskie lub amerykańskie straty w II wojnie światowej. Ostrożne szacunki ONZ mówią, że śmierć poniosło 400 tysięcy osób, w tym kilkanaście tysięcy dzieci [4]. Swój dom porzuciło 6,5 miliona osób, a 80 proc. Syryjczyków żyje w nędzy. To wstrząsające dane. Już teraz napisz do Tuskazałóż apel do prezydenta, burmistrza lub wójta Twojego miasta lub wesprzyj organizację pomocową.

 

[1] Miliardy dla Syrii. Polska się dołoży, ale najmniej z całej Grupy Wyszehradzkiej, 04.02.2016 r.

[2] Wrocław przekaże 100 tys. zł na pomoc dla ofiar wojny w Syrii. TuWroclaw.com 14.12.2016 r.

[3] Pomoc humanitarna i ochrona ludności, Europa.eu, aktualizacja: październik 2015 r.

[4] Wysłannik ONZ Staffan de Mistura: 400 tys. ofiar w Syrii, Rzeczpospolita, 21.04.2016 r.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*************************************************

Czy magia świąt zatrzyma CETA? - Zorganizuj spotkanie

koniec roku to czas świętowania w gronie rodziny, znajomych. Spotkań, na które brakuje nam zwykle czasu. Co ty na to, żeby uruchomić tę świąteczną magię i zorganizować spotkanie z innymi osobami zaangażowanymi w Akcję? W sprawie CETA, oczywiście.

Napiszemy wspólnie kartki pocztowe do europosłanek i europosłów. Będziemy im (i sobie) życzyć, by nowy 2017 rok był wolny od CETA. Tylko my same i sami możemy się skutecznie przeciwstawić potężnym korporacjom. Pod warunkiem, że się zorganizujemy. A zatem czas się poznać przy pisaniu kartek. To będzie też świetna okazja, by zaplanować dalsze działania na styczeń, czyli przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim przewidzianym na pierwsze dni lutego. 

To właśnie Ty możesz zainicjować to spotkanie w swojej miejscowości. Jako Zespół Akcji pomożemy Ci na każdym kroku. Wspólnie zaczniemy budować grupę przeciw CETA w twojej okolicy.

Niezależnie czy obchodzisz święta, planujesz już hucznego Sylwestra, a może tylko starasz się przetrwać ten szalony okres, na pewno pod koniec miesiąca będziesz mieć sporo na głowie. Dlatego, zanim porwie Cię świąteczny wir, zorganizuj spotkanie. Żeby to było możliwe do 10 grudnia, zgłoś swoje wydarzenie. Pomożemy je wypromować. Podoba Ci się ten pomysł? Kliknij na link i dowiedz się, jak krok po kroku zorganizować spotkanie.

Dzięki oporowi milionów osób w Polsce i Europie udało się przesunąć głosowanie nad CETA na początek lutego! Mamy dodatkowy czas. Jak go wykorzystamy?

Może powinniśmy zrobić demonstracje pod biurami poselskimi w Polsce? A może lepiej wysłać do Brukseli paczkę z lokalnymi produktami, by przypomnieć, że CETA zagraża polskiej żywności? Na pewno będziecie mieć mnóstwo pomysłów, jeśli tylko spotkacie się już w grudniu by je zaplanować. Mamy na te działania niewielki budżet, możecie liczyć na pomoc w koniecznych wydatkach.

W październiku wspólnie zrobiliśmy demonstrację w Warszawie [1], bo celem był rząd. Teraz musimy się „rozproszyć”, bo decyzja jest w rękach europosłów z różnych okręgów wyborczych. Wysłaliśmy do nich ponad 9 tys. maili. Pora na następny krok. Czas się spotkać i wspólnie napisać kartki. Przypomnimy europosłom i europosłankom, że są po to, by reprezentować ludzi ze swojej okolicy. Będziemy życzyć im i sobie, by 2017 rok był WOLNY OD CETA. Pamiętaj, że możesz na każdym etapie liczyć na nasze wsparcie. Kliknij by dowiedzieć się jak szybko i łatwo zorganizować takie spotkanie.

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik

z Akcji Demokracji

PS Dzięki waszym wpłatom zamówiliśmy sondaż dotyczący CETA. Na pytanie, czy CETA powinna zostać przyjęta, większość respondentów, tj. 42%, odpowiedziała, że nie (za było 38%). Co ważne, wyborcy PiS są jeszcze bardziej krytyczni wobec CETA niż statystyczny mieszkaniec Polski. 56% z nich jest przeciw podpisaniu tej umowy, za jedynie 32% [2]Dowiedz się, jak zorganizować spotkanie i wspólnie wpłynąć na europosłów.

[1] Obejrzyj film z Wielkiej Demonstracji https://youtu.be/Bnhy19fIBD4

[2] Sondaż: Wyborcy PiS przeciw CETA, a europosłowie?, gazetaprawna.pl, 5.12.2016 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*************************************************

PiS głosuje za GMO - Polacy mówią WETO!

2 grudnia 2016 podczas głosowania w Sejmie, posłowie PiS przyjęli ustawę o nasiennictwie w której są BARDZO kontrowersyjne zapisy ZEZWALAJĄCE na obrót i wpisywanie do krajowego rejestru GMO.

ABY UCHRONIĆ POLSKĘ PRZED UPRAWAMI GMO TRZEBA KONIECZNIE wprowadzić zakaz obrotu nasion i roślin GMO zamykając dziurawe prawodawstwo, które przerzuca odpowiedzialność z korporacji na rolników i konsumentów i doprowadzi do zanieczyszczenia polskich pól przez GMO!

UWAGA! Ustawa wkrótce trafi na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy. Napisz do niego list aby zawetował tę ustawę. Przykładowy list poniżej lub pod linkiem http://www.icppc.pl/antygmo/wp-content/uploads/2016/12/listdoprezydenta.doc

Wspomniany projekt przeczy wieloletnim obietnicom PiSu, który niejednokrotnie deklarował wprowadzenie bezwarunkowego zakazu upraw GMO. Jest niezgodny z Ramowym Stanowiskiem Rządu RP, które mówi, że Polska ma być krajem wolnym od GMO. Łamie konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i środowiska, wolności i własności.

Poprawki zgłaszane przez Kukiz'15, które zostały odrzucone głosami PiS, PiS zgłaszał do ustawy o nasiennictwie w 2012 roku i oskarżał wtedy Rząd PO-PSL o celowe niszczenie polskiego rolnictwa. Teraz PiS kontynuuje dzieło koalicji PO-PSL i otwiera Polskę na GMO i niszczy polskie rolnictwo i zdrowie Polaków!

Napisz list do Prezydenta aby zawetował ustawę o nasiennictwie.

Wyniki głosowania w sprawie ustawy o nasiennictwie:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=31&NrGlosowania=204

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie:
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1043

 

Z poważaniem,
Edyta Jaroszewska-Nowak, rolniczka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ekoland/oddział zachodniopomorski
Jadwiga Łopata,laureatka ekologicznego Nobla, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC
Sir Julian Rose, prezes ICPPC
==========================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.icppc.pl www.gmo.icppc.pl www.eko-cel.pl

 

 

Przykładowy list

****************

Pan Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa
Adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Czuję się oszukany przez posłów z PiS, którzy 2 grudnia 2016 przyjęli ustawę o nasiennictwie w której są BARDZO kontrowersyjne zapisy ZEZWALAJĄCE na obrót i wpisywanie do krajowego rejestru nasion GMO.

Wspomniany projekt przeczy wieloletnim obietnicom PiSu, który niejednokrotnie deklarował wprowadzenie bezwarunkowego zakazu upraw GMO. Jest niezgodny z Ramowym Stanowiskiem Rządu RP, które mówi, że Polska ma być krajem wolnym od GMO. Łamie konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i środowiska, wolności i własności.

Wiem, że zakaz stosowania nasion GM w uprawach wprowadzany jest corocznie rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i taki zakaz jeszcze(!) mamy. TO JEDNAK NIE WYSTARCZY, ABY UCHRONIĆ POLSKĘ PRZEZ UPRAWAMI GMO! TRZEBA KONIECZNIE wprowadzić zakaz obrotu nasion GMO, aby zamknąć dziurawe prawodawstwo, które doprowadzi do zanieczyszczenia polskich pól przez GMO i przerzuca odpowiedzialność z korporacji na rolników i konsumentów!

 

Poprawki zgłaszane przez klub Kukiz'15, które zostały odrzucone głosami PiS, PiS zgłaszał do ustawy o nasiennictwie w 2012 roku i oskarżał wtedy Rząd PO-PSL o celowe niszczenie polskiego rolnictwa. Teraz PiS kontynuuje dzieło koalicji PO-PSL i otwiera Polskę na GMO, niszczy polskie rolnictwo i zdrowie Polaków!

Wprowadzenie bezwarunkowego zakazu GMO to sprawa pierwszoplanowa dla zdrowia i dobra Polaków, dla stanu rolnictwa i niezależności kraju. Przypominamy Panu, że 75-80% obywateli polskich deklaruje wolę, aby Polska była wolna od GMO. PRZECIW GMO są: Izby Rolnicze, Konwent Marszałków, wszystkie SEJMIKI WOJEWÓDZKIE. Czyj interes reprezentują zwolennicy GMO?

 

W przygotowaniu jest również nowelizacja ustawy o GMO (projekt ustawy o zmianie

ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw), w której możemy przeczytać, że na terytorium Polski będą tworzone strefy upraw roślin GMO! To całkowity zwrot w polityce PIS!

Minister Szyszko odpowiedzialny za ten projekt wielokrotnie wypowiadał się w mediach, krytykując poprzedni rząd, że w Polsce nie można dopuścić do upraw GMO ponieważ ich koegzystencja z uprawami tradycyjnymi nie jest możliwa.

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracam się do Pana, aby Pan wykorzystał swoje narzędzia i doprowadził do NATYCHMIASTOWEGO wprowadzenia zakazu obrotu i wpisywania do rejestru odmian GMO a także ustawowego zakazu upraw GMO zawartego w ustawie o GMO.

Apeluję do Pana Prezydenta o skorzystanie z prawa weta i niedopuszczenie do przyjęcia ustawy o nasiennictwie w obecnej formie.

 

Z poważaniem,

imię, nazwisko, tytuł i/lub stanowisko w organizacji i adres do korespondencji

************

*************************************************

SKANDAL Z GMO. ZMOWA RZĄDU PIS Z KORPORACJAMI?

W Sejmie jest procedowana ustawa o nasiennictwie. Są w niej BARDZO kontrowersyjne zapisy zezwalające na uprawę, obrót i wpisywanie do krajowego rejestru genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin. 
Zakaz stosowania nasion GM w uprawach wprowadzany jest corocznie rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i taki zakaz jeszcze(!) mamy aczkolwiek jest to bardzo niskiej rangi dokument. TO JEDNAK NIE WYSTARCZY ABY UCHRONIĆ POLSKĘ PRZEZ UPRAWAMI GMO! TRZEBA KONIECZNIE wprowadzić zakaz obrotu i wpisywania do  krajowego rejestru nasion i roślin GMO, aby zamknąć dziurawe prawodawstwo, które może doprowadzić do zanieczyszczenie polskich pól przez GMO i przerzuca odpowiedzialność z korporacji, na rolników i konsumentów!
Z OSTATNIEJ CHWILI: Podczas porannego posiedzenia Komisji Rolnictwa Przewodniczący Komisji dr Jarosław Sachajko reprezntujący Klub Kukiz'15 zgłosił 5 poprawek (proponowanych i popieranych przez stronę społeczną!). TYLKO dwie z nich zostały pozytywnie przegłosowana przez posłów PiS!
A WIĘC CZY OZNACZA TO ZMOWĘ RZĄDU PiS Z KORPORACJAMI?
Bo jak się ma wynik głosowania do publicznej deklaracji PiS - PONIŻEJ WYPOWIEDZI POSŁÓW - warto sobie przypomnieć co obiecywali.

WYŚLIJ LIST LUB ZADZWOŃ DO SWOJEGO POSŁA Z PIS i
zażądaj ustawowego wprowadzenia zakazu upraw, obrótu i wpisywania do krajowego rejestru genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin.

Jeżeli ktoś może wspomóc finansowo nasze działania prosimy wpłacać darowizny - http://icppc.pl/index.php/pl/wesprzyj-nas.html

Pozdrawiamy serdecznie, 
Jadwiga i Julian
==========================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.icppc.pl   www.gmo.icppc.pl   www.eko-cel.pl
WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH W EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl 


WYPOWIEDZI POSŁÓW:
.Oczekiwaliśmy, że zakaz obrotu i wpisywania do  krajowego rejestru genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin zostanie wprowadzony przez rząd PiS niezwłocznie jak dojdzie do władzy, zgodnie wieloletnimi obietnicami... - podkreśla Edyta Jaroszewska - Nowak, rolniczka, przewodnicząca Stowarzyszenia EKOLAND o/Zachodniopomorski i cytuje wypowiedź Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku: 
.Jeśli wygramy wybory, zakaz GMO wprowadzimy niezwłocznie...Mój rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, był jednoznacznie przeciwny ekspansji GMO, nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził dwie ważne ustawy - o nasiennictwie i o paszach, w których ustanowione zostały zakazy obrotu nasionami GMO (czyli faktyczny zakaz ich uprawy) oraz zakaz importu pasz GMO. Koalicja PO-PSL te ustawy niekorzystnie zmieniła. W słowach polityków koalicji słyszę nierzadko, że są przeciw GMO, niestety w czynach niebezpiecznie otwierają Polskę na to zagrożenie. Jest to postawa pełna politycznej hipokryzji, wskazująca, że obecna koalicja i rząd bardziej dbają o interesy wielkich koncernów, niż o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków...
źródło: 
http://wpolityce.pl/polityka/117264-domagam-sie-zawetowania-ustawy-o-gmo-jesli-wygramy-wybory-zakaz-gmo-wprowadzimy-niezwlocznie

TERAZ ROLE SIĘ ODWRÓCIŁY...CZY OZNACZA TO ZMOWĘ RZĄDU PiS Z KORPORACJAMI?

.Niestety z wielkim rozczarowaniem dowiadujemy się, że właśnie posłowie PiS, głosują za tym aby nie wprowadzać zakazu obrotu i wpisywania do  krajowego rejestru genetycznie zmodyfikowanych nasion i roślin, bowiem to z posłami z PiS walczyliśmy ramię w ramię o Polskę wolną od GMO ...- dodaje Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC i cytuje wypowiedź obecnego posła Jerzego Chróścikowskiego z 2012 roku (wtedy senatora i przewodniczącego senackiej komisji rolnictwa):
.Pragnę także poinformować, w nawiązaniu do procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o nasiennictwie (druk senacki nr 231, druki sejmowe nr 176, 822 i 822-A), że w toku prac legislacyjnych w Senacie, podczas rozpatrzenia ustawy w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako Przewodniczący tej Komisji, złożyłem do ustawy poprawki mniejszości, mające na celu wprowadzenie zakazu obrotu i wysiewu roślin GMO. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie uzyskały one jednak wymaganej większości...Przewodniczący Jerzy Chróścikowski
źródło:
http://weto.icppc.pl/index.php/component/content/article/2-uncategorised/128-nszz-ri-solidarno%C5%9B%C4%87.html

TERAZ ROLE SIĘ ODWRÓCIŁY...CZY OZNACZA TO ZMOWĘ RZĄDU PiS Z KORPORACJAMI?

Bo jak się ma wynik głosowania do publicznej deklaracji Prezesa  Jarosława Kaczyńskiego w 2011 roku:

.Ta wciąż nie w pełni zbadana i wielce ryzykowna technologia niesie zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, dla środowiska człowieka, a także dla gospodarki. W warunkach polskich uprawy GMO szczególnie zagrażają tradycyjnym gospodarstwo rodzinnym, a zwłaszcza gospodarstwom ekologicznym. Ekspansja upraw GMO to zniweczenie szans Polski jako kraju produkującego zdrową żywność, to całkowite uzależnienie rolników od żądnych zysku wielkich koncernów biotechnologicznych...

.Wyrażam wdzięczność i szacunek dla tysięcy Polaków, działaczy organizacji społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy aktywnie protestują przeciw tej złej ustawie i domagają się od Prezydenta RP odmowy jej podpisania. W pełni solidaryzuje się z tymi protestami i mam nadzieję, że okażą się one skuteczne...

.Jednocześnie składam publiczne przyrzeczenie i zobowiązanie: jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra najbliższe wybory i stworzy większość parlamentarną, całkowity zakaz upraw roślin GMO w Polsce wprowadzimy niezwłocznie! Wprowadzimy taki zakaz, bo bezpieczeństwo Polski i Polaków, bezpieczeństwo przyszłych pokoleń, jest dla nas najważniejsze...

źródło: http://wpolityce.pl/polityka/117264-domagam-sie-zawetowania-ustawy-o-gmo-jesli-wygramy-wybory-zakaz-gmo-wprowadzimy-niezwlocznie

DZISIEJSZE POSIEDZENIE KOMISJI:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=165F734A35294816C125807B0060ECC5#

*************************************************

Potrzebujemy Cię, by móc dalej walczyć o Puszczę

Zbliża się koniec trudnego i pełnego wyzwań roku, podczas którego razem stanęliśmy w obronie Puszczy Białowieskiej. Mimo naszych wysiłków, Puszcza wciąż jest zagrożona wycinką, ale wierzymy, że uda nam się ją obronić. Czeka nas jednak długa walka, która może zakończyć się zwycięstwem wyłącznie dzięki zaangażowaniu i pomocy takich ludzi jak Ty - nieustępliwie broniących jedynej takiej Puszczy w Europie. Dlatego serdecznie proszę Cię o przeznaczenie choćby niewielkiej kwoty na regularną darowiznę na puszczańskie działania Greenpeace. W ten sposób wzmocnisz szeregi Obrońców Puszczy i pomożesz uratować tak drogi nam wszystkim skarb. 1zł dziennie to wydaje się niewiele, ale dla to ogromna pomoc!

Wspieraj Puszczę »

 


Jak wiesz, Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od polityków, biznesmenów ani rządów. Mimo braku takich grantów udaje nam się skutecznie działać na rzecz naszej planety, ludzi i wszystkich innych istot, gdyż stoi za nami potężna siła - tysiące wspaniałych, odważnych i szczodrych osób, które nam ufają i podzielają nasze wartości. Osoby te przekazują nam często niewielkie, ale regularne darowizny. Będę szczęśliwa, jeśli uznasz, że chcesz dołączyć do tego grona. Twoje zaangażowanie pomoże nam trwać na posterunku w Puszczy Białowieskiej, a dzięki temu, że będzie regularne, pozwoli stworzyć skuteczny plan działań i doprowadzić sprawę do zwycięstwa, którym jest uczynienie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym!

Wspieraj Puszczę »

 


Apel w BrukseliW ciągu mijającego roku między innymi dzięki darczyńcom udało nam się skutecznie powstrzymywać plany wycinki Puszczy Białowieskiej. Przede wszystkim uruchomiliśmy Leśne Patrole, które dokładnie obserwowały, czy w Puszczy człowiek nie podejmuje działań, które jej szkodzą. Leśne Patrole zebrały informacje, które wskazywały, że Polska nie przestrzega międzynarodowych zobowiązań dotyczących ochrony Puszczy. Informacje te opublikowaliśmy w raporcie "Cała Puszcza Parkiem Narodowym".Zwróciliśmy też uwagę opinii publicznej, okupując w kwietniu dach Ministerstwa Środowiska, które w międzyczasie przemianowaliśmy na Ministerstwo Wycinki Puszczy. Pojechałam również, wspólnie z mieszkańcami okolic Puszczy Białowieskiej, sprzeciwiającymi się wycince, do Brukseli, by na konferencji dotyczącej unijnej polityki leśnej, głośno powiedzieć, czym grożą plany ministerstwa.

Nasze działania sprawiły, że sprawą Puszczy Białowieskiej zainteresowali się nie tylko polscy naukowcy, którzy od samego początku bili na alarm, ale także Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), organ doradczy UNESCO. IUCN przyjechało do Puszczy i opracowało raport, na podstawie którego UNESCO zajęło się Puszczą Białowieską na swoim corocznym spotkaniu. Greenpeace był również jedną z organizacji, która wysłała skargę na plany wycinki do Komisji Europejskiej. To właśnie zainteresowanie UNESCO i Komisji Europejskiej sprawia, że masowa wycinka dotąd nie ruszyła. Wiemy, że nie ruszyła, bo nasi ludzie regularnie patrolują Puszczę. To wszystko możliwe jest dzięki zaangażowaniu naszych darczyńców, Obrońców Puszczy Białowieskiej.

Cała Puszcza parkiem narodowym!Ty również możesz dołączyć do tego grona. Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie i zgodzisz się na regularne - raz na miesiąc - przekazywanie darowizny. Twoją darowiznę obsłuży doświadczony i bezpieczny operator płatności internetowych - PayU. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz mieć chęci lub nie będziesz w stanie płacić określonej kwoty. To bardzo proste i bezpieczne rozwiązanie, działa podobnie jak abonament w niektórych serwisach muzycznych lub wideo. Wyobraź to sobie: w prezencie gwiazdkowo-noworocznym możesz wykupić abonament na piękną i bezpieczną Puszczę Białowieską :)

Wspieraj Puszczę »

 


Z góry dziękuję za Twoją pomoc, która sprawi, że nasza wspólna walka o Puszczę może trwać aż do szczęśliwego zakończenia. 
Tymczasem życzę Ci dobrej zimy i wielu śnieżnych, leśnych spacerów!

Kasia Jagiełło
Greenpeace


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież