Poniżej najciekawsze fragmenty z internetowego artykułu (http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,19826473.html):

(...)

5. Cięcia w Puszczy będą niewielkie 

"MANIPULACJA: Średnie roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie Białowieża do 2021 r. wyniesie 18,8 tys. m sześc. To o połowę mniej, niż zakładał plan pozyskania w poprzedniej dekadzie. Dla porównania: w przeciętnym pozapuszczańskim nadleśnictwie wycina się ponad 90 tys. m sześc. drewna rocznie, czyli pięć razy więcej. Nawet kilka parków narodowych pozyskuje więcej drewna, niż planowane jest w Nadleśnictwie Białowieża. Co ważne, na obszarze tym przyrośnie cztery razy więcej drewna, niż zostanie wycięte.

FAKTY: Będą trzy razy większe niż obecnie. Z 6 tys. m sześc. rocznie cięcia w nadleśnictwie Białowieża wzrosną do blisko 20 tys. rocznie. A w tym roku będą zapewne jeszcze większe, bo przecież leśnik "musi" zwalczać kornika. Dzięcioł trójpalczasty wycofuje się z lasów o bardzo niewielkim pozyskaniu. Przyrost masy drewna jest dobrym wyznacznikiem dla lasów produkcyjnych, a nie naturalnych, zaś wycinka 90 tys. m sześc. w przeciętnym nadleśnictwie świadczy o tym, jak bardzo wycinane są nasze lasy i dlaczego tak często widzimy w nich zręby.

(...)

7. Leśnikom nie chodzi o pieniądze 

MANIPULACJA: Lasy Państwowe od lat prowadzą wielofunkcyjną gospodarkę leśną, zgodnie z którą ochrona przyrody jest ważniejsza od pozyskania drewna. Trzy puszczańskie nadleśnictwa są deficytowe - na utrzymanie takich jednostek zrzucają się nadleśnictwa z całej Polski.

FAKTY: LP mają z wycinki naszych lasów przychody rzędu 8 mld zł rocznie, z czego 2 mld jest wydawane na pensje około 26 tys. zarabiających świetnie leśników (nadleśniczowie - to od 16 do 20 tys. zł brutto). Wydatki na ochronę przyrody są wielokrotnie mniejsze. Leśnicy boją się precedensu. Boją się, że jeżeli Polacy zobaczą, że Puszcza radzi sobie bez pomocy, będą chcieli też pozostawienia innych cennych lasów w spokoju, a to już może zaszkodzić leśnikom, którzy przecież czerpią poważne zyski z lasów należących do skarbu państwa, czyli wszystkich obywateli. To sprawia, że tak bardzo sprzeciwiają się pozostawieniu Puszczy w spokoju.

(...)

 

10. Leśnicy mają obowiązek walczyć z kornikiem 

MANIPULACJA: Zobowiązuje ich do tego prawo. Zgodnie z ustawą o lasach zadaniem leśników jest ochrona lasów, w tym wykrywanie i zwalczanie zagrażających im owadów. Jedyną znaną nauce metodą walki z kornikiem jest usuwanie zaatakowanych przez szkodnika drzew, zanim zdąży się on przenieść na sąsiednie.

FAKTY: Kornik i jego gradacje, podobnie jak inne owady, nie zagrażają lasom, są ich elementem i ważnym czynnikiem kształtującym lasy naturalne. Jedyne, czemu zagraża kornik, to produkcja drewna i o to chodzi w jego zwalczaniu. Leśnicy nie chcą się zgodzić, aby ktoś poza nimi zabijał drzewa w lesie. Dlatego jak najszybciej Puszcza powinna zostać zabrana z "troskliwych" rąk leśników i cała zostać objęta ochroną."

 

Potrzebujemy Cię, by móc dalej walczyć o Puszczę

Zbliża się koniec trudnego i pełnego wyzwań roku, podczas którego razem stanęliśmy w obronie Puszczy Białowieskiej. Mimo naszych wysiłków, Puszcza wciąż jest zagrożona wycinką, ale wierzymy, że uda nam się ją obronić. Czeka nas jednak długa walka, która może zakończyć się zwycięstwem wyłącznie dzięki zaangażowaniu i pomocy takich ludzi jak Ty - nieustępliwie broniących jedynej takiej Puszczy w Europie. Dlatego serdecznie proszę Cię o przeznaczenie choćby niewielkiej kwoty na regularną darowiznę na puszczańskie działania Greenpeace. W ten sposób wzmocnisz szeregi Obrońców Puszczy i pomożesz uratować tak drogi nam wszystkim skarb. 1zł dziennie to wydaje się niewiele, ale dla to ogromna pomoc!

Wspieraj Puszczę ?

 


Jak wiesz, Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od polityków, biznesmenów ani rządów. Mimo braku takich grantów udaje nam się skutecznie działać na rzecz naszej planety, ludzi i wszystkich innych istot, gdyż stoi za nami potężna siła - tysiące wspaniałych, odważnych i szczodrych osób, które nam ufają i podzielają nasze wartości. Osoby te przekazują nam często niewielkie, ale regularne darowizny. Będę szczęśliwa, jeśli uznasz, że chcesz dołączyć do tego grona. Twoje zaangażowanie pomoże nam trwać na posterunku w Puszczy Białowieskiej, a dzięki temu, że będzie regularne, pozwoli stworzyć skuteczny plan działań i doprowadzić sprawę do zwycięstwa, którym jest uczynienie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym!

Wspieraj Puszczę ?

 


Apel w BrukseliW ciągu mijającego roku między innymi dzięki darczyńcom udało nam się skutecznie powstrzymywać plany wycinki Puszczy Białowieskiej. Przede wszystkim uruchomiliśmy Leśne Patrole, które dokładnie obserwowały, czy w Puszczy człowiek nie podejmuje działań, które jej szkodzą. Leśne Patrole zebrały informacje, które wskazywały, że Polska nie przestrzega międzynarodowych zobowiązań dotyczących ochrony Puszczy. Informacje te opublikowaliśmy w raporcie "Cała Puszcza Parkiem Narodowym".Zwróciliśmy też uwagę opinii publicznej, okupując w kwietniu dach Ministerstwa Środowiska, które w międzyczasie przemianowaliśmy na Ministerstwo Wycinki Puszczy. Pojechałam również, wspólnie z mieszkańcami okolic Puszczy Białowieskiej, sprzeciwiającymi się wycince, do Brukseli, by na konferencji dotyczącej unijnej polityki leśnej, głośno powiedzieć, czym grożą plany ministerstwa.

Nasze działania sprawiły, że sprawą Puszczy Białowieskiej zainteresowali się nie tylko polscy naukowcy, którzy od samego początku bili na alarm, ale także Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), organ doradczy UNESCO. IUCN przyjechało do Puszczy i opracowało raport, na podstawie którego UNESCO zajęło się Puszczą Białowieską na swoim corocznym spotkaniu. Greenpeace był również jedną z organizacji, która wysłała skargę na plany wycinki do Komisji Europejskiej. To właśnie zainteresowanie UNESCO i Komisji Europejskiej sprawia, że masowa wycinka dotąd nie ruszyła. Wiemy, że nie ruszyła, bo nasi ludzie regularnie patrolują Puszczę. To wszystko możliwe jest dzięki zaangażowaniu naszych darczyńców, Obrońców Puszczy Białowieskiej.

Cała Puszcza parkiem narodowym!Ty również możesz dołączyć do tego grona. Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie i zgodzisz się na regularne - raz na miesiąc - przekazywanie darowizny. Twoją darowiznę obsłuży doświadczony i bezpieczny operator płatności internetowych - PayU. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz mieć chęci lub nie będziesz w stanie płacić określonej kwoty. To bardzo proste i bezpieczne rozwiązanie, działa podobnie jak abonament w niektórych serwisach muzycznych lub wideo. Wyobraź to sobie: w prezencie gwiazdkowo-noworocznym możesz wykupić abonament na piękną i bezpieczną Puszczę Białowieską :)

Wspieraj Puszczę ?

 


Z góry dziękuję za Twoją pomoc, która sprawi, że nasza wspólna walka o Puszczę może trwać aż do szczęśliwego zakończenia. 
Tymczasem życzę Ci dobrej zimy i wielu śnieżnych, leśnych spacerów!

Kasia Jagiełło
Greenpeace


Komentarze  

CallumSmall
# CallumSmall 2017-11-17 14:27
I have checked your website and i've found some duplicate content, that's why you
don't rank high in google, but there is a tool that can help
you to create 100% unique articles, search for; Boorfe's tips unlimited content
pisanie eseju
# pisanie eseju 2018-02-19 09:13
Nie wiem co do końca autor miał na myśli..ale i tak jest całkiem nieźle.Visit my homepage - pisanie eseju: pisanie-pracymagisterskiej.pl/
GeneChief
# GeneChief 2018-03-21 02:01
I have checked your page and i have found some duplicate content, that's why you
don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to create
100% unique articles, search for; boorfe's tips unlimited content
MargeneChief
# MargeneChief 2018-03-22 18:12
I have checked your blog and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to create
100% unique content, search for; boorfe's tips unlimited content
RenaChief
# RenaChief 2018-03-27 09:11
I have checked your website and i have found
some duplicate content, that's why you don't rank high in google,
but there is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for; boorfe's tips unlimited content
99Kacey
# 99Kacey 2018-07-16 00:34
I can see that your site probably doesn't have much
visits. Your articles are interesting, you only need more new readers.
I know a method that can cause a viral effect on your site.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
MarylinJuicy
# MarylinJuicy 2018-07-31 18:37
Hello. I see that you don't update your blog too often.
I know that writing articles is boring and time consuming.

But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content
(from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique
and pass the copyscape test. You should try miftolo's tools
RosemaryJuicy
# RosemaryJuicy 2018-08-05 13:53
Hi. I see that you don't update your site too often. I know
that writing posts is boring and time consuming. But did you know that
there is a tool that allows you to create new posts using existing
content (from article directories or other pages from your niche)?
And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
LeonJuicy
# LeonJuicy 2018-08-10 13:33
Hello. I see that you don't update your website too often. I know
that writing articles is time consuming and boring. But
did you know that there is a tool that allows you
to create new posts using existing content (from article directories or other blogs from your niche)?
And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools

You have no rights to post comments