Dziesiątki miast w całej Polsce i na świecie, tłumy kobiet i mężczyzn na ulicach. Gniew i mocna deklaracja: nie damy sobie odebrać naszych praw. Tak wyglądał tegoroczny Dzień Kobiet.

Byli tam też aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji. Razem wykrzyczeliśmy: Nasze prawa nie są na receptę! Zobacz mapę wydarzeń oraz zdjęcia!

Strajk Kobiet. Tak było

W ostatnich dniach w całej Polsce i na świecie odbyły się wydarzenia w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet oraz Manify. Dziesiątki tysięcy osób, w różnym wieku, wykonujących różne zawody, razem pokazały swój sprzeciw wobec ograniczania naszych praw! Wielobarwne transparenty Akcji Demokracji niosły jasny przekaz: Nie dla ograniczenia prawa do antykoncepcji awaryjnej! Nie ma zgody na zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej!

Nasz głos pojawił się w (co najmniej) 21 miejscowościach miejscach w całej Polsce. Zarówno w Warszawie na finałowych obchodach, jak i w bieszczadzkim Sanoku. W czasie Manif i demonstracji Strajku Kobiet Polska od morza do Tatr pokazała czerwoną kartkę dla PiS-u, któremu wydaje się, że może kontrolować nasze sumienia!

Nieraz jeszcze usłyszymy próby marginalizowania znaczenia naszego ruchu. Fakty mówią jednak same za siebie! Większość obywatelek i obywateli nie chce kraju, gdzie prawo pisze prof. Chazan! Protesty będą wracały zawsze, gdy rząd zamachnie się na nasze prawa! Zobacz mapę ze zdjęciami z miejsc, w których protestowałyśmy i protestowaliśmy!

Akcja Demokracja od samego początku staje po stronie praw kobiet. Upominamy się o matki pozbawione prawa do alimentów. Naciskamy na polityków, domagając się od nich jasnej deklaracji, że nie będą głosowali za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej. Teraz mówimy, że nie ma zgody na ograniczanie prawa do antykoncepcji awaryjnej.

Rząd PiS swoimi działaniami i gestami obudził masowy ruch kobiet i ich sojuszników, którzy będą protestować zawsze, gdy nasze prawa będą zagrożone. Czarny strój, parasolka, wieszak, znak „STOP” - to tylko niektóre z symboli, które żyją w społecznej wyobraźni. Symbolizują walkę i wolność, którą czujemy, gdy jesteśmy razem! Zresztą, musisz to zobaczyć!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Wasze zainteresowanie drukowaniem przez nas transparentów przerosło wszelkie oczekiwania. W pewnym momencie środki przeznaczone na to działanie się wyczerpały. Zdecydowaliśmy wtedy, że priorytet będą miały mniejsze miejscowości, gdzie dużo trudniej coś zorganizować. To nie ostatni raz, kiedy będziemy wzmacniać ruch na rzecz praw kobiet, również poza Warszawą. Zachęcam Cię do wsparcia kolejnych działań Akcji w tym obszarze. Kliknij tutaj, aby przekazać darowiznę!

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

*******************************************************

Rząd zadziera w kobietami

Rząd po raz kolejny podnosi rękę na kobiety. Chce jeszcze bardziej ograniczyć dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Dzisiaj tabletki dostępne są w wybranych aptekach. Po zmianach tylko na receptę. Już w środę Sejm może zająć się tym projektem. Przypomnijmy im, czym może zakończyć się zadzieranie z kobietami.

Na Dzień Kobiet, rząd postanowił sprawić kobietom w Polsce kolejny gorzki prezent. Propozycja jest dość kuriozalna. Antykoncepcja awaryjna (tabletka opóźniająca jajeczkowanie) ma być dostępna, tylko na receptę, a nie, jak teraz, dla wszystkich powyżej 15 roku życia. Możliwe, że już w najbliższą środę Sejm zajmie się tym projektem.

Zamiast stwarzać równe szanse i warunki wszystkim, rząd postanowił uderzyć szczególnie w te kobiety, których nie będzie stać na odpłatną wizytę u ginekologa. Takie działania prowadzą do sytuacji, kiedy wąska grupa kobiet będzie miała dostęp do „luksusu” decydowania o swoim ciele, a reszcie to prawo zostanie zabrane. Stańmy i dzisiaj solidarnie za sobą nawzajem, niezależnie od tego skąd pochodzimy i jakie mamy dochody.

Za projektem stoi doktor Chazan. To w wyniku jego petycji rząd zainteresował się sprawą. Nie mamy zgody na to, żeby człowiek, który doprowadził do niewyobrażalnego cierpienia wielu pacjentek, wpływał na dalsze losy kobiet w Polsce. Posłowie i posłanki powinni mieć na uwadze głos obywateli i obywatelek, a nie skompromitowanego lekarza. Lex Chazan nie przejdzie!

Wiemy, że rząd nie zapomniał jeszcze Czarnego Protestu i tysięcy kobiet oraz ich bliskich na ulicach miast Polski. Twój podpis pod apelem będzie dla rządzących ostrzeżeniem. Przypomnijmy im już dzisiaj, jak może skończyć się igranie z prawami kobiet.

Od ponad roku obserwujemy spektakl pogardy rządzących wobec kobiet. Ograniczanie dostępu do antykoncepcji to kolejna, po pomysłach zaostrzania ustawy antyaborcyjnej, próba sprawowania władzy nad kobietami i decydowania o ich zdrowiu i życiu. Intencje rządzących są jasne: to my będziemy decydować o tym, kto rodzi i jak może zabezpieczać się przed niechcianą ciążą.

Ta władza ewidentnie nie lubi kobiet. Na szczęście kobiety w Polsce pokazały, że potrafią zadbać o siebie i ramię w ramię z bliskimi stanąć w obronie swoich praw. Od niemal roku ludzie organizują się w grupach Dziewuch, od września też pod szyldem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Przypomnijmy rządzącym, czym może zakończyć się kładzenie ręki na pigułkach, do których mamy prawo.

W Akcji Demokracji wierzymy w ludzi i ich wpływ na rzeczywistość. Dlatego nie raz stawaliśmy razem walcząc o godne życie samotnych matek i lepsze prawo dotyczące alimentów. Domagamy się też przestrzegania praw pracowniczych, ostatnio w Teatrze we Wrocławiu.

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska z Akcji Demokracji

PS Obowiązek recept ograniczy kobietom dostęp do ostatniej deski ratunki. Tabletka jest środkiem antykoncepcyjnym i jest niezwykle pomocna w sytuacjach, kiedy pozostałe środki antykoncepcyjne zawiodą. Jest kluczowa dla kobiet zgwałconych. Przez środowiska konserwatywne mylnie nazywana jest środkiem poronnym. Jej działanie polega na opóźnianiu jajeczkowania i nie stanowi zagrożenia dla istniejącej ciąży. Kliknij i powiedz „nie” tabletce na receptę.

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

**********************************************Mam bardzo dobrą wiadomość! Twoje zaangażowanie w obronę Puszczy Białowieskiej przyniosło owoce! Unijni eksperci po analizie dokumentacji potwierdzili to, o czym mówiliśmy od dawna: zwiększona wycinka w Puszczy, to groźba poczynienia nieodwracalnych szkód w tym niepowtarzalnym ekosystemie. Oznacza to, że Komisja Europejska nie uznała argumentów Jana Szyszki, który od wielu miesięcy przekonywał, że jego działania służą Puszczy. Nie dała się przekonać człowiekowi, który najwyraźniej nie odróżnia wyjątkowego, naturalnego lasu od plantacji drzew. Teraz Polska ma miesiąc na przerwanie łamania unijnego prawa.

Warto, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o tej dobrej wiadomości dla Puszczy. Podziel się nią ze znajomymi, a przy okazji koniecznie pochwal się, że to Twoja zasługa - masz do tego pełne prawo!

W końcu Europa tak wyraźnie opowiedziała się po stronie Puszczy również dzięki Twojej decyzji i poświęceniu minuty na złożenie podpisu. Bardzo Ci za to dziękuję! To dobry moment, żeby wziąć głęboki oddech i nacieszyć się tym, co udało nam się razem osiągnąć. Nie daj się jednak zwieść - ta świetna informacja nie oznacza, że możemy osiąść na laurach. Ba, wprost przeciwnie! Przed nami bardzo intensywne miesiące. Mam nadzieję, że dzisiejsza informacja będzie dla Ciebie zastrzykiem nowej energii - pamiętaj, Puszcza na Ciebie liczy!

Do usłyszenia,
Robert Cyglicki
Greenpeace

 

PS. Majówkę oczywiście spędzamy w Puszczy - będziemy rozmawiać z turystami o tym, jak niepowtarzalny to las, a przy okazji opowiadać jak należy postępować, żeby ciesząc się nim, pozostać bezpiecznym. A Ty, jakie masz plany? Może niespodziewanie wpadniemy na siebie na miejscu?

**********************************************

Jedno kliknięcie dla ratowania drzew - działaj!

Na pewno wiesz już o trwającej w całej Polsce ogromnej wycince drzew, na którą pozwoliło tzw. Lex Szyszko - prawo przygotowane przez ministra Jana Szyszkę. Być może widzisz skutki tej ustawy również w swojej okolicy. Z każdym dniem tysiące drzew idą pod topór. Teraz jednak mamy szansę zatrzymać tę rzeź! Olbrzymi sprzeciw społeczny sprawił, że posłowie planują wprowadzenie zmian w ustawie, która umożliwiła wycinki. Zajmą się nią już w tym tygodniu. To dla nas niepowtarzalna okazja, by powiedzieć im, że oczekujemy, że nowe przepisy naprawdę będą chroniły drzewa. Działajmy, nie ma chwili do stracenia.

Napisz do posłów »
Aktualnie obowiązująca ustawa, uchwalona w wielkim pośpiechu, bez wsłuchania się w głos Polek i Polaków, wprowadza kompletną anarchię i umożliwia bezmyślną rzeź, nawet najcenniejszych drzew. Zauważyli to również posłowie Prawa i Sprawiedliwości i postanowili zmienić ustawę. Niestety przygotowane przez nich poprawki nie rozwiążą problemów, jakie wywołał Jan Szyszko. Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie stronę internetową, która jednym kliknięciem umożliwia wysłanie apelu o powstrzymanie wycinki do wszystkich posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wiem, że obserwowanie kolejnych ścinanych drzew mogło wzbudzić w Tobie złość albo rezygnację, ale mimo to – wyślij list do posłów - zajmie Ci to tylko kilka sekund. Również od Ciebie zależy, jak silny będzie nasz wspólny głos.  Działajmy razem - wyślij list do posłów i zachęć do tego jak najwięcej osób.

Napisz do posłów »

 

 

pozdrawiam,

 

Paweł Szypulski 
Greenpeace Polska

****************************************

 
 
Drogi Sympatyku INSPRO,
jak często stoisz w korkach? A może zastanawiałeś się kiedyś, co byś zrobił gdyby zabrano Ci jedyny środek transportu z miejscowości, w której mieszkasz do szkoły, pracy czy lekarza? Mieszkańcy Łodzi i okolic już wkrótce mogą zostać pozbawieni tramwajów podmiejskich. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

31 marca 2017 r. Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska wysłała do samorządów Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego list, w którym złożyła im propozycję likwidacji komunikacji tramwajowej

Według rankingu „TomTom Traffic Index” Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem do 800 tysięcy mieszkańców w Europie. Mądre miasta przywracają tramwaje i odbudowują linie – w Łodzi chce się je likwidować. Zdaniem prezydent tramwaje podmiejskie winny zostać zastąpione autobusami elektrycznymi, dzięki którym Łódź z sąsiednimi miastami miałaby zostać połączona „ekonomicznym i przyjaznym środowisku systemem transportu publicznego”. 

Realizacja tego pomysłu byłaby nieodwracalną tragedią dla rozwoju aglomeracji łódzkiej i dla jakości życia jej mieszkańców. Rozwój sprawnego i wygodnego transportu miejskiego jest najlepszym jak dotąd rozwiązaniem dla polepszenia komunikacji i podnoszenia jakości życia w mieście.

Podpisz petycję w obronie łódzkich tramwajów podmiejskich. >> 
Z Twoją pomocą nasz sprzeciw ma szansę być usłyszany.

 
 
Podpisz petycję >>
 
 
 
  NIE dla likwidacji tramwajów podmiejskich  
 
 
Według nas, należy zrobić wszystko, co w naszej mocy dla uratowania sieci tramwajów!
 
 
10 powodów, dla których Łodzianie nie powinni pozwolić 
na likwidację tramwajów podmiejskich
 
 
  #ŁodzianieDecydują  
Powiedz NIE dla likwidacji tramwajów

PODPISZ PETYCJĘ >>
 
 
 
Ps. 16 maja organizujemy w INSPRO debatę #ŁodzianieDecydują: Tramwaje podmiejskie - likwidować czy nie? Zapraszam Cię do udziału w spotkaniu. Przeczytaj szczegóły >>
 
 
 
Dziękuję bardzo za Twoje zaangażowanie! 

Z obywatelskimi pozdrowieniami
  INSPRO - od 2004 r. po stronie Obywateli  

 

  Rafał GórskiPrezes INSPRO  


Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

****************************************

INSPRO  

INSPROwnik 6/2017
 
 
 
Dzień dobry,
 
 
w czasie wakacyjnym w INSPRO nie zwalniamy tempa. Organizujemy debaty, szkolenia, prowadzimy działania eksperckie. Przeczytaj, co u nas nowego:
 
 
 
 
 
 
http://lodzianiedecyduja.pl/
 
Zapraszamy na dzisiejszą debatę "Rady osiedli – zlikwidować czy wzmocnić?". Po sukcesie medialnym
i frekwencyjnym pierwszej debaty Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), poświęconej likwidacji tramwajów podmiejskich w regionie łódzkim, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne, na którym zastanowimy się jaką rolę w polityce lokalnej powinny odgrywać rady osiedli. Czy przeżywamy już kres działalności tego organu jednostki pomocniczej miasta, a może to dobry moment na zwiększenie jej kompetencji i tym samym zaangażowania zwykłych mieszkańców
w życie „małej ojczyzny”? Dyskutować będziemy w gronie władz miasta, członków rad osiedli i zaangażowanych
w sprawy lokalne społeczników.
Na debatę zapraszamy dziś 20 czerwca o godzinie 18.30 w naszej siedzibie przy ulicy Pomorskiej 40 w Łodzi (lewa oficyna, parter).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://chcewiedziec.pl/
 
Czy żywność, którą spożywasz Ty i Twoja rodzina jest bezpieczna? Czy
w Twojej okolicy występują czynniki zagrażające bezpieczeństwu żywności? Nie wiesz? Zostań detektywem w służbie bezpiecznej żywności, a my pomożemy Ci przeprowadzić w woj. łódzkim lokalne śledztwo! Zapraszamy na bezpłatny trzydniowy warsztat w dniach 14-16 lipca br. Rekrutacja tylko do końca czerwca! Oferujemy Ci – całkiem za darmo m.in.: dużą dawkę wiedzy z ekologii, współtworzenie i testowanie innowacyjnego narzędzia – niezbędnika detektywa w służbie bezpiecznej żywności, wsparcie organizacyjne
i doradztwo podczas działań lokalnych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://centrumklucz.pl/
 
Co zrobić, żeby biznes społeczny rósł jak na drożdżach? O ten sekretny przepis zapytaliśmy przedstawicielki Fundacji Ostoja im. Siostry Klaryski Stanisławy z Opoczna. Jeden ze składników możemy Wam już zdradzić -
to wsparcie finansowe i doradcze na utworzenie 6 miejsc pracy, którego udzieliliśmy Fundacji. O pozostałych przeczytajcie w wywiadzie z jej przedstawicielkami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://domtopraca.pl/
 
Nieodpłatna praca w domu jest tak samo ważna, jak każda inna. Tylko systemowa zmiana sprawi, że będzie ona prawdziwie doceniana. Chcemy tę zmianę wprowadzać wspólnie z Tobą. Jak? Oferujemy Ci bezpłatne szkolenie
i coaching, które pomogą Ci działać na rzecz zmiany. Spotkajmy się w Łodzi w dn. 7-9 lipca 2017 r. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 22 czerwca.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://obywateledecyduja.pl/
 
Obywatelskie projekty ustaw umożliwiają grupie obywateli (100 tysięcy) skierować ustawę pod obrady Sejmu. Jest to narzędzie bardzo przydatne i potrzebne. Niestety, jak pokazuje praktyka obecne przepisy są nieprzyjazna dla obywateli i skutkują tym, że ważne inicjatywy są odrzucane przez polityków. Dlatego zdecydowaliśmy się napisać do Prezydenta RP Andrzeja Dudy ws. nowelizacji ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
INSPRO - od 2004 r. stoimy po stronie Obywateli
 
 
 
 
Fajnie, że jesteście z nami :-)

Z obywatelskimi pozdrowieniami,

Zespół INSPRO
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
ul. Pomorska 40 91-408 Łódź
www.inspro.org.pl
tel./fax: 42 630 17 49

****************************************

We object: No patents on plants

Carlsberg and Heineken have patented making beer - a tradition that's been around for thousands of years. How? By claiming a patent on barley, the brewing process and the brewed beer. If we don’t stop them, everyone will have to pay: farmers growing barley, brewers, bar-owners and beer-lovers.

 

Barley, brewing and beer are all old and well known traditions, which anybody can use. Nevertheless the European Patent Office (EPO) has granted patents to Heineken and Carlsberg for regularly bred barley. With the patent these transnational corporations own the barley from the seed to the pint of beer. Not only is it outrageous these greedy corporations want to own a tradition that has been around for thousands of years, but in granting the patent, the EPO is in breach of EU law. Not only, for every patent they approve, they get paid.

We have a good chance to stop the patent on barley and to stop such patents from ever being granted. The EU already gave in to people’s pressure last year when more than 570.000 Europeans signed our petition, and declared that patents cannot be granted for plants and animals, unless they’re genetically modified. It’s now up to the member states of the European Patent Organisation to order their Office to act in accordance with the law. [1]

On Wednesday, we have another opportunity. Together with over 30 environmental organisations [2], we will raise our voices in protest and file a legal objection against patents on barley held by Carlsberg and Heineken. We will claim barley back - and take this chance to urge Member States to stop the EPO from breaching EU law.

In 5 days we will deliver our objections to the European Patent Office in Munich, driving up in a traditional Bavarian beer wagon with six Shire horses and brass music. Sign our petition and show the decision makers: We’re many, we’re from all over Europe and we will not stop unless the EPO drops the patent.

Say “No” to patents on barley, brewery and beer

In recent years the European Patent Office has continued to grant patents covering food plants, such as tomatoes, broccoli, melons and, most recently, barley. The scope of such patents is huge: in this case, it covers the barley, the brewing process and the beer itself. In addition, the patent covers all barley plants with the same traits, independently of how they were bred. This means that brewing companies profit twice over – by selling the barley seeds to the farmers, buying the harvested barley from them and selling the beer to consumers. They have the control the entire way -- from the field to the pub. At the same time, the patent gives them the right to prevent other breeders from breeding better barley and allows them to extend their market dominance – to the detriment of farmers, breeders, other breweries and consumers.

The patents granted to Carlsberg and Heineken show just how industry and the EPO are able to exploit grey areas in patent law to avoid the existing prohibitions and benefit from it. [3] The EPO has a yearly income of one billion Euro from fees and earns with each patent granted [4] and the companies cement their dominance on the market.

With our objections we will struggle directly against two multinational breweries in one single case. The EPO is required to answer our legal objections with a detailed reasoning for their decision.

Our petition will also demand that governments in Europe order the EPO to comply with current regulation. They’re meeting at the end of the month in the Hague and we know this topics already on their agenda.

Now it’s up to us to show them: We observe the encouraging signs coming from the EU, but we also know, that the Patent Office needs to change their practice.

We say No to patents on barley, brewery and beer

With the beer wagon we will submit our legal objection against Carlsberg and Heineken. We will also deliver our messages to all European governments being part of the European Patent Organisation.

Thank you,

Martin (London/Berlin), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

[1] EU plus Albania, Switzerland, Iceland, Liechtenstein, Monaco, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Norway, Serbia, San Marino, Turkey. http://www.epo.org/about-us/organisation/member-states.html

[2]Arbeitsgemeinschaft bäuerliche Landwirtschaft (AbL), Arbeitsgemeinschaft der Umweltbeauftragten der Gliedkirchen der Evangelischen Kirche in Deutschland (AGU), Arche Noah, Bioland, Bündnis gentechnikfreie Landwirtschaft, Bund Naturschutz Bayern (BN), Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND), Bundesverband Naturkost Naturwaren (BNN), Campact, Die freien Bäcker, Evangelischer Dienst auf dem Land in der EKD (EDL), Erzeugergemeinschaft für ökologische Braurohstoffe (EZÖB), Erzeugergemeinschaft Bördeland und Diemetal, FIAN, GAIA Portugal, Gäa e.V.- Vereinigung ökologischer Landbau, Gen-ethisches Netzwerk (GeN), IG Nachbau, Katholische Landvolkbewegung (KLB), Kein Patent auf Leben!, No patents on seeds!, NOAH – Friends of the Earth Denmark, Plataforma transgenicos for a Portugal, ProSpecie Rara Schweiz, Sambucus, Save our seeds!, Slow Food Deutschland, Swissaid, Umweltinstitut München, Verband Katholisches Landvolk (VKL), Welthaus Diözese Graz-Seckau Österreich, WeMove.EU, Zukunftsstiftung Landwirtschaft, Zivilcourage Rosenheim.

[3] The patents held by these brewing companies (EP2384110 and EP2373154) are not based on inventions, but only on random mutations in the genome of the barley. The so-called „invention“ is based on random mutations in the genome of the barley commonly used in conventional breeding. Another patent held by the companies claims the use of plants for any further breeding (EP2575433). The use of the barley is supposed to make the brewing process somewhat simpler and cheaper as well as ensuring that the beer keeps for longer. http://www.no-patents-on-beer.org/en/background/patents-beer

[4] https://de.wikipedia.org/wiki/Europ%C3%A4ische_Patentorganisation#cite_note-7

****************************************

Terespol - granica bezprawia

 

Do naszych drzwi pukają ofiary prześladowań z Czeczeni. Chcą ubiegać się o status uchodźców. Pozwalają na to przepisy. Polskie władze łamią je jednak, odsyłając ich z powrotem do Białorusi. Apelujemy do Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej o pilną interwencję ws. łamania prawa na granicy w Terespolu.

Każdego dnia w przygranicznym Terespolu odgrywają się dramatyczne sceny. Z jednej strony przybywają umęczeni prześladowaniami ludzie, często rodziny z małymi dziećmi. Wysiadają z pociągu z białoruskiego Brześcia z nadzieją na kres tułaczki. Z drugiej strony stają polscy pogranicznicy. W majestacie prawa i z cichym zaleceniem ministra: „nie wpuszczać”. Po kilku minutach rozmowy zapada decyzja. Wracacie na Białoruś.

„Ale stamtąd deportują nas prosto w ręce służb bezpieczeństwa” – tłumaczą kobiety. Strażnicy pozostają niewzruszeni. Dyspozycje z Warszawy są jasne.

Przybysze wysupłują pieniądze na bilet powrotny, następnego dnia spróbują ponownie. Przecież prawo jest po ich stronie: Polska nie może ot tak sobie odmawiać im złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Może jutro pójdzie lepiej, może coś się zmieni…

No właśnie, coś musi się zmienić. I to nasza rola. Drogi prawnego i politycznego nacisku w Polsce, nie zadziałały. Dlatego dziś apelujemy do władz Unii Europejskiej: Donalda Tuska i Jean-Claude’a Junckera. Domagamy się wywarcia nacisku na polskie władze, by przestrzegały przepisów prawa międzynarodowego dotyczącego uchodźców.

Polskie służby graniczne i inne zajmujące się uchodźcami są ręcznie sterowane przez PiS. Kto wie jak daleko mogą się posunąć i ile jeszcze ludzkich nieszczęść spowodować. Jedno jest pewne, jeśli nie zatrzymamy teraz łamania prawa, to będzie jeszcze gorzej. Mówi się, że przemoc rodzi przemoc. Ale milczenie wobec przemocy też ją zwiększa! Kliknij, by podpisać apel.

Aktywiści i aktywistki Akcji już raz zaangażowali się w pomoc imigrantce z Czeczenii, pani Larisie. Ponad 5 tys. osób podpisało apel, w którym domagają się od szefa Straży Granicznej przyznania jej pomocy humanitarnej [1]. Ważne jednak, by problem rozwiązać systemowo. Każdy ma prawo ubiegać się o status uchodźcy. Jej lub jego sprawę powinien rozpatrzyć urząd ds. cudzoziemców, a nie pogranicznicy po kilku minutach rozmowy [2].

Uchodźcom należy się w Polsce minimum godnego traktowania. Uciekają przed represjami autorytarnych władz Czeczenii, czy innych republik Federacji Rosyjskiej. Normą tam są porwania i zabójstwa [3]. Ostatnio ujawnione cztery obozy tortur dla gejów pokazują, na co stać te rządyNikt nie może czuć się tam bezpiecznie, a zwłaszcza kobiety i dziewczęta. A jednak każdego dnia odsyłane są z Polski z kwitkiem. Kliknij, by podpisać apel do władz Unii o jak najszybsze powstrzymanie łamania prawa.

Pozdrawiam,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Niedawno w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej strażnicy ciężko pobili trzech przebywających tam mężczyzn, po czym … oskarżyli ich o napaść. Rzecznik Praw Obywatelskich przeanalizował nagrania z kamer ośrodka. Widać na nich, że to strażnicy zaatakowali pierwsi bez powodu. To ważne w obliczu antyuchodźczej nagonki, by w Polsce wzmacniać głos osób, które domagają się, aby polskie służby przestrzegały prawa wobec wszystkich ludzi, w tym cudzoziemców. Kliknij, by zaapelować do Unii o działanie w tej sprawie.

[1] Apelujemy o pobyt humanitarny dla Pani Larisy. Pomóżmy jej zostać w Polsce!, NaszaDemokracja.pl

[2] Napięta atmosfera w Terespolu. Adwokaci przyjechali pomóc Czeczenom, pogranicznicy mówią "nie", dziennik.pl, 17.03.2017

[3] W Czeczenii tortury i mordy. A minister Błaszczak swoje: To kraj bezpieczny, Oko.press, 21.04.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

****************************************

Obywatele czytają!

Monteskiusz powiedział, że „książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Zapraszamy Cię zatem byś spędził trochę czasu z naszym poradnikiem "Obywatele decydują". Naprawdę warto!
 
 
 

Poradnik działaczy obywatelskich


Świadectwo długiej, pięcioletniej batalii o wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Łodzi. Batalii zakończonej ogromnym sukcesem mieszkańców – proponowane przez nich zmiany jednomyślnie poparli wszyscy łódzcy radni. „Obywatele Decydują” to historia, którą chcemy się z Tobą podzielić – abyś i Ty mógł stać się jej częścią. To poradnik stworzony przez Obywateli dla Obywateli. Bo to Obywatele Decydują!
  Obywatele decydują - poradnik  
 
 
Jak otrzymać poradnik?
 
 
Możesz go od nas otrzymać bezpłatnie. Wystarczy tylko, że odpowiesz na pytanie: dlaczego właśnie Tobie się przyda? Wyślij odpowiedź na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Czekamy! (do wyczerpania zapasów :-))
 
 
 
 
Przekaż swój 1% podatku INSPRO, by oznakować żywność wolną od GMO. Przecież masz prawo wiedzieć, co trafia na Twój talerz! 

Rozliczając PIT wpisz nr KRS 0000 19 19 28

lub
 
 
skorzystaj z naszego darmowego programu PIT
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami!
 
  Rafał Górski Prezes INSPRO   Maria Jaraszek Obywatele decydują  

 

 
Rafał Górski 
Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 
Maria Jaraszek
Kampania "Obywatele decydują"

************************************

Przedstawiam link, który mówi o tym, dlaczego dla obywateli po obu stronach Atlantyku kluczowe jest zablokowanie umowy CETA. Opisano, co w tej umowie niebezpiecznego. Jest też zaproszenie do wzięcia udziału w manifestacji przeciwko CETA (jednak termin na deklarację już minął 30 września).  (https://www.akcjademokracja.pl/zaproszenie-do-wziecia-udzialu-w-manifestacji-sprzeciwu-wobec-ceta-i-ttip/)

 

Mnie najbardziej zainteresował 4-ty punkt o zagrożeniach dla naszych praw konsumenckich poprzez obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności:

(...)

"Po czwarte, zagrożenie dla naszych praw konsumenckich, poprzez obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności. CETA daje nowe narzędzia wpływu koncernom spożywczym, które od dawna próbują wprowadzić do UE żywność GMO (Kanada jest trzecim największym producentem GMO), mięso od zwierząt „faszerownych” hormonami wzrostu, antybiotykami, czy mleko od krów, którym podaje się hormony mleczności. Chcą one też dopuszczenia, uznanych u nas za niebezpieczne, sztucznych barwników, herbicydów, pestycydów i chemicznych zaburzaczy hormonalnych. Próby zakazu substancji takich jak neonikotynoidy, BPA, czy glifosat mogą zostać zdławione w zarodku w ramach „współpracy regulacyjnej”, jako niekorzystne dla inwestorów zagranicznych."

*************************************************

PIS POPIERA KORPORACJE (!)

PiS wprowadza GMO tylnymi drzwiami i proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO o kolejne 4 lata!
Zakaz stosowania pasz GMO został wprowadzony ustawą w 2006 r. i miał wejść w życie po upływie 2 lat od dnia jej ogłoszenia, tj. od dnia 12 sierpnia 2008 r. Termin wejścia w życie ww. zakazu został jednak ponownie przesunięty na dzień 1 stycznia 2013 r., a później na dzień 1 stycznia 2017 r. ...CO BYŁO MOCNO KRYTYKOWANE PRZEZ POSŁÓW PiS.
UWAGA! Obecny projekt ustawy o paszach, autorstwa Ministra Rolnictwa (PiS), przesuwa termin wejścia w życie ww. zakazu na dzień 1 stycznia 2021 r., czyli o kolejne 4 lata!

PiS proponuje też tworzenie stref upraw GMO!!!
Projekt "Ustawy o zmianie  ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw  z dnia 29 czerwca 2016 "(!) sugeruje, że możliwa jest koegzystencja/współistnienie/sąsiadowanie upraw tradycyjnych i GMO.
JUŻ OD DAWNA WIADOMO, ŻE NIE JEST TO MOŻLIWE!
UWAGA! W projekcie  ustawy wspomnianej wyżej są min. zapisy:
Art. 49a  1. Ustanawia się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej strefą wolną od GMO, z zastrzeżeniem (!!!) ust. 2:
Uprawę GMO prowadzi się (!) wyłącznie w strefie wskazanej do jej prowadzenia na określonym obszarze położonym na terenie gminy, zwanej dalej „strefą wskazaną do prowadzenia upraw GMO”… itd.

Nowa postawa partii Prawo i Sprawiedliwość jest kontrowersyjnym zwrotem od dotychczasowego stanowiska przeciwko importowi i uprawie GMO oraz jego stosowaniu w paszach. Zarówno obecny Minister Środowiska, prof. Jan Szyszko, jak i Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa, Krzysztof Ardanowski, publicznie wypowiadali się za wprowadzeniem całkowitego zakazu GMO m.in. w czasie konferencji prasowej w  2012 roku http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=FF16B5E6364B2605C1257A2B00334356

TO SKANDAL! NOWE STANOWISKO PiS WOBEC POWYŻSZYCH USTAW TO WYRAŹNY GEST POPARCIA DLA KORPORACJI KOSZTEM ZDROWIA, NIEZALEŻNOŚCI I WOLNOŚCI POLAKÓW.

Niżej podpisane organizacje domagają się, by Rząd PiS wytłumaczył się z tej zaskakującej zmiany w stronę upraw i pasz GMO, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla polskiego rolnictwa.

DOŁĄCZ DO NAS! NAPISZ ZAPYTANIE DO MINISTRÓW ROLNICTWA, ŚRODOWISKA ORAZ Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa:
1. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
2. Minister Środowiska Prof. Jan Szyszko, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
3. Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 4. Krzysztof Ardanowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z KOPIĄ DO:
5. Jarosław Sachajko <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.> - PRZEWODNICZĄCY Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
6. ICPPC Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

z pozdrowieniami, 

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC, Sir Julian Rose - prezes, rolnik, pisarz; Jadwiga Łopata, wiceprezes, laureatka ekologicznego Nobla
Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO - Anna Szmelcer - prezes, specjalista biolog; Dorota Staszewska, lekarz
Stowarzyszenie BEST PROEKO, Anna Bednarek - prezes
Stowarzyszenie EKOLAND o/Zachodniopomorski, Edyta Jaroszewska - Nowak, prezes, rolniczka
Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT,  Lena Huppert – prezes

JEŚLI MOŻESZ TO WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA:
http://www.icppc.pl/antygmo/pomoz-kampani/ 

Adres do korespondencji: 
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
34-146 Stryszów 156, Poland, tel./fax +48 33 8797114,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

10 lat (!) nie wystarczyło rządzącym, aby chociaż w minimalnym stopniu uwolnić Polaków od zabójczej paszy z GMO; chociaż w minimalnym stopniu uniezależnić Polskę od korporacji.
Zakaz stosowania pasz GMO został wprowadzony ustawą w 2006 r. i miał wejść w życie po upływie 2 lat od dnia jej ogłoszenia, tj. od dnia 12 sierpnia 2008 r. Termin wejścia w życie ww. zakazu został jednak ponownie przesunięty na dzień 1 stycznia 2013 r. a później na dzień 1 stycznia 2017 r. ...
UWAGA! Nowy projekt ustawy o paszach przesuwa na dzień 1 stycznia 2021 r. termin wejścia w życie ww. zakazu, czyli o kolejne 4 lata!
TO SKANDAL! NOWA PROPOZYCJA USTAWY O GMO TO WYRAŹNY GEST POPARCIA DLA KORPORACJI KOSZTEM ZDROWIA, NIEZALEŻNOŚCI I WOLNOŚCI POLAKÓW. 

Nie jesteśmy skazani na soję GMO i gdyby tylko była wola polityczna – są alternatywne rozwiązania, z pożytkiem dla polskich rolników i hodowców, stanu gleb, krajowych finansów; z pożytkiem dla zdrowia ludzi i zwierząt. A chodzi tu o ponad 3 mld złotych w skali roku, bo tyle wart jest import genetycznie modyfikowanej śruty sojowej. 

Mówimy zdecydowanie NIE dla nowej propozycji ustawy o paszach! 

Obecnie stan zaopatrzenia w mięso i inne produkty odzwierzęce oraz ich ceny zależą od importu 2 mln ton śruty sojowej genetycznie modyfikowanej. Poprzez prywatyzację sektora zaopatrzenia i produkcji pasz organy państwa zostały całkowicie pozbawione kontroli nad prawidłowością jego działania a w konsekwencji nad bezpieczeństwem żywnościowym Narodu. Istnieje zatem realne zagrożenie, że wskutek spekulacyjnych działań importerów pasz, w każdej chwili może dojść do drastycznych podwyżek cen żywności lub jej zabraknąć na rynku.

Na całym świecie rosną obawy i lęki o zdrowie związane z konsumpcją żywności z GMO w tym nabiału, mięsa i jaj pochodzących od zwierząt karmionych paszami skażonymi GMO. W Polsce podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej 70-80% konsumentów jest przeciw GMO. Wszystkie Sejmiki wojewódzkie ogłosiły się strefami wolnymi od GMO, podejmując rezolucje i uchwały i domagając się zakazu GMO.

PROJEKT USTAWY:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12284706/12349516/12349517/dokument218550.pdf 
WAŻNY ARTYKUŁ:
http://gmo.net.pl/2012/07/awantura-o-pasze-czy-chodzi-o-nasze-zdrowie-czy-raczej-o-pieniadze/

 

 

 

Widać, że politycy PIS'u popierają korporacje, a zdrowie Polaków nie ma dla nich żadnego znaczenia. W ogóle nie głosowałem na nich w jesiennych wyborach - nie brałem w nich udziału. 

PIS po dojściu do władzy miał wprowadzić całkowity zakaz GMO. I nie zrobił tego. POLITYCY TO OSZUŚCI.  

Jestem zwolennikiem powiedzenia: "Umiesz liczyć? Licz na siebie!".

 

 

Wspieraj kampanię antygmo:

http://www.icppc.pl/antygmo/pomoz-kampani/

 

Fundacja ICPPC ma ograniczone fundusze, a każdy datek się liczy.

 

Trzy złe siostry: TTIP, CETA i TISA a lokalna żywność BEZPOŚREDNIO OD POLSKIEGO ROLNIKA

BARDZO WAŻNE - PRZECZYTAJ DO KOŃCA I POŚLIJ DALEJ!

Po wielu manewrach i po 9 miesiącach leżakowania w różnych biurach dopiero 6 października odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o sprzedaży żywności przez rolników(druk nr 854). Projekt ten powstał w ścisłej współpracy z rolnikami-praktykami, jest dobry dla rolników i konsumentów. Został wprowadzony do laski Marszałkowskiej przez Kukiz'15. W imieniu klubu PiS stanowisko przedstawił poseł J. K. Ardanowski. W podsumowaniu powiedział "Z zainteresowaniem przyjmujemy ten projekt i będziemy pracowali nad projektami, zarówno tym Kukiza'15 jak i rządowym, wierząc że stworzymy dobre prawo".

UWAGA! 
Na wniosek Marszałka rolniczy projekt (druk nr 854) został skierowany do dalszych prac do komisji rolnictwa i...komisji finansów. Ma być też głosowanie (na kolejnym posiedzeniu Sejmu) czy skierować go również do komisji zdrowia. UF! TO NIE BRZMI DOBRZE  a więc KONIECZNIE rozmawiajcie z posłami z waszych regionów aby im wyjaśnić, że ten projekt jest dobry i konieczny. NIE ODDAJMY TEJ ROLNICZO-KONSUMENCKIEJ USTAWY! 

Pierwsze czytanie rolniczego projektu ustawy o sprzedaży żywności przez rolników(druk nr 854) miało być już 4 października dlatego przed Sejmem rolnicy i konsumenci zorganizowali pikietę w sprawie poparcia tego projektu pod hasłem TAK DLA LOKALNEJ ŻYWNOŚCI BEZPOŚREDNIO OD POLSKIEGO ROLNIKA. NIE DLA GMO, TTIP i CETA!  Link do zdjęć i filmu poniżej.

UWAGA! 
Produkty wytwarzane przez małe gospodarstwa rolne są produktami najwyższej jakości, jednak sprzedaż ich po przetworzeniu jest nielegalna. Pozostaje zadać sobie pytanie dlaczego żywność pełna chemii i gmo niszcząca nasze zdrowie ma status legalnej a najwyższej jakości żywność wytwarzana przez dobrych rolników jest nielegalna.

Odpowiedź znajdziecie w artykule Sir Julian Rose:
..Porozumienie CETA podobnie jak TTIP pachnie reżimem, który uderzy w ludzi a napełni portfele najbardziej przebiegłych graczy na rynku globalnym... rola wielonarodowych korporacji w tworzeniu nowych przepisów daje zielone światło dla wyścigu na samo dno standardów w zakresie jakości żywności, środowiska i usług publicznych.
Przyjęcie TTIP/CETA oznaczałoby koniec dobrej żywności bezpośrednio od rolnika...oznacza upadek tysięcy rodzinnych gospodarstw!
Więcej: Trzy złe siostry: TTIP, CETA i TISA
http://renesans21.pl/trzy-zle-siostry-ttip-ceta-i-tisa/ 

Jeżeli ktoś może wspomóc finansowo nasze działania prosimy wpłacać darowizny - http://www.icppc.pl/antygmo/pomoz-kampani/

Zdjęcia: 
http://bezposrednioodrolnika.pl/category/galeria-2016/
Film:
NASZA ZIEMIA, NASZA ŻYWNOŚĆ, NASZE ZDROWIE, BEZPOŚREDNIO OD POLSKIEGO ROLNIKA - pod Sejmem  https://www.youtube.com/watch?v=4E3HqEmnGW0

Z pozdrowieniami, Jadwiga i Julian
==================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC
34-146 Stryszów 156, tel./fax +48 33 8797114 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.icppc.plwww.gmo.icppc.plwww.eko-cel.plwww.bezposrednioodrolnika.pl/

 

Czy wiesz ilu posłów jest zainteresowanych umowami TTIP i CETA, które będą miały wpływ na jakość Twojego codziennego życia…..? 
2…. Tak, dwóch!
 
 
 
  INSPRO - od 2004 roku po stronie Obywateli  
Obawiamy się, że właśnie w takim zakresie polskie interesy zostaną uwzględnione w tych umowach.
 
 
 
We wtorek, w Sejmie, uczestniczyliśmy w konferencji dotyczącej TTIP i CETA, czyli umów handlowych pomiędzy USA a UE oraz Kanadą a UE.

Mówiliśmy na niej o zagrożeniach, które te porozumienia niosą. Między innymi o tym, że w wyniku tych umów możemy zostać zalani żywnością amerykańską, której normy są dużo bardziej liberalne niż w Polsce. 

W Stanach produkcja żywności odbywa się w sposób przemysłowy. „Pompowanie” wołowiny hormonami wzrostu, płukanie kurczaków w chlorze, wszechobecne 
i  nieoznakowane GMO, czy lista używanych pestycydów dłuższa od tablicy Mendelejewa to standard...
  Wolne od GMO. Chcę wiedzieć!  
 
 
Umowy TTIP i CETA służą zwiększaniu zysków korporacji i są niebezpieczne dla zwykłych obywateli. 
Dlatego prosimy Cię – pomóż nam obronić polską żywność i polskie rolnictwo.
 
 
 
Podpisz apel >> 

do Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa 
 
 
 
O tym, dlaczego umowa TTIP to taka ACTA z dopalaczami, mówił we środę w TVP INFO w programie "4 strony" Rafał Górski. 
Zobacz rozmowę >>
 
Działamy w Twoim imieniu 


Przekaż darowiznę >>
 
 
 
Dziękujemy za Twoje zaangażowanie!

Zdrowia!
 
 
  Rafał Górski Prezes INSPRO   Przemek StańczakKoordynator kampanii Wolne od GMO. Chcę wiedzieć!

*************************************

Piszę do Ciebie z Puszczy Białowieskiej - jednego z najpiękniejszych lasów w naszej części świata. Nazywam się Natalia i jestem członkinią Leśnych Patroli. Podczas patroli codziennie przemierzamy Puszczę, pilnując, czy nie odbywa się w niej wycinka. Wiem, że zależy Ci na ratowaniu polskiej przyrody - pokazałeś to, apelując o ochronę Puszczy Białowieskiej. Teraz bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia naszych działań prowadzonych na miejscu, w Puszczy - dlatego bardzo Cię proszę o choćby niewielką, ale regularną wpłatę! Dzięki temu będziemy mogli je dokładnie zaplanować i dobrze rozłożyć w czasie.

Wesprzyj Patrole »
 

Od kilku miesięcy wraz z patrolami spędzam w Puszczy co najmniej pięć godzin dziennie, odwiedzając wybrane lokalizacje, szukając wycinek, rejestrując prace leśne, sprawdzając, czy nie naruszają one obowiązującego prawa - a jeśli tak się dzieje, dokładnie dokumentując naruszenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak chronimy Puszczę w Puszczy, tutaj możesz obejrzeć reportaż o Patrolach.

Ponieważ minister Jan Szyszko, wbrew stanowisku naukowców oraz woli Polek i Polaków, wciąż nie wycofał się ze swojego planu zwiększenia wycinki drzew w cennych przyrodniczo obszarach Puszczy Białowieskiej, musimy dalej być obecni na miejscu i patrolować stan ochrony tego wyjątkowego lasu. Wiem, że i Tobie zależy na Puszczy. Jeśli chcesz, aby jej wyjątkowość została zachowana dla następnych pokoleń, bardzo proszę, dołącz do grona osób wspierających finansowo nasze działania! Decydując się na comiesięczne darowizny, rozpościerasz nad Puszczą i jej wszystkimi mieszkańcami ochronny parasol.

Ani ja, ani pozostali wolontariusze nie otrzymujemy pieniędzy za patrolowanie Puszczy. Robimy to, bo tak jak Ty kochamy Puszczę. Oczywiście nasze działania pociągają za sobą konkretne koszty - musimy wyżywić wolontariuszy, dać im dach nad głową, wyposażyć w odpowiedni sprzęt, oprogramowanie, a także przeszkolić. Dzięki niewielkiej, ale regularnej darowiźnie, możesz przyjść na ratunek Puszczy Białowieskiej. Liczy się każdy dzień naszej obecności na miejscu i każda złotówka, która pozwala nam skutecznie jej bronić.

Wesprzyj Patrole »

 

 

Twoją comiesięczną darowiznę obsłuży doświadczony i bezpieczny operator płatności internetowych - PayU. W każdej chwili możesz też zmienić wysokość wsparcia lub je zawiesić, jeśli w danym momencie nie będziesz w stanie płacić określonej kwoty. Będę wdzięczna nawet za niewielkie regularne płatności, dzięki którym nasza wspólna walka o Puszczę może trwać aż do szczęśliwego zakończenia.

Do zobaczenia w Puszczy - dzikiej i bezpiecznej!

Natalia Bojarowska
Leśne Patrole -
Wolontariuszka Greenpeace

***************************t**************************

Niedawno (około drugiej części października 2016) zakończyła się 4-ta część akcji "Adoptuj pszczołę".  Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to nie tylko katastrofę ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności. Co stałoby się z zapylaniem? Jak mogłoby się ono odbywać? Ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga olbrzymich nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została wyceniona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii opłaca nam się chronić pszczoły!

 


Komentarze  

Kasjana
# Kasjana 2017-07-01 21:29
3 miesiace ciezkich cwiczen, jak wam sie podoba moja figura?


img163.imagetwist.com/th/16346/3kpzfezh0b15.jpg: imagetwist.info/.../...
DerrickSmall
# DerrickSmall 2017-11-17 05:04
I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; Boorfe's tips
unlimited content

You have no rights to post comments