Warszawa i 76 miejscowości w Polsce i Europie, mobilizacja w obronie naszych praw i wspólne odśpiewanie protest piosenki dla Andrzeja Dudy. To zapamiętamy z wczorajszych protestów! Za chwilę ustawy o KRS i SN trafią na biurko Dudy. Niech usłyszy nasz wspólny głos. Nagraj swoją wersję piosenki, wrzuć ją na facebooka, youtube’a z dopiskiem #ToNaszGłos ub wyślij do nas.

Cześć 

w czwartek Warszawie i prawie 80 miejscach w całej Polsce i Europie pokazaliśmy, że walczymy do końca. Głośno domagaliśmy się od Prezydenta Dudy zawetowania niekonstytucyjnych i godzących w nasze prawa ustaw o sądownictwie, niesieni determinacją, że bronimy naszych praw do końca.

Mobilizacja i energia jaka nam towarzyszyła była niesamowita. W Warszawie dwa razy odśpiewaliśmy nasz protest-song. „Handlować wolnym sądem / Prezydencie to niegodne / Usłysz nas, to nasz głos” - wybrzmiało z tysięcy gardeł. W utworze, o którym pisały media, jasno wskazaliśmy, że Duda, który w lipcu zawetował dwie ustawy, teraz jest negatywnym bohaterem. Prezydent może jeszcze wrócić na drogą dialogu z obywatelami i przestać być kukiełką! Piosenka dodała nam otuchy i siły, gdy po demonstracji razem udaliśmy się pod Senat w pełnym energii i zdeterminowanym pochodzie.

Za kilka godzin ustawy trafią na biurko Prezydenta. Mamy jeszcze cień szansy na weta, choć będzie to trudniejsze niż w lipcu, bo Andrzej Duda musiałby zawetować własne projekty. Nie siedźmy cicho w tych ostatnich, decydujących chwilach! Proponuję Ci prostą i przyjemną rzecz, którą możesz zrobić wspólnie z przyjaciółmi i rodziną. Weź komórkę lub kamerę i nagraj swoją wersję piosenki oraz opublikuj ją w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Twitter, Instagram) z hashtagiem #ToNaszGłos lub prześlij nam plik. Link do nagrania wyślij nam na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Niech nasz przekaz płynie z wielu miejsc! Poniżej znajdziesz linki do tekstu piosenki i nagrania wideo.

SPRAWDŹ TEKST PIOSENKI

ZOBACZ NAGRANIE

W lipcu Andrzej Duda ugiął się pod presją tysięcy z nas w całej Polsce. Teraz nasze zadanie jest trudniejsze, dlatego też szukamy niestandardowych form działań. Takich, których jeszcze nikt nie próbował. To chyba pierwszy raz w historii, kiedy tysiące osób odśpiewało pod drzwiami Pałacu Prezydenckiego radosną, pełną nadziei ale zarazem wymowną piosenkę na melodię jednej z świątecznych kolęd.

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji to coraz bardziej rozśpiewana ekipa. W listopadzie 2015 roku, gdy Prezydent rozważał czy iść na Marsz Niepodległości zorganizowaliśmy mu wspólne śpiewy pod Pałacem. Odpuścił i nie poszedł. Wtedy było nas kilkadziesiąt osób, teraz jest nas kilka tysięcy.

Dlatego chwyć za komórkę lub kamerę, zaproś znajomych lub rodzinę. Jeśli chcesz, pomyśl o akompaniamencie (pianino będzie równie dobre jak klaskanie w dłonie). Nagraj swoją piosenkę, opublikuj nagranie i podeślij nam link na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniżej masz wszystko, czego potrzebujesz! To jak, zrobimy to wspólnie?

SPRAWDŹ TEKST PIOSENKI

ZOBACZ NAGRANIE

Z pozdrowieniami,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Wczoraj w Pałacu Prezydenckim Prezydent rozpalał chanukowe świece, będące symbolem światła, siły fizycznej i duchowej [1]. My również przyszliśmy pod Pałac ze świecami, których były tysiące. Teraz czas, by Prezydentznalazł w sobie siłę, aby stanąć po stronie obywateli i Konstytucji.Rozpalmy tę energię, nagrywając piosenkę. Opublikuj ją i wyślij nam ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila wpisując #ToNaszGłos.

[1] Michael Laitman „Chanukowe świece – symbol światła”, 20.12.2015


Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Wolne sądy - trzeba szybko działać!

Dzień dobry,

jesteś jedną z ponad 20 tysięcy osób, które apelują do Komisji Europejskiej, by ta broniła Sądu Najwyższego! Dzięki!

Znaleźliśmy się w momencie, kiedy trzeba szybko działać. Komisja Europejska jest coraz bliżej podjęcia decyzji o skierowaniu łamiącej Konstytucję ustawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.Spodziewaliśmy się jej w ostatnią środę. Niestety szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przesunął termin podjęcia decyzji na poniedziałek. Dlatego tak ważne jest, byśmyj jak najszybciej pokazali, że sprawa jest dla nas nadal ważna.

Proszę Cię o pilne wysłanie wiadomości do szefa Komisji Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Wystarczy kilka prostych słów, formularz do wysyłania wiadomości, udostępniony przez Akcję Demokrację znajdziesz tutaj.

Jeszcze dwa miesiące temu podjęcie takiej decyzji przez Komisję wydawało się mało możliwe, ale nasze wspólne działania dają efekt. Wyrok Trybunału nadal może zatrzymać proces podporządkowywania sądów politykom jednej partii. Pod groźbą działania Komisji, w tym tygodniu premier Morawiecki odwiedził Pierwszą Prezes Małgorzatę Gersdorf w jej gabinecie. Władza ewidentnie obawia się europejskich reperkusji. Presja ma znaczenie!

Proszę napisz jak najszybciej wiadomość do szefa Komisji Europejskiej. Możesz pisać po polsku. Formularz i wskazówki do wysyłania wiadomości znajdziesz tutaj.

Z nadzieją,

Ignacy, Front Europejski

 

Wolne sądy na bilbordy

Prace nad rozbiórką sądownictwa nabierają tempa. Musimy prowadzić nieprzerwanie równoległe działania, które wesprą sędziów Sądu Najwyższego w trwaniu na straży praworządności.Wieszamy solidarnościowe bilbordy – w Warszawie i, jak się uda, innych miejscowościach. Dorzucisz się?

Dzień dobry

burza wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości nie ustaje, wręcz przeciwnie – Komitet Rozbiórki Sądownictwa przyśpiesza obrady, by jak najszybciej dokonać swojego dzieła zniszczenia [1]. Odpowiedź na takie tempo destrukcji Sądu Najwyższego musi być zdecydowana. Sędziowie Sądu Najwyższego każdego dnia stawiają czoła atakom na fundamentalne zasady państwa prawa. A już niedługo będą musieli stawiać opór naciskom ze strony Pierwszego Dublera Prezesa Sądu Najwyższego. Lada dzień Andrzej Duda ma mianować „następcę” obecnej Pierwszej Prezes [2]. Nasze wspólne działania są widziane w Sądzie Najwyższym i mają znaczenie dla postawy sędziów! Jak napisała prof. Małgorzata Gersdorf, są „istotnym i odważnym, ale również pięknym i spontanicznym gestem (...)” [3].

To ważne, by o poparciu dla działań sędziów w obronie praworządności było głośno. Dlatego stawiamy wielki, solidarnościowy bilbord w samym centrum Warszawy, na „patelni’ przy metrze centrum, gdzie w tygodniu przewija się nawet 50 tys. osób na godzinę [4]. Nasz głos będzie mocniejszy, jeśli rozciągniemy akcję na inne miasta. Działać trzeba już teraz – sędziowie w Sądzie Najwyższym muszą trwać na straży naszych praw. Na nich wszak zwrócone są oczy sędziów z całej Polski.

Poniżej projekt billbordu:

Koszt zaprojektowania bilbordu, jego produkcja i wynajęcie przestrzeni w Warszawie to blisko 8 tys. zł. - tę kwotę udało nam się już uzbierać. Jeśli jednak chcemy, aby pojawiło się ich więcej i w różnych miejscach w Polsce, musimy szybko uzbierać więcej środków. Wraz z ogłoszoną kampanią wyborczą, ceny reklam szybują w górę. Koszt jednego bilbordu poza Warszawą to co najmniej 2 tys. zł. Czy możesz się dorzucić do sfinansowania wsparcia dla sędziów stojących na straży praworządności?

O tym, że wsparcie sędziów i Pierwszej Prezes SN jest dla nas w kampanii sądowej priorytetem, zadecydowaliśmy wspólnie, na podstawie ankiety, którą na początku sierpnia wypełniali aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji. Również pomysł zrobienia bilbordu był konsultowany w gronie akcyjnych działaczy. Nasze akcje solidarnościowe mają sens przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie – widzimy to m.in. we wzmocnieniu stanowiska Pierwszej Prezes i sędziów SN o pozostaniu na stanowisku po tym, jak dostarczyliśmy im nasze zdjęcie z napisem „zostańcie” ułożonym ze świeczek, oraz w coraz bardziej zdecydowanych wypowiedziach prof. Gersdorf nawołujących do działania Komisję Europejską [5].
 
Kiedy rządzący przyśpieszają, my nie pozostawajmy w tyle. Przypomnijmy im, że sądy są niezależne, sędziowie niezawiśli i nieusuwalni, a prof. Gersdorf sprawuje swoją kadencję, zgodnie z konstytucją, do 2020 r. Bronimy konstytucji, jak również zapisanego w niej zakazu dyskryminacji. Dlatego ostatnio wspólnym działaniem przypomnieliśmy ministrowi Brudzińskiemu, że tęcza – symbol dyskryminowanej społeczności LGBT - nie obraża [6]. A teraz stwórzmy solidarnościowe bilbordy, pokażmy sędziom w Sądzie Najwyższym, że mają nasze wsparcie w walce o państwo prawa! Dorzucisz się do tego przedsięwzięcia?
Z pozdrowieniami,
Natalia Kowalik z Akcji Demokracji

PS Bilbordy to nie jedyny pomysł na wsparcie sędziów SN w trwaniu w ich niezawisłości. Chcemy stworzyć murale podbudowujące sędziowskie morale. Szukamy właścicieli ścian, na których mogłyby powstać. Masz możliwość załatwić legalną lokalizację na taki mural? Odezwij się do nas! A jeśli nie masz, to kliknij tutaj, by dorzucić się do bilboardów.
 
[1] KRS przyśpiesza. Już jutro nadzwyczajne posiedzenie. Cel: wybrać sędziów SN, 22 sierpnia 2018, wyborcza.pl
[2] Prof. Gersdorf może zostać zmuszona okolicznościami do opuszczenia budynku SN, 23 sierpnia 2018, rmf24.pl
[3] Podziękowanie za karty i listy za słowa poparcia dla sędziów Sądu Najwyższego, 27 sierpnia 2018, sn.pl
[4] Brzydko jak cholera, ale wszyscy są tu u siebie. "Patelnia" kończy 19 lat. Czego tu nie było [Archiwalne zdjęcia], 26 maja 2017, wyborcza.pl
[5] Małgorzata Gersdorf wzywa UE do przyspieszenia działań ws. polskich sądów, 16 sierpnia 2018, Euractiv.pl
[6] Tęczowa pikieta pod MSWiA. "Brudziński, tęcza nie obraża!", 17 sierpnia 2018, warszawa.wyborcza.pl
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Szykuje się gorący wrzesień

Razem pokazaliśmy, że nie ma KRS, jest tylko upartyjniony Komitet Rozbiórki Sądownictwa. Gdy Duda podpisał ustawę o Sądzie Najwyższym, wyszliśmy na ulice, pokazać mu co o tym myślimy: to była największa mobilizacja od miesięcy. Kilka dni temu światełko nadziei przyszło od sędziów SN. Czeka nas gorący wrzesień. Zdecydujmy wspólnie co dalej robić!

Dzień dobry

nawet gdy jesteśmy w trudnym położeniu, nie odpuszczamy.Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji, tacy jak Ty, zawsze stają na wysokości zadania! Lipiec był niezwykle gorącym miesiącem, jeśli chodzi o walkę o sądy niezależne od polityków. Najpierw wspólnie zorganizowaliśmy happening na którym pokazaliśmy, że nie ma już KRS, zastąpił ją partyjny Komitet Rozbiórki Sądownictwa, służący interesom obozu rządzącego, pod kierownictwem Kaczyńskiego, Ziobry i Dudy. 

Kilka dni później, gdy czekaliśmy na decyzje Andrzeja Dudy ws. ustaw, przyspieszających przejęcie Sądu Najwyższego, zorganizowaliśmy kolejną wielką, ogólnopolską mobilizację pod hasłem Łańcuch Światła: Niech ogień płonie! W samej Warszawie wzięło w nich udział ponad 8 tysięcy osób, ale wydarzenia odbyły się też w kilkudziesięciu innych miastach. Na początku towarzyszył nam cień nadziei na weto Prezydenta, niestety Duda znów pokazał, że jest przede wszystkim długopisem partii rządzącej. Wybrzmiało to w płomiennych przemówieniach mówców na demonstracji. 

Nie wychodziliśmy z protestu w poczuciu zrezygnowania, ale siły i wspólnoty. Wiedzieliśmy, że nie odpuścimy. I to właśnie zobaczyła Europa i cały świat, to był też wyraźny sygnał dla sędziów, żeby nie dawać za wygraną i stać na straży Konstytucji.

Tak też się stało! Kilka dni temu Sąd Najwyższy wstrzymał działanie zapisów usuwających sędziów i zadał pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem zatrzymał PiS-owski walec rozjeżdżający sądy [1]. 

Już za chwilę Komitet Rozbiórki Sądownictwa spróbuje przeforsować PiS-owskich nominatów do Sądu Najwyższego. Andrzej Duda, notariusz rządu, już oświadczył, że nie będzie respektował decyzji Sądu Najwyższego!  Nie odpuszczamy!  

Teraz musimy zastanowić się co dalej i zaplanować przyszłość. Czeka nas gorący wrzesień! Wspólnie wybierzmy to działanie, które chcemy podjąć w pierwszej kolejności. Rozważamy w zespole Akcji dwie opcje:

  •  wsparcie Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf, poprzez lokalne działania umacniające jej decyzję o pozostaniu na stanowisku i staniu na straży niezależności Sądu Najwyższego pomimo olbrzymiej presji polityków i groźby postępowania dyscyplinarnego, 
  • dalsze demaskowanie Komitetu Rozbiórki Sądownictwa, składającego się z nominatów partii rządzącej; to od tych uzurpatorów zależy teraz skład Sądu Najwyższego, a także nominacje sędziowskie do setek sądów w Polsce,

Twój głos pomoże podjąć takie działania, za jakimi staną tysiące innych osób. Decydując razem, sprawimy, że nasze wspólne działanie będzie skuteczne. Kliknij jeden z poniższych linków  z opcją, która jest Ci bliższa.

DEMASKUJEMY DALEJ KOMITET ROZBIÓRKI SĄDOWNICTWA

Tylko zdecydowana postawa i mobilizacja w kluczowych momentach, sprawi, że będziemy mieli szansę na osiągnięcie naszych celów. Pokazaliśmy to ostatnio, gdy zachęciliśmy posłów opozycji do wsparcia Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich w Sejmie. W zeszłym roku opozycja zignorowała sprawozdanie RPO, tym razem stawiła się w komplecie i mówiła językiem aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji. Kluczowe decyzje o kampaniach podejmujemy wspólnie. Tym razem też jest niezwykle ważne, abyśmy postawili na ten priorytet, który zaangażuje jak najwięcej z nas. Kliknij link i powiedz, czym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności.

DEMASKOWANIE KOMITETU ROZBIÓRKI SĄDOWNICTWA

WSPARCIE DLA PIERWSZEJ PREZES SN!

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Link przekierowuje do strony, na której możesz dorzucić się do działań  w obronie niezależności sądów. Dzięki temu, że nasze działania w obronie niezależności sądów są finansowane w całości z wpłat indywidualnych, zarzuty związane z finansowaniem demonstracji przez „obce siły” trafiają kulą w płot. Dlatego zachęcam Cię do głosowania oraz wpłaty na kolejne działania. Wybierz to, które jest Ci bliższe:

 
[1] Sąd Najwyższy wysłał do TSUE pytania prejudycjalne., Gazeta Prawna, 6.08.2018 r.
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Dziś o 21:00 w Twoim mieście

Witaj

już dziś o godz. 21:00 spotykamy się w całej Polsce, by domagać się od Prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy, która przyspiesza oddanie Sądu Najwyższego w ręce polityków partii rządzącej. Powtórzmy ubiegłoroczny Łańcuch Światła!

W nocy z wtorku na środę ustawa została w ekspresowym tempie przyjęta przez Senat. Teraz wszystko w rękach Prezydenta. Niezależnie od tego czy wierzysz w to, że Duda wybije się na niepodległość, przyjdź na dzisiejszy protest. Ważne jest, aby Europa zobaczyła, że nie godzimy się na odebranie naszych praw! Potwierdź obecność, klikając odnośnik.

ZOBACZ LISTĘ PROTESTÓW I ZNAJDŹ TEN W TWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

Do zobaczenia,

Bogumił Kolmasiak,

Akcja Demokracja

PS Jeśli udało Ci się już potwierdzić udział w wydarzeniu, udostępnij je swoim znajomym! Możesz też zaprosić do 500 osób, klikając na wydarzeniu na Facebooku "Zaproś znajomych".

PS2 Poniżej znajduje się oryginalny mail z zaproszeniem do organizacji wydarzenia, który wysłałem w ubiegłym tygodniu. Od tego czasu sytuacja przyspieszyła, dlatego jest tak ważne, abyśmy dziś wyszli protestować w całej Polsce!

 

Cień nadziei

W czwartek ustawa, przyspieszająca przejęcie Sądu Najwyższego przez PiS będzie głosowana w Senacie, skąd lada dzień trafi na biurko Prezydenta. Rok temu setki tysięcy osób w całej Polsce przekonały Prezydenta do dwóch wet. Rozpalmy znów Łańcuch Światła! Zorganizuj wydarzenie w swojej miejscowości! 

 

Dzień dobry

już w czwartek ustawa o prokuraturze, pozwalająca Prawu i Sprawiedliwości na przejęcie Sądu Najwyższego będzie głosowana w Senacie. Znając tempo prac obecnego Parlamentu, ustawa zostanie błyskawicznie przyjęta i od razu trafi na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa może podjąć decyzję jeszcze w tym tygodniu.

Ustawa dewastująca Sąd Najwyższy przyśpieszy wymianę składu sędziowskiego. Może stać się to zanim niszczeniem trójpodziału władzy zajmie się Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Nawet jeśli TSUE podejmie decyzje na które liczymy, może być już za późno na zatrzymanie zmian.

Europa może nie zdążyć zatrzymać zmiany, dlatego potrzebujemy tak dużej mobilizacji, jak rok temu. Przez cały lipiec w kilkuset miejscowościach w kraju gromadziliśmy się na tzw. łańcuchach światła. Były nas setki tysięcy. Wtedy wielu z nas nie wierzyło, że w jakikolwiek sposób jesteśmy w stanie wpłynąć na Prezydenta. A jednak tak się stało. Teraz też jest cień szansy, Andrzej Duda w końcu cały czas ma prawo weta. Tylko razem, stając znowu ramię w ramię, z tysiącami  symbolicznych świateł, możemy pokazać jak duża tkwi w nas siła.

Prezydent jest podatny na wpływy, robi dwa kroki do przodu i jeden do tyłu. Wiemy też, że Premier nie podpisał obwieszczenia o konkursie na sędziów Sądu Najwyższego [1], co może świadczyć o rozłamie w obozie rządzącym. Konflikt może sprawić, że Prezydent nie podpisze ustawy.  Jeśli możemy wykorzystać tę szansę, zróbmy to!

Zorganizuj wydarzenie w czwartek o 21:00 pod Sądem w swojej miejscowości. Pod linkiem znajdziesz instrukcje co zrobić i jakich elementów nie powinno zabraknąć.

 


Europa i świat muszą zobaczyć, że w Polsce nie ma zgody społecznej na działania partii rządzącej. To moment, w którym nie możemy pozwolić sobie na marazm.  Jeśli my pozostaniemy bierni, Unia Europejska nie będzie miała dodatkowej motywacji, by przyspieszyć procedurę [2]. Bez takiego wsparcia, ustawy mogą przejść już w sierpniu.

Od półtora roku stoimy na straży naszego prawa do sądów niezależnych od polityków – takich, w których to nie Ziobro z Kaczyńskim i Dudą będą dyktować wyroki. Sejm i Senat, w całości kontrolowane przez partię rządzącą i przyjaznych im członków Kukiz’15, są zdeterminowane  przejąć Sąd Najwyższy już w sierpniu. Powstrzymać może ich weto Prezydenta.

Jesteśmy częścią ruchu, który konsekwentną i zdecydowaną postawą zatrzymał przepisy zaostrzające ustawę antyaborcyjną. Właśnie dlatego, że nie odpuszczaliśmy nawet wtedy, gdy wydawało się, że posłowie ją przyjmą. Takiej konsekwencji potrzebujemy też teraz, gdy bronimy państwa prawa. Dlatego wracamy pod Pałac Prezydencki i sądy w całej Polsce. Czy zorganizujesz wydarzenie w swojej miejscowości w czwartek o 21:00? 

 

Do zobaczenia,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS2 Andrzej Duda jest znany z tego, że podpisuje większość projektów wychodzących z kontrolowanego przez partię rządzącą Sejmu. Dlatego weź ze sobą długopisy, które symbolicznie połamiemy przed Pałacem Prezydenckim.  Nawet jeśli nie wierzysz, że Duda spełni nasz postulat, zorganizuj demonstrację (lub dołącz do odbywającej się w Twoim mieście), i pokaż nie może tego zrobić przy naszym milczeniu. Zorganizuj demonstrację.

[1] Spór o podpis premiera. "Nieważny będzie wybór sędziów Sądu Najwyższego", TVN24.pl, 17.07.2018 r.

[2] Chodzi o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości przez Komisję Europejska. TSUE może zastosować środek w postaci zatrzymania działania ustawy, jak stało się w przypadku wycinki Puszczy Białowieskiej. 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Kto nas osądzi?

Dziś Sejm w nocy najprawdopodobniej przegłosuje ustawę, która pozwoli politykom dowolnie obsadzać Sąd Najwyższy swoimi wybrańcami. Protesty nie są tak liczne, jak rok temu. Dlatego czas przypomnieć, o co chodzi w reformie sądownictwa. Chodzi o Ciebie i Twoje prawo do sprawiedliwego, rzetelnego procesu sądowego! Udostępnij grafikę, która o tym mówi.

 

Dzień dobry

PiS robi wszystko, aby skomplikować sytuację, wyszukując kolejne triki, które pozwolą mu podporządkować sobie sądownictwo i zmęczyć nas ciągnącą się reformą.Pod Sejmem trwa protest różnych obywatelskich środowisk [1], jeśli jesteś z Warszawy możesz do niego dołączyć. Zrozumienie wszystkich prawnych niuansów jednak nie jest proste, mi też nie jest zawsze łatwo śledzić to wszystko co się dzieje.

Żeby nie zgubić natury przepychanych reform wystarczy pamiętać o tych sześciu punktach:

  • Zmiany w sądownictwie pozbawią mnie, Ciebie i Twoich przyjaciół i bliskich prawa do rzetelnego i sprawiedliwego procesu, bo sądzić będą „przyjaciele” polityków.
  • Dzisiaj Sejm zajmuje się ustawą o prokuraturze, która wprowadzi dowolność obsadzania miejsc w Sądzie Najwyższym (SN) przez polityków, nie czekając na rozpatrzenie odwołań.
  • Komitet Rozbiórki Sądownictwa (tak będziemy nazywać obecną, złożoną z politycznych nominatów Krajową Radę Sądownictwa) spotyka się we wtorek i będzie rozpatrywać i zatwierdzać kolejne nominacje do SN.
  • Mimo, iż zgodnie z Konstytucją, prof. Małgorzata Gersdorf jest I Prezesem Sądu Najwyższego, to rządzący cały czas stosują bezprawne triki, by udowodnić, że jest inaczej. Nie jest!
  • Kolejne kroki Prawa i Sprawiedliwości sprawiają, że Polska oddala się od Unii Europejskiej. Jeśli PiS nie zmieni niekonstytucyjnej ustawy o SN, Komisja Europejska prawdopodobnie skieruje ją do unijnego sądu.

Jaki wyrok wyda sędzia, który jest na smyczy władzy? Jak odniesie się do kasacji w sprawach karnych Sąd Najwyższy, w którym będą siedzieć wybrańcy polityków? Czy uszanuje nasz demokratyczny wybór, jeśli wydarzy się tak, że Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory? Są to uzasadnione obawy. W całej sprawie chodzi o nas! Udostępnij grafikę, przygotowaną przez Martę Frej i wspólnie dotrzyjmy z jasnym przekazem do większej liczby osób w momencie, kiedy cała sprawa tak się skomplikowała!

Od ponad półtora roku walczymy o utrzymanie resztek niezależności sądów. Działania w internecie łączymy z wielkimi protestami ulicznymi, nie odpuszczając ani podwórka krajowego, ani przynależność Polski do europejskiej wspólnoty. Za moment kolejna ustawa trafi do Prezydenta, którego już raz przekonaliśmy do zawetowania dwóch ustaw rujnujących sądownictwo. Władza liczy, że się zmęczymy, odpuścimy, zaplątamy w prawnych zawiłościach. Ich niedoczekanie!

Ludzie najchętniej angażują się w działania w obronie jakiejś sprawy, gdy widzą, że ona ich dotyczy. A nic nie jest tak ważne dla każdej i każdej z nas, jak sądy, które nie będą podporządkowane władzy. Najlepiej wiedzą o tym ci, którym zdarzyło się wejść w konflikt z władzą. Tylko w niezależnym sądzie nasze słowa będą potraktowane jako tak samo ważne, jak te wypowiadane przez polityków. Jeśli nie dotrzemy z tym przekazem do Twoich znajomych, nie przekonamy ich do zaangażowania.

Grafiki udostępniane w mediach społecznościowych pozwalają dotrzeć do setek tysięcy osób i nagłośnić nawet trudny lub niezauważany temat. Tak było w przypadku protestu osób z niepełnosprawnościami, gdy 30 tys. osób użyło nakładki Akcji na zdjęcie profilowe na Facebooku pokazując swoją solidarność. Obraz znaczy więcej niż tysiąc słów. Zachęcam Cię do udostępniania prostej, ale doskonale obrazującej starcie człowieka z wymiarem sprawiedliwości, kontrolowanym przez polityków, grafiki.

UDOSTĘPNIJ

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Często narzekamy na parlamentarną opozycję, ale tym, razem trzeba przyznać zdaje egzamin. Wczoraj w trakcie obrad komisji, posłowie opozycyjni stawili się w komplecie i dbali o merytoryczną debatę na sali. A PO i Nowoczesna wspólnie złożyły obywatelski projekt uchwały, w którym domagają się dostosowania ustaw o TK i SN do zaleceń Komisji Europejskiej! Tymczasem my róbmy swoje i dotrzyjmy z przekazem, że chodzi o prawa każdego i każdej z nas! Udostępnij grafikę!

[1] Demonstracje organizują Obywatele RP, Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski i Warszawski Strajk Kobiet oraz inne organizacje, które włączają się w działania w kolejnych dniach posiedzenia Parlamentu. 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Wolne Sądy

 

 

W tym tygodniu znów wyszliśmy pod Sąd Najwyższy i sądy w całym kraju, aby wesprzeć Pierwszą Prezes SN i sędziów, którzy postanowili być wiernymi Konstytucji. Wcześniej Komisja Europejska uruchomiła procedurę, której efektem może być skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie odpuszczamy! Dorzuć się do naszych kolejnych działań.

Dzień dobry

znów nadeszły gorące dni. To czas, w którym decyduje się przyszłość tego, czy będziemy żyli w państwie prawa.Na naszych oczach dzieje się historia i zapadają kluczowe decyzje. I tak jak rok temu jesteśmy tam, razem, z tysiącami osób w całej Polsce.

W środę Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf przyszła do pracy, stając na straży Konstytucji, która nie pozwala na skrócenie kadencji sędziów SN. Miała nie tylko silne wsparcie większości sędziów Sądu Najwyższego, ale i nas. O ósmej rano, prof. Gersdorf i sędziom towarzyszyły tysiące osób. „Sędziowie są nieusuwalni”, „Wolne Sądy” - znów krzyczeliśmy razem te hasła. Mieliśmy również tarcze z napisem „Konstytucja”, którymi symbolicznie bronimy SN przed wpływem polityków [1]. Już wcześniej w tym tygodniu mobilizacja była niesamowita; w Warszawie demonstrowało co najmniej 10 tys. osób. We wtorek sędzia Gersdorf desygnowała swojego zastępcę na okres tymczasowej ewentualnej nieobecności. Nie skapitulowała, ale skorzystała ze swoich uprawnień jako Pierwsza Prezes [3].  Tymczasem, jeszcze dwa miesiące temu nie było oczywiste czy sędziowie SN zostaną na stanowiskach, apelowaliśmy więc do nich zapalając pod najważniejszym sądem w kraju wielki napis ZOSTAŃCIE [2]. Również na arenie europejskiej upominamy się o wolne sądy. „Europo nie odpuszczaj!” - pod takim hasłem odbywały się w całej Polsce manifestacje, na których domagaliśmy się od Komisji Europejskiej skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE, wraz z czasowym wstrzymaniem działania tej ustawy. Przygotowaliśmy dziesiątki kolorowych transparentów i setki kartek z tekstem „Ody do radości”, którą wspólnie odśpiewaliśmy. Tu także udało nam się odnieść zwycięstwo. Komisja  Europejska rozpoczęła procedurę, której finałem będzie skierowanie skargi do TSUE!

Wszystko to jest możliwe dlatego, że działamy razem i nie odpuszczamy. To nie koniec naszej batalii. Waży się status dziesiątki sędziów, którzy zgodnie z Konstytucją są nieusuwalni. Aby bronić tej zasady, potrzebujemy środków na kolejne działania. Dorzuć się do nich.

 

Głos protestu pod setkami sądów w całej Polsce musi być słyszalny wszędzie. Już wkrótce niekonstytucyjna, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa będzie nominować Sędziów Sądu Najwyższego. Oczywiście według klucza dyspozycyjności i lojalności wobec partii rządzącej. Musimy być na to gotowi. 

Środki wpłacane przez aktywistów i aktywistki Akcji Demokracji pozwoliły sfinansować nasze dotychczasowe działania: plakaty, transparenty, naklejki, nagłośnienie, wynajem sceny itp. Szybkie docieranie do tysięcy osób w całej Polsce kosztuje. To, że zrzucamy się na to wspólnie, pozwala nam zachować niezależność.W ostatnich miesiącach byliśmy ważną częścią ruchu, który wywarł wpływ na los sądów, ale kolejne zadania przed nami, a walka o sądy niezależne od polityków, to nie jedyny obszar w jakim działamy. W ostatni poniedziałek byliśmy razem pod Sejmem i na rynkach polskich miast, powstrzymując kolejny zamach na prawa kobiet. Pod presją tysięcy ludzi Sejm nie odważył się jednoznacznie poprzeć zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, ale temat może jeszcze wrócić bo zajęła się nim podkomisja. Nie wiadomo, czym zaskoczy nas władza, dlatego musimy być gotowi. Dorzuć się do naszych kolejnych działań. 

 

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji 

PS Nie działamy w próżni. Jesteśmy skuteczni również dlatego, że działamy wspólnie z największymi ruchami społecznymi w Polsce. Na ulice, w obronie ważnych spraw wychodzą też Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD, ale też stowarzyszenia sędziowskie czy organizacje prawnicze np. Wolne Sądy. To dzięki ich energii i zaangażowaniu możliwe jest działanie w całej Polsce. Wiemy, że aktywiści i aktywistki tacy jak Ty angażują się w różne inicjatywy. Potrzebujemy Twojego wsparcia by robić to nadal! Dorzuć się, abyśmy byli gotowi na kolejne kroki władz.

 

[1]  Małgorzata Gersdorf przyjdzie do pracy. Przed Sądem Najwyższym od rana protest [WIADOMOŚCI DNIA], 4.07.2018 r. , Gazeta.pl

[2]  Sąd Najwyższy. W Warszawie pojawił się napis "Zostańcie". Dlaczego? [ZDJĘCIA], 12.04.2018 r., NaszeMiasto.pl

[3] Manipulacja prezydenta. Prof. Gersdorf nie kolaboruje z PiS. To Duda zaplątał się we własnej ustawie, 3.07.2018 r., Oko.Press

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

We wtorek Ty i ja bronimy Konstytucji

Sędziowie Sądu Najwyższego w specjalnej uchwale wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. Odwołując się do samej Konstytucji zamierzają bronić Sądu przed przejęciem go przez polityków. Zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości we wtorek o godz. 21.00 lub dorzuć się do kosztów demonstracji w Warszawie.

Dzień dobry

sprawa naszej obecności pod sądami 3 lipca wieczorem nabiera nowego sensu. Właśnie przed chwilą dowiedziałem się, że Komisja Europejska uruchamia procedurę zaskarżenia ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości. To pokazuje, że protesty przynoszą skutki.

Jednak ta procedura zajmie tygodnie. A już w środę rano w Warszawie sędziowie będą osobiście bronić Konstytucji. Nasza obecność w wielu miejscach w Polsce we wtorek wieczorem doda im siły i pokaże, że nie są sami. Zorganizuj wydarzenie, dołącz do najbliższego lub dorzuć się do naszej akcji w Warszawie!

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

 

Obrona konstytucji to ja i Ty

Sędziowie Sądu Najwyższego w specjalnej uchwale wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. Odwołując się do samej Konstytucji zamierzają bronić Sądu przed przejęciem go przez polityków. Zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości we wtorek o godz. 21.00 lub dorzuć się do kosztów demonstracji w Warszawie.

Dzień dobry

3 i 4 lipca będziemy pod Sądem Najwyższym w WarszawieSędziowie tego sądu wypowiedzieli posłuszeństwo niekonstytucyjnej ustawie. W środę zamierzają swoim przyjściem do pracy pokazać, że stosują się do Konstytucji, a nie ustawy oddającej sąd w ręce polityków [1]. Na naszych oczach dzieje się historia. W którą stronę się potoczy, może zależeć także ode mnie i od Ciebie.
 
Przed sędziami bardzo trudny czas, nikt nie wie, co się wydarzy w kolejnych dniach. Jak zareaguje rząd? Policja? Inni sędziowie? Wiemy jedno. Naszą wspólną obecnością przed sądami zmieniamy bieg wydarzeń. Wpływamy na decyzje polityków, jak i samych sędziów. Niedawno apelowaliśmy do nich, by trwali w sądzie. Teraz widzimy ich odpowiedź na nasze postulaty. 
 
Sędziowie znajdują się pod dużą presją. Rząd nie próżnuje i właśnie ogłosił nabór na miejsca, z których mają zostać usunięci [2]. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie propozycję – zorganizuj wydarzenie pod sądem w swojej miejscowości lub dołącz do istniejącego, jeśli ktoś inny podjął się już organizacji. Stańmy we wtorek 3 lipca z Konstytucją w ręku, aby sędziowie wiedzieli, że nie są sami.Jeśli nie możesz tego dnia być pod sądem, dorzuć się do organizacji demonstracji w Warszawie. 
 
 
Ludzie na ulicach wychodzący w kluczowych momentach wpływają na decyzje tych, którzy mają władzę. Udziałem w czarnych protestach udawało się nam powstrzymywać zamach na prawa kobiet. I gdy znów są zagrożone [3], protestujemy. 
 
Tak samo obrona niezależności sądów od polityków, wymaga determinacji i wytrwałości. Widzimy jej efekty. Trzy miesiące temu, tysiące z nas, zaapelowało do sędziów SN by trwali na stanowiskach [4]. Przed budynkiem sądu ułożyliśmy wspólnie wielki napis ZOSTAŃCIE. Podpisy pod apelem i zdjęcia z naszych wspólnych działań przekazaliśmy osobiście na spotkaniu Pierwszej Prezes. Wysłaliśmy ponad tysiąc listów do wszystkich sędziów. Jednak do wczoraj nie byliśmy pewni, jaką postawę przyjmą. Dziś widzimy, że nie wywiesili białej flagi. Bądźmy z nimi w tych szczególnych dniach.
 
 
Z nadzieją,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji
 
PS W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego jednogłośnie ustaliło, odwołując się do Konstytucji, że prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. Konstytucja gwarantuje jej tę kadencję, a wszystkim sędziom nieusuwalność ze stanowiska. We wtorek o 21.00 spotkamy się pod sądami, aby pokazać, że Konstytucja obowiązuje. Wszystkich. Kliknij, żeby przejść na stronę z instrukcjami jak założyć wydarzenie lub zobacz, gdzie organizowane są demonstracje.
 
[1] Uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN z dnia 28 czerwca 2018 r.
[2] Andrzej Duda ogłosił wakaty w Sądzie Najwyższym, PAP/parlamentarny.pl, 29.06.2018
[3] Całkowity zakaz aborcji w Sejmie. Projekt Kai Godek w Komisji Polityki Społecznej, Radio Zet, 28.06.2018
[4] https://akcjademokracja.pl/SNzostancie
Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Bronimy polskich sądów!

26 czerwca przed biurem Komisji Europejskiej w Warszawie organizujemy demonstrację. Chcemy, żeby Komisja wzięła pod uwagę głos sprzeciwu wobec upolityczniania sądów. Dyskutuje ona teraz jakie działania chce podjąć. Dorzuć się na organizację demonstracji!

Dzień dobry

26 czerwca w Warszawie organizujemy, wspólnie z innymi organizacjami [1], demonstrację pod hasłem „Europo nie odpuszczaj – Bronimy Polskich sądów”. Rząd rozmawia z Komisją Europejską przedstawiając swoje stanowisko. My za to, wychodzimy na ulicę, aby nasze jasne zdanie, dotyczące upolityczniania sądów, głośno wybrzmiało i zostało usłyszane w Europie. Wiemy, że komisarze śledzą sytuację w Polsce i duża demonstracja może przekonać ich do podjęcia działań. 

Komisja Europejska ma narzędzia, które mogą powstrzymać upolitycznianie naszych sądów. Nie możemy dopuścić do tego, aby podczas podejmowania decyzji usłyszała tylko stanowisko rządu. Chcemy aby głos większości z nas został również wzięty pod uwagę [2]. Bez naszego wyraźnego znaku sprzeciwu komisarze mogą pomyśleć, że ludzie w Polsce odpuścili walkę i pogodzili się z wprowadzanymi zmianami. 

Potrzebujemy dużej demonstracji. Komisja Europejska, następnego dnia będzie dyskutować na temat podjęcia dalszych działań. Potrzebujemy pieniędzy na produkcję banerów i transparentów oraz promocję wydarzenia w mediach społecznościowych. Kliknij poniższy link, aby dołączyć dorzucić się do organizacji.

 

Jako Akcja Demokracja już nieraz wspólnie walczyliśmy z upolitycznianiem sądów. Zainicjowaliśmy  protesty pod hasłem „Łańcuch światła”, które rozlały się na całą Polskę i sprawiły, że Prezydent zawetował w lipcu zeszłego roku ustawy upolityczniające sądownictwo. Ułożyliśmy wspólnie napis „Zostańcie”, skierowany do sędziów, pod siedzibą Sadu Najwyższego oraz rozmawialiśmy z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Część z sędziów podjęła później decyzję, że zostanie na stanowiskach i będzie bronić naszych praw [3].

Żadne z tych działań nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych aktywistek i aktywistów. Również teraz go potrzebujemy. Dorzuć się do organizacji wydarzenia.

 

Pozdrawiam,
Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji

PS Komisja Europejska może skierować ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości. W ten sposób powstrzyma upolitycznianie sądów. Aby tak się stało potrzebujemy dużej demonstracji. Kliknij, żeby przejść do strony i dorzucić się do organizacji demonstracji.

[1] Demonstrację organizujemy wspólnie z Frontem Europejskim, Mazowieckim Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP, Warszawskim Strajkiem Kobiet, Wolnymi Sądami i Frontem Europejskim.

[2] Większość Polek i Polaków ocenia tzw. reformy sądownictwa jako szkodliwe, ponieważ zwiększają wpływ polityków na sędziów i sądy. Polacy ocenili reformy sądownictwa (sondaż), strona internetowa IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich, 22.06.2018.
[3] Gest sędziego Zabłockiego. Chce zostać w Sądzie Najwyższym, ale na podstawie Konstytucji, oko.press, 28.04.2018.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Cześć,
 
Już 3 lipca jedna partia polityczna przejmie kontrolę nas Sądem Najwyższym. A to oznacza, że całkowite podporządkowanie sądownictwa w Polsce politykom stanie się faktem. Robimy wszystko, żeby do tego nie dopuścić!
 
W środę o sytuacji sądów w Polsce dyskutowali europarlamentarzyści w Strasbourgu. Szefowie największych grup politycznych - od lewa do prawa - zaapelowali do Komisji Europejskiej o skierowanie PiS-owskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE. To efekt naszych wspólnych nacisków.
 
W poniedziałek komisarz Frans Timmermans będzie rozmawiał o stanie praworządności w Polsce z premierem Morawieckim. Musimy utrzymać presję na polityków!
 
Co możesz zrobić?
 
Napisz wiadomość do szefa Komisji Europejskiej i do komisarza Timmermansa. Formularz do wysyłania znajdziesz tutaj
 
Przyjdź na pikietę! Najbliższe odbędą się już w poniedziałek, w tym w Warszawie pod Sądem Najwyższym o g. 21:00. To właśnie teraz jest moment, by wyjść na ulice i wywierać presję na polityków. Mapę protestów w całej Polsce znajdziesz tu.
 
Z nadzieją,
Ignacy z Frontu Europejskiego
 
 
PS. O skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE zaapelowali dotychczas m.in.:
• Ponad 16 tys. obywatelek i obywateli 
• Były Prezydent Lech Wałęsa
• Konferencja Ambasadorów RP
• Ponad 120 organizacji pozarządowych
• Twórcy i naukowcy we wspólnym liście
• Wybitnej renomy profesorowie prawa z całego świata we wspólnym liście
• Towarzystwo Dziennikarskie
• European Civic Forum, Hungarian Civil Liberties Union (HCLU)
• Europejska Partia Ludowa
• Szefowie największych frakcji Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście
• Naczelna Rada Adwokacka
• Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie
• Byli prezydenci, premierzy, szefowie MSZ i opozycjoniści we wspólnym liście

 

Zostały 4 dni!

Właśnie teraz Komisja Europejska zastanawia się jak zareagować na zagrożenia dla niezależnego sądownictwa w Polsce. To ostatni moment, by zablokowała niszczenie Sądu Najwyższego. Jeśli komisarze zobaczą setki wiadomości z Polski łatwiej będzie im podjąć decyzję. Napiszesz do nich krótką wiadomość?

 

Dzień dobry

Jeśli Komisja Europejska nie podejmie natychmiast działań w obronie praworządności w Polsce to za 25 dni z Sądu Najwyższego odejdą doświadczeni sędziowie. Ich miejsce zajmą osoby wybrane w upolitycznionej procedurze. Nadzieją na powstrzymanie przejęcia Sądu jest skierowanie przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polska jako część Unii Europejskiej korzysta z przepisów, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie tak dużej wspólnoty. Na straży ich przestrzegania stoi Komisja Europejska  i Trybunał. Mamy więc prawo oczekiwać, że instytucje te będą działać, gdy prawo jest łamane. Wiemy jednak, że komisarze wahają się jak reagować na niszczące praworządność działania polskiego rządu. Dlatego muszą usłyszeć nasz głos.

„Pierwsze skrzypce” grają: Junker – Przewodniczący Komisji, który dąży do kompromisu z polskim rządem, oraz Timmermans – Pierwszy Wiceprzewodniczący i Komisarz ds. Sprawiedliwości – który głośno mówi o zagrożeniach dla praworządności. Sprawmy, by przed najbliższym posiedzeniem we wtorek, otrzymali wiele głosów z Polski. I aby szala argumentów przechyliła się na stronę obrony wspólnych wartości jaką są niezależne sądy. 

Korzystając z wskazówek i formularza na naszej stronie napisz do nich krótką wiadomość. Możesz pisać po polsku, to jeden z oficjalnych języków UE i wiadomości są tłumaczone. Dzięki temu też komisarze zobaczą, jak wiele osób w autentyczny sposób nie zgadza się na upolitycznianie sądownictwa.

 

 

To nie pierwszy raz, gdy zwracamy się do Komisji Europejskiej w obronie naszych praw. Rok temu apelowaliśmy, by zajęła się sprawą trujących stężeń niebezpiecznych substancji w spowijającym Polskę smogu [1]. Od posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego domagaliśmy się  natomiast, by zajęli stanowisko wobec niesprawiedliwych zapisów międzynarodowej umowy CETA, i udało nam się kilkoro przekonać.

Niemal rok temu wychodząc na ulice ze świecami w setkach miejsc w Polsce pokazaliśmy skalę obywatelskiego sprzeciwu wobec oddawania sądów w ręce polityków. Ten protest był widoczny w Europie i na świecie [2], to nasz wielki sukces. Gdy wykorzystaliśmy już wszystkie drogi działania w Polsce, czas by konkretne kroki podjęły nasze  instytucje w Brukseli, czy Luksemburgu. W końcu jesteśmy również Europejkami i Europejczykami. Napisz do przewodniczących Komisji, by nie zwlekali z działaniem.

TAK, PISZĘ DO NICH!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Sprawa skierowania przez Komisję Europejską wniosku do Trybunału jest rozważana w Komisji. Ostatnio też usłyszała w tej sprawie mocny głos ponad 120 organizacji społecznych, Lecha Wałęsy czy też największej partii w Parlamencie Europejskim [3]. Teraz czas, by komisarze zobaczyli Twoją wiadomość i dowiedzieli się, jak wielu z nas sprzeciwia się upolitycznieniu sądów przy niemal niewidocznej reakcji z ich strony! Mamy prawo korzystać również z europejskim instytucji, kiedy mowa o obronie naszego prawa do niezależnego sądu. 

 

[1] Skarga do Komisji Europejskiej na smog. 24 tysiące podpisów, TVN24, 17.02.2017

[2] In Poland, an Assault on the Courts Provokes Outrage, New York Times, 19.07.2017

[3] Poland's Walesa throws weight behind appeal to EU over reform of courts, Reuters, 05.06.2018 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Jest nadzieja dla Sądu Najwyższego

Dzień dobry 

jeśli 3 lipca zacznie obowiązywać PiSowska ustawa o Sądzie Najwyższym, doświadczeni sędziowie zostaną usunięci i zastąpieni politycznymi nominatami. Mamy jednak szansę powstrzymać tę zmianę. Jest nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Aby uruchomić tę procedurę potrzebny jest zdecydowany głos obywatelek i obywateli.

Komisja Europejska musi zaskarżyć ustawę już na początku czerwca, żeby było to możliwe. Wiemy, że urzędnicy w Brukseli z uwagą przyglądają się głosom płynącym z Polski. Nie podejmą jednak działań, jeśli nie zobaczą wyraźnego obywatelskiego poparcia dla takiego działania.

Dlatego szeroka koalicja organizacji społecznych wystosowała apel. To ważny, nowy głos w działaniach w obronie niezależności sądownictwa. Kliknij w poniższy link, aby go podpisać.

Nasza Demokracja to strona internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na stronie internetowej każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość. Ostatnio dzięki podpisom zebranym na stronie udało się pozbawić tytułu profesorskiego Krystynę Pawłowicz, posłankę znaną z języka pełnego nienawiści. Wcześniej aktywiści z Opola doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa.

Teraz jest ostatni moment, by Komisja Europejska zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie politycznego zamachu na Sąd Najwyższy. Do tego potrzebny jest także Twój głos.

PODPISZ APEL!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Jesteśmy w Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości, orzeka w sprawach dotyczących porządku prawnego Unii i jest tak samo naszym Trybunałem jak Sąd Najwyższy, czy Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Podobnie, jak powstrzymał nielegalną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, teraz może powstrzymać nieodwracalne zmiany w sądownictwie. Komisja musi jednak szybko zadziałać. Kliknij i podpisz, aby dotarł do niej Twój głos!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Po spotkaniu z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego 

W piątek razem z Weroniką Paszewską, spotkałem się z I Prezes SN. W Twoim imieniu zaapelowaliśmy by pozostała na stanowisku i broniła naszych praw. Tego samego dnia uwzględniła nasz wspólny postulat. Wiemy jednak, że wielu sędziów się waha, a nasz głos ma znaczenie. Możesz dotrzeć do nich bezpośrednio, pisząc list, który zaniesiemy do SN!

Dzień dobry

to co wydarzyło się w zeszłym tygodniu było niezwykłe i ważne. Najpierw kilkaset osób w Warszawie stanęło za wielkim, ułożonym ze świec napisem ZOSTAŃCIE – naszym apelem do sędziów Sądu Najwyższego. Następnego dnia, w piątek, byłem razem z Weroniką Paszewską na spotkaniu z I Prezes prof. Małgorzatą Gersdorf. Przekazaliśmy jej zdjęcie z wydarzenia oraz apel z ponad 10 tys. podpisów.

Nasz głos został wysłuchany. Kilka godzin później, Małgorzata Gersdorf publicznie oświadczyła, że m.in. głosy obywateli skłoniły ją do decyzji, która pozwala jej pozostać na stanowisku [1]. To dzięki Tobie i pozostałym tysiącom osób, nieupolityczniony Sąd Najwyższy trwa! Wiemy jednak, że wciąż wielu sędziów waha się co zrobić w obecnej sytuacji.

Podczas spotkania I Prezes ze wzruszeniem prosiła, by podziękować wszystkim za zaangażowanie w obronię niezależności sądów. Tak więc dziękuję za Twoje oddanie tej sprawie! Po tym spotkaniu, wiemy że dla sędziów ważny jest kontakt z obywatelami. Dlatego teraz napiszmy jak najwięcej osobistych listów do wszystkich sędziów Sądu Najwyższego.

Ważne, aby Twój głos zdążył dotrzeć przed zaplanowanym na początek przyszłego tygodnia Zgromadzeniem Ogólnym sędziów SN. Jeśli napiszesz swój list do czwartku, zespół Akcji wydrukuje go i zaniesie przed tym zebraniem. Na naszej stronie znajdziesz wskazówki i formularz do wpisania Twojego listu.

 

Jeśli do sędziów dotrze nasze przesłanie, jest szansa, że podejmą korzystne dla obywateli decyzje, by trwać na stanowiskach i nie ustępować miejsca partyjnym nominatom. Jeśli jednak skupią się tylko na kwestiach procedur, to ci, którzy już szykowali się na sędziowską emeryturę mogą odejść i ułatwić PiS-owi przejmowanie SN. A wiemy już, że nasze głosy mają wpływ na ich decyzje!

Zostańcie

Siła ludzi wychodzących na ulice w ważnych dla nich sprawach otwiera drzwi do niedostępnych zwykle gabinetów i stwarza przestrzeń do ważnych rozmów. Tak było też miesiąc temu, gdy demonstrowaliśmy pod siedzibą Generali w Polsce. Niespodziewanie wyszedł do nas zarząd firmy i zaprosił na trudne rozmowy o tym, jak ich inwestycje w przemysł węglowy negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Teraz czas, by Twoje osobiste przesłanie otrzymało jak najwięcej sędziów. By bez względu na politycznie motywowane procedury, trwali na stanowiskach.

 

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS I Prezes SN w piątek zwołała też posiedzenie nowej, niekonstytucyjnej Krajowej Rady Sądownictwa (jednocześnie podkreślając swoje zastrzeżenia co do tego organu). Nie takiej decyzji się spodziewałem. Po spotkaniu z nią wiem, jak trudna była to dla niej decyzja. Wiem także, że skandaliczne prace w parlamencie i tak spowodowałyby szybkie zwołanie KRS, niezależnie od stanowiska I Prezes SN.  Jednocześnie tą decyzją prof. Gersdorf  unika ataków za niezwoływanie KRS, mogących prowadzić do prób jej odwołania. Mam nadzieję, że teraz łatwiej jej będzie jak najdłużej bronić niezależności SN. Teraz czas aby nasz głos dotarł do pozostałych sędziów – napisz do nich list!

[1] Prezes Gersdorf zwołała posiedzenie KRS. To był hamletowski wybór, Polityka.pl, 13.04.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

W tym miesiącu Komisja Europejska będzie decydować, jak dalej postępować z polskim rządem, po tym jak zlikwidował niezależność sądownictwa w Polsce. To kluczowy moment. Chcę wziąć pod uwagę Twoje zdanie, kiedy będę decydował o dalszych działaniach. 5 minut na udzielenie odpowiedzi na 2 pytania ma duże znaczenie dla skuteczności naszego ruchu! 

Co zrobi Komisja?!

Dzień dobry 

obecna władza doprowadziła do demontażu niezależności sądownictwa – jednego z filarów demokracji. Przejmując Krajową Radę Sądownictwa (KRS) i usuwając najbardziej doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego (SN), zapewnia sobie wpływ na wyroki i wynik wyborów.

Od ponad roku głośno protestujemy. Naszą siłą są jednoczesne działania tysięcy osób w całej Polsce. Demonstrujemy na ulicach, podpisujemy apele, piszemy setki osobistych listów do sędziów, by ci do końca bronili naszych praw. Dzięki tym działaniom kolejni sędziowie deklarują gotowość pozostania w SN [1]. Aktywistki i aktywiści Akcji zrzucili się też na protest przed rozpoczęciem prac niekonstytucyjnej KRS. Dzięki temu udało się dotrzeć do mediów z naszym przekazem [2].

Zegar tyka. W przyszłym tygodniu ważyć się mają losy sporu toczonego między polskim rządem a Komisją Europejską [3]. Wkrótce wypowie się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości [4]. Ucierpieć może zarówno reputacja, jak i budżet Polski. Potrzebujemy teraz podjąć decyzję o dalszych działaniach. Chcę, by do dalszej obrony naszych praw energia tkwiącą w naszym ruchu została wykorzystana w pełni. Czy mogę zatem liczyć także Twoją opinię o tym, jak działać dalej? Kliknij link i odpowiedz na 2 pytania.

KLIKNIJ, ABY DAĆ ZNAĆ, JAK DZIAŁAĆ DALEJ!

To nie pierwszy raz, gdy aktywiści i aktywistki Akcji kształtują kierunek działań naszego ruchu. W ten sposób zdecydowaliśmy, by demonstrować pod oknami Prezydenta, czy też wystosować apel do sędziów SN. Dzięki temu głos 12 tysięcy osób doprowadził do osobistego spotkania z I Prezes SN i przekazania naszych postulatów.

W ankiecie pytam Cię m.in. o to, czy powinniśmy skierować nasze postulaty do instytucji europejskich. To jeden z naszych dylematów. Z jednej strony znów mogą się posypać na nas gromy, że „donosimy na Polskę”. Z drugiej wierzę, że to są nasze instytucje, do których mamy prawo się zwracać, gdy zawodzą inne. Tak było m.in. rok temu gdy złożyliśmy, popartą przez ponad 26 tys. osób, skargę do Komisji Europejskiej na bezczynność polskich władz w sprawie trującego nas smogu. Wkrótce spodziewamy się decyzji w tej sprawie. A jakie działania powinniśmy podjąć teraz, aby do końca bronić naszych praw do niezależnego sądu?

KLIKNIJ I PODZIEL SIĘ OPINIĄ!

Pozdrawiam,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Nadchodzą zmiany w prawie, które dadzą Tobie więcej kontroli nad tym, co dzieje się z Twoimi danymi.  Akcja Demokracja korzysta z Twoich danych, które zostawiasz podpisując np. apele – inaczej nie moglibyśmy wysłać Ci tej wiadomości. Zgodnie z nowym prawem potrzebujemy spytać Cię, czy chcesz nadal otrzymywać wiadomości od nas? 

[1] W SN gotowych pozostać 13 sędziów spośród tych, którzy ukończyli 65 lat, Gazeta Prawna, 07.05.2018

[2] Nominaci PiS i Kukiza przejmują KRS. Leszek Mazur nowym szefem Rady, wyborcza.pl, 27.04.2018

[3] Porozumienie z Komisją Europejską do 14 maja? Szef MSZ: trudno powiedzieć, tvn24.pl, 07.05.2018

[4] Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje czy reforma sądownictwa w Polsce pozwala na uczciwy proces, Gazeta Prawna, 04.05.2018

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Sąd Najwyższy

Wczoraj weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym (SN). Sędziowie SN będą musieli podjąć decyzję: pozostać na stanowisku czy odejść. Powiedz im, żeby zostali i stali na straży wolnych wyborów i prawa, które nie jest pisane pod dyktando polityków!

Dzień dobry 

wczoraj weszła w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która niszczy niezależność wymiaru sprawiedliwości. 87 sędziów [1] staje przed dramatycznym wyborem. Zostać w tym niekonstytucyjnym ciele, czy odejść. Ci, którzy ukończyli, lub wkrótce ukończą  65 rok życia, mają miesiąc na decyzję. Będzie ona miała konkretne skutki dla nas wszystkich. To nam sędziowie ślubowali stać na straży prawa [2]. Dlatego to my dziś powinniśmy jasno powiedzieć: zostańcie bronić wolnych wyborów i naszych praw!

Sąd Najwyższy decyduje o ważności wszystkich wyborów w Polsce, m.in. rozpatruje protesty wyborcze. Jeśli starzy sędziowie odejdą, na ich miejsce pojawią się nowi – wskazani przez, już przejętą przez PiS, Krajową Radę Sądownictwa. Jak zachowają się, gdy trzeba będzie rozstrzygać wątpliwości? Czy oprą się naciskom partii rządzącej?

Decyzje Sądu Najwyższego mają też konkretne znaczenie dla każdej i każdego z nas. Kilka dni temu SN uznał, że kobietom samozatrudnionym należy się prawo do zasiłku macierzyńskiego [3]. Stanął też po stronie obywateli i obywatelek, którym władze publiczne zakazują pokojowych zgromadzeń [4]. Na te wyroki powołują się potem inne sądy.

Sędziowie wahają się, co zrobić. Rezygnacja może być kusząca, ponieważ trwanie na stanowisku to dalsze narażanie się na ataki rządzących. Jasny głos od obywatelek i obywateli pomoże im podjąć tę decyzję. Chcemy, by pozostali na stanowisku! Zespół Akcji przekaże sędziom osobiście głos społeczności Akcji Demokracji, jak tylko zbierzemy 10 tys. podpisów pod apelem. Już teraz dołącz swój głos!

 

Nasze działania są widoczne i spektakularne. Tak było w Czarny Piątek, gdy aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji rozdawali dłonie-transparenty z napisem „Stop zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej”. Stały się ważnym elementem demonstracji w obronie praw kobiet. Podobne działania będziemy podejmować w obronie państwa prawa i trójpodziału władzy. Apel do sędziów SN to nie nasze ostatnie słowo!

Konstytucja mówi wyraźnie: „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.” [5]. Ustawy sądowe przepchnięte ostatnio przez PiS, w tym ustawa o SN, łamią tę zasadę. Ale możemy dbać o tę odrębność, apelując do sędziów o pozostanie na stanowiskach! 

Im więcej sędziów uda nam się do tego przekonać, tym więcej będzie orzeczeń Sądu niezależnych od polityków. Naszym zdecydowanym działaniem możemy postawić tamę możliwym nadużyciom w trakcie wyborów. Dołącz swój głos do apelu!

 


Pozdrawiam,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS 65-letni sędziowie, którzy postanowią zostać, muszą w tym celu złożyć na ręce Prezydenta „oświadczenie woli” - tak mówi nowa ustawa. Mimo że, zgodnie ze starą ustawą, której powinni być wierni, mają oni prawo zasiadać w Sądzie Najwyższym jeszcze przez 5 lat. W tym czasie odbędą się wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego. Dlatego chcemy, by wypełnili ślubowanie sędziego Sądu Najwyższego i trwali na stanowiskach. Jeżeli Prezydent nie uwzględni ich woli, to na niego spadnie odpowiedzialność za złamanie Konstytucji. Podpisz apel do sędziów o pozostanie na posterunku!

 

[1] Wśród 87 sędziów Sądu Najwyższego, znajduje się 28 osób, które ukończyło 65 lat i jeśli w ciągu miesiąca nie poproszą prezydenta o zgodę na dalszą pracę, przejdą na emeryturę. Pozostałym ustawa umożliwia w ciągu 6 miesięcy przejście w stan spoczynku.

[2] Art. 27 Ustawa Dz.U.2016.0.1254 t.j. - Ustawa z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym.

[3] Precedensowy wyrok SN ws. zasiłku macierzyńskiego i samozatrudnienia,  źródło 29.03.2018 r. 

[4] Organizatorzy kontrmiesięcznic wygrali przed SN. Wojewodzie grozi kara więzienia za ich zakazywanie, Oko.Press, 28.03.2018 r. 

[5] Art. 173 Konstytucji.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Sądy Ziobry

PiS z Kukizem dobili demokrację w Polsce. OddaliKrajową Radę Sądownictwa w ręce Ziobry. Losy sądownictwa stanęły pod ogromnym znakiem zapytania. Czy łamiący Konstytucję dotkliwie odczują konsekwencję swoich czynów? Zależy to od decyzji, którą chcę podjąć wspólnie z Tobą. Odpowiesz na kilka pytań?

 

Dzień dobry

wczoraj w Sejmie PiS z Kukizem’15 zlikwidowali niezależność sądownictwa w Polsce. To bardzo smutny dzień, pozostawiający nas w wielkiej niepewności.Do „Krajowej Rady Ziobrownictwa” wybrano 15 osób, w większości związanych z ministrem sprawiedliwości . Jak będą się zachowywać sędziowie z politycznego nadania? Jak zareaguje społeczność międzynarodowa na tak rażące pogwałcenie trójpodziału władzy?

Wiemy, że w geście sprzeciwu prezeska Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf, zrezygnowała z przewodniczenia tej Radzie. Mandaty pozostałych sędziów z obecnej KRS wygasły. Rządzącym zależy, aby nowa „Rada” jak najszybciej rozpoczęła działalność. Ma wszak decydować o obsadzaniu nowych stanowisk sędziowskich w sądach w całej Polsce.

Dzięki naszemu ruchowi nikomu nie znana instytucja, jaką była KRS, znalazła się w centrum ogólnopolskiej debaty. Teraz przed nami nowe wielkie wyzwanie. Musimy zadbać, by nasza mobilizacja nie osłabła. W najbliższy poniedziałek będziemy decydować w zespole Akcji, co robimy dalej. Twój głos oddany w krótkiej ankiecie, pozwoli nam podjąć takie działania w dalszej obronie demokracji, w które włączy się jak najwięcej osób.

Jeśli nasz ruch wygaśnie, to PiS będzie przejmował kolejne instytucje demokratycznego państwa – i to bez ponoszenia wysokich kosztów politycznych. Pomóż nam wybrać najlepszy pomysł na dalsze działanie. Kliknij poniżej, by wybrać najcelniejszą odpowiedź na obecną sytuację.

PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ

Równo rok temu rozpoczęliśmy naszą batalię o niezależne sądy. Mieliśmy momenty podniosłe, jak Łańcuch Światła w setkach miejscowości. Sukcesy, jak dwa niespodziewane prezydenckie weta, czy odśpiewana Dudzie w twarz „kolęda”. Wszystko dzięki wspólnocie, którą tworzymy.

W tym samym czasie wspólnie walczyliśmy o inne ważne sprawy. Także sięgając do zbiorowej mądrości. Wspólnie, dzięki ankiecie,zdecydowaliśmy o kierunku działań w obronie praw kobiet. I odnieśliśmy małe zwycięstwo: największa partia opozycyjna w kluczowym głosowaniu zajęła jasne stanowisko i wyciągnęła konsekwencję wobec tych, którzy umożliwili dalsze prace nad ustawą jeszcze bardziej ograniczającą prawo do aborcji. Dziś proszę Cię o opinię w sprawie dalszych kroków w obronie niezależności sądownictwa.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Dziękuję,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS W naszym wspólnym apelu, który podpisało ponad 60 tysięcy osób, apelowaliśmy do polityków, m.in. o to, by nie niszczyli niezależności KRS. Zniszczyli. Teraz możemy sprawić, by zostało im to zapamiętane. Możemy to zrobić na wiele różnych angażujących nas sposobów. Także od Twojego głosu zależy, co zrobimy. A nie mamy wiele czasu, bo PiS z pewnością nie zwolni w swojej destrukcyjnej misji. Wypełnisz ankietę i podzielisz się Twoim zdaniem?

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Dzień dobry

w środę Prezydent podpisał ustawy zmieniające ustrój Polski i oddające partii rządzącej kontrolę nad sądami. Oglądałam jego wystąpienie z pewnym niedowierzaniem. Tak, do ostatniej chwili miałam cień nadziei, że to się nie wydarzy.

W takich momentach mogą nam towarzyszyć różne emocje. Wściekłość, smutek, strach. To wszystko jest zrozumiałe. Stoimy przed nieznanym. Nie wiemy, jak szybko sądy zostaną przejęte przez podporządkowanych politykom ludzi. Nie wiemy, jak daleko posunie się PiS we wpływaniu na wyniki wyborów samorządowych i parlamentarnych. Doświadczenie uczy nas, że będą to działania zdecydowane, łamiące Konstytucję i złożone wcześniej przysięgi [1].

Ta odrobina nadziei, która pozwalała mi do ostatniego momentu wierzyć choć trochę w weta Prezydenta, towarzyszy mi też dzisiaj. Mamy siebie nawzajem. Już nie raz pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie dokonać wielkich rzeczy. Od 2015 roku w Polsce powstały liczne grupy aktywistów i aktywistek. Jedni skupiają się wokół Akcji Demokracji, inni działają w lokalnych zespołach różnych organizacji i grupach nieformalnych [2]. Wielokrotnie łączymy siły i wspólnie stajemy w obronie naszych praw. Tak było w lipcu, listopadzie i grudniu.

Tak więc to nie koniec. To dopiero początek. W trakcie przerwy świąteczno-noworocznej, zachęcam Cię do złapania chwili oddechu, ponieważ przed nami długa droga. Nabierzmy sił, tak, żebyśmy w 2018 roku wszyscy razem kontynuowali to, co tak dobrze nam się wspólnie udaje.

Będziemy dalej zachęcać Cię do wspólnych działań. To w nich tkwi nasza siła. Będziemy się spotykać, dzwonić do siebie, organizować demonstracje, tworzyć piosenki, pisać listy, wymieniać się pomysłami. Będziemy bronić środowiska i praw nas wszystkich. Autorytarne rządy [3] w Polsce kiedyś się skończą. A wtedy będziemy to razem świętować!

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska z Akcji Demokracji

PS Niezależnie od tego, jak spędzasz przerwę świąteczną, życzę Ci w tym czasie dużo spokoju i odpoczynku. Zespół Akcji też będzie odpoczywać. W przyszłym roku odezwiemy się do Ciebie i będziemy robić razem wspaniałe rzeczy. Wierzę w to mocno.

[1] Prezydent Andrzej Duda, kiedy w 2015 roku obejmował urząd, przysięgał: “Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Dzisiaj już nie mamy wątpliwości, że kłamał.

[2] M.in. lokalne grupy Komitetu Obrony Demokracji, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, „Dziewuch”, lokalne Łańcuchy Światła, jak również indywidualni lokalni działacze i działaczki.

[3] Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. PiS dąży do przejęcia władzy w demokratycznych instytucjach. Nie mamy już funkcjonującego Trybunały Konstytucyjnego, publiczne media są w pełni podporządkowane, pakiet trzech ustaw o sądownictwie oddał kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości politykom partii rządzącej. Parlament podporządkowany jest prezesowi Kaczyńskiemu i jego rozkazom.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

 

 
 
 
Od lipca do listopada

W następnym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, mają być rozpatrywane, ustalone pomiędzy PiS a Prezydentem, projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Musimy wspólnie zaplanować działania. Weź udział w ankiecie i pomóż zdecydować o tym, jakie powinny być priorytetowe działania Akcji.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Cześć

od wtorku Sejm będzie pracował nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Wszystko wskazuje na to, że Prezydent Andrzej Duda dogadał się z Jarosławem Kaczyńskim. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu mogą zostać przegłosowane w Sejmie ustawy, które oddają sądy i nasze prawo do uczciwego procesu w ręce partii rządzącej. Potem trafią do Senatu i na biurko Prezydenta.

Efektem proponowanych zmian są rozwiązania, które sprawią, że wolne wybory w Polsce mogą być łatwo zmanipulowane. PiS chce utworzyć specjalną Izbę Wyborczą w Sądzie Najwyższym i sprawić, że niezależna dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza, będzie wybierana przez polityków. Niezależnych sędziów, zastąpią nominaci partyjni, od których nie będzie wymagana apolityczność.

Do poniedziałku, do 9 rano, zbieramy głosy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji na temat działań, jakie planujemy podjąć. Przygotowaliśmy ankietę, która będzie wkładem do decyzji o tym, co robimy. Dzięki opiniom tysięcy aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji wybierzemy narzędzia, które zapewnią nam największą mobilizację i skuteczność.

Razem jesteśmy mądrzejsi. Dzięki Twojej opinii, zespół Akcji Demokracji będzie w stanie podjąć decyzję, która będzie uwzględniała głos wielu osób z naszego ruchu. Tak jak w lipcu, gdy licznie opowiedzieliśmy się za demonstracjami w obronie wolnych sądów. Nie każdy dysponuje czasem i możliwościami wzięcia udziału w protestach na ulicach, dlatego już dziś powiedz na jakie Twoje zaangażowanie możemy liczyć. Kliknij link poniżej, aby przejść do ankiety.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

W lipcu prawie 300 miast domagało się weta od Prezydenta. Masowy protest rozlał się z wielkich metropolii na liczne powiaty. W efekcie udało się przekonać Prezydenta Dudę do zawetowania dwóch ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy z drobnymi korektami wracają. Kierunek jest ten sam: niszczenie trójpodziału władzy, destrukcja państwa prawa i oddanie sądów w ręce polityków.

Prawo i Sprawiedliwość chce być sędzią we własnej sprawie. Już teraz kontroluje prokuraturę, która ostatnio wycofała śledztwo wobec byłego księdza, oskarżonego o nawoływanie do nienawiści [1], a jednocześnie gorliwie ściga osoby, protestujące w obronie państwa prawa [2].

Sądy, prokuratura i policja w rękach jednej partii, a do tego kontrola nad wyborami – to marzenie partii rządzącej i Prezydenta. Jak daleko się posuną, będzie zależeć również od tego, jaką mobilizację przeciwko tej koncentracji zbudujemy. Już teraz wypełnij ankietę i pomóż wybrać najlepsze narzędzia działania.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Bardzo dziękuję,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Próba przejęcia Państwowej Komisji Wyborczej sprawi, że niezależnych sędziów zastąpią ci, z partyjnych nominacji, od których nikt nie wymaga neutralności wobec polityków. Komisarze wyborczy będą w łatwy sposób ulegać naciskom. Werdykt wyborców może zostać zmanipulowany. W Rosji i na Białorusi wolnych wyborów nie ma od kilkunastu lat. Proces, który do tego doprowadził rozpoczął się od przejęcia sądów. Czy chcemy powtórki? Pomóż nam wybrać działania. Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę.

[1] Międlar i Rybak świętują na filmie wycofanie oskarżenia. "To dzięki reformom Jakiego i Ziobry", Gazeta.pl, 9.09.2017 r.

[2] Kilkudziesięciu Obywateli RP przewieziono na komendę. "Policja dokonała interwencji bezprawnie", PolsatNews.pl, 11.11.2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Nigdzie się nie wybieramy 

Dzień dobry

najłatwiej byłoby udawać, że nic się nie wydarzyło, jednak chcę Ci przekazać te informacje. Najpierw zostaliśmy zaatakowani przed publiczne media.Usiłowały umniejszyć znaczenie naszych protestów pod szyldem Łańcucha Światła, twierdząc, że Akcja jest sterowana z zagranicy [1]. Następnie przedstawiciel władzy, poseł Dominik Tarczyński (PiS), postanowił nas zastraszyć nowym oskarżeniem.

Poseł złożył kilka dni temu zawiadomienie do prokuratury o rzekomym przestępstwie, jakie rzekomo popełniła Akcja Demokracja. Przestępstwem tym ma być, jego zdaniem, zachęcanie do odwiedzania biur poselskich i dzwonienia do polityków. Krótko mówiąc – informowanie Prezydenta, posłów i posłanek, że nie podobają nam się ustawy, które upolitycznią wymiar sprawiedliwości i zniszczą trójpodział władzy w Polsce. 

Wyjaśnijmy to wszystkim podważającym nasze wspólne działania. Ruch, jakim jest Akcja Demokracja, jest odpowiedzią mieszkanek i mieszkańców Polski na polityków takich jak pan Tarczyński, którzy odmawiają nam prawa uczestnictwa w demokracji.

Ale my wiemy, skąd pochodzi nasza moc: to ludzie, dążących do tego, by nasz kraj stał się lepszym miejscem do życia. Jest to możliwe dzięki 7 tys. osób, które w tym roku przekazały na rzecz Akcji darowiznę. To dzięki nim wprowadzamy zmianę tam, gdzie jest to dla nas ważne. 

A zatem, pośle Tarczyński, Akcja Demokracja to ludzie, którzy jednoczą się, by w Polsce prawa wszystkich były przestrzegane, środowisko naturalne traktowane z szacunkiem, a ustrój demokratyczny nie był niszczony. 

Jestem dumna z Akcji Demokracji! Pokażmy wszystkim atakującym nas osobom, do czego może się przyczynić prawdziwy ruch ludzi zaangażowanych.

Kliknij tutaj, aby przekazać dowolną wpłatę i pokazać im, że nigdzie się nie wybieramy. 

W 2015 roku założyłam z trójką innych osób Akcję Demokrację, ponieważ wiedziałam, że mój pojedynczy głos nie zostanie usłyszany. A moje kilka złotych nigdy nie będą mogły dorównać bogactwu tych, którzy mają w dzisiejszym świecie dużo do powiedzenia. Dziś, dzięki Akcji, są nas tysiące i tworzymy coś niezwykłego.

Poseł Tarczyński może bez obaw atakować mnie osobiście, jeśli się ze mną nie zgadza, ale żaden przedstawiciel władzy nie powinien atakować Ciebie i innych osób, które są częścią Akcji Demokracji, za odważne uczestnictwo w demokracji. 

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska

Dyrektorka Akcji Demokracji

[1] O tym jak wyglądają nasze finanse przekonaj się, czytając raport za 2016 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

 

 

 

Polska stoi nad przepaścią

Dwa prezydenckie weta oddalające przejęcie sądów przez polityków, to nasze wielkie zwycięstwo.  Jesteś jedną z 240 tys. osób w Akcji, którą pytamy, w jakie działania zechcesz się zaangażować, gdy zagrożenie nowymi ustawami wróci jesieniąZnajdziesz 10 minut, by odpowiedzieć na pytania w ankiecie?

ZNAJDUJĘ!

Dzień dobry

za sprawą zgłoszonej nagle, bez żadnych konsultacji, absurdalnej ustawy demontującej Sąd Najwyższy, Polska stanęła na krawędziSetki tysięcy osób poczuły realne zagrożenie dla swojej wolności. Jest nim niekontrolowana przez niezależne sądy władza. Udało się utrącić ten projekt, jednak to nie koniec zagrożeń. Niebezpieczeństwo wróci, jesienią, gdy Prezydent przedstawi swoje projekty ustaw, a Sejm wznowi obrady. Co zrobimy wtedy?

W Łańcuchu Światła, dojrzali w wieku i młodzi, w dużych miastach i małych miasteczkach, razem wyszliśmy pod Sądy bronić swoich najważniejszych praw. Akcja Demokracja odegrała w tym ważną rolę. Zaproponowaliśmy formułę bez politykierstwa. Przede wszystkim światła rozpraszające zło i dwa proste hasła. W czytelnym i prostym przesłaniu widzimy wielki wspólny sukces: dwa weta Prezydenta.

Piszę o tym, aby podzielić się z Tobą wielką lekcją, jaką odebraliśmy w ostatnich tygodniach. Będziemy mogli wspólnie kreować Polskę, o jakiej marzymy, jeśli nasze działania zaangażują wystarczająco dużo osób. Takich jak Ty czy Twoi znajomi. Gdy będą one dla nich czytelne, zrozumiałe i ważne, by się włączyć. Jesteś jedną z 240 tys. osób w Akcji, którą pytamy, w jakie działania zechcesz się zaangażować.

Prosta ankieta to najlepszy sposób, aby poznać zdanie poszczególnych osób w tak dużej społeczności. Jej wypełnienie zajmie Ci ok. 10 minut. Nasze wspólne działania to nie jakieś hipotetyczne masy na ulicach, ale moje i Twoje zaangażowanie. Kwestia tego, czy obronimy niezależności sądów, wpłynie na wiele naszych walk. Chcę poznać Twoją opinię, aby uniknąć rozproszenia tej niezwykłej energii. Zdaję sobie sprawę, że możesz być też jedną z osób, która nie nie podziela mojego spojrzenia. Jeśli tak jest, w ankiecie jest także miejsce na Twój krytyczny głos.

KLIKNIJ, ABY ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIA, JAK DALEJ BRONIĆ NASZYCH PRAW!

W ostatnich dniach w czołowych mediach głośno zrobiło się o Akcji Demokracji za sprawą lipcowego protestu. Różne siły próbują nas umiejscowić gdzieś na politycznej scenie. Naszą moc stanowi to, że idziemy w poprzek. Bronimy wartości, które od początku nam przyświecają. I tak występowaliśmy do Andrzeja Dudy w sprawie skandalicznego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, jak i chwaliliśmy go po tym, gdy wskutek m.in. naszego nacisku podpisał ustawę antysmogową. 

Jesienią rok temu zjednoczyliśmy odległe od siebie siły polityczne i ruchy społeczne w proteście przeciwko niebezpiecznym zapisom międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA. Ponad 100 tys. osób, które zaangażowały się w tamtą kampanię to właśnie Akcja Demokracja. Jak i osoby, które w dziesiątkach miast dołączały do protestów obronie praw kobiet. Jestem dumny, że możemy działać wspólnie. Oczywiście nie musisz zgadzać się ze wszystkim, co robimy. Swoje zdanie możesz wyrazić w ankiecie.

KLIKNIJ, ABY MIEĆ WPŁYW NA WSPÓLNE DZIAŁANIA!

Z pozdrowieniami,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Zdominowane przez rząd media bardzo chcą nas zaszufladkować. Nie mogą uwierzyć, jak wiele ludzi w Polsce myśli samodzielnie. Myślą lub chcą wmówić innym, że to nie Ty stoisz za Akcją, ale zagraniczne wpływy! Odpowiadając na pytania w ankiecie o nasze wspólne dalsze działanie, pokaż, że to jednak Ty masz wpływ na sukces Akcji.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Niezwykłe narzędzie dla niezwykłych ludzi

Dzięki olbrzymiej mobilizacji udało nam się odsunąć zamach na Sąd Najwyższy. Dokonali tego Niezwykli Ludzie w Niezwykłych Miejscach, robiący Niezwykłe Rzeczy. Czas by przygotować się na dalsze kroki w obronie demokracji. Włącz się w organizowanie działań w obronie sądów w Twoim mieście!

OK!

Witaj

ten e-mail będzie inny od tych, które do tej pory do Ciebie wysyłałem w sprawie sądów i demokracji w Polsce. Przypomnę, w jakim momencie się znajdujemy. Za niecałe dwa tygodnie Sejm wznowi obrady. Będzie musiał odnieść się do prezydenckiego weta nad ustawami, którymi obecna władza chciała odebrać nam prawo do niezależnego sądu. Prezydent też wkrótce zaprezentuje swoje propozycje... 

Dzięki olbrzymiej mobilizacji w obronie Sądu Najwyższego, która przybrała niezwykłą postać Łańcucha Światła, udało nam się na jakiś czas odsunąć zagrożenie demontażu systemu prawnego. Obecna władza staje się jednak coraz bardziej obojętna na protesty. Powstrzymaliśmy zmiany forsowane w lipcu, musimy być w stanie to powtórzyć w razie kolejnych ataków. Jeśli oddamy sądy, kolejne prawa będą ograniczane. Ważne jest, żeby utrzymać tę wspaniałą energię i zaangażowanie. 

Przyjrzeliśmy się dokładnie, co stanowiło siłę tego protestu. Chcę się z Tobą tym podzielić i otwarcie przedstawić naszą wspólną strategię na kolejne działania.

Oto ona: 

  • Niezwykli ludzie – wcześniej nie angażujący się w działania polityczne. Czyli Twoi sąsiedzi i znajomi. Ci ludzie, których udało nam się włączyć w ruch czytelnym przesłaniem i atmosferą wspólnego działania.
  • W niezwykłych miejscach - wielu miastach i miasteczkach, w których zazwyczaj nie odbywają się protesty. 
  • Robiący niezwykłe rzeczy – w formule godnego protestu ponad podziałami, których twarzą byli ludzie tacy jak Ty – aktywiści, a nie liderzy, czy politycy.

 

Od Ciebie, jako osoby, która aktywnie broni z nami niezależności sądów, zależy teraz, co wydarzy się dalejWspólnie, dzięki ponad 4 tysiącom osób wypełniających ankietę, zdecydowaliśmy jak działać dalej [1]. Decyzja: powinniśmy spotykać się lokalnie, naciskać na polityków PiS i docierać do ich wyborców z naszym przekazem. Czas przystąpić do działania. Aby to mogło się wydarzyć, dajemy Ci do ręki narzędzia, które pozwolą nam się zorganizować, skomunikować i zaplanować kolejne kroki. 

Możesz włączyć się aktywnie w organizowanie działań w swojej okolicy (na stronie znajdziesz dokładne wyjaśnienia, będziemy też w kontakcie). Twoje zaangażowanie pozwoli zbudować lokalną grupę, która stanie w obronie naszych wspólnych wolności. Jeśli nie chcesz organizować działań, możesz też dołączyć do kampanii w Twojej okolicy i wspierać ją. Już dziś potrzebujemy wiedzieć, czy znajdziemy odpowiednią ilość osób skłonnych działać w całej Polsce.

KLIKNIJ ABY DZIAŁAĆ W SWOJEJ OKOLICY!

Niektóre z kampanii, w które się angażujemy, wymagają od nas centralnej koordynacji. Jak w przypadku odpowiedzi na „deformę edukacji” Minister Zalewskiej. Tu w ramach szerokiej koalicji różnych organizacji, zbieraliśmy podpisy pod apelem o ogólnopolskie referendum. Coraz więcej jest jednak kampanii, które organizują samodzielnie aktywiści i aktywistki korzystając z Naszej Demokracji. I to jest wspaniałe! Jak Paweł, który sprzeciwia się firmom robiącym biznes na wycince Puszczy Białowieskiej [2]. Zaangażował w swoją kampanię już ponad 8 tysięcy osób!

Nasz ruch rośnie. Blisko 60 tysięcy osób podpisało się pod apelem przeciwko upolitycznieniu sądów. Protesty pod sądami miały miejsce w ponad 200 miejscach w Polsce. Setki osób piszą e-maile do Prezydenta. Każdy i każda z nas ma w tym swój udział. Teraz czas zrobić kolejny krok i sprawić, by kampania w obronie sądów nabrała nowego wymiaru. Niech istnieje i działa w kilkuset miejscach w Polsce naraz, oddolnie i zgodnie z wolą obywateli i obywatelek. Podejmiesz to wyzwanie i włączysz się w organizację?

KLIKNIJ ABY ORGANIZOWAĆ LUB WŁĄCZAĆ SIĘ W DZIAŁANIA!

Z pozdrowieniami,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Inspiracją dla nas są też ludzie, którzy nieustannie, organizują Łańcuchy Światła. Tak jak w Bielsku-Białej czy innych miastach, gdzie trwały one przez cały sierpień. Chcemy wesprzeć ten piękny, ogólnopolski ruch. Dodając do niego wspólnie wypracowane pomysły na kolejne działania, takie jak organizacja spotkań lokalnych społeczności, czy zaplanowane wizyty w biurach poselskich PiS. Aby to wszystko mogło wydarzyć się jeszcze we wrześniu, już dziś potrzebujemy wiedzieć, czy znajdziemy odpowiednią ilość osób skłonnych działać. Kliknij, jeśli chcesz organizować te działania w swoim mieście!

[1] Wyniki naszej ankiety dostępne są tu: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/97/results/public 

[2] Kampania "Stawiamy ultimatum odbiorcom drewna z Puszczy Białowieskiej" założona przez jednego z aktywistów na portalu NaszaDemokracja.pl

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Prezydent czeka na Twój głos!

Właśnie teraz Kancelaria Prezydenta przygotowuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.  Napisz do Prezydenta, jakie są Twoje oczekiwania i zaapeluj, by działał zgodnie z Konstytucją!

PISZĘ!

Dzień dobry

w atmosferze tajemnicy i politycznych rozgrywek, zamiast z udziałem społeczeństwa, Andrzej Duda przygotowuje nowe ustawy o sądownictwie. Zakończenie wstępnych prac planowane jest już na koniec sierpnia [1]. Ogromna mobilizacja ludzi w lipcu zmusiła Prezydenta do podwójnego weta. Nadszedł moment, żeby powiedzieć głośno jakich ustaw chcemy!

Niedawno zapytaliśmy m.in. Ciebie, jak dalej mamy bronić wymiaru sprawiedliwości przed przejęciem przez obóz władzy. Większość ze społeczności Akcji (66%) opowiedziała, że w pierwszej kolejności mamy naciskać na Prezydenta, by ten przygotował projekty odpowiadające oczekiwaniom społecznym i zgodne z Konstytucją. Chcemy też, by konsultował propozycje z różnymi środowiskami w duchu otwartej dyskusji [2].

Istnieje obawa, że ustawy Dudy padną ofiarą politycznych targów, jakich jesteśmy świadkami po lipcowym wecie. Będą zawierać jedynie kosmetyczne zmiany i nadal ograniczać niezależność sądów. Niestety wiemy, że Prezydent w ciągu dwóch lat wielokrotnie złamał Konstytucję [3]. Konieczna jest więc silna społeczna presja, by podjął słuszne działania.

 

Teraz jest czas, by domagać się prawa, które realnie poprawi dostęp do sprawiedliwości dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Andrzej Duda zawetował ustawy, ponieważ zobaczył mobilizacje w całej Polsce. To setki lokalnych działań stanowiły siłę protestu. Uda nam się wywrzeć wpływ tylko wtedy, jeśli znów zadziałamy masowo. Kliknij poniższy link, aby napisać Prezydentowi, jakich sądów oczekujesz. Na stronie znajdziesz wskazówki i formularz do wysłania wiadomości.

KLIKNIJ I NAPISZ E-MAIL DO PREZYDENTA!

Pisanie indywidualnych e-maili to potężne narzędzie. Adresat nie może wtedy powiedzieć, że za postulatami stoi jakaś tajemnicza siła. I wiemy, że dzięki nim mamy wpływ na różne decyzje. Pisząc setki wiadomości przeciwko kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce, zapobiegliśmy zniszczeniu przyrodniczo cennego kawałka Polski. Nasze e-maile do posłów w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich były przywoływane z trybuny sejmowej. 

Przed nami mamy sprawę wielkiej wagi – obronę ustroju demokratycznego Polski. Po lipcowych protestach to kolejny krok. Będą następne, ale teraz ważą się losy ustaw w Pałacu Prezydenckim. Dlatego już dziś napisz do Prezydenta, jakich sądów chcesz. Zespół Akcji pracuje także nad tym, aby głos Twój i wszystkich osób, które wyślą list do Prezydenta, jak najbardziej wzmocnić!

NAPISZ JAKICH USTAW OCZEKUJESZ OD PREZYDENTA!

Z pozdrowieniami,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Po wetach Prezydent zapowiedział, że nowe ustawy napisze w dwa miesiące. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do niedawna nic się w tym temacie nie działo. Teraz dochodzą informacje, że pierwsze projekty mają być gotowe wkrótce. Gdzie czas na głos obywatelek i obywateli? Gdzie spotkania z ekspertami? W liście do Prezydenta możesz domagać się szerokich konsultacji w pracy nad tak ważną reformą!

 

[1] Ustawy o sądach pisze dla prezydenta Dudy współpracownik Gowina, były wiceminister w rządzie PO-PSL, Oko.press, 17.08.2017

[2] Wyniki ankiety: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/97/results/public

[3] Promotor Andrzeja Dudy: Prezydent złamał konstytucję, Rzeczpospolita, 1.06.2017, Prezydent Andrzej Duda przyznał, że złamał konstytucję, Oko.press, 7.12.2016

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

(zródło: Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów ze strony Greenpeace Polska)

Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów

 
Informacja prasowa - 20 lipca, 2017
Apel organizacji ekologicznych w sprawie niezależnych sądów

Dzięki niezależnym sądom, obywatel nie jest bezsilny w sporze z władzami. Dzięki niezależnym sądom, środowisko nie jest bezbronne w starciu z człowiekiem. Nie ma prawidłowej ochrony środowiska bez niezależnych sądów.

Niezależne sądy i środowisko są w Polsce zagrożone. Mamy do czynienia z próbą całkowitego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości politykom.

Jakość powietrza, legalność wycinki drzewa, prawidłowość funkcjonowania zakładów przemysłowych – to tylko kilka spraw, które niebawem mogą być rozstrzygane nie przez niezawisłego arbitra, a przez człowieka zależnego od polityków i ich interesów.

Dlatego jako osoby, dla których ważne jest dobro ludzi i środowiska, sprzeciwiamy się zmianom ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych, a także poselskiemu projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym.

Dbając o niezależne sądy, dbamy o środowisko i podstawowe prawa każdego Polaka! Stańmy dzisiaj wszyscy razem w obronie tych wartości!

Podpisani:

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Fundacja Dzika Polska
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Fundacja Frank Bold
Fundacja Greenmind
Fundacja Greenpeace Polska
Fundacja WWF Polska
Fundacja Zielony Instytut
HEAL Polska
Polski Klub Ekologiczny
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

 

Twój kontakt z sądami

We wtorek przedstawicielka Akcji weźmie udział w konferencji Krajowej Rady Sądownictwa. Zostaliśmy poproszeni, aby opowiedzieć, jakie problemy z funkcjonowaniem sądów dostrzegają ludzie tacy jak Ty. Przekaż nam swoją historię, abyśmy mogli przedstawić ją sędziom.

PRZEKAŻ SWÓJ GŁOS!

Cześć

od marca, gdy stanęliśmy w obronie niezależności sądów od polityków, głośno mówimy, że reforma sądownictwa jest potrzebna. Teraz nadarza się okazja, aby powiedzieć Krajowej Radzie Sądownictwa, jakich zmian potrzebujemy. Zostaliśmy zaproszeni na konferencję na której będziemy mogli przedstawić problemy, jakie mają z wymiarem sprawiedliwości ludzie tacy jak Ty, aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji.

Masowo wychodząc na ulice w całej Polsce zatrzymaliśmy na razie część złych zmian proponowanych przez partię rządzącą, która próbowała podporządkować sobie sądownictwo. Ale to nie wystarczy. Tak jak Ty i tysiące aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji wiemy, że w funkcjonowaniu sądów nie wszystko jest takie, jak należy. Dziś jest dobry moment, aby podzielić się swoją opinią i pokazać środowisku sędziowskiego informację, jakich zmian oczekujemy.

To może być też Twój głos i Twoja historia. Do poniedziałku do godz. 9 zbieramy historie ludzi na temat ich perypetii z sądownictwem. Opisz swoją historię i wskaż jak w przyszłości chcesz, aby wyglądał Twój kontakt z sądami. Co chcesz zmienić? Głos Twój i innych osób, które wypełnią ankietę przekażemy sędziom już we wtorek. Kliknij w link poniżej, aby przejść na stronę na której można przesłać historie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ!

Przez całą Polskę przetacza się debata na temat reformy sądownictwa. Środowisko sędziowskie otwiera się na dyskusję. Dziś jest chętne nas słuchać, jak nigdy wcześniej. Wykorzystajmy ten moment i szansę na dotarcie z naszych głosem bezpośrednio do sędziów. W tej chwili KRS, będąca pod odstrzałem, jest bardziej wrażliwa na głosy ludzi.

Nawet jeżeli uda nam się zatrzymać pseudoreformę PiS, polegającą na niszczeniu sądów, za rok, dwa, czy trzy sądownictwo dalej będzie potrzebować reformy, tej prawdziwej. Jako klienci sądów, wiemy na jakie problemy napotykamy w codziennym kontakcie z tymi instytucjami. Czas się nimi podzielić.

Siłą naszego ruchu jest otwartość i odwoływanie się do opinii tysięcy osób, które działają w Akcji. Przekazujemy je adresatom i  wspólnie wpływamy na rzeczywistość. Twoja opinia się liczy i jest ważna. W Akcji już wielokrotnie wspólnie decydowaliśmy o kierunkach naszych działań. Razem uznaliśmy, że należy rozpocząć kampanię na rzecz uczynienia komisariatów policji wolnymi od tortur, czy przeciwstawić się pomysłowi otwierania sklepów z dziczyzną przez Lasy Państwowe. Teraz czas, aby sędziowie usłyszeli głosy uczestników i uczestniczek naszego ruchu. Kliknij link, aby przejść na stronę, na której przekażesz swój głos.

PRZEKAŻ SWÓJ GŁOS!

 

Z pozdrowieniami,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Nie odpuszczamy ws. zatrzymania reformy sądownictwa, forsowanej przez partię rządzącą. Ponad 1700 osób przesłało faksy do Zofii Romaszewskiej, doradczyni Prezydenta, w których domagają się, aby nie wspierała niekonstytucyjnych propozycji głowy państwa. Przygotowujemy również materiał wideo, który pokaże głos Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tak różny od tego co dziś proponują przywódcy dobrej zmiany. Mówimy zarówno do władzy wykonawczej, ustawodawczej jak i sądowniczej. Teraz czas, aby Twój głos dotarł do tej ostatniej. Kliknij, aby przejść na stronę na której przekażesz swoją opinię.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

  

Poland

This past week Polish people once more fought for their freedom, and made history. In the months-long tug-of-war between the citizens and their government, between democracy and dictatorship, desperation and hope, Poles took to the streets in protest -- and gained the upper hand. Hope won, if only for the moment.

At WeMove, we choose to take it as a call to action. Let us tell you the story of this fight and together, let’s find the best ways for the WeMove community to act.

Read on and take the member survey

You might have seen photos of tens of thousands of protesters holding candles in raised hands during massive vigils, as Poles took to the streets to block an attack on the foundations of their democracy and stop a catastrophe from unfolding.

They were protesting three proposed laws, rushed through the Parliament dominated by the ruling party -- the ultra-conservative populist Law and Justice (PiS). Together, these laws would have ended the independence of courts and judges in Poland, bringing them under the control of the government, and marking the beginning of an era of one-party dictatorship.

The reform of the Courts was to be another step in PiS’s plan to hold on to power, the courts, another vital part of the system of checks and balances to be done away with. Since they took power in 2015, PiS turned public media into propaganda machines, curtailed the right to gatherings, legalised wide-spread state surveillance, sanctioned massive destruction of the environment and cracked down on civil society. Schools began teaching nationalism.

PiS has shown arrogance and disdain for the values we progressive Europeans at WeMove stand for: freedom of conscience; rule of law: the idea that no power in government is above the law; the respect for equality; human dignity; openness; free and diverse media.

During an 8 day protest, the people on the streets in Poland called on the President - the one person with the power to veto the destructive reforms - and they called loud enough. Surprising many, including his own allies, the President moved to stop two of the three laws. While not everything was won, and more dark clouds are gathering on the horizon, the Polish people once more showed the rest of Europe that when determined citizens come together, justice can triumph.

Even as they stood in protest, many people in Poland looked west, towards the European Union and its older, more mature democracies, asking for them to show support, and act. And it’s not just the Poles - in the last months the Hungarian people have been asking that the EU steps in to help resist Victor Orban’s illiberal regime.

There are as many ideas about what could be done, as there are people in Poland and Hungary, but one thing is sure. We’re all EU citizens, and we’re in this struggle together. As recent months show, the things we often take for granted: freedoms, rights, democracy - are never really guaranteed.

In the WeMove team, we have been following the rise of the ultra-conservative, populist governments in Poland and Hungary and their policies with growing concern. We supported and bowed our heads to our friends in the Polish community of Akcja Demokracja (Action Democracy) in their amazing mobilisation for justice, equality, and democracy.

Today we come to a point where we are asking - as a European community of people committed to those ideals, how can we act? How can we help? How can we channel our massive reserves of people power, to meaningfully stand with the Polish and Hungarian people in their hour of need?

We want to hear from you - this is why we’re asking you to please take the short survey to tell us what you think. It will take only 5 minutes of your time, but your voice will help all of us - 833,000 Europeans from across the continent - decide on the direction we take together in the coming weeks and months.

Take the survey

Thank you,

Julia (Warsaw), Doina (Berlin), Olga (Bologna) and the entire WeMove.EU team

 

Polecam stronę https://www.akcjademokracja.pl/. Fundacja "Akcja Demokracja" od 2015 roku prowadzi różne pożyteczne i dobre kampanie. Do ich obszarów należą "środowisko i ekologia", "sprawiedliwość ekonomiczna", "prawa człowieka". 

 

Zachęcam do podpisania apelu:

https://naszademokracja.pl/p/edukacjaantydyskryminacyjna

 

Poniżej kilka ciekawych słów, w związku z odejściem w kwietniu 2017 w z Akcji Demokracji Piotra Trzaskowskiego:

 

Akcja Demokracja powstała z wiary w to, że od polityków, od polskiej demokracji możemy wymagać więcej i że nikt nie zrobi tego za nas.

Przed tym, jak zainicjowałem powstanie Akcji zajmowałem się ochroną klimatu. Widziałem jak sondaż za sondażem udowadniają, że mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju uznają zmiany klimatu za poważny problem i że to odnawialne źródła energii powinny mieć priorytet nad węglem. Mieliśmy poparcie społecznie, dobre argumenty i świetnych ludzi.

Mimo tego, kiedy przychodziło do decyzji, niezależnie czy za rządów PO, PSL, PiS czy SLD, politycy i polityczki interesy przemysłu węglowego stawiali na pierwszym miejscu. Tak samo było w innych bliskich mi kwestiach – wycofywania się państwa z odpowiedzialności za służbę zdrowia, transport publiczny czy ograniczania praw kobiet. Interes niewielkiej dobrze zorganizowanej grupy raz za razem przeważał nad dobrem wspólnym.

Dlatego w 2015 roku zainicjowałem i razem z Weroniką, Marcinem i Aleksandrą założyłem Akcję Demokrację – ruch, który gromadzi rozproszone głosy obywateli i obywatelek, by każdego dnia, a nie tylko w dzień wyborów, wspólnie walczyć o bardziej sprawiedliwą Polskę.

W ciągu mniej niż dwóch lat w działania Akcji zaangażowało się przeszło 200 tysięcy osób. Podpisywaliśmy petycje, dzwoniliśmy do posłów, wychodziliśmy na ulice. Mieliśmy swój udział w sukcesie czarnego protestu. Zainicjowaliśmy poważną debatę nt. szkodliwych umów handlowych TTIP i CETA. Dodaliśmy nowej mocy walce o czyste powietrze i, po przejęciu władzy przez PiS, stanęliśmy w obronie państwa prawa.

To dzięki Twojemu zaangażowaniu Akcja jest dziś tak silna. Dlatego, żegnając się z wszystkimi osobami zaangażowanymi w Akcję nie obawiam się o jej przyszłość. Dziękuję Ci za to co razem tworzymy!

Tak naprawdę, Akcja Demokracja, to nie kilkuosobowy zespół pracowników. Akcja Demokracja to Ty i tysiące innych osób, które codziennie podejmują różne działania na rzecz środowiska, praw pokrzywdzonych osób oraz demokracji.

Dzisiaj mamy wiele powodów do wspólnej walki: rosnący w siłę ruch narodowy, rząd niszczący po kolei instytucje demokratyczne czy inwestujący kolejne miliony w węgiel, który truje nas każdej zimy. Nie ustawajmy w staraniach o lepszą i bardziej sprawiedliwą Polskę.

Jestem pewien, że nasze ścieżki jeszcze się przetną.

Pozdrawiam,
Piotr Trzaskowski

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Komentarze  

adwokat rozwód
# adwokat rozwód 2018-04-11 12:04
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.
alu foldeknive
# alu foldeknive 2018-07-13 21:46
This webѕite was... hߋw do I say it? Relevant!! Finally
I've found something ѡhich helped me. Cheers!


Check out my sie ... alu f᧐ldeknive: www.justpaste.it/schweizerknive
alu schweizerknive
# alu schweizerknive 2018-07-16 08:12
Іnspirіng quest there. What hаppened after? Good luck!Checқ out my ԝeblog ... alu schweizerknive: kawasakiworld.com/users/cami1881/
lommekniv swiss
# lommekniv swiss 2018-07-17 12:49
I constantly emailеd thiѕ ԝeeb site ppost page to аll
mmy associates, becausde if like to read it then my cοntcts
will too.

My homepаge :: lommekniv swiss: www.amino.dk/.../swisstools_multivaerktoejer
dansk foldekniv
# dansk foldekniv 2018-07-20 16:32
Оutstanding post however I was wondering if you could write a litte morе on this topic?
I'd be very thankfuⅼ iff you cⲟulɗ elaborate
a little bit further. Bless you!

my page dansk
foldekniv: Www.Nyttigbras.dk/.../alox-lommeknive-2018
lovlige foldeknive
# lovlige foldeknive 2018-07-27 19:53
Tһis websіte was... hhοw do I say іt? Relevant!!
Finally I've found something tһat һelped me. Appreciate it!


My site; lovlige fοldeknive: Alleos.Alternativet.dk/user/15810
lommekniv saks
# lommekniv saks 2018-08-08 17:05
Thiis is veгy fascinating, You're an exceѕsіvely skilled bⅼogger.
I've joined your fеed and sit up for searching for more
of your great рost. Also, I've shared your website
in my social networks

Review my weblog: lommekniv sakѕ: flora.indianbiodiversity.org/users/cami1881

You have no rights to post comments