Poniższe wieści z globalnej wioski pochodzą z 69-tego numeru Nexusa.

Jego wydawca (Agancja Nolpress) ma stronę internetową zamieszczoną pod adresem www.nexus.media.pl

Ich e-mail to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon do Agencji Nolpress to 85 653 55 11

 

 

 

TANDETNA ŻYWNOŚĆ WYWOŁUJE UCZUCIE "SZCZĘŚCIA"

Producenci tworzą kombinacje tłuszczu, cukru i soli, które są tak smaczne, że wielu ludzi nie jest w stanie przestać ich jeść, nawet gdy są już syci.

Davis Kessler, były szef FDA (Food and Drug Administration - Urząd ds. Żywności i Leków), ostrzegł, że przekąski, płatki zbożowe i gotowe posiłki są tak projektowane przez specjalistów od żywności, żeby działały na ośrodki nagradzania w mózgu w taki sam sposób, w jaki robi to tytoń. Jego zdaniem producenci dążą do tego, żeby u jedzących ludzi były poruszane "punkty rozkoszy" i żeby nadal czuli łaknienie.

Przeprowadzone przez Kesslera razem z naukowcami z uniwersytetu Yale badanie z wykorzystaniem techniki obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego wykazało, że około 50 procent ludzi otyłych i 30 procent z nadwagą jest podatnych na tak zwane "nadmierne pobudzenie".

- Właściwa kombinacja smaków pobudza dużą liczbę neuronów, powodując, że częściej one strzelają - stwierdził Kessler. - Nakaz jedzenia staje się silniejszy i motywuje jedzącego do stałego szukania pożywienia.

W innych badaniach naukowcy ustalili, że różne kombinacje tłuszczu, cukru i soli powodują uwalnianie neuroprzekaźników w mózgowych ośrodkach zadowolenia. Najsilniej działające kombinacje zawierały sacharozę zmieszaną z czekoladą i alkoholem, jaką można na przykład spotkać w takim deserze, jak tiramisu.

- Wielu z nas posiada coś, co nazywa się "punktem rozkoszy" - punku, w którym odczuwamy największą przyjemność ze spożywania tłuszczu, cukru lub soli. Dodawanie większej ilości cukru sprawia, że pożywienie staje się coraz smaczniejsze, aż do momentu osiągnięcia punktu rozkoszy, po czym staje się za słodkie i przyjemność się kończy. To samo dotyczy tłuszczu i soli - oświadczył Kessler.

Twierdzi on, że w optymalnym punkcie pokarm pobudza apetyt wielu ludzi zamiast go wyhamować.

(Źródło: The Sunday Times, 28 czerwca 2009, http://tinyurl.com/lzx5ph)

 

SPOŻYWANIE ALKOHOLU POWODUJE JEDEN NA DZIESIĘĆ ZGONÓW W EUROPIE

Jak wynika z najnowszych badań, jeden na dziesięć zgonów w Europie i jeden na dwadzieścia pięć globalnie jest spowodowanych przez alkohol.

Lekarze publikujący w magazynie Lancet twierdzą, że osoby pijące alkohol najczęściej umierają z powodu ran, raka, choroby serca i marskości wątroby.

Twierdzą oni, że ludzie piją alkohol od początków znanej nam historii, ale teraz jest to bardziej wyniszczające.

W Europie 10 procent zgonów jest następstwem picia alkoholu. Krajem, który przoduje pod tym względem, jest były Związek Radziecki, gdzie ten procent wynosi 15. Jeszcze wyższy procent zgonów jest w krajach rozwijających się, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej.

Autorzy twierdzą, że "globalnie wpływ alkoholu na rozwój choroby jest mniej więcej takich samych rozmiarów, jaki miało palenie tytoniu w roku 2000, przy czym największy jest w krajach rozwijających się". Podkreślają również, że większość dorosłych ludzi na świecie powstrzymuje się od picia alkoholu, zaś koszt picia alkoholu w kategoriach opieki zdrowotnej i szkód społecznych sięga jednego procenta produktu narodowego brutto w krajach o wysokich i średnich dochodach.

(Źródło: The Guardian, 26 czerwca 2009, www.guardian.co.uk/society/2009/jub/26/alcohol-disease-death-raye-europe)

 

 

NAŁADOWANE OCEANY - NOWA TEORIA MAGNETYZMU

Według nowych, kontrowersyjnych badań ziemskie pole magnetyczne traktowane od lat jako produkt wirowania stopionych metali wokół jądra Ziemi może mieć związek z prądami oceanicznymi. Jeśli okaże się to prawdą, dojdzie do rewolucji w geofizyce, nauce badającej fizyczne własności i zachowania Ziemi, której jednym z fundamentów jest założenie, że ziemskie pole magnetyczne jest generowane przez ciekłe jądro naszej planety. Pochodzenie tego pola było zagadką aż do początku ubiegłego wieku, kiedy to Albert Einstein oświadczył, iż zrozumienie tego zjawiska jest jednym z najważniejszych zadań nauki. To stwierdzenie sprowokowało dyskusję w następstwie której naukowcy zgodzili się, że magnetyzm musi mieć swoje źródło w jądrze Ziemi.

- Wszyscy to zaakceptowali, ale, prawdę mówiąc, nikt nie przedstawił na to dowodu - stwierdził Gregory Ryskin, profesor nadzwyczajny inżynierii chemicznej i biologicznej na Uniwersytecie Northwestern w stanie Illinois w USA.- To tylko pomysł, jaki akceptowaliśmy przez dłuższy czas, nie zadając sobie trudu, aby go zweryfikować.

Badania Ryskina sugerują, że ziemski magnetyzm jest w rzeczywistości związany z ruchem oceanu. Sól zawarta w wodzie morskiej pozwala jej przewodzić elektryczność, co oznacza, że w czasie swojego ruchu ocean generuje pola elektryczne i magnetyczne.

(Źródło: The Sunday Times, 14 czerwca 2009, http://tinyurl.com/noktwz)

KAMERY TELEWIZYJNE NIE ZMNIEJSZAJĄ PRZESTĘPCZOŚCI

Po tym, jak kilka lat temu wyżsi oficerowie policji stwierdzili, że kamery telewizyjne nie mają zasadniczego wpływu na przestępczość, grupa badawcza utworzona przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ustaliła, że ogromne nakłady finansowe przeznaczane na systemy śledzenia są całkowicie nieuzasadnione.

Przegląd 44 badań dotyczących CCTV (closed circuit television - telewizja przemysłowa) ujawnił, że ma ona pewien niewielki wpływ na przestępstwa popełniane na parkingach samochodowych, ale już żadnego na spadek liczby przestępstw w ogólności. To oznacza, że 500 milionów funtów wydanych przez lokalne samorządy na CCTV w dziesięcioleciu poprzedzającym rok 2006 poszło bardziej na śledzenie Bogu ducha winnych ludzi niż na zapobieganie przestępczości.

(Źródło: The Guardian, 20 maja 2009, www.guardian.co.uk/commentisfree/henryporter/2009/may/19/cctv-reduce-crime)

UTAJNIENIE INFORMACJI O SKAŁACH NADLATUJĄCYCH Z KOSMOSU

Najnowsza dyrektywa w sprawie polityki wojskowej nakazuje utajnienie obserwacji nadlatujących bolidów dokonywanych przez tajne wojskowe satelity oraz zabrania publikowania danych na ich temat.

Jednym z głównych celów tych satelitów jest wykrywanie próbnych wybuchów bomb jądrowych, natomiast śledzenie asteroidów i mniejszych meteorów wchodzących w ziemską atmosferę jest ich zajęciem ubocznym. Obecnie informacje o tych wlatujących i eksplodujących w ziemskiej atmosferze kosmicznych skałach utajniono.

- Ta zmiana polityki bardzo nas zaskoczyła - oświadczył jeden z naukowców prowadzących obserwacje tych obiektów. - To bardzo niefortunne, ponieważ istniała tu głęboka synergia... bardzo dobre porozumienie w sprawie współpracy. System polegał na podwójnej weryfikacji, co umożliwiało prowadzenie wielu prac naukowych, czego nie dało by się zrobić w innym układzie. To godna pożałowania zmiana polityki.

Naukowcy twierdzą, że zostaną zahamowane nie tylko badania zagrożeń z kosmosu, ale zmaleje także rozumienie przez społeczeństwo mających czasem bardzo dramatyczny wygląd eksplozji na niebie, co może prowadzić do wzbudzania niepotrzebnego strachu przed nieznanym.

- Dane o bolidach pochodzące z wojskowych źródeł lub urządzeń szpiegowskich miały ogromne znaczenie dla oceny zagrożenia zderzeniem - stwierdził David Morrison z działu Obiektów Bliskich Ziemi w należącym do NASA Ośrodku Badawczym im. Amesa, podkreślając, że jest to jego osobisty pogląd, a nie jako przedstawiciela NASA.

(Źródło: Space.com, 10 czerwca 2009, www.space.com/news/090610-military- fireballs.html)

 

 


Komentarze  

cheap gold rs
# cheap gold rs 2017-11-11 01:17
Woah! I'm really enjoying tһe template/theme oof tһiѕ website.
It's simple, yet effective. Ꭺ lot of tіmeѕ it's verry dificult tto ցеt that "perfect balance" between superb usability аnd appearance.
I must say yyou have done a superb job wijth tһis.
Additionally, tthe blog loads eextremely quick f᧐r
me on Chrome. Outstanding Blog!
Tegan
# Tegan 2017-11-16 18:04
I liкe the helpful infߋrmation үou provide іn y᧐ur
articles. I'll bookmark ʏour blog and check аgain hеre regularly.
Ӏ'm quite sure I'll learn a lot of neww stuff riցht here!
Beest օf luck fօr the neҳt!
rsgp
# rsgp 2018-07-02 17:38
I really lіke reading throuh a post that сan make people thіnk.
Also, thankѕ f᧐r allowing for mе tto comment!
runescape 2007 gold
# runescape 2007 gold 2018-07-19 14:56
Hello Dear, are you truⅼy visiting tһis site on ɑ regular basis, iif ѕo thеn үou
wilⅼ absolutrly gget pleasant knowledge.
osrs money
# osrs money 2018-07-20 11:28
As the admin off this site іs worҝing, no question very
shortly it will ƅe famous, due to itѕ quality ⅽontents.
Mirkamusa
# Mirkamusa 2018-07-24 09:47
Peels can help to eliminate from the greater part age deficiencies of the skin cover. exfoliation effective at any time, shown for skin of any species. After non-traumatic exposure disappear small wrinkles, skin turns out young, smooth. Regeneration – 3 days. The middle peeling beautifully struggles wrinkles (expression, old, smoothing hardly noticeable pits, eliminates freckles.
Regeneration – seven days. Deep peeling performing in the beauty clinics. This is maximum efficient procedure, but requires long period adaptation – about four weeks.
chemical peel before and after photos
runescape 2007 gold
# runescape 2007 gold 2018-07-25 17:20
Hello! Quick question tһat's totally off topic. Ⅾߋ you know how to makе уour site mobile friendly?
Ⅿy site looks weird wһеn browsing from my apple
iphone. Ι'm tfying to fіnd a theme or plugin tһat might be able tο correwct tis ρroblem.
If you haѵe any suggestions, please share.
Thаnks!
rs3 gold
# rs3 gold 2018-07-28 10:31
Ι am truⅼy grateful tο the owner of this site ԝhо
has shared this wonderful article ɑt aat tһis pⅼace.
rs07 gold
# rs07 gold 2018-07-29 08:27
I'll right аwаy seize ʏour rrss eed as I can not
in finding ʏour е-mail subscription hyperlink ⲟr
newsletter service. Ɗo you hace any? Pleaee allow me realize iin oгder
that I mayy subscribe. Тhanks.
cheap rs gold
# cheap rs gold 2018-08-02 09:59
Нi there tһis is somewhat of օff topic bᥙt Ι was wondering if blogs սse
WYSIWYG editors ᧐r if you hɑve to manually code wigh
HTML. Ι'm starting а log sooon bսt have no coding experience ѕo I wanted tо get guidance fгom
ѕomeone ᴡith experience. Αny helρ wouⅼⅾ be enormously appreciated!
rs3 gold
# rs3 gold 2018-08-06 02:24
Good day! This post coulld not be wгitten any better!
Reading this post reminds me of my good olԀ rοom mate!
Нe always kept chatting aƅout this. I wiill forward tһis article to һim.
Pretty ѕure һe will have a gοod read. Mаny thank for sharing!
cheap rs gold
# cheap rs gold 2018-08-12 10:37
Marvelous, wjat a website it is! Tһіѕ blog ցives valuable data tߋ us, kеep it ᥙp.
KulJeri
# KulJeri 2018-08-14 06:01
Seal armpit delivers inconvenience, aches. to Carry trip in the hospital is not appropriate. Formation under the muscle cavity may become cancer illness. However often it is result excessive use deodorants, non-compliance rules personal hygiene, excessive sweating. Inflammation causes narrow blouse, alien razor-affiliation, the infection.
why do i have a lump under my armpit
Discomfort under the arm, inflammation, lump getting warm? This is the ulcer that will cut, then take medications. First cost solutions, antibacterial drugs. If the process is started, the required surgery.

You have no rights to post comments