KOLOROWE POTRAWY CHRONIĄ WZROK

 

(opracowano na podstawie artykułu Elżbiety Bielińskiej "Kolorowe potrawy chronią wzrok" z 235-go (lipiec 2010) numeru miesięcznika Nieznany Świat)

Jedną z głównych przyczyn ślepnięcia ludzi powyżej pięćdziesiątki jest zwyrodnienie plamki żółtej w oku. Można temu zapobiec, a nawet doprowadzić do cofnięcia się choroby, ale należy jeść kilka razy w tygodniu szpinak, brokuły, kapustę i inne zielone warzywa oraz ryby morskie.

Aż 81 procent Polaków nigdy nie słyszało o zwyrodnieniu plamki żółtej, związanej z wiekiem (inaczej AMD, z ang.Age-related Macular Degeneration). Jest ona wykrywana co roku u około 250 tysięcy osób w naszym krajuW Polsce ogółem cierpi na nią około 1,9 miliona osób. W Europie z tego powodu choruje 50% pacjentów powyżej 65 roku życia, natomiast liczba chorych na świecie wynosi 50 milionów.

Plamka żółta to bardzo ważna część oka, a jej degeneracja jest związana z uszkodzeniem części siatkówki, która jest odpowiedzialna za centralne, ostre widzenie, a także za prawidłowe postrzeganie barw i kontrastów.

Pacjenci z AMD nie widzą jedynie tego, co znajduje się przed nimi.

Według badań przeprowadzonych przez uczonych jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój AMD jest  zbyt niski poziom antyoksydantów: witamin A, C, E i beta-karotenu czy kartenoidów: luteiny i zeaksantyny, a także cynku i selenu. Witaminy A, C i E są odpowiedzialne za usuwanie wolnych rodników oraz nawilżają i odżywiają zewnętrzną powłokę oka i dzięki temu nie ulega ona wysuszeniu. Kartenoidy działają jak wewnętrzne okulary słoneczne. Luteina (żółty barwnik obecny w wielu roślinach) chroni oko przed wolnymi rodnikami, a zeaksantyna przyjmuje energię fali światła niebieskiego i chroni przed uszkodzeniami fotochemicznymi. Oba  te składniki są zdolne utrzymać plamkę żółtą w dobrym stanie.

 

 

 

Chociaż nie możemy zmienić naszego wieku, genów i płci, zawsze możemy zmienić sposób odżywiania na taki, który będzie bardziej dla nas korzystny.

Żeby dostarczyć naszemu organizmowi kartenoidów, powinno się trzy, cztery razy w tygodniu jeść bogate w luteinę zielone warzywa liściaste - jarmuż, kapustę, szpinak, brokuły, zielony groszek i brukselkę.

Dobrze też, aby w naszym jadłospisie znalazły się kukurydza i szafran, które są  dobrym źródłem zeaksantyny. Ryzyko choroby AMD  może zminimalizować spożywanie ryb morskich przynajmniej dwa razy w tygodniu. Kwasy tłuszczowe omega 3 (które te ryby zawierają) działają pozytywnie na naczynia krwionośne i siatkówkę  oka.

Zrobimy coś bardzo dobrego dla naszych oczu, jeśli wzbogacimy dietę w borówki czernice (są w nich zawarte antycyjanozydy, które  mają zdolność do regeneracji części oka odpowiedzialnej za dobre widzenie po zmierzchu).

 

Zdrowa dieta, przyjmowanie suplementów zawierających luteinę, zeaksantynę, selen, cynk oraz witamin A, C i E, unikanie nikotyny, okresowe badania wzroku u okulisty po ukończeniu 45 lat, noszenie dobranych u optyka, chroniących oko okularów przeciwsłonecznych - mogą skutecznie zapobiec utracie wzroku.

Trzeba też powiedzieć, że należy unikać jedzenia w barach fast-food'owych chipsów, frytek, przemysłowo produkowanych ciasteczek zawierających niezdrowe tłuszcze, które mogą doprowadzić do niebezpiecznej, mokrej odmiany choroby AMD.

Dlatego należy unikać szybko przygotowywanej żywności i samemu przygotowywać sobie jedzenie, które będzie dobre dla zdrowia.

 

Polecam link:

 

Liczba odsłon na "starej" stronie Cudu Miłości: 7148


You have no rights to post comments