Co słychać w Puszczy?

Cześć

minęło sporo czasu, odkąd ostatni raz pisałam w sprawie Puszczy, więc pewnie czekasz na wieści. Przede wszystkim nieustająco starannie monitorujemy sytuację w lesie. Kontrolujemy czy prowadzone są prace, a jeśli tak - sprawdzamy w jakim miejscu się odbywają, czy drzewa wycina się ciężkim sprzętem i jakie są ich dalsze losy. Patrolujemy Puszczę wspólnie z Obozem dla Puszczy i Fundacją Dzika Polska. Dokumentujemy wszystko, co zagraża naszemu wspólnemu skarbowi. Niestety, przykładów zagrożeń znaleźliśmy wiele.

Nasze wspólne patrole wychodziły w teren każdego dnia i każdego dnia wracały ze smutnymi informacjami. Znajdowaliśmy kolejne fragmenty lasu dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi, albo kolejne składy drewna, rosnące w górę o kilka metrów. Gdzie indziej czuliśmy dezorientację, gdy dotychczas ledwo widoczna leśna ścieżka została zmieniona w szeroką, pooraną koleinami drogę. Trudno słucha się takich wieści przekazywanych przez uczestników patroli, jeszcze trudniej osobiście je zbiera - dlatego tak wiele szacunku mam dla wszystkich zaangażowanych w tę niesamowicie ważną pracę. Rzetelne dane to dla naszej pracy w obronie Puszczy podstawa.

Zaledwie tydzień temu, 20 listopada, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejne, wiążące postanowienie, nakazujące wstrzymanie wycinki. Postępowanie przed Trybunałem oczywiście wciąż trwa, ale to postanowienie służy temu, aby zanim zapadnie ostateczny wyrok, ochronić Puszczę przed zniszczeniem. Część informacji, jakie w ostatnich dniach docierają od patroli, pozwala przypuszczać że minister Jan Szyszko wreszcie usłyszał argumenty Trybunału. Od ponad tygodnia harwestery nie wyjeżdżają do pracy w terenie i mamy nadzieję, że tak już pozostanie. Wycofanie tego ciężkiego sprzętu to dobry znak: widać, że presja jaką wywieramy wspólne na ministra środowiska ma sens. Oczywiście do pełnego sukcesu jeszcze długa droga. Bez przerwy musimy patrzeć na ręce ministrowi, dlatego nie odpuszczamy. Nie możemy sobie na to pozwolić.

Ciągła obecność na miejscu nieuchronnie niesie ze sobą koszty: to m.in. niezbędny do dokumentacji sprzęt, wyżywienie i ogrzewanie domu, w którym mieszkają patrolowcy. Jeśli widzisz wartość naszej pracy w Puszczy i możesz sobie na to pozwolić, proszę - wesprzyj puszczańskie patrole!

Wspieram patrole! ?

 

 

Będziemy Ci za to ogromnie wdzięczni. Zresztą nie tylko ja i osoby patrolujące las, ale przede wszystkim - sama Puszcza. Odwiedziłam ją niedawno, natychmiast po ogłoszeniu ostatniego postanowienia Trybunału. Chodziłam po połaciach zdewastowanego lasu, widziałam setki ściętych drzew - dowodów łamania prawa. Takie miejsca przytłaczają, nawet jeśli widziało się je już dziesiątki razy. A jednak jedna rzecz podnosiła mnie na duchu: w lesie panował spokój, choć tam gdzie zniszczenia największe, przejmująca cisza rodziła smutek. Za to w innych fragmentach lasu, tam gdzie udało się powstrzymać harwestery, widziałam jak mieszkańcy Puszczy stopniowo szykują się do zimy. Życie wróci, gdy powstrzyma się maszyny przed kompletnym zniszczeniem lasu. Czeka nas jeszcze wiele wysiłku żeby ochronić całą Puszczę, ale kiedy w końcu zapanuje w niej spokój, stopniowo zacznie zabliźniać swoje rany. Oby wycofanie harwesterów było pierwszym krokiem ku dobremu.


Kasia Jagiełło
Greenpeace

PS. Już 12 grudnia przed Trybunałem pierwsza rozprawa w sprawie skargi Komisji odnośnie Puszczy. Najprawdopodobniej nie zostanie jeszcze wydany wyrok, ale już niewiele nas od niego dzieli. Wypatruj kolejnych maili, na pewno dam znać o rozstrzygnięciu! 

PS. 2 Dziękuję, że jesteś z nami. 

 

Nie jest łatwo, ale razem tworzymy coś ponadczasowego. 
Cześć

Obejrzyj zdjęcia z działań w Puszczy

mam dla Ciebie garść nowych wieści z Puszczy Białowieskiej. Ostatnio dużo się działo w samym lesie ? pisałem Ci już o pokojowych protestach, o kolejnych blokadach. Pamiętasz pewnie, Trybunał Sprawiedliwości postanowił: w Puszczy należy wstrzymać wycinkę, nie wolno wywozić drewna. Przeprowadziliśmy w terenie kontrolę, której wyniki nie pozostawiają złudzeń - postanowienie Trybunału było łamane. Nie mogliśmy tego biernie obserwować!

Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby nagłośnić i powstrzymać niszczenie starych fragmentów Puszczy Białowieskiej. Działań było mnóstwo: począwszy od korespondencji z kancelarią Pani Premier i Komisją Europejską, przez nagłaśnianie stanowiska naukowców, po działania bezpośrednie - blokady wycinek i wywozu drewna. A w terenie nie jest łatwo: pokojowe protesty spotykają się z zupełnie nieuzasadnionymi, brutalnymi reakcjami strażników leśnych. Jeden z naszych kolegów, Łukasz z Obozu dla Puszczy, trafił nawet do szpitala! To bardzo niepokojące wydarzenia, ale nikt nie zamierza się poddawać. W końcu Puszcza jest wyjątkowa i zasługuje na najlepszą ochronę, jaką tylko możemy jej zapewnić. Jest skarbem całej ludzkości!

No, ale Ciebie nie muszę o tym przekonywać, więc do rzeczy. Wchodzimy w kolejny bardzo ważny etap kampanii. W zeszły poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy. Byłem tam, w Luksemburgu, żeby śledzić przebieg posiedzenia i żeby przedstawić europejskim urzędnikom dowód rzeczowy ? plaster z pnia wiekowego, 160-letniego świerka, który poległ w Puszczy z rąk Jana Szyszki. Jeśli ciekawi Cię, jak olbrzymi był ten świerk i jak wyglądał nasz ostatni czas w Puszczy, zajrzyj do naszego albumu ze zdjęciami.

ZOBACZ ZDJĘCIA ?

 

 

Na to, co dalej postanowi Trybunał Sprawiedliwości, musimy jeszcze chwilę poczekać. Komisja Europejska złożyła właśnie wniosek o kolejne sankcje - mowa jest o tymczasowych karach finansowych. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli płacić za to, co robi minister Jan Szyszko! Ostatecznie, w ciągu kilkunastu najbliższych dni ponownie wypowie się Trybunał.

Oczywiście nie zapadnie jeszcze żaden wyrok (takie sprawy to skomplikowane procedury, ciągną się miesiącami!), ale może to być kolejny krok milowy w sprawie.

Trybunał zdecyduje, czy do czasu zakończenia całego postępowania zabezpieczyć Puszczę i podtrzymać zakaz wycinania i wywożenia drzew, czy też uzna naciągane argumenty o wycince i sprzedaży drewna w celu zapewnienia ?bezpieczeństwa publicznego?.

Kampania trwa. Nie jest łatwo, ale razem tworzymy coś ponadczasowego.

Odezwę się jeszcze z kolejnymi puszczańskimi wiadomościami.

Do usłyszenia!
Robert Cyglicki
Greenpeace

PS. Tymczasem polecam Ci jeden z najpiękniejszych spektakli przyrodniczych, który właśnie rozpoczął się w Puszczy Białowieskiej - rykowisko jeleni. Jego próbkę możesz usłyszeć we własnym domu, dzięki nagraniu naszego przyjaciela Andrzeja Załęskiego. To co, przyjeżdżasz przeżyć to osobiście?

  

Facebook Twitter Instagram
 
?
?

 

Kilka linków ze strony Greenpeace Polska (5-ty "LINK" na tej stronie) poniżej: 

Brak profesjonalizmu i przekroczenie uprawnień strażników leśnych. Aktywiści Greenpeace złożyli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Cytaty poniżej:

"Przypomnijmy, co się stało: Nad ranem 29 sierpnia w okolicach Dąbrowy (w Nadleśnictwie Białowieża) rozpoczęła się największa blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej [1]. W blokadzie wzięło udział kilkadziesiąt aktywistów i aktywistek Greenpeace z kilkunastu krajów europejskich oraz ludzie z Obozu dla Puszczy. Aktywiści zatrzymali pracę ciężkiego sprzętu do wycinki, wspięli się na drzewa oraz zamontowali specjalne konstrukcje, które miały powstrzymać wywóz drzew z lasu. Była to reakcja na łamanie przez Polskę decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który miesiąc wcześniej zobowiązał nasz kraj do wstrzymania wycinki w nadleśnictwie Białowieża 
i wywożenia starych drzew z Puszczy [2].

Na terenie blokady pojawili się liczni strażnicy leśni, którzy próbowali ją zlikwidować. ?Używali noży i przecinaków hydraulicznych w okolicach naszych twarzy i innych wrażliwych części ciała. W pewnym momencie odcięli bez profesjonalnego zabezpieczenia linę protestującego wspinacza, który wisiał na wysokości kilku metrów. Innego aktywistę zrzucili z dwumetrowej drabiny? ? wspomina likwidację blokady Wiola Smul, aktywistka Greenpeace."

Komisja wnioskuje o nałożenie kar finansowych w związku z nielegalną wycinką Puszczy Białowieskiej i istotne fragmenty:

"Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska, obecny w Luksemburgu powiedział po posiedzeniu: Po dzisiejszym posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE mamy nadzieje, że polski rzad wreszcie zastosuje się do obowiązującej decyzji Trybunału i wycofa z Puszczy Białowieskiej ciężki sprzęt masakrujący ten wyjątkowy w całej Europie las. Chcemy również, by minister Szyszko i jego ludzie zaczęli na poważnie traktować sprawy bezpieczeństwa w Puszczy i rozmawiać na ten temat ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Do tej pory kwestie bezpieczeństwa są przez ministra nadużywane i służą jako pretekst do zwykłej gospodarczej wycinki naszej najcenniejszej Puszczy

Aby zaprezentować szkody, jakich ludzie Jana Szyszki dopuszczają się w Puszczy Białowieskiej, aktywiści Greenpeace pokazali przed Trybunałem w Luksemburgu plaster 160-letniego świerka wyciętego niezgodnej z prawem europejskim w Puszczy."

 

"Koalicja organizacji pozarządowych (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace, Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF) apeluje do Ministra Szyszko, by niezwłocznie wstrzymał cięcia w Puszczy zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości. W innym wypadku grożą nam kary finansowe, które płacone będą z budżetu, a więc z kieszeni podatnika. Organizacje przychylają się również do postulatu Komisji, by  doprecyzować definicję bezpieczeństwa publicznego, które stanowi obecnie pretekst do wycinki."

 

"Do połowy roku puszczańskie nadleśnictwa wycięły ponad dwa razy więcej drewna niż wynosi średnioroczny limit. Ponadto, co najmniej 30% z wyciętych drzew znajdowało się w najstarszych, ponadstuletnich częściach lasu, co wprost narusza postanowienie Trybunału Sprawiedliwości, wymogi ochrony strefowej UNESCO oraz zasady PZO dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska."

 

"Wcześniej wycinka tłumaczona była walką z kornikiem, obecnie względami bezpieczeństwa, choć ścinane są drzewa, które znajdują się w znacznej odległości od szlaków oraz są pozbawione kory, w której może znajdować się kornik. Do wycinki używany jest ciężki sprzęt, który nie tylko usuwa drzewa, ale też dewastuje wszystko co się znajduje w ich sąsiedztwie."

 

Tu link Wycinka wstrzymana. Aktywiści z całej Europy znów bronią Puszczy Białowieskiej (ze strony Greenpeace Polska - 5-ty "LINK" na tej stronie) i dwa cytaty z niego:

"Minister Szyszko i jego ludzie w Puszczy uważają, że są poza prawem. Wchodząc do Unii Europejskiej umówiliśmy się, że będziemy tworzyć i przestrzegać wspólnego prawa. Tymczasem to, co dzieje się obecnie w Puszczy za zgodą ministra środowiska to jednoznaczne pokazanie, że w Puszczy prawo UE nie obowiązuje. Wycinki i wywóz drewna trwają mimo zbliżającego się pierwszego posiedzenia Trybunału, na którym może zapaść decyzja o podtrzymaniu lub zniesieniu obecnego zakazu - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska."

"Protesty nie dotyczą już tylko dewastacji najcenniejszego przyrodniczo lasu w Europie, aktywiści sprzeciwiają się łamaniu prawa. Usprawiedliwianie trwających wycinek kwestiami bezpieczeństwa najczęściej jest bezczelnym nadużyciem. Wystarczy zobaczyć miejsca, w których pracowały harwestery. Te piekielne maszyny mają jeden cel - jak najwięcej i jak najszybciej pozyskiwać surowiec drzewny - dodał Robert Cyglicki."

 

Postulat Greenpeace spełniony. Drzewo ze starej części Puszczy Białowieskiej zostaje w lesie

Istotny fragment:

"Robert Cyglicki, Greenpeace Polska: Aktywiści Greenpeace opuszczają blokadę, a drzewo zostaje tam, gdzie jego miejsce. Nasz dzisiejszy postulat zostaje spełniony, udało się powstrzymać wywóz drzewa ze starego fragmentu Puszczy. Ale TrakDrew to tylko jedna z ponad 120 firm kupujących drzewa z Puszczy Białowieskiej. Tak ogromna jest skala dewastacji zaprojektowanej przez ministra Jana Szyszkę. Wierzę jednak, widząc zaangażowanie obrońców Puszczy stąd, całej Polski i innych krajów Europy, że uda nam się powstrzymać niszczenie naszego wielkiego skarbu i uczynić całą Puszczę parkiem narodowym. Dzisiejsza akcja to mały krok do ? miejmy nadzieję ? dużej zmiany."

 

Greenpeace rozszerza protest w Puszczy Białowieskiej 

Jeden cytat poniżej:

"Jan Szyszko i jego ludzie ignorują decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE i konsekwentnie dążą do dewastacji wyjątkowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Przeznaczeniem martwego starego drzewa w tym przebogatym ekosystemie jest stać się schronieniem i pożywieniem rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów a nie - jak chciałby tego Jan Szyszko - materiałem na palety i sklejkę. Puszcza Białowieska jest przyrodniczym skarbem w skali całego świata, dlatego w jej obronie protestują osoby z kilkunastu europejskich krajów. Wzrastająca nerwowość i brutalność zwolenników wycinki odnosi skutek odwrotny do zamierzonego - jest nas coraz więcej i działamy na coraz większą skalę - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska."

 

Tutaj link do ciekawego artykułu (Apel do firm kupujących drewno z Puszczy Białowieskiej) ze strony Greenpeace Polska. Poniżej ciekawy fragment niego:

"Każdy z odbiorców został poinformowany, że drewno z Puszczy Białowieskiej jest pozyskiwane wbrew prawu, wraz z przypomnieniem, że 28 lipca bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował o wprowadzeniu środków tymczasowych nakazujących wstrzymanie cięć na obszarze praktycznie całej Puszczy.

W obliczu zaistniałej możliwości łamania prawa w kwestii pozyskiwania drewna pochodzącego z Puszczy Białowieskiej, firmy sprzedające i obracające tym drewnem powinny wstrzymać się z zakupami do czasu pełnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ? chociaż pełna odpowiedzialność wskazywałaby na całkowitą rezygnację z zakupów."

 

[PILNE] Puszcza potrzebuje pomocy!Hej

Bardzo możliwe, że już wiesz ? od wtorkowego poranka trwa w Puszczy międzynarodowy pokojowy protest na szeroką skalę. Jest on możliwy między innymi dzięki Twojemu wsparciu. Bardzo Ci za to dziękujemy!

Piszę do Ciebie prosto z Puszczy. Działamy nieustannie dzień i noc, ale przez to nasze zasoby topnieją, a wydatków jest coraz więcej. Jedzenie, transport, sprzęt i wszystko inne dzięki czemu możemy sprawnie działać w Puszczy i precyzyjnie dokumentować łamanie prawa przez ludzi ministra Szyszki.

Twoje wsparcie do nas dotarło. To wymierna pomoc, za którą bardzo, ale to bardzo Ci dziękuję! Bez Ciebie nie udałoby się stworzyć tak dużej presji, by powstrzymać to szaleństwo. Mam jednak prośbę - rozważ wspieranie kampanii regularną wpłatą ? kwota nie musi być duża - ważna jest ciągłość wsparcia. Dzięki temu dużo lepiej możemy planować działania, jakie czekają nas w przyszłości pełnej wyzwań i jesteśmy bardziej skuteczni. Im dłużej ministrem środowiska jest Jan Szyszko, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że czeka nas długa droga, zanim Puszcza doczeka się ochrony, na jaką zasługuje. Ruszysz w nią razem z nami?

WSPIERAM! ? 

Od wielu godzin blokujemy nielegalną wycinkę i wywóz drewna z nadleśnictwa Białowieża. Tutaj nie ma już żartów ? pokojowe protesty spotykają się z brutalną reakcją służb leśnych, zupełnie niewspółmierną do sytuacji. Mimo to nie przerywamy protestu. Jednocześnie na bieżąco patrolujemy i sprawdzamy, co dzieje się w innych częściach Puszczy Białowieskiej, tak jak robiliśmy przez ostatnie tygodnie. Nie wygląda to dobrze. Od początku sierpnia wykryliśmy i udokumentowaliśmy kilkanaście miejsc, w których doszło do złamania prawa. Piszę tego maila, bo wiem, że to, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej, jest dla Ciebie ważne.

Nie możemy i nie będziemy siedzieć z założonymi rękami, ale to między innymi od Ciebie zależy, ile będziemy w stanie zrobić. Każdy z nas daje z siebie bardzo, bardzo dużo, a z pomocą Twoją i innych troszczących się o Puszczę, będziemy mogli kontynuować działania dla Puszczy na różne sprawdzone sposoby.

WSPIERAM! ?

 

 

Nie prosiłbym Cię o pomoc, gdyby to nie było naprawdę ważne. Jeśli możesz pozwolić sobie, żeby przeznaczyć na Puszczę choćby złotówkę dziennie, wierz mi ? kiedy będziesz już spacerować po parku narodowym rozciągającym się na całym jej obszarze, nie będziesz mieć cienia wątpliwości, że było warto.

Dziękuję jeszcze raz, że troszczysz się o Puszczę i kończę ? pisałem w krótkiej przerwie, teraz pora wracać do lasu.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Robert Cyglicki,
Greenpeace

 

Poniżej fragment z http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402,19826473.html:

"7. Leśnikom nie chodzi o pieniądze 

MANIPULACJA: Lasy Państwowe od lat prowadzą wielofunkcyjną gospodarkę leśną, zgodnie z którą ochrona przyrody jest ważniejsza od pozyskania drewna. Trzy puszczańskie nadleśnictwa są deficytowe - na utrzymanie takich jednostek zrzucają się nadleśnictwa z całej Polski.

FAKTY: LP mają z wycinki naszych lasów przychody rzędu 8 mld zł rocznie, z czego 2 mld jest wydawane na pensje około 26 tys. zarabiających świetnie leśników (nadleśniczowie - to od 16 do 20 tys. zł brutto). Wydatki na ochronę przyrody są wielokrotnie mniejsze. Leśnicy boją się precedensu. Boją się, że jeżeli Polacy zobaczą, że Puszcza radzi sobie bez pomocy, będą chcieli też pozostawienia innych cennych lasów w spokoju, a to już może zaszkodzić leśnikom, którzy przecież czerpią poważne zyski z lasów należących do skarbu państwa, czyli wszystkich obywateli. To sprawia, że tak bardzo sprzeciwiają się pozostawieniu Puszczy w spokoju."  

*************

Tutaj link do artykułu Jan Szyszko szykuje grunt pod czystkę w dyrekcjach ochrony środowiska ze strony Greenpeace Polska (4-ty link pod "LINKI")

Dwa cytaty z niego poniżej:

"? Od grudnia  ubiegłego roku, kiedy ujawniliśmy pakiet szkodliwych projektów dotyczących ochrony środowiska [1], alarmujemy, że minister Szyszko prowadzi stopniowy demontaż systemu ochrony przyrody. Zmiany w dyrekcjach ochrony środowiska to dążenie do podporządkowania instytucji odpowiedzialnych za ochronę polskiej przyrody woli najgorszego ministra środowiska w historii wolnej Polski  ?  komentuje proponowane przepisy Paweł Szypulski z Greenpeace Polska."

 

"Paweł Szypulski komentuje: Tak krótki termin konsultacji społecznych i przesłanie nowelizacji jedynie do organizacji jednoznacznie popierających ministra ? jak Liga Ochrony Przyrody czy Polski Związek Łowiecki ? to kolejny dowód na to, że minister Szyszko nie jest gotowy na zmierzenie się z poglądami odmiennymi od własnych: z głosem społeczności lokalnych, organizacji przyrodniczych, naukowców zajmujących się ochroną przyrody."

 

Prezentuję link do artykułu ze strony Greenpeace pt. "Ministerstwo Środowiska mówi nieprawdę - znamy korespondencję nt. likwidacji systemu ochrony przyrody [AKTUALIZACJA]" (http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/PILNE-Min-Szyszko-do-premier-Szydo-Zlikwidujmy-system-ochrony-przyrody-wykluczmy-NGOsy-organizacje-ujawniaj-dokumenty/). Poniżej jeden z ciekawszych cytatów z artykułu:

"Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska: ?Po raz kolejny Jan Szyszko pokazuje, że to, na czym mu rzeczywiście zależy, to wprowadzania ułatwień w niszczeniu polskiej przyrody. Jednym podpisem chce zlikwidować działający system ochrony przyrody i zastąpić go ?zarządzaniem zasobami?, w którym priorytetem jest dobro inwestorów, a nie nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. Tym razem jednak minister Szyszko nie tylko dokonuje ostatecznej dewastacji systemu ochrony przyrody, ale również otwiera drogę do utraty przez Polskę miliardów euro z funduszy unijnych?." 

 


Komentarze  

Desert Safari Dubai
# Desert Safari Dubai 2018-01-24 07:11
It's wonderful that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our dialogue made at this place.


my page - Desert Safari Dubai: Lukaswilke38086.Wikidot.com/blog:1

You have no rights to post comments