CETA wejdzie niebawem „tymczasowo” w życie. W każdej chwili PiS może uruchomić sejmową maszynkę do głosowania i dać zgodę, by na zawsze została z nami, a korporacje zyskały jeszcze więcej władzy. Mamy pomysł, co zrobić, by do tego nie dopuścić. Kliknij link, by wspólnie podjąć najlepsze decyzje dotyczące tej kampanii i daj znać, w co chcesz się włączyć.

Nie wpuść CETA do swojej miejscowości

Cześć

CETA wejdzie w życie już 1 lipca, wystarczy, że wszystkie kanadyjskie prowincje przyjmą wymagane przepisy [1]. Skutki nie będą, oczywiście, od razu widoczne – ale o tym w dalszej części e-maila. Przed nami zatem nowy rozdział w batalii przeciw rządom korporacji. Zaczynamy kampanię, w której wykorzystamy naszą współpracę, by walczyć o świat, jakiego chcemy. 

Dzięki naszej presji [2] rządy UE zgodziły się, że CETA wejdzie w życie tylko „tymczasowo”, a później Sejm musi zagłosować, czy tej umowy chce, czy nie. Nie wiemy, kiedy PiS to zrobi. Zapowiadał, że najpierw przez kilka miesięcy przyjrzy się skutkom działania tej umowy. Ale „kilka miesięcy” to zdecydowanie za mało, by ocenić, jak CETA wpłynie na rolnictwo, żywność, czy szanse lokalnych firm w konkurencji z ponadnarodowymi molochami!

Te efekty najszybciej zobaczymy na poziomie lokalnym. Dlatego jesienią ruszymy z kampania skierowaną do samorządowców - obecnych i przyszłych (bo wybory samorządowe za pasem). Chcemy by zadeklarowali, że rządzone przez nich miasta, miasteczka, gminy i powiaty, to „strefy wolne od CETA” [3]. Niech pokażą, że ratyfikacji sobie nie życzą. Niech ślą listy do „partyjnej góry” z żądaniem odrzucenia CETA i poważnego zbadania skutków CETA (a nie tylko „przyglądania się” im). W ten sposób mogą opóźnić  głosowanie w Sejmie. A to już będzie sukces. Zdobędziemy czas na przekonanie posłanek i posłów, wesprzemy też opór w innych krajach.

Aby ta kampania przyniosła skutek, potrzebujemy zaangażowania Twojego i dziesiątek innych osób. Dlatego podejmijmy kluczowe decyzje razem. Zapraszam Cię zatem do wypełnienia ankiety z kilkoma pytaniami dotyczącymi szczegółów tej kampanii. We wtorek chcemy przedstawić nasz plan działań na spotkaniu z innymi organizacjami. Wypełnienie zajmie Ci 10 minut.

Akcja Demokracja to ruch ludzi zaangażowanych. Często zwracamy się do osób takich jak Ty o pomoc w podjęciu decyzji. Czasem prosimy Cię o wsparcie konkretnych działań, czasem o dorzucenie się do nich. Chcemy odzyskać wpływ na decyzje polityczne – te wielkie, jak umowy międzynarodowe, te mniejsze, jak wolność demonstrowania i te lokalne.

Władze samorządowe mają w swoich rękach ważne narzędzie, którym mogą wspierać swoich mieszkańców. Są to zamówienia publiczne. Czy chodzi o dostarczanie im prądu, zakup żywności do szkolnych stołówek, czy wyposażenia powiatowego szpitala - powinny wspierać uczciwych lokalnych dostawców, którzy troszczą się o pracowników i o środowisko. CETA im de facto taką możliwość odbierze, bo jak zapisano w tej umowie „nie wolno dyskryminować zagranicznych firm”.

Jeśli nic nie zrobimy, PiS może w dowolnym momencie uruchomić maszynkę do głosowania i wspólnie z PO przegłosować CETA. Dobrze wymyśloną i przeprowadzoną kampanią sprawimy, że PiS-owi nie będzie się opłacało iść na wojnę w tej sprawie - zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów. Czy możesz wesprzeć te przygotowania, dzieląc się swoją opinią? Kliknij link, by pomóc nam podjąć najlepsze decyzje i dać znać, w co chcesz się włączyć.

Z pozdrowieniami,

Maria Świetlik z Akcji Demokracji 

PS Podobna kampania będzie się toczyła w innych krajach, bo wystarczy niezgoda jednego parlamentu dowolnego państwa, by CETA definitywnie odrzucić. Chcemy wspierać te kraje i budować europejską solidarność – im też będzie łatwiej przekonywać własnych posłów, jeśli będą wiedzieć, że cała Europa na nich liczy. Kliknij, by wypełnić ankietę i wziąć udział we wspólnym podjęciu decyzji o kształcie tej kampanii.

[1] CETA wejdzie w życie pierwszego dnia nowego miesiąca po tym, jak ostatnia kanadyjska prowincja przyjmie stosowną decyzję. W tej chwili wygląda na to, że zdążą to zrobić w czerwcu. Stąd 1 lipca jako dzień, od którego CETA zacznie działać.

[2] Rada UE podpisze umowę CETA. Zielone światło dla wdrożenia tymczasowego, gazetaprawna.pl, 23.09.2016

Podobnego głosowania (czyli ratyfikacji krajowej) będą wymagały wszystkie nowe umowy handlowo-inwestycyjne, więcej: TSUE: Umowa handlowa pomiędzy UE a Singapurem wymaga zgody państw członkowskich, gazetaprawna.pl, 16.05.2017

[3] Takich samorządów w Europie jest już blisko 2,5 tys.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

 

#węglowePZU podkręca temperaturę.

PZU zamierza ubezpieczać rozbudowę elektrowni węglowej Ostrołęka C. To hipokryzja państwowej firmy, która zamiast dbać o potrzeby i przyszłość swoich obecnych i przyszłych klientów, zabezpiecza przyszłość elektrowni spalającej tysiące ton węgla. Zaapeluj do PZU o wycofanie się z inwestycji!

 

Cześć

Piszę do Ciebie w jeden z najgorętszych dni tego lata. Wiadomości ze świata pełne są informacji o falach upałów, ogromnych pożarach, suszach niszczących zbiory. Wszyscy doświadczamy skutków zmian klimatu. Dwutlenek węgla w atmosferze, który tak bardzo podnosi nam temperatury na całym globie, nie bierze się znikąd. Jego główne źródło to działalność człowieka, w tym spalanie węgla na potrzeby energetyki. Tymczasem PZU beztrosko myśli o ubezpieczaniu budowy nowej elektrowni węglowej.

PZU zarabia na naszych polisach ogromne sumy: wykorzystuje nasze zaufanie, sprzedając polisy na zdrowie, życie, turystyczne czy ubezpieczenia rolnicze. Jednocześnie ubezpiecza elektrownię odpowiedzialną za zatrute powietrze, przedwczesne zgony [1], susze niszczące uprawy i sinice zabijające nasz Bałtyk.To musi się skończyć!

Jeśli nie zrobimy tego teraz, w najbliższych latach będziemy obserwować powstawanie kolejnych niebezpiecznych  inwestycji. Stwórzmy ruch, który jasno powie, że chce bezpiecznej, zdrowej i stabilnej przyszłości bez energetyki węglowej. Nasza przyszłość będzie taka, jaką uda nam się wspólnymi siłami wywalczyć. Przekonanie największego polskiego ubezpieczyciela do rezygnacji z projektów węglowych może się udać!

PZU świadczy usługi dla ponad 16 milionów klientów, co czyni go liderem polskiego rynku ubezpieczeń. Firma deklaruje, że chce coraz bardziej wsłuchiwać się w potrzeby osób, które ubezpiecza, aby budować stabilną przyszłość [2]. Mamy zatem w ręku mocny argument! PZU, bez narażania się na zarzuty o hipokryzję, nie może pozwolić sobie na ignorowanie głosów osób takich jak ja lub Ty, które chcą przyszłości bez upałów, pożarów, udarów i problemów zdrowotnych. Podpisz apel, by przekonać największego ubezpieczyciela!

PODPISZ APEL!

Ludzie na całym świecie organizują się, aby przekonać firmy ubezpieczeniowe do wycofania się z inwestycji w sektor węglowy. I odnoszą sukcesy! Na początku sierpnia Munich RE, światowy lider reasekuracji, ogłosił wycofanie się z takich ubezpieczeń. Prezes firmy zadeklarował, że firma nie będzie sprzedawać polis nowym elektrowniom i kopalniom węglowym. Zgodnie z jego słowami, ubezpieczyciel pozbędzie się również ze swojego portfolio akcji spółek, których przychody w co najmniej 30% związane są z węglem [3]. Nie byłoby to możliwe bez podpisów, protestów i sprzeciwu wielu tysięcy ludzi! [4]

Akcja Demokracja jako ruch wielu zaangażowanych osób również odnosi sukcesy. Walka o ważne sprawy zaczyna się gdy tysiące z nas wyrazi swoje zdanie podpisując apel! Tak przekonaliśmy Komisję Europejską aby skierowała ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Presja dziesiątek tysięcy podpisów wpłynęła na głosowanie opozycji podczas prac nad ustawą antyaborcyjną w Sejmie. Firma Decathlon wycofała się ze sprzedaży produktów na polowania skierowanych do dzieci, gdy wiele osób wyraziło sprzeciw wobec takich praktyk. Teraz nadszedł czas aby wspólnie przekonać PZU. Kliknij link aby podpisać apel do ubezpieczyciela, aby wycofał się z inwestycji w Ostrołęce.

PODPISUJĘ!

Pozdrawiam,

Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji 

PS Dotychczas udało się przekonać wiele firm ubezpieczeniowych, w tym globalnych liderów, do rezygnacji z inwestycji w sektor węglowy. Zwycięstwa te były możliwe dzięki międzynarodowej solidarności oraz lokalnym działaniom aktywistów i aktywistek. PZU działa głównie w Polsce. Dlatego na nas spoczywa odpowiedzialność za pierwszy krok i pokazanie głosu sprzeciwu płynącego z Polski. Podejmij działania i podpisz apel tutaj!


[1] M. Hetmański, F. Piasecki, Ostrołęka C – historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Warszawa 2018
[2] #nowePZU – więcej niż ubezpieczenia, https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1510910 
[3] Munich Re odwraca się od węgla, Puls Biznesu, 06.08.2018
[4] Kill coal, not the planet, AVAAZ, https://secure.avaaz.org/en/trump_coal_insurance_loc_/?wIFehmb 

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Poniżej kilka ciekawych słów, w związku z odejściem w kwietniu 2017 w z Akcji Demokracji Piotra Trzaskowskiego: 

Akcja Demokracja powstała z wiary w to, że od polityków, od polskiej demokracji możemy wymagać więcej i że nikt nie zrobi tego za nas.

Przed tym, jak zainicjowałem powstanie Akcji zajmowałem się ochroną klimatu. Widziałem jak sondaż za sondażem udowadniają, że mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju uznają zmiany klimatu za poważny problem i że to odnawialne źródła energii powinny mieć priorytet nad węglem. Mieliśmy poparcie społecznie, dobre argumenty i świetnych ludzi.

Mimo tego, kiedy przychodziło do decyzji, niezależnie czy za rządów PO, PSL, PiS czy SLD, politycy i polityczki interesy przemysłu węglowego stawiali na pierwszym miejscu. Tak samo było w innych bliskich mi kwestiach – wycofywania się państwa z odpowiedzialności za służbę zdrowia, transport publiczny czy ograniczania praw kobiet. Interes niewielkiej dobrze zorganizowanej grupy raz za razem przeważał nad dobrem wspólnym.

Dlatego w 2015 roku zainicjowałem i razem z Weroniką, Marcinem i Aleksandrą założyłem Akcję Demokrację – ruch, który gromadzi rozproszone głosy obywateli i obywatelek, by każdego dnia, a nie tylko w dzień wyborów, wspólnie walczyć o bardziej sprawiedliwą Polskę.

W ciągu mniej niż dwóch lat w działania Akcji zaangażowało się przeszło 200 tysięcy osób. Podpisywaliśmy petycje, dzwoniliśmy do posłów, wychodziliśmy na ulice. Mieliśmy swój udział w sukcesie czarnego protestu. Zainicjowaliśmy poważną debatę nt. szkodliwych umów handlowych TTIP i CETA. Dodaliśmy nowej mocy walce o czyste powietrze i, po przejęciu władzy przez PiS, stanęliśmy w obronie państwa prawa.

To dzięki Twojemu zaangażowaniu Akcja jest dziś tak silna. Dlatego, żegnając się z wszystkimi osobami zaangażowanymi w Akcję nie obawiam się o jej przyszłość. Dziękuję Ci za to co razem tworzymy!

Tak naprawdę, Akcja Demokracja, to nie kilkuosobowy zespół pracowników. Akcja Demokracja to Ty i tysiące innych osób, które codziennie podejmują różne działania na rzecz środowiska, praw pokrzywdzonych osób oraz demokracji.

Dzisiaj mamy wiele powodów do wspólnej walki: rosnący w siłę ruch narodowy, rząd niszczący po kolei instytucje demokratyczne czy inwestujący kolejne miliony w węgiel, który truje nas każdej zimy. Nie ustawajmy w staraniach o lepszą i bardziej sprawiedliwą Polskę.

Jestem pewien, że nasze ścieżki jeszcze się przetną.

Pozdrawiam,
Piotr Trzaskowski

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

JAK ŻYĆ, ŻEBY W OGÓLE NIE MIEĆ PRÓCHNICY? 

 

Na powyższe pytanie odpowiem na swoim własnym przykładzie. Moje zęby są zdrowe z wielu powodów. Po pierwsze całkowicie unikam rafinowanego cukru. Udowodniono, że cukier jest głównym czynnikiem wywołującym próchnicę zębów. W ogóle nie jem słodyczy ani żadnych ciast, tortów i innych podobnych potraw (zobacz Rafinowany cukier - najsłodsza trucizna). 

Jeśli w ogóle nie możesz żyć bez słodkich produktów, jedz miód (uważaj, by był bez dodatku sacharozy, czyli w 100% naturalny). Jest może nawet słodszy od wszystkich słodyczy i, co NAJWAŻNIEJSZE, w ogóle nie szkodzi zdrowiu - rafinowany cukier wywołuje, poza próchnicą, bardzo wiele innych chorób i dolegliwości.

Jednak, aby nie mieć próchnicy należy unikać także alkoholu i papierosów, fast-foodów, szczepionek, narkotyków, pasteryzowanego mleka (nawet jeśli pochodzi od krów karmionych trawą) i innych produktów opisanych w artykule "Leczenie próchnicy zębów naturalnym odżywianiem" (Leczenie próchnicy zębów naturalnym odżywianiem)

Dbam także o higienę jamy ustnej (raz w tygodniu myję zęby specjalnym żelem, który służy do intensywnej profilaktyki próchnicy) i jem produkty dobre dla zębów np. marchew i seler. Natomiast jajka kur hodowanych w naturalnych warunkach zawierają rozpuszczalne w tłuszczu witaminy (A i D), które mają bardzo pozytywny wpływ na zęby. (o tych witaminach i innych dobrych dla zębów i dziąseł elementów, jak sole mineralne więcej w artykule Próchnica zębów - współczesna plaga)

Poza tym jem świeże owoce i jarzyny oraz piję sok pomarańczowy ze świeżych pomarańczy BEZ ŻADNYCH DODATKÓW, niegazowaną nisko sodową wodę mineralną (staram się nie więcej niż 3 litry dziennie) wodę alkaliczną (zobacz Woda alkaliczna - życie bez chorób) i bardzo bardzo rzadko sok pomidorowy (oczywiście BEZ cukru). 

Żeby usuwać resztki jedzenia między zębami (tam, gdzie nie dotrze szczoteczka), nitkuję regularnie zęby nicią dentystyczną, co zaleciła mi moja dentystka. od niedawna po wieczornym umyciu zębów, już niczego nie jem aż do rana następnego dnia.

To wszystko sprawia, że nie mam żadnych ubytków. Od września 2019 od około 9 lat nie miałem żadnego, nawet malutkiego ubytku zęba, a do dentysty na kontrole chodziłem regularnie co pół roku lub co rok. To DOWÓD na to, że sposoby, związane z odżywianiem i stylem życia (przede wszystkim) oraz z higieną jamy ustnej (w drugiej kolejności) PO PROSTU DZIAŁAJĄ i gdyby wszyscy je stosowali to żaden z prawie 7 miliardów ludzi nie miałby próchnicy - nawet najmniejszego ubytku i pewnie w krótkim czasie świat w ogóle nie potrzebował by dentystów, bo byliby kompletnie niepotrzebni i mogli by przekwalifikować się w osoby polecające zdrowe produkty oraz odradzające jedzenie i picie tego, co szkodzi zębom i dziąsłom i pewnie tych szkodliwych w krótkim czasie W OGÓLE NIE BYŁO BY NA ŚWIECIE. I wyszło by to na pewno wszystkim na ZDROWIE.

 

z artykułu Leczenie próchnicy zębów naturalnym odżywianiem:

"Poniższe zalecenia pomogły wielu ludziom w remineralizacji ubytków w ich zębach:

 

 • spożywać od 0,5 do ponad 4 łyżek stołowych organicznych/dzikich wątróbek 2-3 razy dziennie razem z:
 • 0,5 do ponad 2 łyżek stołowych żółtego masła 2-3 razy dziennie razem z posiłkami;
 • ponad 2 filiżanki surowego/niepasteryzowanego mleka od karmionych trawą krów, kóz, wielbłądów lub bizonów. Należy pić tyle mleka o temperaturze pokojowej, ile potrzebuje organizm;
 • 2 filiżanki wywaru rybiego z tusz dzikich ryb, przy czym najlepiej jest, jeśli tusze posiadają przynajmniej łby, a najlepiej jeśli mają również organy wewnętrzne (stosowny przepis znajduje się pod adresem www.westonprice.org/foodfeatures/broth.html);
 • spożywać codziennie 2-4 łyżki stołowe szpiku z wypasanych na polu zwierząt;
 • jeść tyle, na ile ma się ochotę, najlepiej codziennie lub nawet kilka razy dziennie, nie gotowanych dzikich ryb lub nie gotowanego mięsa zwierząt wypasanych na polu (gotowanie mięsa jest dobre, ale zazwyczaj łatwiej strawne jest mięso nie gotowane; mięso i ryby można również marynować lub przyrządzać jako mało lub średnio wysmażone);
 • jeść tyle, na ile ma się ochotę, przynajmniej raz dziennie, surowych świeżych ostryg, małży lub podobnych mięczaków;
 • jeść znaczne ilości jarzyn, takich jak buraki naciowe, boćwina, jarmuż, cukinia, brokuły, seler, fasolka szparagowa i marchew;
 • jeść trzy razy w tygodniu lub częściej różne organy wszelkich wypasanych na polu lub dzikich zwierząt;

 

 • wypijać dziennie między posiłkami 2-4 filiżanki świeżego surowego soku z jarzyn, pamiętając o ograniczeniu picia soku ze słodkich jarzyn, takich jak marchew i buraki. Sok powinien być głównie mieszanką selerów i pietruszki. Jak sugerują przepisy podane w Primal Diet (Pierwotna dieta), należy użyć jednej wiązki pietruszki na jeden pęczek selerów. Taki sok może wymagać trochę gliny do zneutralizowania toksyn.

 

Ludziom mającym kłopoty z trawieniem zwierzęcych protein zalecam spożywanie ich w małych porcjach: od 1 do 2 uncji (28-56 g) na jeden posiłek w rozłożeniu na 5 posiłków dziennie. Można jeść tyle protein, na ile ma się ochotę. Proteiny należy spożywać z dużą ilością tłuszczu. Nie polecam ani nie zachęcam do jedzenia chudych kawałków mięsa lub mięsa, z którego usunięto tłuszcz. Dla niektórych ludzi zbyt duża ilość protein jest trudna do strawienia. Proteiny należy spożywać również z dużą ilością jarzyn bądź często popijać jarzynowym sokiem. (Szacunki zawarte w planie żywnościowym Melvinea Page'a mówią, że jeśli czyjaś idealna waga wynosi 40 kg, to musi on zjadać 170 gramów protein dziennie, jeśli ta waga wynosi 68 kg, to należy konsumować 280 gramów protein dziennie, a w przypadku osoby o wadze 90 kg - 370 gramów dziennie). Jedząc kilka posiłków dziennie składających się z protein i innych produktów bogatych w witaminy i sole mineralne pomagamy w ograniczeniu fluktuacji poziomu cukru we krwi i niedoboru substancji odżywczych, które sprzyjają rozwojowi próchnicy.

 

Surowe jajka jako sposób na wzmocnienie zębów

Tym, którzy mają trudności z przyswajaniem substancji odżywczych z pokarmów, w rozwiązaniu tego problemu pomóc mogą organiczne lub wysokiej jakości surowe jajka. Ostrzegam jednak, że początkowo nieregularne spożywanie tego szczególnego pokarmu może wywołać mdłości. Surowe jajka mogą spowodować detoksykację (oczyszczenie) organizmu z zalegających w nim chemikaliów. (Kiedyś jadłem surowe jajka z farmy i mój organizm zaczęło opuszczać valium, lek, który przyjmowałem 15 lat wcześniej. Wiedziałem, że to jest valium po jego charakterystycznym smaku, i potem przez cały dzień czułem się bardzo źle). Można więc spróbować następującej mieszanki:

 

1 filiżanka surowego mleka,

 

0,5 filiżanki surowej śmietany,

 

2 surowe jajka.

 

Można też - nieobowiązkowo - dodać do smaku niewielką ilość nie podgrzanego miodu lub stewii, ekstrakt wanilii, mączkę ze strąków szarańczynu (chleba świętojańskiego) lub gałkę muszkatołową.

 

Specjalne źródła pokarmu

 

Ponieważ jest to publikacja międzynarodowa, nie jestem w stanie dostarczyć informacji o lokalizacji najlepszych źródeł żywności, jaką zalecam. Kupowanie na chłopskich rynkach lub bezpośrednio od rolników to zazwyczaj najlepszy sposób uzyskania wysokiej jakości żywności pochodzącej od zwierząt żerujących na pastwiskach. Chodzi tu o niepasteryzowane mleko, którego, niestety, w niektórych miejscach nie można legalnie kupić. Wielu handlarzy rybami posiada całe żyjące dziko ryby. Można również skontaktować się z lokalnym oddziałem Fundacji Westona A. Price'a (lista kontaktowych oddziałów fundacji znajduje się pod adresem www.westonaprice.org/localchapters/index.html). Niektóre z tych oddziałów są w stanie podać dobre źródła żywności.

Żółte masło zawiera ważny czynnik wspomagający organizm we włączaniu soli mineralnych do kośćca, który dr Price oznaczył jako "aktywator X". Kiedy krowy jedzą szybko rosnącą trawę, tłuszcz zawarty w ich mleku zawiera ten czynnik. Ma to miejsce zazwyczaj wiosną i latem w zależności od środowiska. W idealnym przypadku masło to musi być zrobione z niepasteryzowanego mleka. Jeśli ktoś w miejscu swojego zamieszkania ma kłopoty ze znalezieniem żółtego masła, dwaj duzi producenci posiadają wysokiej jakości pasteryzowane żółte masło, które powinno być dostępne w wielu częściach świata. Są to Kerrygold Butter z Irlandii (http://www.kerrygold.com/) i Anchor Butter z Nowej Zelandii ( http://www.anchorbutter.com/ ).

 

Pokarmy, napoje i produkty, których należy unikać

 

Znajomość tego, czego nie należy jeść, jest niemal równie ważna jak znajomość tego, co należy jeść. Nie należy lekceważyć stosowania się do tej rady, która dotyczy również napojów i innych produktów.

 

Należy więc unikać:

 

 • Cukru: białego cukru, brązowego cukru, organicznego cukru, odparowanego soku z trzciny cukrowej, syropu kukurydzianego, sklepowych dżemów (wyjątki to: nie podgrzewany cukier, organiczny nie przetwarzany syrop klonowy, rapadura i stewia). Wiele słodzików potęguje próchnicę zębów. Jeśli ktoś ma ostry lub trudny przypadek, powinien używać tylko stewii i unikać wszelkich innych słodyczy.
 • Mąki i produktów zbożowych: mąki białej, mąki pszennej, mąki organicznej, wszelkich nie moczonych produktów zbożowych, takich jak chleb, krakersy, kruche ciasteczka, pączki, płatki śniadaniowe, bułki, ciasta, tortille, bajgle i kanapki. Należy unikać większości kupowanych w sklepach produktów mącznych, nawet tych ze sklepów ze zdrową żywnością.
 • Hydrogenizowanych olejów: margaryny i olejów roślinnych niskiej jakości, oleju sojowego, tłuszczu do smażenia i pieczenia Crisco, kanadyjskiego oleju rzepakowego i szafranowego. Zamiast nich należy używać naturalnego oleju kokosowego, naturalnego oleju palmowego, naturalnej oliwy z oliwek, masła lub łoju.
 • Wszelkiego typu niezdrowego jedzenia typu fast foodów
 • Kawy, napojów alkoholowych, słodzika Nutrasweet (aspartam) oraz produktów zawierających sztuczne substancje smakowe, barwniki i inne dodatki.
 • Mleczka sojowego, niskiej jakości protein w proszku i nadmiaru tofu.
 • Pasteryzowanego mleka, nawet jeśli jest od krów z pastwisk.
 • Mięsa i jaj z nienaturalnego chowu oraz ryb ze sztucznych hodowli.
 • Alkoholu i papierosów.
 • Narkotyków, leków na receptę, szczepionek."

 

 

Liczba odsłon na "starej" stronie Cudu Miłości: 4458

 

You and WeMove in 2017 

Hi

When you get an email from me, do you ever wonder what it is that you’re part of?

Sometimes it can be difficult to imagine that alone you’re making a difference. But, you’re not alone! Whether you sign a petition, share something with your friends or donate, your voice is joined by hundreds of thousands more across Europe. Together we have so much power!

Let me tell you the story of what we achieved together in 2017, a year of challenges, victories and learning. You’re one of the starring characters, so keep scrolling!

 

no-to-baysanto-1no-to-baysanto-2
 
refugees-1refugees-2
 
eci-1eci-2
 
mic-1mic-2
 
air-1air-2
 
vawg-1vawg-2
 

We have so many reasons to feel proud of what we accomplished together in 2017. So let’s do even more.

Already almost 5,000 WeMove members are regularly supporting our community. But we crunched the numbers, and to be able to stay independent and keep running ambitious campaigns in 2018, we need 1,000 more of us chipping in 5 or 10 pounds each month.

Would you help celebrate our victories and invest in another year full of impactful campaigns for a better Europe, by setting up a small monthly donation? It will only take 2 minutes!

I’m in with £5 per month
I’m in with £8 per month
I’m in with £10 per month
I’m in with £20 per month
Let me surprise you!

None of our campaigns could have been successful without your support and trust in our WeMove community. Are you curious what else kept us busy this past year? Read on!

beer-1beer-2
 
fashion-1fashion-2
 
whistle-1whistle-2
 
forest-1forest-2
 
eurozone-1eurozone-2
 
plastic-1plastic-2

 

With everything we learned in 2017, we now know better than anyone else about how our voices can come together to help bring about change. We learned the tactics, the tricks, the pressure points, and 2018 is when we take our campaigning another step further.

Together, we can do it, but we all need to do our part. Can you help our community grow and continue run great campaigns? Setting up a regular monthly donation is simple, secure and only takes 2 minutes. But if enough of us chip in, it’ll make a huge difference, giving us the strength and flexibility we need to go against those with money and power.

I’m in with £5 per month
I’m in with £8 per month
I’m in with £10 per month
I’m in with £20 per month
Let me surprise you!

WeMove is a small team of people based all over Europe, but we’re also close to 950,000 progressive Europeans from all across our continent.

Everything we do together takes us one step closer to our shared goal: an open, inviting and fair European Union built on justice and respect, which looks after all its citizens and our environment.

Thank you for being part of WeMove. It’s thanks to you that today we can celebrate a successful year!

Julia (Warsaw), Ola (Bologna), Virginia (Madrid), Jörg (Lübeck), David (Brussels) and the WeMove.EU team

 

PS. Did you know? In 2017, our WeMove community grew from 460,000 to 950,000 members. We sent 47 million emails, and collected 3,307,369 signatures on our petitions. Already 4,241 people are donating each month to keep our community going.Join in and become a donor, too!

 

Już w piątek PiS może oddać sądy w ręce Ziobry. I postawić polityków tej partii ponad prawem. Wspólnie zdecydowaliśmy, aby uderzyć w nich przez Internet i wywołać wątpliwości przed głosowaniem. Dziś publikujemy pierwszą z serii animacji. Twoje udostępnienie zwiększy skuteczność akcji!

UDOSTĘPNIAM!

Cześć,

Już w ten piątek PiS może przepchnąć przez Sejm ustawy, które oddadzą Ziobrze kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości [1]. Choć głosowanie nad losem Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) było już kilkukrotnie przekładane, politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie zapowiadali jak najszybsze przyjęcie przepisów zmieniających ustrój sądownictwa – jeszcze przed sejmowymi wakacjami.

Upolitycznieniem sądów, poprzez zmiany w KRS, politycy PiS postawią się ponad prawem. Ziobro niemal ręcznie będzie mógł wskazywać sędziów i kierować konkretne sprawy do tych posłusznych sobie. Nie ma na to naszej zgody. Niedawno zapytaliśmy kilka tysięcy osób z Akcji o to, jak mamy dalej bronić sądów. Ponad 90% z udzielonych odpowiedzi wskazywała na naciskanie polityków przez media społecznościowe [2].

Wybraliśmy posłów i posłanki PiS aktywnych w Internecie, do których możemy dotrzeć tą drogą. To osoby będące także twarzą, łamiących zasady państwa prawa, zmian w sądownictwie. Czas dotknąć ich wrażliwych czy kompromitujących punktów. Obnażyć fakt, że działają nie w publicznym, a we własnym interesie. Sprawić, że głosowanie za niszczeniem sądów stanie się dla nich bardzo niewygodne.

Im więcej osób udostępni animacje w tej kampanii, tym szerszy będzie miała ona zasięg. To  zwiększa szansę na bezpośrednie dotarcie do posłów i posłanek jeszcze przed głosowaniem! To z kolei pozwoli nam, jeśli nie zmienić wynik głosowań, to znów odsunąć je w czasie. Dla niezależności sądów oraz możliwości manipulacji stanowiskami, będzie miało to ogromne znaczenie. Kliknij w poniższy link i udostępnij animację na Facebooku! Jeśli nie masz Facebooka, zaangażuj znajomych, którzy z niego korzystają. Prześlij ten e-mail komuś, kto używa FB i poproś o udostępnienie!

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ I UDOSTĘPNIĆ ANIMACJĘ NA FACEBOOKU!

 

Akcja Demokracja to suma nacisków wywieranych przez osoby zaangażowane, takie jak Ty. Wspólnie wyznaczamy ich kierunki poprzez udział w ankietach. Realizujemy konkretne działania dzięki zrzutkom. Pisząc setki e-maili, powstrzymaliśmy budowę kopalni węgla brunatnego w wielkopolskim Ościsłowie [3]. Masowe udostępnianie grafik, o szkodliwych zapisach międzynarodowych umów handlowych, przyniosło zaangażowanie 100 tysięcy osób. W ten sposób zmusiliśmy polityków do zajęcia stanowiska w tej sprawie [4].

Po tym jak  wspólnie  podjęliśmy decyzję o naciskaniu na PiS w Internecie,  ponad sto osób dorzuciło się do tego działania. Dzięki temu stworzyliśmy animowane grafiki. Pokazują one, że upolitycznione sądy, to przegrana obywatela lub obywatelki w starciu z państwem PiS. Będziemy je promować w Internecie, także za pomocą płatnych reklam.”Na pierwszy ogień” idą posłowie i posłanki stojący za psuciem demokracji. Teraz czas na Twój klik.

KLIKNIJ, ABY UDOSTĘPNIĆ GRAFIKĘ NA FACEBOOKU!


Dzięki,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Prawu i Sprawiedliwości bardzo zależało, aby ustawy podporządkowujące sądy przyjąć przed wakacjami. Do głosowań dojdzie zapewne w piątek lub za dwa tygodnie. Zaplanowaliśmy nacisk na kilku dokładnie wybranych polityków przez ten okres. Dziś zaczynamy od Stanisława Piotrowicza, „twarzy” walki z Trybunałem i niezależnością sądów. W kolejnych dniach w Internecie pojawią się następne grafiki. Już dziś kliknij i udostępnij, by wywrzeć nacisk!

[1] Zmiany w sądownictwie. Nowe przepisy jeszcze przed wakacjami? Polskieradio.pl, 05-07-2017

[2] Wyniki ankiety możesz zobaczyć, klikając link: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/surveys/82/results/public

[3] Wielkopolska: 5 tys. osób protestuje przeciw budow

ie kopalni węgla brunatnego; biznesalert.pl, 02-12-2016

[4]  Wraca temat CETA. "Akcja Demokracja" sprawdza jak będą głosować europosłowie; onet.pl; 31-12-2016

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Uratujmy Las w Białowieży przed zniszczeniem dla pieniędzy i przerobieniem nawet stuletnich drzew na deski! Polskie władze zignorowały wszystkie żądania uratowania lasu, głosy naukowców i organizacji pozarządowych, protesty, petycje, żądania UNESCO, a nawet zakaz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czyniąc Polskę pierwszym krajem, który sprzeciwił się decyzji Trybunału. 

Europe's last primeval Forest 

100-year-old trees in Europe’s last ancient Forest are being cut down for profit. Only a group of Forest Defenders stands between the trees and huge logging machines. Show them they’re not alone - join this message of solidarity and become a Forest Defender yourself!

H

Hi

You’re walking in a forest thousands of years old. Imagine its massive trees, rays of sunlight shining through the branches. Its sounds. Its silence. It’s humbling, beautiful, magic - and maybe just a bit scary. Then one sound takes over - the roar of huge logging machines and 100-year-old trees crashing to the ground.

State-sanctioned logging is destroying the Białowieża Forest in eastern Poland, [1] Europe’s last primeval forest, our priceless shared heritage. Its trees are being cut to make plywood and pallets. The only thing standing between the trees and the harvesters is the power of people’s protest.

On the ground, they’re called Defenders of the Forest. The people who stop harvesters, block the roads and disrupt the logging, sometimes with their own bodies. In doing so they save hundreds of trees from being lost. Now many face harassment, fines, court cases and physical violence. [2] To keep going, they need to know they’re not alone - and to stay safe, they need visibility.

And we can give them that by bringing international attention to their work, making sure they - and their opponents - know we are watching. We can strengthen them with a powerful message of solidarity from across Europe.

In just a few days, we will bring each and every one of our names to the Protectors’ camp in the forest. Your name could be there too. By signing, you’re not just showing your solidarity - you’re becoming a defender of the Forest yourself.

Sign in defence of the ancient Forest!

Białowieża: home to some of Europe’s last bisons, lynxes and wolves in the wild, our last natural lowland forest, stretching across Poland’s eastern border. Protected under national and European laws, and listed as UNESCO World Heritage, it is beyond valuable.

After taking power, the current Polish government approved intensive logging in protected parts of the Forest. The excuse is fighting an outbreak of bark beetle - an argument refuted by Polish and European scientists. [3] In reality, the wood is being sold for profit. More than 50,000 trees were already cut down, many of them over a 100 years old. [4]

Just a few weeks ago, the European Court of Justice (ECJ) responded to the EU Commission’s legal complaint and ordered Poland to halt logging to prevent irreversible damage, before the Court issues its final judgement. But the Polish authorities have ignored all demands to save the Forest, voices of scientists and NGOs, protests, petitions, UNESCO’s demands [5] and even the ECJ’s order, making Poland the first ever EU country to defy a decision of the Court. [6]

As the logging goes on - now illegal under EU law - so does the protest. The people at the grassroot Camp for the Forest patrol the woods collecting evidence of trees being cut down. They organise road blockades and occupations of the massive harvesting machines - everything to stop the felling of the trees, if only for a day.

How can we help keep this essential movement going? By sending them a message of support and solidarity: “on the frontline of the fight for the Forest, you stand in the name of all of us, and we all stand with you.” And we can give them the urgently needed help by donating funds to keep the defense of the Forest strong throughout winter months.

Sign in defence of the ancient Forest!

Our WeMove community is here to build solidarity and bridges across borders and divisions. Together, we stood for Polish women fighting a total ban on abortions. In the harsh winter months thousands of us chipped in to help freezing refugees out of the cold in Greece and Serbia. We have a unique power to act like a megaphone for movements for justice all over Europe, and we can channel this power to help those in need. Let’s use it now!

Thank you,

Julia (Warsaw), Doina (Bucharest), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

PS. There are many ways to become a Defender of the Forest. You can help spread the word about the Forest among your friends, come visit Bialowieza to experience the unique beauty of the Forest and support the local population, or organise a solidarity action in your town. Join the call for the protection of the Forest, and read on about what more you can do!

 

References:

[1] 'My worst nightmares are coming true': last major primeval forest in Europe on 'brink of collapse': https://www.theguardian.com/environment/2017/may/23/worst-nightmare-europes-last-primeval-forest-brink-collapse-logging

[2] Trees more than a hundred years old are being cut down. What you can do to save the Białowieża Forest? http://politicalcritique.org/cee/poland/2017/bialowieza-forest-unesco-logging-take-action/

[3] Polish scientists protest over plan to log in Białowieża Forest https://www.nature.com/news/polish-scientists-protest-over-plan-to-log-in-bia%C5%82owie%C5%BCa-forest-1.19428

[4] 1000s protest logging in Poland's ancient forest: http://www.news24.com/Green/News/1000s-protest-logging-in-polands-ancient-forest-20170625, Ignoring scientists, Poland begins logging famous primeval forest https://news.mongabay.com/2016/06/ignoring-scientists-poland-begins-logging-famous-primeval-forest/

[5] UNESCO urges Poland to stop logging ancient forest: https://www.euractiv.com/section/central-europe/news/unesco-urges-poland-to-stop-logging-ancient-forest/

[6] EU court orders Poland to stop logging in Białowieża forest: https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/28/eu-court-orders-poland-to-stop-logging-in-bialowieza-forest

 

 

What do true Forest protectors?

You have signed the message of support for the protection of the ancient Bialowieza Forest, and shown solidarity with its Defenders. Thank you! But that’s not all - you can become a true Forest Defender yourself.

Here's what more you can do to help defend the Forest from destructive logging on a mass-scale:

 • Spread the word - share this campaign with your friends, family, colleagues. The more people across Europe are aware of the dangers facing our most precious European Forest, the more international pressure there will be to ensure its protection and preservation. Click to pick how you want to share the message: it will take just a few seconds!
Share on Facebook, Twitter or via email!
 • Donate to help keep the defence of the Forest alive. The Defenders of the Forest need our solidarity and our voices spreading the word far and wide, but they also need very concrete help: money. We will ensure that the funds reach the Camp for Forest to help with what is most needed. Can you chip in?
Chip in to support the defense of the Forest!
 • You can help out by donating in-kind, e.g. materials and food supplies - the activists in the Camp regularly update the list of things they need.
   
 • You can start your own campaign on our YouMove platform, for example to target the politicians in your country with a petition, asking them to speak up in defence of Europe’s most precious Forest.
Start your own campaign here!
 • You can visit the Białowieża Forest yourself - it makes for a wonderful late-summer or autumn holiday destination! By staying at local guesthouses and eating at local restaurants, you are supporting the community affected by the conflict about logging in the Forest.
 • If you want to get involved in another way, in person, you can learn more by getting in touch directly with the Camp for Forest, using their Facebook page or their email address.

Thank you,

Julia (Warsaw) and the rest of us at WeMove.EU

 

Merger between Monsanto and Bayer 

Hi

You and over 148,000 more Europeans signed the petition against the merger between Monsanto and Bayer. “Bay-santo” are fighting hard for their profits, so we commissioned independent scientific research. It shows the merger should be forbidden under EU law, but that alone is not enough to win -- we need people power. Will you share the news about the research on social media to give it more visibility, and forward the email below to ask your friends and family to sign and give our voices more weight in the process?

Share on Facebook
 
Share on Twitter

**Please forward the email below to your friends and family to help us reach 250,000 signatures before the public hearing where EU Competition Commissioner Vestager, will listen to consumers and farmers speaking against the merger.**

 

Now we have proof: the planned merger of Bayer and Monsanto to become the biggest seller of pesticides worldwide would be disastrous for farmers, consumers and the environment. Let’s combine proof with people power - our power.

Hello,

If Bayer, one of the world's biggest producers of chemicals and pesticides, merges with Monsanto, the biggest seller of GMOs and seeds in the world, a great part of our food will be engineered and controlled by this new agri-business giant. [1]

We have published scientific research with our partners [2], showing the proposed merger should be forbidden under EU competition law. You can imagine that Bayer and Monsanto are really fighting hard for it to be approved. Only EU Competition Commissioner Margrethe Vestager can stop them!

Vestager has already shown courage in fighting big corporations, and could therefore be our ally. She recently tackled Amazon and Apple, demanding they pay their fair share of taxes, and has already shown reluctance to give the green light for the merger. Let’s support and push Vestager to stay strong.

At this point, we, the WeMove community, can tip the scale. In any political decision, a factual argument has much more weight if it’s supported and shared by many. Sign our petition and show Vestager how many Europeans are standing up against this merger. Commissioner Vestager will hold a public hearing in the weeks to come, and we want to present over 250,000 voices against the merger.

Sign against the Bay-Santo agri-giant

The research, carried out by international competition law experts from the University College London, explains how Bay-Santo would control our entire food system. They want farmers to buy all they need from one company. Starting with GMOs, seeds, and pesticides as their main products, Bay-Santo will also offer fertilizer, digital equipment, and farm machinery.

Their promise: Best results if you get everything from one source. What they don’t say: farmers will depend on one company, and if it raises prices, farmers will be left with no choice.

As merged companies, Bay-Santo will find new ways to profiteer by making nature barren, by engineering genetically modified seeds which cannot produce new seeds in the next generation (hybrid) and which are resistant to the weed killer glyphosate. The result: monocultures (also known as green deserts) and poisoned food.

The conclusion of the research is overwhelming. The proposed merger between Bayer and Monsanto should be blocked, even under the narrow jurisdiction of EU competition law. It forbids market concentration by only a few companies.

When we received the results we immediately submitted the research as an official file to the merger process. Now we have to make sure that Commissioner Vestager hears the voice of thousands of European consumers calling on her to stop the merger. We’ve provided her with good arguments. Now let’s show her people power.

Sign against the Bay-Santo agri-giant

Our community has been fighting against Monsanto for two years on glyphosate and we are making progress. Some say Monsanto and Bayer are planning this merger so Monsanto and all it’s bad press “disappear”. We have shown them what happens when citizens join forces and take a stand. We know they are worried about what we can do.

Today we have another chance to show them we will continue to fight hard for sustainable solutions for our agriculture, healthy food, and environmental protection.

With hope,

Doina (Bucharest), Jörg (Lübeck), Julia (Warsaw), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

PS: The academics conclude the merger is highly likely to “lead to important risks for food security, biodiversity… [and risks for] affordable food prices, high quality of food, variety and innovation”. Together we can stop the merger.

 

References:

[1] Baysanto Research Report Summary, https://www.wemove.eu/sites/wemove.eu/files/baysanto_report_summary-en.pdf

[2] Our partners are: Friends of the Earth Europe, SumOfus and FoodandWater Europe

 

Coś wielkiego dla pszczół - dzięki Tobie!

Piszę, bo działamy razem dla pszczół i wiem, że są dla Ciebie równie ważne co dla mnie i dla przyrody. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, wspólnie z pszczelarzami i naukowcami ogłosiliśmy rozpoczęcie prac nad planem działania, który sprawi, że Polska stanie się prawdziwie przyjazna pszczołom. Ten plan to Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. To projekt, który realizujemy dzięki Tobie i Twojemu udziałowi w akcji Adoptuj Pszczołę!

Dlaczego powstanie planu jest tak ważne? Wdrożenie Strategii realnie przełoży się na poprawę losu pszczół w Polsce. Będzie drogowskazem dla polityków, rolników, pszczelarzy i wszystkich, których działania mogą mieć wpływ na życie pszczół - zarówno pszczół miodnych, jak i dzikich owadów zapylających. Dzięki niej Polska ma szansę stać się modelowym przykładem ochrony zapylaczy – inspiracją dla innych państw Europy i krajem prawdziwe przyjaznym pszczołom.

Co sądzisz o akcji Adoptuj Pszczołę?

Wiele, z tego, co robimy dla pszczół, możliwe jest właśnie dzięki Tobie. Dlatego tak ważne dla nas jest Twoje zdanie.

Wypełnij ankietę »
 

Zależy mi, żeby w tworzeniu Narodowej Strategii wzięli udział wszyscy zainteresowani – od pszczelarzy, przez naukowców i organizacje pozarządowe, po… Ciebie! My już teraz intensywnie pracujemy nad Strategią, a jesienią zaprosimy Cię do współpracy przy szukaniu najlepszych rozwiązań dla zapylaczy. Włączysz się?

Jeszcze jedno, zanim rzucimy się wir pszczelej pracy: usiądź spokojnie, weź głęboki oddech i zobacz, co do tej pory zdziałaliśmy. Wspólnie z Tobą i tysiącami osób biorących udział w akcji Adoptuj Pszczołę, przez ostatnie lata udało nam się zrobić naprawdę dużo, by poprawić życie pszczół w Polsce. Na stronie adoptujpszczole.pl/jubileusz znajdziesz krótkie podsumowanie naszych wspólnych działań. Imponujące, prawda? Już nie mogę się doczekać, aż dodamy tam kolejne! Chcemy działać coraz szerzej, dlatego w zeszłej edycji akcji postawiliśmy sobie bardzo ambitny cel: tworzenie Polski Przyjaznej Pszczołom. Stworzenie, a następnie doprowadzenie do przyjęcia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, będzie milowym krokiem w tym kierunku. Zróbmy go razem!

Jak widzisz, zbliża się czas wielu pszczelich aktywności: dużo energii poświęcimy tworzeniu Strategii, nie zapominamy o unijnym głosowaniu w sprawie najbardziej niebezpiecznych dla pszczół pestycydów (miało być wiosną, zostało przesunięte na jesień, pamiętasz?), a za pasem… kolejna odsłona Adoptuj Pszczołę!

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Kasia Jagiełło
Greenpeace

P.S.  Bardzo zależy mi na poznaniu Twojego zdania o akcji Adoptuj Pszczołę. Mam ogromną nadzieję, że znajdziesz chwilę, żeby odpowiedzieć na kilka pytań? Nie zajmie Ci to więcej niż kilka minut, obiecuję. [Tutaj] możesz wypełnić ankietę.

 

1:0 against the plastic lobby

Hi

It's a cold and foggy morning in Brussels. Together with 20 other activists I have been waiting for Frans Timmermans for more than an hour. The first Vice-President of the European Commission will open the EU conference on plastic strategy today. We have 600,000 signatures from all over Europe to hand over - three kilograms of paper. Will our signatures hold any weight for him? Timmermans and his staff are coming around the corner with quick steps - and his reaction leaves us almost speechless.

He is concerned about the waste of our seas: "I am your ally and I will do my best so that we can present an ambitious strategy by the end of this year". Timmermans, the second-ranking official in the European Commission supports our campaign - this is a real breakthrough!

Are these just empty words? It does not look like it. In his opening speech at the conference, he mentions our petition right at the beginning - to the surprise of the plastics lobby. And shortly after, he posts a video of our delivery on Facebook and Twitter. EU’s First Vice-President takes the fight against plastic waste very seriously - and our Europe-wide campaign is of great help to him.

Handing over the signatures to Vice-President Timmermans with our friends from Campact and Rethink Plastic Alliance

We believe that when politicians announce ambitious plans, they deserve our praise. A wave of support on Facebook and Twitter will encourage Timmermans to follow-through on his ambitious goals and stand up to the plastic industry. He is very active on social networks, so we can be sure he will notice. Use the buttons below to show your support with a comment or “like”:

Click here to react to Timmermans’ Facebook post

 

Click here to react to Timmermans’ Twitter post

The fight is not over yet, but this is a huge step forward and we can be proud of it. Together, our community invested a lot of energy and time in this campaign over the past months. We achieved a lot and also learned some things, here are some of them:

Success doesn’t just happen, it’s planned for! With a good strategy backed with the right resources we can go a long way. More than 2100 of us donated over 35,000 euros to make sure our call was unmissable in Brussels. Together with our partners we plastered the EU headquarters with 150 billboards in the two weeks surrounding the plastic conference.

There is only one way forward - Image of one of our billboards in Brussels on the day of the conference

We’ve got the power: We decided to multiply the effect of the petition and billboard action with a “double-delivery” of our huge petition, inside and outside the conference building. And we even managed to get some extra help. Our outside delivery to Vice-President Timmermans had such an impact that he spontaneously “delivered” our message to the audience present at the plastic conference in his opening speech.

The more the merrier… and stronger! Plastic waste in our oceans and rivers is an international problem - borders are no obstacles to plastic pollution, so we wanted to make clear that people from all over Europe demand effective measures. We partnered with 7 organisations [1] from across Europe and united the voices of more than 600.000 Europeans to speak up against plastic pollution in 8 languages.

That’s the way to go! Let’s take a moment to feel the satisfaction and pride of a job well-done. Whether by signing, sharing, donating or speaking to our friends - every contribution was crucial. Thanks for being part of this amazing community!

We did this together.

With hope,

Doina (Bucharest), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

PS: We want to continue our fight for a healthy environment, but effective mobilising across borders needs resources. Even the smallest contribution helps us stay independent and keep on fighting. Paweł, can you chip in a few euros a week so that together, we can celebrate many more successes in the coming months?

 

Reference

[1] https://act.wemove.eu/campaigns/plastics-strategy-INT-EN

 

Chcę Polski wolnej od nienawiści 

Połóżmy kres naruszaniu prawa przez Obóz Narodowo-Radykalny (ONR)! Apelujemy o realny nadzór nad tą organizacją. Prezydenci i starostowie muszą sprawdzić, czy nie łamie prawa. A jeśli tak, to skierować sprawę do sądu. Oddaj swój głos na Polskę wolną od nacjonalizmu.Kliknij, by przejść na stronę apelu.

TAK, Chcę Polski wolnej od nienawiści! 

Cześć

ONR nawołuje do przemocy i nienawiści. Wprost odwołuje się do niechlubnej karty XX w. historii [1]. Rosnąca fala ksenofobii przyciąga do tej organizacji coraz więcej młodych osób, które ulegają tej niebezpiecznej propagandzie. Nic dziwnego, w końcu przyzwolenie dla takich postaw płynie z rządu - wszyscy to widzimy. Ale są jeszcze inne władze, które mają prawo nadzorować tę organizację. I zamierzamy im o tym przypomnieć!

Starostowie i prezydenci miast mają prawo kontrolować, czy oddziały ONR działające na ich terenie robią to zgodnie z porządkiem prawnym [2]. Jeśli ONR łamie prawo – mogą skierować sprawę do sądu. Sąd może wtedy ukarać, a nawet rozwiązać stowarzyszenie Obóz Radykalno-Narodowy lub jego oddział. 

Chcemy Polski wolnej od nacjonalizmu i przemocy. Dlatego oczekujemy od samorządowców, że wezmą odpowiedzialność za ochronienie nas przed narastającą falą nienawiści. Tak jak zrobili to już prezydenci Krakowa i Częstochowy, kierując do policji i prokuratury pytania dotyczące ONR [3].

Jeśli samorządy podejmują kontrolę, to nie będą mogły się już zasłaniać niewiedzą. Będą miały też podstawę, by odmawiać ONR-owi zgody na demonstracje. 

Już niedługo ONR zacznie organizować Marsz Niepodległości, 11 listopada to dla tej organizacji kolejna „okazja”, by siać nienawiść i wprost zachęcać do przemocy. Reagujmy, nim będzie za późno!

Dołącz do apelu do prezydentów i starostów o konsekwentne wykorzystywanie uprawnień nadzorczych nad stowarzyszeniem ONR. Twój głos wywoła ich do tablicy. Dzięki niemu samorządowcy zobaczą, że muszą zająć się na poważnie tą sprawą. Kliknij poniższy link, by przejść na stronę apelu.

TAK, Chcę Polski wolnej od nienawiści! 

ONR organizuje publiczne wydarzenia pełne mowy nienawiści, nawołując do przemocy („wyrżnięcia”) wobec osób o innej narodowości, czy orientacji seksualnej [4]. Osoby innego wyznania przedstawia jako morderców i gwałcicieli. Używa też faszystowskich i rasistowskich symboli, takich jak krzyż celtycki i falanga [5]. Dopuszcza się nawet fizycznej przemocy [6]. A w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego defiluje głównymi ulicami stolicy, urągając pamięci powstańców [7]. Co gorsza, celem tej propagandy jest młodzież licealna i akademicka. 

Już raz udało nam się przekonać szkolną społeczność, że ONR nie może być traktowany jak organizacją taka jak inne, o „normalnych” poglądach i metodach działania. Nasza kampania skłoniła dyrektorkę płockiego liceum do deklaracji, że już więcej tej organizacji do szkoły nie zaprosi [8]. Teraz pora, by kolejne miasta lepiej zrozumiały, czym jest ONR.

Wśród blisko 90 samorządowców, do których dotrzemy z naszą kampanią, są osoby, które z pewnością szybko zareagują na nasz apel [9]. Innych będziemy przekonywać, że prośba o nadzór nie wymaga od nich zajęcia stanowiska w sprawie ksenofobii. Podjęcie przez nich działań będzie wysłaniem sygnału do młodych ludzi, że ONR to organizacja, od której lepiej trzymać się z daleka. Daj swój głos za Polską wolną od nienawiści i przemocy, podpisz apel. 

TAK, Chcę Polski wolnej od nienawiści! 

Z pozdrowieniami, 

Maria Świetlik z Akcji Demokracji 

PS Działalność ONR jest sprzeczna z polską Konstytucją (Art. 13, który mówi m.in. o zakazie istnienia organizacji, które odwołują się do „totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu” i których „program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową”. Dołącz do apelu, by organy nadzorcze oficjalnie to potwierdziły. Kliknij, aby przejść do strony apelu. 


[1] ONR traci politycznie poprawną maskę. "Za to, że często krzewicielami antypolonizmu są Żydzi, nie ponosimy winy", Natemat.pl, 10.11.2012 

[2] Zgodnie z art. 8 ust. 5 i art. 27 Ustawy prawo o stowarzyszeniach nadzór nad działalnością stowarzyszeń należy do starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia. Podczas kontroli starosta lub prezydent sprawdza zgodność działania stowarzyszenia z obowiązującymi przepisami prawa, np. Konstytucją, ustawami, a także prawem międzynarodowym. Jeśli starosta lub prezydent stwierdzi, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem, może wezwać do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie lub udzielić władzom stowarzyszenia ostrzeżenie. Może też wystąpić do sądu. Sąd, po zbadaniu sprawy, może także udzielić upomnienia władzom, uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia, może też rozwiązać stowarzyszenie. 

Listę oddziałów ONR znajdziesz na stronie apelu. 

[3] ONR czeka delegalizacja? Prezydent Krakowa interweniuje, Radio Zet, 26.09.2017 

[4] Anna Tatar z NIGDY WIĘCEJ o przestępstwach z nienawiści (w kontekście wypowiedzi ONR-u), Fakty TVN, 8.05.2017 

[5] RPO: w Myślenicach ONR propagowało faszyzm, wp.pl, 23.06.2008; Policja nie szkoli, co znaczy falanga. Bo to drażni Młodzież Wszechpolską, Gazeta Wyborcza, 08.10 2016; ONR agituje przed bramą UW. Studenci interweniują, Polityka, 18 .10.2016; Hate Symbols Database, adl.org 

[6] Katalog Wypadków – Brunatna Księga, Nigdy Więcej nr 22, 2016 

[7] Obywatele RP protestowali przeciwko przemarszowi narodowców. "Zgoda na marsz ONR to hańba powstańców", natema.pl, 1.08.2017 

[8] ONR wchodzi do najstarszej szkoły w Polsce. 8 tysięcy podpisów przeciwko, Dziennik.pl, 06.07.2016 

[9] Lokalne polowania na ONR. Samorządowcy myślą jak zdelegalizować organizację, GazetaPrawna.pl, 29.08.2017

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Democracy crisis

Imagine your government being sued for billions if it tried to ban harmful pesticides or raise the minimum wage. Scarily, this could happen if the ‘Multilateral Investment Court’ proposal goes unchallenged. [1]

The proposal has a very boring name but a *very* sinister underbelly. The Multilateral Investment Court (MIC for short) is a global court exclusively for big businesses - allowing them to bypass our democracies and protect their profits at any cost.

If it sounds familiar, that’s because it is. It’s very much like the courts used in trade deals like TTIP and CETA. Thanks to a huge wave of people power, the bad press around these parallel legal systems helped put TTIP on ice. And its evil twin, CETA, is now being scrutinised for the same reason.

But corporations are eyeing up a new plan: their own exclusive super court. Corporations like Monsanto and McDonald’s will dig deep into their pockets to try and get a super court that makes them billions. To challenge a proposal on this scale is going to take a *lot* of effort – we need to throw everything we can at it.

Will you chip in €3 a week to help the WeMove community take on threats to our democracy like this one?

Yes - I’ll chip in €3 a week
Yes - I’ll chip in €4 a week
Yes - I’ll chip in €10 a week
Yes - I’ll chip in

The corporate supercourt isn’t the only threat to our democracy on the horizon. The WeMove community is starting to push for more democracy and solidarity in the reform of the Eurozone. It’s another complicated issue, but together we’re cutting through the confusion and making sure citizens across Europe know how important it is to be part of the conversation to ensure we build a better Eurozone.

And across Central and Eastern Europe, our members are helping decide what we can do about Hungary and Poland refusing to follow the rules around refugees and commitments that bind the EU together. It 's inspiring to see so many of us across Europe united to defend democracy and take on the big issues.

Please can you chip in a few euros a week to help defend democracy at every turn?

Yes - I’ll chip in €3 a week
Yes - I’ll chip in €4 a week
Yes - I’ll chip in €10 a week

We’re a small team, but we’ve got big ambitions. Depending on how much we raise, making a regular donation to the WeMove Community would mean we could:

 • produce hard-hitting powerful films to spell out the complex threats to democracy like the Multilateral Investment Courts and the changes to the Eurozone
 • dedicate extra capacity of a staff member on the WeMove team to track the shady developments of the special corporate courts, and make sure the WeMove community isn’t left in the dark
 • provide support and funds to help WeMove community members connect directly with key ministries and Members of the European Parliament (MEPs)

It’s inspiring to be part of such a passionate community. Thanks for being one of us,

Olga (Bologna), Virginia (Madrid), Doina (Bucharest), Julia (Warsaw), Joerg (Lübeck), and the rest of us at WeMove.EU

 

PS. The proposed Multilateral Investment Court would be different from traditional courts and our democratic judicial systems. It would serve the purpose of challenging any law big businesses think is affecting their expected profits. Big companies suing the government for future sales they estimate won’t happen because of a new law.

And once governments start fearing being sued, the face of decision-making will change. The demands of corporations will carry so much more weight if they’re able to take the government to court over protective laws that dent their expected profits. All of this will be costly – and European citizens and our environment will be paying the bill.

Let’s make sure we’re ready to defend our democracy, please chip in a few euros each week to supercharge our campaigns: https://www.wemove.eu/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=35

[1] Article from Politico you can read on bilaterals http://www.bilaterals.org/?top-trading-countries-seek-new&lang=en

 

Komisariaty bez tortur 

Mimo nagłośnienia sprawy śmierci Igora Stachowiaka przez media oraz naszych wspólnych działań  niewiele się zmieniło na komisariatach. Choć policjanci bezpośrednio odpowiedzialni za zaistniałą sytuację ponieśli odpowiedzialność, premier Beata Szydło nie zdecydowała się na dymisje tych, którzy przez rok nie zrobili nic, by to wyjaśnić. 

Sprawa Igora poruszyła tysiące z nas. Teraz czas na kolejny krok! Chcę Cię zapytać, co sądzisz o uruchomieniu kampanii, której celem będą komisariaty wolne od tortur i takie prawo, które zapewni bezpieczeństwo obywatelom i obywatelkom w zetknięciu z policją. 

Czy powinniśmy rozpocząć kampanię skierowaną do posłów i posłanek, w której będziemy domagać się wprowadzenia takich przepisów, które zagwarantują przestrzeganie praw człowieka na komisariatach?

TAK!

RACZEJ TAK

NIE!

NIE MAM ZDANIA

Tydzień temu dostarczyłem do Kancelarii Premiera podpisy 12 tysięcy osób (w tym Twój) pod apelem o wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych zaniechań w wyjaśnianiu śmierci Igora Stachowiaka. Mężczyzna zginął na komisariacie, wcześniej był torturowany przez policję za pomocą paralizatora.

Potrzebna jest nam zmiana systemowa, która zapewni przestrzeganie praw człowieka na komisariatach. Konkretne propozycje zgłasza Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Amnesty International, a część z nich jest już dyskutowana w Sejmie. Są to m.in.:

 • wprowadzenie kamer zamontowanych na mundurach funkcjonariuszy oraz monitoring na wszystkich komisariatach
 • wpisanie zakazu stosowania tortur i ich jasnej definicji w Kodeksie Karnym
 • wprowadzenie przepisów regulujących użycie paralizatorów i konieczność każdorazowego udokumentowania użycia tego środka przymusu przez policjantów
 • wprowadzenie zapisów gwarantujących zatrzymanym obecność adwokata, zawsze po zatrzymaniu, podczas przesłuchania

Minęły już trzy miesiące od ujawnienia szokujących nagrań z tortur na komisariacie we Wrocławiu, a podobne sytuacje, również z użyciem paralizatorów, się powtarzały [1]. Sytuacja wymaga zmiany. Rzecznik Praw Obywatelskich i organizacje pozarządowe mają dobre propozycje, jednak ciężko będzie je przeforsować bez społecznego wsparcia. Jesteś jedną z 12 tys. osób z Akcji, którą pytamy, czy włączysz się w działania, mające na celu wyeliminowanie tortur z działań policji.

Każdy kolejny dzień bez takich zabezpieczeń prawnych, grozi powtórką wydarzeń z Wrocławia. Podejmijmy razem decyzję czy startować z nową kampanią. Jedynie, gdy wystarczająco wiele osób weźmie w niej udział, będziemy mogli skutecznie bronić praw człowieka. Bez głosu osób, takich jak Ty, nie zaproponujemy pomysłów, za którymi staną też inni ludzie. Dlatego Twoja opinia jest tak bardzo ważna. 

Zabierając głos w ankiecie, masz możliwość wpłynięcia na kierunek aktywności Akcji Demokracji. Wyrazisz swoją opinię, odpowiadając na poniższe pytanie?
Czy powinniśmy rozpocząć kampanię skierowaną do posłów i posłanek, w której będziemy domagać się wprowadzenia takich przepisów, które sprawią, że komisariaty będą wolne od tortur ?

TAK!

RACZEJ TAK

NIE!

NIE MAM ZDANIA

Pozdrawiam,

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Twój głos ws. zmian w policji

Niemal każdego dnia na komisariatach dochodzi do przypadków nadużyć wobec zatrzymanych osób. Ujawniły to m.in. nagrania pokazujące jak zginął Igor Stachowiak. Potrzebna jest systemowa zmiana w Policji, która uczyni komisariaty miejscem wolnym od tortur. Kliknij link, by podpisać apel w tej sprawie!

PODPISZ

Witaj

trzy miesiące temu dziennikarze ujawnili nagrania z momentu śmierci Igora Stachowiaka. Materiał wstrząsnął Polską. Zobaczyliśmy mężczyznę, który jest przez policjantów torturowany za pomocą paralizatora. Nie musiało tak być. 
Codziennie na komisariatach dochodzi do nadużyć i ignorowania praw osób zatrzymanych, podejrzanych i świadków. Tortury, brak zapewnienia realnego dostępu do adwokata, używanie niewspółmiernych środków przymusu bezpośredniego, wymuszanie zeznań – to niestety częsta sytuacja.  
Zakaz tortur to jedno z fundamentalnych praw człowieka. Jest częścią najważniejszych międzynarodowych konwencji, podpisanych przez polskie państwo. Tymczasem w Kodeksie Karnym cały czas nie ma precyzyjnych przepisów, zakazujących tortur i wprowadzających za nie adekwatną sankcję. Nie mamy też gwarancji dostępu do adwokata już od chwili zatrzymania, podczas przesłuchań i rozpytań. Wreszcie, co pokazała sprawa śmierci Igora, brakuje precyzyjnych przepisów, określających zasady użycia paralizatorów. Dotychczas, mimo przyjęcia rządowego programu, nie ma systemu nagrywania wszystkich policyjnych interwencji i monitoringu na komisariatach.
Czas to zmienić właśnie teraz! Największa szansa na reformy pojawia się właśnie po ujawnieniu drastycznych nadużyć. Nie zmarnujmy jej i domagajmy się reform, nim temat przemocy na komisariatach znów zniknie z agendy mediów i polityków. Już we wrześniu Sejm wznowi obrady, wtedy może być rozpatrywany projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakazuje tortur [1]. To moment na wsparcie tej propozycji! Potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie. Nagłośnijmy temat i pokażmy posłom i posłankom, że mają dla takich zmian szerokie poparcie społeczne. Kliknij link, aby podpisać apel! 

PODPISZ APEL

Gdy tylko ujawniono nagrania, pokazujące okoliczności śmierci Igora Stachowiaka, Akcja Demokracja włączyła się w działania w tej sprawie. Domagaliśmy się wyciągnięcia konsekwencji od polityków, odpowiedzialnych za opieszałość w wyjaśnianiu sprawy oraz policjantów bezpośrednio winnych torturom. Kilka tygodni temu doręczyliśmy podpisy pod apelem w tej sprawie do Premier Beaty Szydło.  Aktywistki i aktywiści Akcji wzięli też udział we wrocławskiej demonstracji.  
Ponad 3 tys. osób spośród  tych, które podpisały petycję po śmierci Igora,  zabrało głos w ankiecie na temat dalszych kroków. 95 procent zaznaczyło, że chce dalej działać w tej sprawie. 
Organizacje pozarządowe, rzecznik praw obywatelskich, adwokaci, a nawet policyjni związkowcy, niejednokrotnie domagali się przepisów, które poprawią przestrzeganie praw człowieka na komisariatach i uczynią je miejscem wolnym od tortur. Ale ich głos nie wystarczy! Bez Twojego wsparcia nie uda się przeforsować tych przepisów! Kliknij link poniżej, aby podpisać apel.

KLIKNIJ, ABY PODPISAĆ APEL

Z pozdrowieniami,
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

PS Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich do tortur dochodzi często na samym początku postępowania, jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem. Dlatego tak ważna jest obecność adwokata tuż po zatrzymaniu. Według RPO obrońca to nie tylko pełnomocnik procesowy, ale też „doskonały mechanizm chroniący przez torturami”. Kliknij link, aby podpisać apel.

[1] Projekt został skierowany do pierwszego czytania decyzją Sejmu z dn. 4 lipca 2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

A flood of plastic reaches Brussels

In a few weeks, the EU Commission is holding consultations on its future plastic strategy in Brussels. You and other 300,000 Europeans already called for strong measures against plastic pollution. Chip in to fund impressive billboards and make our protest visible in this key moment:

H

Hi

Imagine this: Jean-Claude Juncker, the President of the European Commission and Karmenu Vella, the EU Environment Commissioner arrive at their Brussels offices one grey morning. On their way in, they cannot escape these huge billboards showing a dead albatross killed by plastic. In the office, all their colleagues start asking them about it. Then they realise: if they don’t deliver a strong strategy to fight plastic pollution, they will have a problem on their hands.

We could make this happen. In late September, the EU Commission wants to consult with plastic producers and environmental organisations to draft its plastic strategy. You and other 300,000 people from all over Europe already signed our petition to demand strong measures against plastic pollution. But we can take another step to make sure our voices are heard and the EU Commission will not be swayed by corporations’ lobbying -- placing large billboards in Brussels’ EU quarter.

The billboards placed at main traffic junctions and all around the EU Commission buildings cost 30 euros per day. Money well-spent, because the billboards personally target those responsible and visibly oppose the lobbyists of the rich plastic companies. We want to book at least 150 billboards for 7 days.

The more of them we buy, the more Juncker and his commissioners will have to listen. For this to happen, we need to start booking the spaces as soon as possible, before they are sold out to advertisers and we will miss the opportunity. That’s why we need your help. Can you chip in to help fund those billboards and make our protest visible?

 

I’ll chip in 5 euros 
I’ll chip in 30 euros
I’ll chip in 60 euros 
I’ll chip in 100 euros 
I’ll chip in another amount

Plastic waste in our oceans and rivers is an international problem - borders are no obstacles to plastic pollution. A single use plastic bottle from Italy appears in your holiday photos on a Greek island, a plastic bag from Germany reaches the Black Sea via the Danube. Individual countries can only do so much without the support of their neighbors. But the EU, with its 28 countries and 500 million consumers, can make a big difference. That is, if it finally puts the interests of the citizens and the environment above those of corporations.

To achieve this, we launched a petition in an alliance which brings together partners from across Europe, with groups from Germany, Austria, Sweden, Romania and Ireland. This is how we make clear that people from all over Europe demand effective measures against plastic waste. Now, we want to step up our game and make our protest impossible to miss by decision-makers. Can you chip in to help fund our campaigning against plastic and buy at least 150 billboards?

I’ll chip in 5 euros
I’ll chip in 30 euros
I’ll chip in 60 euros
I’ll chip in 100 euros
I’ll chip in another amount

Citizens’ and environmental interests are constantly fighting against big corporations with deep pockets and expensive lobbyists. But our billboards will give us the visibility we need to not be ignored. Together we can make it happen. Let's do it!

With hope,

Doina (Bucharest), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

Summer in full swing 

As summer comes to Europe in full swing, the political calendar clears up.

But before we all set off for much deserved summer holidays, let's take a moment to appreciate the amazing things we achieved togetherover the past few weeks. With the weather getting warmer, we too turned up the heat on our campaigning for a better Europe. Join us on this sun-lit journey of our shared successes!

You play a special role in each of these stories. Your donation to the WeMove community keeps us going and is making a difference for Europe. Thank you.

***

Putting women in the spotlight

"There will be time when we look back on this moment and feel the shame because of the violence, and the pride because of the fight for justice. Can you see that? Can you feel that already? Be on the side of your own daughters and granddaughters!"

Maria-Liisa, a WeMove community member, shared this uplifting vision after signing our petition demanding urgent EU action to implement the European convention to end violence against women. This is what we're all working together to achieve!

This summer we put women's rights in the spotlight. More than 107,800 of us joined our campaign, thousands wrote moving comments, and over 550 people sent emails directly to the Estonian presidency responsible for the process of implementing the convention.

And then we turned-up the heat even more: at a big public event in Brussels we put the Estonian presidency on the spot and handed them the petition with 105,000 signatures, and many of the moving messages, asking for them to act. And they promised they would.

Mr Rait Kuuse representing the Estonian presidency receives the book with over 105,000 petition signatures. Photo courtesy of the European Women’s Lobby, our partner and organiser of the event.

Afterwards we were proud to join the wonderful and "Loud and United" march on the streets of Brussels, with WeMove community members carrying our messages of solidarity and protest against violence.

The “Loud and united” march and demonstration in Brussels on 8 June.

We will be ready to mobilise again if we see that our leaders are not delivering on the promise of a Europe free from violence. Together, we have power: thanks for helping make Maria-Liisa's vision reality!

A pint of refreshing news

Many of us enjoy an occasional nice, cold beer on a hot summer day. But what if suddenly the beer we're drinking, the whole brewing process and even the barley itself were patented by a big corporation? Here's what: we mobilise, and we put a stop to corporate greed.

In the early summer we learned that Carlsberg and Heineken moved to patent -- "privatise" -- the production of beer, by claiming ownership of barley, which farmers all across Europe have been growing for centuries! This made our tempers grow hot, and we joined together with groups and movements from all of Europe to stop it.

With the amazing support of more than 112,000 of us speaking up for free beer, we made noise at the usually quiet European Patents Office (EPO), to make our demands heard by our opponents. We arrived there with much fanfare, in a beer wagon, to the sound of trumpets, and we filed our joint legal objection against Heineken and Carlsberg.

The traditional beer wagon outside the EPO in Munich. The banners read: No patents on beer! Photo courtesy of Campact.

We know we can win this fight because we're in it together. Before raising the alarm on beer, our community battled Monsanto's attempt to patent a tomato, and Syngenta's claim to broccoli. Our protests have already brought results: just a few weeks ago the EPO made a promise to stop granting blanket patents on traditionally-grown plants. The battle is not over yet - there are still too many loopholes to call it a victory - but it's the crucial first step on our way to get there.

We're sticking to our guns, and as the EPO proceeds with our legal objection to patents on beers, we're staying alert and planning our next steps. Stay tuned!

1,3 million people... messing up Monsanto’s summer plans!

One campaign in particular made our pride in our amazing WeMove community reach new heights. When we started the European Citizens'; Initiative to ban Monsanto's toxic pesticide glyphosate in the EU in February, we knew that collecting 1 million official signatures in a short time would be tough. Especially because the odds were against us, and the window of opportunity for impact kept coming forward.

But we rallied, and thanks to the engagement of hundreds of thousands of members of our community, and over 100 partners in our pan-European coalition, we made it. More than 1,300,000 of us signed the Initiative in just 5 months, and we broke all records for massive mobilisation to change European laws. Take a moment to feel the pride in the community you're part of.

In the first days of July we delivered each and every signature to the member states. But we'e not sitting back as we wait for their verification: hundreds of us have been calling decision-makers in key countries to ensure their support, and we've turned up media attention by organising a huge action in Brussels, right at the Commission's doorstep. We will not stop until the final vote on Glyphosate takes place in autumn. We're not giving Monsanto a summer break!

Citizens take down a giant bottle of Monsanto's pesticide in protest.

This summer we can take a moment to let ourselves feel the satisfaction and pride of a job well-done. Everything we do together takes us one step closer to our shared goal: an open, inviting and fair European Union built on justice and respect, which looks after all its citizens and our environment.

Every time you take action, by signing, sharing, donating, speaking to your friends, tweeting, mailing or calling the decision-makers, you are helping all of us get there. Together, we are building a community strong and loud enough to make a difference for all people in Europe.

None of this could have been possible without your financial support. Please accept our gratitude for supporting this wonderful community of committed people in changing Europe for the better, one small step at a time.

Thank you,

Martin (London/Berlin), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

Poland

This past week Polish people once more fought for their freedom, and made history. In the months-long tug-of-war between the citizens and their government, between democracy and dictatorship, desperation and hope, Poles took to the streets in protest -- and gained the upper hand. Hope won, if only for the moment.

At WeMove, we choose to take it as a call to action. Let us tell you the story of this fight and together, let’s find the best ways for the WeMove community to act.

Read on and take the member survey

You might have seen photos of tens of thousands of protesters holding candles in raised hands during massive vigils, as Poles took to the streets to block an attack on the foundations of their democracy and stop a catastrophe from unfolding.

They were protesting three proposed laws, rushed through the Parliament dominated by the ruling party -- the ultra-conservative populist Law and Justice (PiS). Together, these laws would have ended the independence of courts and judges in Poland, bringing them under the control of the government, and marking the beginning of an era of one-party dictatorship.

The reform of the Courts was to be another step in PiS’s plan to hold on to power, the courts, another vital part of the system of checks and balances to be done away with. Since they took power in 2015, PiS turned public media into propaganda machines, curtailed the right to gatherings, legalised wide-spread state surveillance, sanctioned massive destruction of the environment and cracked down on civil society. Schools began teaching nationalism.

PiS has shown arrogance and disdain for the values we progressive Europeans at WeMove stand for: freedom of conscience; rule of law: the idea that no power in government is above the law; the respect for equality; human dignity; openness; free and diverse media.

During an 8 day protest, the people on the streets in Poland called on the President - the one person with the power to veto the destructive reforms - and they called loud enough. Surprising many, including his own allies, the President moved to stop two of the three laws. While not everything was won, and more dark clouds are gathering on the horizon, the Polish people once more showed the rest of Europe that when determined citizens come together, justice can triumph.

Even as they stood in protest, many people in Poland looked west, towards the European Union and its older, more mature democracies, asking for them to show support, and act. And it’s not just the Poles - in the last months the Hungarian people have been asking that the EU steps in to help resist Victor Orban’s illiberal regime.

There are as many ideas about what could be done, as there are people in Poland and Hungary, but one thing is sure. We’re all EU citizens, and we’re in this struggle together. As recent months show, the things we often take for granted: freedoms, rights, democracy - are never really guaranteed.

In the WeMove team, we have been following the rise of the ultra-conservative, populist governments in Poland and Hungary and their policies with growing concern. We supported and bowed our heads to our friends in the Polish community of Akcja Demokracja (Action Democracy) in their amazing mobilisation for justice, equality, and democracy.

Today we come to a point where we are asking - as a European community of people committed to those ideals, how can we act? How can we help? How can we channel our massive reserves of people power, to meaningfully stand with the Polish and Hungarian people in their hour of need?

We want to hear from you - this is why we’re asking you to please take the short survey to tell us what you think. It will take only 5 minutes of your time, but your voice will help all of us - 833,000 Europeans from across the continent - decide on the direction we take together in the coming weeks and months.

Take the survey

Thank you,

Julia (Warsaw), Doina (Berlin), Olga (Bologna) and the entire WeMove.EU team

 

War is not always bad for business 

€1,5 billion per year in subsidies to the arms industry to develop military technology. Is that how we want to spend our taxpayers’ money? Tell the Commission you oppose this idea before the public consultation ends in 4 days.

Hi

Hi

Not long ago you spoke up against the arms industry. Together with 120,000 of us you took action to ask the European Commission not to give arms companies €1,5 billion each year for them to develop new military technology. Now the Commission is asking -- what do you think about this proposal?

This is a most precious opportunity -- a direct communication channel between us, the people, and the Commission: no ministers or parliamentarians need to carry our message.

We know the proposal to spend this €1.5 billion each year on the weapons industry is at an early stage and that the Commission is actively asking for our opinion. So if enough of us voice our protest against funding weapons research, we stand a chance to stop it in its tracks. But it closes in 4 days, so we need to act now.

The consultation is very simple and it has just one short question - voice your views now!

Raise your voice against Europe subsidising conflict

The arms industry is unlike any other, because it profits from conflict and war. At least five EU countries have been selling weapons and ammunition to four countries supporting Syria’s armed opposition since 2012. [1] The Commission’s proposal means increasing the EU’s capacity to export sophisticated weaponry, funded with public, taxpayers’ money. In fact, it mirrors a previous proposal from the most important lobby group of the European arms industry: their efforts have finally paid off.

Industries profiting from destruction, should not receive preferential treatment from the EU -- that’s precisely the Commission’s proposal. Part of the funds to support the arms industry would come from unspent parts of the EU budget - instead of being used to support existing under-resourced programmes, like the EU’s work on human rights. Prioritising militarisation over human rights and conflict resolution is not the kind of Union for peace we all want to build.

Many peace activists and tens of European organisations have recently denounced this plan. By adding the thousands of voices in our community to their struggle, the European peace movement will be unstoppable. We only have 4 days before the public consultation closes - don’t miss this opportunity. The Commission wants to hear your opinion: tell them what you think!

Raise your voice against Europe subsidising conflict

The best way to multiply your impact once you’ve taken action is forwarding this email to people you know. Your friends trust you and that’s the best guarantee they will take action too! We need to be thousands, and that takes a little effort: can you please forward this email to your friends?

Hopeful for peace,

Martin (London/Berlin), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

[1] Bosnia, Bulgaria, Croatia, the Czech Republic, Slovakia, Serbia and Romania agreed exports of weapons http://www.balkaninsight.com/en/article/eu-we-re-tracking-balkan-arms-flow-to-syria-08-04-2016

 

 

 

Wieści od nas: INSPROwnik nr 8/2017

Od 2004 r. po stronie Obywateli
 
 
Mail nieczytelny? Zobacz w przeglądarce.
 
 
 
 
  INSPRO  

INSPROwnik 8/2017
 
 
 
 
Przeczytaj, co u nas nowego:
 
 
 
 
 
 
Obywatele Decydują
 
29 sierpnia na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta będziemy prezentować naszą nowelizację ustawy 
o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej. Zachęcamy Was do zapoznania się z projektem i wyrażenie swojej opinii. Na odpowiedzi czekamy do 25 sierpnia. Z góry dziękujemy za Wasze zaangażowanie! :)
 
 
 
 
 
 
Miasto w ruchu
 
Bierzemy udział w VI Kongresie Transportu Publicznego, który odbędzie się 12-13 października 2017 r. w Warszawie. Zapraszamy Was na panel dyskusyjny: „Mobilność aktywna – tworzenie miasta przyjaznego pieszym 
i rowerzystom". To będzie pierwsza tego typu przekrojowa debata o ruchu pieszym. 
 
 
 
 
 
 
Chce Wiedzieć
 
Szokująca prawda o praktykach ponadnarodowej korporacji Monsanto! Przed Wami ostatnia część opracowania na podstawie raportu "Monsanto papers". Tym razem pod lupę bierzemy powiązania firmy z instytucjami, które 
w teorii powinny dbać o dobro konsumentów. Czy tak jest naprawdę? Jaką rolę w tych relacjach odgrywają pieniądze? Gdzie kończy się niezależność instytucji, a zaczynają ciemne interesy? 
 
 
 
 
 
 
Tiry na tory
 
Objęliśmy patronatem honorowym VII Kongres Kolejowy. To najważniejsze konferencyjne wydarzenie w branży kolejowej, które w tym roku odbędzie się 23 listopada w Warszawie.Zachęcamy was do udziału. Polecamy szczególnie debaty: 
o likwidacja nierównowagi w traktowaniu różnych środków transportu - kolej 
a transport drogowy. Oraz o odzyskiwaniu pasażerów i towarów dla kolei. Czy transport intermodalny jest szansą na odciążenie dróg? 
 
 
 
 
 
 
Centrum KLUCZ
 
Czy masz pewność, że prowadzona przez Ciebie organizacja działa w zgodzie z prawem? Że zawierane przez Was umowy chronią Wasze prawa, 
a własność intelektualna organizacji nie jest zagrożona? Jeśli odpowiesz "NIE" na choć jedno z tych pytań - przyjdź na szkolenie „Podmiot ekonomii społecznej w zgodzie z prawem: umowy, prawo autorskie, odpowiedzialność prawna”. Spotkajmy się w Pabianicach (28 sierpnia) i w Łodzi (30-31 sierpnia).
 
 
 
 
 
 
Kuźnia Kampanierów
 
Jesteście ciekawi, co robią uczestnicy Kuźni Kampanierów? Działają w całej Polsce, od Lublina po Poznań, od Katowic po Gołdap. Zmieniają rzeczywistość – na lepsze! Damy Wam małą próbkę tego, jakie kampanie trwają w tej chwili i z czym zmagają się nasi Kampanierzy. Możecie się do nich przyłączyć!
 
 
 
 
 
 
Łodzianie Decydują
 
Tradycyjnie już jak co miesiąc zapraszamy wszystkich na kolejną debatę z cyklu „Łodzianie Decydują”. Tym razem tematem dyskusji będą podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych w Łodzi. Przyczyną do podniesienia stawek czynszowych mają być przeprowadzane remonty i renowacje. Czy to rzeczywisty argument, aby mieszkańcy mieszkań komunalnych mieli płacić więcej niż dotychczas, gdy jednocześnie nawet zagrzybione, zawilgocone lokale traktowane są jakby były po remoncie? Jeśli tak, to jaka powinna wynosić stawka bazowa oraz na jakich zasadach powinna być ustalana? Jeśli nie, to jak powinna wyglądać polityka miejska w obszarze mieszkań komunalnych? Nad problemem pochylimy się w gronie decydentów, mieszkańców i lokalnych społeczników. Debatować będziemy już dziś (22 sierpnia 2017 r.) 
w siedzibie Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) przy ulicy Pomorskiej 40 (parter, lewa oficyna). Serdecznie zapraszamy.
 
 
 
 
 
 
 
INSPRO w mediach
 
  obejrzyj  
Czy prowadzenie kampanii może być niebezpieczne? Czy to możliwe, że próbując naprawiać świat, możemy nadepnąć na odcisk mafii? Kampanierzy są jak Dawid w walce z Goliatem? Temat kontrowersyjny? Posłuchajcie, co mówiła o tym w TV Republika Paulina Lota z Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO i Kuźni Kampanierów. Obejrzyj wywiad >>>
 
  czytaj  
"Ostatnie 27 lat to czarna dziura dla transportu publicznego. „Elity” realizujące politykę transportową miały w głębokim poważaniu znikające lokalne linii kolejowe i autobusowe." - pisze w "Tygodniku Solidarność" prezes INSPRO Rafał Górski. Czytaj więcej >>>
 
 
 
 
 
INSPRO - od 2004 r. stoimy po stronie Obywateli
 
 
 
 
 
 
 
Fajnie, że jesteście z nami :-) 

Z obywatelskimi pozdrowieniami, 

Zespół INSPRO 
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) 
ul. Pomorska 40 91-408 Łódź 
www.inspro.org.pl 
tel./fax: 42 630 17 49
 
 
Chcesz z nami zmieniać świat? 
 

 

 Komisja etyki umarza sprawę Suskiego!

Komisja Etyki umorzyła postępowanie w sprawie skandalicznych wypowiedzi posła Marka Suskiego, mimo głosu ponad 12 tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji. Nie zniechęcamy się i będziemy reagowali w podobnych sytuacjach w przyszłości. Dorzucisz się do przyszłych działań?

DORZUCĘ SIĘ!

Witaj,

Politykom różnych opcji zdarza się, chlapnąć głupstwa lub z premedytacją obrażać innych. Czasem robią to z braku wiedzy, czasem umyślnie. Od reagowania na tego typu zachowania jest sejmowa Komisja Etyki. Jakiś czas temu wspólnie apelowaliśmy do niej o ukaranie posła Marka Suskiego, za skandaliczne wypowiedzi o imigrantach i feministkach [1]. 

Niestety. Czytając dzisiaj rano zapis z posiedzenia komisji, byłam zawiedziona postawą posłów i posłanek, którzy głosowali za umorzeniem sprawy. Mimo tego, że poseł Suski nie został ukarany, ważne, że głos ponad 12 tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji pojawił się na Komisji. W sprawozdaniu z jej działań możesz przeczytać o naszym wspólnym apelu [2]. 

Przyzwolenie na tego typu wypowiedzi przesuwa granicę tego, co dopuszczalne. Nie zgadzamy się z decyzją Komisji. Jednak takie sytuacje nie zniechęcają nas. Żyjemy w czasach, w których język debaty publicznej ulega stałemu pogorszeniu. Posłowie i posłanki, osoby publiczne wypowiadają słowa raniące wiele osób. Tym bardziej potrzeba takich osób jak Ty i pozostałe aktywistki i aktywiści Akcji. Ludzi, którzy w takich sytuacjach reagują, oburzają się, nie zgadzają się. Nie przestawajmy w tym. 

Dorzucisz się do naszych wspólnych działań? Tak, żebyśmy w przyszłości równie szybko reagowali, kiedy mowa nienawiści będzie się szerzyć w życiu publicznym.

KLIKNIJ, ŻEBY SIĘ DORZUCIĆ

Aktywiści Akcji Demokracji już nie raz pokazali, że są w stanie wpływać na debatę publiczną i przeciwdziałać mowie nienawiści i ksenofobii. Po obecności przedstawicieli ONR w szkole, szybko zareagowaliśmy i w ciągu kilku dni zebraliśmy kilka tysięcy podpisów pod apelem, domagających się od szkoły potępienia obecności ONR w jej murach. Dzięki wpłatom aktywistów i aktywistek Akcji zorganizowaliśmy kilka wizyt aktywistów i aktywistek Akcji w szkole. Koniec końców doprowadziliśmy do wydania wspólnego oświadczenia, z którego jasno wynika, że takie sytuacje nie będą miały już miejsca.

Innym razem, kiedy Nowoczesna popierała antyuchodźczego kandydata w wyborach uzupełniających do Senatu, dzięki naszym wspólnych działaniom wydała oświadczenie krytykujące niedoszłego senatora kilka dni przed wyborami. 

Akcja Demokracja to niezależny ruch. Nie bierzemy pieniędzy od rządów, czy korporacji. Dzięki temu możemy podejmować decyzje zgodnie z naszymi wartościami. Dorzuć się do kolejnych działań. Nie milczmy, kiedy jedni z nas są obrażani. 

KLIKNIJ, ŻEBY SIĘ DORZUCIĆ

 

Z pozdrowieniami,

Weronika Paszewska z zespołu Akcji Demokracji

PS Poseł Zbigniew Sosnowski z PSL tak bagatelizował sprawę: „Być może z lekką ironią, ale poseł przedstawił tylko własną opinię. Jeśli za coś takiego będziemy karać posłów, to obawiam się, że w konsekwencji będziemy musieli ukarać każdego posła”. Dorzuć się do działań, tak żebyśmy w przyszłości mogli reagować w podobnych sytuacjach i nie dopuścić do ignorowania kłamliwych i pogardliwych słów. 

[1] www.akcjademokracja.pl/suski

[2] Pełny zapis przebiegu posiedzenia komisji etyki poselskie nr 34

 

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

  


Wielki sukces Obrońców Puszczy!


Mam świetne wieści! Na trwającym właśnie w Krakowie szczycie, UNESCO wezwało Polskę do natychmiastowego zaprzestania niszczenia Puszczy Białowieskiej! Ten dzień przejdzie do historii działań na rzecz polskiej przyrody jako wielkie zwycięstwo wszystkich Obrońców Puszczy. Po miesiącach ciężkiej pracy, setkach godzin spędzonych na patrolowaniu Puszczy Białowieskiej, pisaniu raportów, spotkaniach z ekspertami, a w końcu po trwających w Puszczy blokadach ciężkiego sprzętu i protestach w całej Polsce - nasze wspólne wysiłki zostały nagrodzone! To także Twoje zwycięstwo, które daje nam wszystkim ogromną energię do dalszej pracy dla Puszczy! Ale przed nami jeszcze długa droga zanim cała Puszcza będzie chroniona jako park narodowy. Bądź razem z nami w tej drodze.

WESPRZYJ »
 

Ostatnie dwa lata były niezwykłą podróżą. Wspólnie pokazaliśmy, że potrafimy się zjednoczyć. Zbudować wielką flotę zjednoczonych sił, która będzie zmieniać świat i chronić polską przyrodę.

Musimy działać dalej, ale potrzebujemy Twojej pomocy. Patrole w Puszczy, raporty naukowe i eksperckie, a także praca naszych specjalistów to duże koszty. A ponieważ nie przyjmujemy publicznych grantów, pieniędzy od firm ani rządów, Twoja pomoc jest kluczowa dla dalszych losów kampanii w obronie Puszczy. Działamy dzięki wsparciu tysięcy indywidualnych osób, które co miesiąc przekazują nam niewielkie darowizny. Dzięki takiemu regularnemu wsparciu możemy też dużo efektywniej planować nasze działania. Dołącz do nich!

WESPRZYJ »

 

 

Stałe, cykliczne wsparcie online to rozwiązanie, które obsługuje doświadczony operator płatności online PayU. Wystarczy, że raz wypełnisz formularz i podasz dane swojej karty (niekoniecznie kredytowej, duża część kart płatniczych również zadziała!), a system sam będzie co miesiąc pobierał wskazaną przez Ciebie kwotę. Podobny mechanizm możesz znać np. z niektórych serwisów muzycznych, które co miesiąc automatycznie odnawiają Twój abonament. To wygodny i przede wszystkim bardzo bezpieczny system. W każdej chwili też możesz anulować swoje comiesięczne wsparcie lub zmienić jego wysokość. Wystarczy, że napiszesz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętaj też, że każdą darowiznę przekazaną na działania Greenpeace możesz odliczyć pod koniec roku od dochodu.

pozdrawiam,
Robert Cyglicki
Greenpeace

 

Puszcza Białowieska - jedyne miejsce dziedzictwa przyrodniczego UNESCO w Polsce - jest dewastowana. W odpowiedzi powstał wielki społeczny ruch Obrońców Puszczy. Tysiące ludzi wychodzą na ulice i protestują przeciwko wycince. Dołącz do tego ruchu. Pokaż, że Twoja miejscowość solidaryzuje się z Obrońcami i nie życzysz sobie niszczenia dziedzictwa naszego kraju. Już dziś załóż apel i zbierz grupę wsparcia w swojej miejscowości.

Puszcza Cię potrzebuje

To, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, jest oburzające. Minister Szyszko przekroczył czerwoną linię. Zarządził wycinkę na masową skalę w lesie, który jest jedynym w swoim rodzaju lasem nizinnym w EuropiePrzez jego decyzję każdego dnia ciężki sprzęt niszczy siedliska zwierząt i starodrzewy. To niezgodne z prawem [1] i naszym interesem narodowymPrzecież chcemy, żeby nasze dzieci też znały Puszczę! Musimy o to zawalczyć. Jeśli tego nie zrobimy, to przerwane zostaną procesy trwające od tysięcy lat, a Puszcza straci swój charakter. Stare drzewa są dla niej ważnym elementem. Na kolejne będziemy musieli czekać wiele lat. 

W całym kraju demonstracje przyciągają tysiące osób. Mobilizacja nabiera tempa. W zeszłą sobotę 5 tysięcy ludzi głośno protestowało pod Ministerstwem Środowiska w Warszawie [2]. W najbliższy wtorek w Krakowie Obrońcy będą manifestować w trakcie obrad UNESCO. Ma tam zapaść decyzja, czy wartość Puszczy jako dziedzictwa światowego jest zagrożona przez działania Ministra. To najlepszy moment, żeby się włączyć i żeby z całej Polski popłynął jasny sygnał: chcemy Puszczy dzikiej i naturalnej! Nie zgadzamy się na przerabianie jej na deski! 

Do wysłania tego sygnału nie wystarczy zaangażowanie kilku miast. Obrońcy są wszędzie. Jeśli będą widoczni, to skutecznie uda nam się poruszyć decydentów. W czerwcu miało miejsce już ok. 20 wydarzeń wspierających obronę Puszczy. Prawie codziennie zgłaszane są kolejne. Włącz się w budowę ogólnopolskiego ruchu Obrońców Puszczy. Wzmocnij głos płynący z Twojego miejsca zamieszkania. Pokaż, ile osób stąd opowiada się przeciwko wycince. Kliknij w link, żeby w kilku krokach założyć lokalny apel i dopisać swoją miejscowość do ogólnopolskiej kampanii. W ten sposób połączysz osoby chcące działać lokalnie i razem będziecie mogli łatwiej coś zaplanować.  

Jako Akcja Demokracja zbieraliśmy słowa poparcia dla Natalii Przybysz, kiedy spłynęła na nią fala nienawiści za szczere wyznanie w sprawie aborcji. Broniliśmy też rzecznika praw obywatelskich, Adama Bodnara, atakowanego przez polityków. Słowa wsparcia, płynące od każdego i każdej z nas, mają wielką moc i dają siłę do dalszego działania w trudnych sprawach. Przekażmy je Obrońcom Puszczy, będącym na miejscu w Białowieży i okolicach. 

Janek z Warszawy założył apel i zebrał już ponad 3 tys. podpisów. Dzięki temu jednym kliknięciem mógł zaprosić wszystkich na sobotnie wydarzenie i wysłać im relację z niego. Teraz ze swoją grupą Obrońców Puszczy przygotowują akcję zdjęciową „Serce dla Puszczy”. W ten sposób okażą solidarność z aktywistkami i aktywistami działającymi na miejscu. Jest to dla nich naprawdę ważne. Możliwości działań jest wiele: pisanie e-maili, organizowanie spotkań, demonstracji, wydarzeń kulturalnych. Zbierz wokół siebie osoby i razem zaplanujecie, co możecie zrobić. Kliknij, by przejść na stronę kampanii.

Powodzenia!

Marta Anczewska z Akcji Demokracji 

PS Aktywiści i aktywistki blokujący ciężki sprzęt do wycinki w Białowieży podejmują w obronie Puszczy ryzyko. 17 osób właśnie zostało wezwanych na przesłuchania i usłyszało od policji zarzuty naruszania porządku, mimo że ich protesty są pokojowe. Pokażmy, że jesteśmy z nimi. Kliknij, żeby założyć apel.

[1] Zakaz wycinania drzewostanów ponad stuletnich wynika z planu zadań ochronnych Natura 2000, planów urządzania lasu oraz dokumentacji dotyczącej zarządzania obiektem Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO Puszcza Białowieska. Fakt naruszenia prawa potwierdza postępowanie prowadzone przez Komisję Europejską.

[2] Marsz w obronie Puszczy Białowieskiej, fakty.tvn24.pl, 24.06.2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Leśnik nie rzeźnik

Już od lipca Lasy Państwowe chcą zacząć zarabiać na komercyjnej sprzedaży mięsa zwierząt zabitych w polowaniach. Planują prowadzić sklepy z dziczyzną w swoich oddziałach. Pokażmy im, jak bardzo zły jest ten pomysł. Podpisz, jeśli uważasz, że powinni zajmować się ochroną przyrody, a nie zamienianiem cierpienia zwierząt na pieniądze.

PODPISZ

Cześć,

Jeszcze w tym miesiącu w głównej siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie może otworzyć się … sklep z dziczyzną. Ten dziki pomysł został ogłoszony w czerwcu i wzbudził duże oburzenie internautów [1]. Mają tam być sprzedawane zarówno tusze, jak i przetworzone mięso zwierząt zabitych podczas polowań. Zależność jest jasna. Myśliwi, którzy współpracują z leśnikami, dzięki sklepom będą mieli większy rynek zbytu. 

Istnieje ryzyko, że przez to zwiększy się skala odstrzałów w Ośrodkach Hodowli Zwierzyny [2] i więcej zwierząt umrze w męczarniach. Do końca roku Lasy Państwowe chcą otworzyć kilkanaście takich punktów sprzedaży.

W zeszłym tygodniu zapytaliśmy losową grupę aktywistów i aktywistek Akcji czy powinniśmy uruchomić kampanię na ten temat. Prawie 80% odpowiedzi było twierdzących. Widać wyraźnie, że dla osób działających w ramach Akcji Demokracji zarabianie na zabijaniu zwierząt w wykonaniu Lasów Państwowych jest średnim pomysłem. Jeśli razem zadziałamy i powstrzymamy rozwój tego procederu to nie będziemy musieli obawiać się o zwiększenie skali polowań, a nasza swoboda w korzystaniu z lasów nie będzie ograniczana dla zysku.

Teraz oczy wszystkich są zwrócone na Puszczę Białowieską. Społeczeństwo coraz bardziej sceptycznie ocenia zachowania przedstawicieli Lasów Państwowych, wycinkę i ich podejście do protestujących. Wiele osób ma okazję zobaczyć na własne oczy lub w prasie jak przedsiębiorstwo leśne walczy o wpływy i kontrolę nad lasem. Jeśli nagłośnimy pomysł sklepów z dziczyzną, otwieranych dla czystego zysku, to Dyrektor Generalny nie zdecyduje się na rozwijanie tego kontrowersyjnego biznesu. Nie będzie mógł pozwolić sobie na kolejny społeczny sprzeciw. Podpisz apel jeszcze dziś, zareagujmy szybko.

KLIKNIJ, ABY PODPISAĆ APEL

Polowania są trudnym tematem w Polsce. Stosunkowo wąska grupa ludzi władzy chce dysponować prawem do lasu i przywilejami w nim. Na szczęście świadomi mieszkańcy i mieszkanki (też ci, którzy w wyniku polowań np. stracili domowe zwierzęta) skutecznie protestują. Pod koniec zeszłego roku Minister Szyszko przygotował nowelizację prawa łowieckiego, która dawałaby myśliwym ogromną władzę na terenie lasu, łącznie z możliwością wręczania mandatu za „zakłócanie polowania”. Powstrzymaliśmy ich demonstracją pod siedzibą PiS i wieloma innymi wspólnymi działaniami w sieci. Projekt wpadł w parlamentarny niebyt. Podobnie może stać się w tym przypadku.

Władza boi się dużej mobilizacji. Widzieliśmy to podczas naszych wspólnych działań wokół międzynarodowej umowy handlowej CETA, widzimy to w kampanii przeciw zaostrzeniu prawa do aborcji. Budujmy ruch, pokażmy, że lasy są nasze i mamy prawo współdecydować o tym, co będzie się w nich działo.

KLIKNIJ, ABY PODPISAĆ APEL

Dziękuję,

Marta Anczewska z Akcji Demokracji

 

PS Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat Lasów Państwowych z 2015 roku wykazał brak przejrzystości w zakresie przychodów, zbyt wysokie koszty oraz ostrzegał, że przy obecnym działaniu Lasy nie osiągną swoich głównych celów [3]. Te cele to zachowanie i ochrona lasów oraz ekosystemów, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Sprzedaż mięsa na pewno nie pomoże temu sprostać. Powinniśmy uważne przyglądać się ich działalności i alarmować, jeśli wykracza ona poza ustalone kompetencje. To jest właśnie ten moment. Kliknij, żeby podpisać apel przeciw prowadzeniu sklepów spożywczych przez LP.

[1] DZICZYZNĘ Z LASÓW PAŃSTWOWYCH KUPISZ W... KATOWICACH!, silesion.pl, 01.06.2017

[2] Są to takie miejsca, gdzie zwierzęta są hodowanie do wystrzelania (tak jak słynne bażanty, których „wybijaniem” zajmuje się w wolnych chwilach Minister Środowiska). Więcej: Ośrodki Hodowli Zwierzyny na zabój. Tak wygląda myśliwski raj ministra Szyszki, oko.press, 15.03.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

MEN nie chce edukacji antydyskryminacyjnej. Zaprotestuj! 

Ministerstwo Edukacji chce wykreślić edukację antydyskryminacyjną z programu nauczania! Do jutra trwają konsultacje w tej sprawie. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” zebrało już ponad 800 podpisów pod apelem domagającym się przywrócenia zapisu o obowiązku prowadzenia walki z dyskryminacją przez szkoły.

Zdaniem tej organizacji  działanie MEN jest szokujące. „Od dłuższego czasu w Polsce mamy do czynienia z rosnącą falą rasistowskiej, ksenofobicznej, homofobicznej nienawiści i przemocy. Edukacja jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, dzięki którym możemy zmieniać świat na lepsze” - piszą twórcy apelu. Zebrane podpisy w piątek zaniosą do ministerstwa. Dołącz do tej akcji, podpisując jeszcze dziś apel.

Nasza Demokracja to nowa platforma internetowa, która umożliwia każdemu i każdej z nas podejmowanie i wygrywanie spraw, które są dla nas ważne. Na stronie internetowej każdy może utworzyć kampanię, przygotować apel. A po zebraniu odpowiedniego poparcia tworzyć wydarzenia i kontaktować się z osobami, które złożyły pod nim swój podpis. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz działać na rzecz ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości czy demokracji, to odpowiedni adres.

Apele zakładane na portalu Nasza Demokracja już zmieniają rzeczywistość. W Opolu udało się przekonać radnych do podjęcia działań, które poprawią jakość powietrza i powstrzymają smog. A pod wpływem apelu, założonego przez uczniów i uczennice, jedno z warszawskich liceów odwołało spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, znanym z seksistowskich wypowiedzi.

Teraz czas zawalczyć o utrzymanie w szkołach edukacji antydyskryminacyjnej!

Z pozdrowieniami,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Tortury we Wrocławiu, w wyniku których zmarł Igor Stachowiak, nie były jedynym przypadkiem. Mariusz Błaszczak musi ponieść odpowiedzialnośćDziś głosownie nad jego odwołaniemZaangażuj swoich znajomych. Najpewniej też nie chcą, by Policja stosowała tortury. Kliknij, i udostępnij im apel do podpisania.

Szerokim frontem przeciwko torturom

Dziś Sejm zajmie się kwestią odpowiedzialności Mariusza Błaszczaka za tortury jakich dopuszcza się policja. Sprawa jest poważna, okazuje się, że nie tylko we Wrocławiu funkcjonariusze razili zatrzymanych prądem. Jak donosi Rzecznik Praw Obywatelskich, takich sytuacji w ostatnich miesiącach było więcej [1]. Nasz głos niezgody na przekraczanie uprawnień przez policjantów musi być silny i zdecydowany!

Po ujawnieniu przyczyn śmierci Igora "poleciały głowy" w Policji. Kolejne ujawniane przypadki wzmacniają nasz głos o dymisję szefa MSWiA. Niewyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które w rządzie odpowiadają za policję, tworzy przyzwolenie na takie patologie. Będzie budowało poczucie bezkarności władzy.

Na środę na godz. 11.00 zaplanowano w Sejmie głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra Błaszczaka. Gdy w Sejmie prowadzona będzie walka polityczna, pokażmy, że nie ma naszej zgody na zwierzchników policji, którzy przymykają oczy na nadużycia i łamanie praw człowieka wpodległych im służbachTwoim przyjaciołom i znajomym z pewnością też cierpnie skóra na myśl o tym, że policja może w naszym kraju dopuścić się tortur. Klikając w poniższy link udostępnij im apel do popisania.

Napiszę szczerze: opozycja jest słaba, a Błaszczak ma silną pozycję w rządzie i szansa na jego odwołanie teraz jest niewielka. Tym bardziej jednak potrzebny jest jasny i wyraźny głos sprzeciwu wobec tortur. Czeka nas długa droga, jednak co chwilę wychodzą na jaw skandale służb podległych MSWiA. Pobicie demonstrantów w Radomiu [2], czy europejski skandal na granicy w Terespolu [3]. Im więcej osób zaangażuje się we wspólny, oddolny nacisk, tym większa szansa, że zatrzymamy ten fatalny trend.

Ruch Akcji Demokracji tworzą osoby, dla których ważne są wartości takie jak prawa człowieka, sprawiedliwość czy troska o innych. Wierzymy, że są one trwalsze niż ten czy inny rząd. Dlatego podejmujemy działania w sprawach, które mają fundamentalne znaczenie. Wiemy, że politycy, nawet zamknięci w swoich gabinetach, na długą metę nie mogą ignorować głosów protestu. I z pewnością nie chcą, by kojarzono ich z torturami.

Już blisko 12 tysięcy osób podpisało apel, w proteście na wielomiesięczną bezczynność Ministra, po śmierci Igora we Wrocławiu. Wykorzystajmy moment, gdy temat wraca na pierwsze strony gazet, by głosów przeciw torturom było trzy razy więcej. Wystarczy, że każdy i każda z nas zachęci kilku znajomych do podpisania apeli.

Z pozdrowieniami,

Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Organizacje praw człowieka już od dawna zwracają uwagę, że użycie paralizatorów przez policję stanowi zagrożenie dla życia. W Polsce, poza niebezpiecznym sprzętem, mamy też problem z przemocą w policji. Te sygnały już dawno powinny być ostrzegawczym światłem dla rządu. Ten jednak raporty o agresji wśród policjantów wolał chować do szuflady [4]. Za ignorowanie zagrożenia odpowiada ministerUdostępnij, by zwiększyć presję na jego odwołanie!

 

[1] Paralizator to narzędzie śmiertelne. Trzeba zmienić dotyczące ich przepisy – kolejne wystąpienie RPO do Komendanta Głównego Policji; rpo.gov.pl

[2] Echa ataku Młodzieży Wszechpolskiej na KOD w Radomiu. "Tam, gdzie w polityce pojawia się przemoc, rodzi się faszyzm"; Gazeta Wyborcza, 24-06-2017

[3] Polski rząd lekceważy decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nadal łamie prawa Czeczenów uciekających przed prześladowaniami; Oko.press, 19-06-2017

[4] Papierowe lekarstwo na agresję policjantów. Strategia walki z nadużyciami od dwóch lat leży w szufladzie; dziennik.pl, 23-05-2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

 

Ostatni moment na naciśnięcie PiS, by wyznaczył referendum szkolne przed 1 września, właśnie nadszedł. We środę doręczymy nasz apel i przypomnimy słowa Prezydenta o słuchaniu „suwerena” w sprawie edukacji. Udostępnij słowa A. Dudy swoim znajomym na FB lub e-mailem

Z ust nam to Pan wyjął, Panie Prezydencie

W piątek wniosek ws. referendum może wejść pod obrady Sejmu i zostać przyjęty lub odrzucony. To ostatnia szansa na wyznaczenie terminu referendum przed wejściem w życie - wraz z nowym rokiem szkolnym - reformy Minister Zalewskiej. 

Bilbordy z deklaracją Andrzeja Dudy, że jako Prezydent zamierza wsłuchiwać się w głosy ludzi oraz podobne zapewnienia Beaty Szydło, już wiszą niedaleko Sejmu, Ministerstwa Edukacji i Kancelarii Premier. Zrzuciło się na nie 400 aktywistek i aktywistów Akcji. We środę po południu razem z partnerami organizujemy w ich pobliżu konferencję prasową.

Ta kampania zmierza do finału. Albo ostatnim wysiłkiem uda nam się skłonić PiS do wyznaczenia terminu referendum na tym posiedzeniu, albo przegramy batalię o to, żeby głos blisko 1 mln osób został wysłuchany.

Udostępnij grafiki z wypowiedziami Dudy lub Szydło, by przypomnieć ich obietnice o szanowaniu głosu rodziców, nauczycieli i „suwerena” w sprawie reformy oświaty. Kliknij poniżej, by udostępnić jedną z grafik na FB. Jeśli nie korzystasz z FB, prześlij znajomym e-mail w tej sprawie (możesz skorzystać z gotowego tekstu)

 

We środę po konferencji doręczymy apel z Twoim podpisem do Sejmu. Wśród ponad 10 tys. osób, które poparły nasze żądanie są zarówno zwolenniczki jak i przeciwnicy gimnazjów, czy czteroletniego liceum. To, co nas połączyło, to przekonanie, że władza nie może odwlekać referendum, tylko dlatego, że domagają się tego organizacje krytyczne wobec pomysłów rządu.

Blisko milion osób chce referendum, po to by móc się wypowiedzieć o reformie, zanim wejdzie ona w życie. Taka powinna być kolejność działania w demokratycznym państwie. Aktywistki i aktywiści Akcji stanęli po ich stronie i nasz nacisk w końcu odniósł skutek. Wniosek o referendum z sejmowej zamrażarki został wyciągnięty. Teraz musi zostać przegłosowany na TAK.

Przypomnienie obietnic Prezydenta i Premier, to sposób naciskania na posłów PiS, by wskazali sensowny termin referendum. Zachęć swoich znajomych, by w tym kluczowym momencie kampanii dołączyli do Ciebie. Kliknij poniżej, by udostępnić im grafiki na FB lub tu, by przesłać e-mailem.

 

Z pozdrowieniami,
Maria Świetlik z Akcji Demokracji 

PS Jeśli mieszkasz w Warszawie i korzystasz z Facebooka, dołącz do wydarzenia na profilu Akcji i zrób sobie zdjęcie z Dudą lub Szydło w tym tygodniu. Zaproś na nie znajomych! Pokażmy, że zwracamy uwagę na słowa polityków i oczekujemy od nich spełniania obietnic. Kliknij, by przejść na stronę wydarzenia.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

No TTIP with Japan (wiadomość z 5.07.2017)

A leaked draft shines a light on the Euro-Japanese box of horrors: The new TTIP-like agreement is about to be signed, before ever being seen by the public! It will bring exclusive tribunals for corporations, GMO food and hormone-packed meat. We can still stop it, but we need to act urgently!

 

An Austrian timber company has made a fortune through illegal loggingover the past decade. The trick? Ravaging Romanian forests and then selling the wood to Japan - who conveniently turns a blind eye on illegal timber.

Japan is one of the world’s largest importers of wood. After exploiting the forests in Malaysia, Indonesia and Russia, they are after Europeans forests. And they prefer illegally sourced timber, because it’s cheap.

Last week a new leak revealed how the European Commission and our governments are rushing to sign a new trade deal with Japan. The environmental protection standards are so weak the Executive Director or the Environmental Investigation Agency says if signed the deal would "threaten to derail the global effort against illegal timber trade". [1] But we can stop this. For our forests, for the last remaining virgin forests on our continent.

The EU chief negotiator has just declared the negotiations are at a decisive moment. At a joint summit this Thursday, the EU-Japan deal could be made or broken. Let's break it! We’ve broken these deals with public pressure before. Already over 300,000 people have made themselves heard, and we will be reaching decision makers with ads in the papers they read. Will you add your voice? We only have 24 hours left!

TAKE ACTION TO DEFEND OUR FORESTS

When we saw the documents leaked over the weekend, we were astonished. Another awful trade deal negotiated in total secret, behind closed doors! Has the EU learnt nothing from TTIP and CETA?

What’s more. The EU-Japan deal has all the wrongs that brought tens of thousands of us to anti-TTIP and CETA demonstrations.Private courts for corporations to circumvent democracy. The principles underpinning Europe free from GMOs and hormone-treated meat thrown away. Those unacceptable compromises have mobilised us before, in numbers powerful enough to put TTIP on ice. Now we need to mobilise again!

And it’s urgent: in just 24 hours our leaders will meet to give the negotiations a final push, ahead of the major G20 summit in Hamburg - where German Chancellor Angela Merkel will strive for a major breakthrough in the negotiations. We will be there to take our chance to tell her and other European heads of states that we, the European citizens, object!

With hundreds of thousands of voices we will be loud enough to be heard by those whom we elect to serve us, not corporate profits. We will publish urgent alerts in newspapers and make the EU-Japan treaty too hot to be concluded at the G20 summit. Please join our mobilisation: sign now!

TAKE ACTION TO STOP THIS TTIP WITH JAPAN

European leaders have heard us before on these issues but for them to listen we need strength in numbers. Can you please make sure to forward this email to people you know after you’ve signed? We only have 24h before the meeting.

Determined,

Martin (Berlin / London), Virginia (Madrid), Mika (Bordeaux) and the rest of the We Move Europe team

This campaign is in collaboration with Campact.

[1] https://news.mongabay.com/2017/06/leaked-terms-of-huge-eu-japan-trade-deal-spark-environmental-alarm/

 

The overlooked evidence: tumors in rats

Hi,

The European Commission is about to propose re-licensing of glyphosate, a toxic chemical to be sprayed all over our food and fields. An arm of the World Health Organisation (WHO) classified it as “probably carcinogenic”, but Monsanto has been fighting back against this analysis by paying for their own corrupt “science” to be produced.

Just last week, a highly-regarded independent scientist analysed the raw data from Monsanto’s industry-paid “studies”, which were recently revealed.[1] His findings? That the WHO is correct! The European regulatory authorities overlooked several tumour incidences in the studies themselves! [2]

Less than four months ago, we started a European Citizens’ Initiative (ECI) with our partners all across Europe to fight against this faulty science and back-room deals on our health. [3] If we meet 1,000,000 signatures, then the European Commission will be forced to respond to our demands! Right now we have 930,000 signatures from EU citizens to ban this toxic pesticide, but we have less than three weeks to get the final 70,000.

If we don’t reach 1,000,000 signatures by the end of the month, the Commission would be able to re-license glyphosate unhindered, without being obliged to consider our ECI. Every single signature counts. Please sign now!

Yes, I will sign the ECI

Our community has been working since November 2015 with our European partners, in Brussels and beyond, to oppose glyphosate and the faulty science that Monsanto is propping it up with. Last summer, we brought our message directly to the member states -- the European Commission tried to re-license glyphosate, but our work denied them a qualified majority of member states voting for the proposal! Instead of the 15 year license they wanted last summer, they only got an extension until the end of this year.

Now the Commission is at it again, trying to extend the life of this poisonous pesticide that is so pervasive that it has been found in almost one of every two peoples’ urine. Last summer, we made member states acutely aware of the massive citizens’ movement brewing against glyphosate, and how unpopular it would be to support re-licensing it. We need to make sure the member states don’t forget our power, and show it to the European Commission, too!

Our European Citizens’ Initiative is the culmination of a Europe-wide coordinated struggle against the toxic weedkiller. Equipped with over 1,000,000 official ECI signatures, we will be legally entitled to a meeting with the Commission, a hearing at the European Parliament, and a written response to our demands. Even more, the Commission will be forced to meet us and respond to us at the same time as both our European Parliament hearing and the vote to re-license glyphosate in the European Commission.

But we’re not there yet! We’re still missing over 70,000 signatures, and only have three weeks to finish collecting if we want to force our hand before the Commission can re-license glyphosate! Your signature can make the difference. We need you, so please sign!

Yes, I will sign the ECI

In solidarity,

Martin (London/Berlin), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

 

References

[1] The German Federal Institute for Risk Assessment (BfR) found only four tumour incidences in the revealed studies, whereas an independent scientist reviewing the raw data found 21 tumor incidences. All details to be found in the open letter send by Christopher Portier to Jean Claude Juncker, President of the European Commission from May 28, 2017. https://www.nrdc.org/resources/open-letter-dr-christopher-portier-cancer-expert-his-review-carcinogenicity-glyphosate

[2] The authority concerned with the classification of Glyphosate is the German Federal Institute for Risk Assessment (BfR) http://www.bfr.bund.de/en/home.html, the European Food Safety Authority (EFSA), http://www.efsa.europa.eu/ and the European Chemicals Agency (ECHA), https://www.echa.europa.eu/

[3] Our community organised the European Citizens’ Initiative together with: Campact, Corporate Europe Observatory, CEO, Global 2000 Greenpeace, Health and Environment Alliance, HEAL,, Pesticide Action Network, PAN Europe, Skiftet, Danmarks Naturfredningsforening and more than 90 other European organisations.

 

We are so close -- thanks to you we’re only 70,000 signatures away from declaring that our European Citizens’ Initiative (ECI) is successful! If we can get the rest of these signatures in the next few days, we have a real chance to stop the European Commission from re-licensing glyphosate!

Please help now by forwarding the email below to your friends and family or by sharing on social media.

Share on Facebook
 
Share on Twitter
 
 
 
 
 
 
22 maja 2017 roku zmarł Zbigniew Wodecki. Prawda jest oczywiście taka, że jego dusza wcieli się w kolejne ciało. Będzie on mężczyzną, gdyż taką drogę sobie wybrał i taka jest zasada reinkarnacji - analogicznie kobiety rodzą się ponownie jako kobiety.
Zbigniew narodzi się ponownie i będzie miał szansę osiągnąć Nieśmiertelność (co jest sensem życia) i modlę się, by to się udało i, gdy "wróci ponownie" na pewno pomogę mu to zrobić. 
Chciałem jeszcze napisać, że nawet jeśli ktoś w ogóle nie wierzy w reinkarnację, to jego/jej dusza I TAK WCIELI SIĘ W KOLEJNE CIAŁO. To naturalne prawo, którego nie można w żaden sposób zmienić. To, że dana osoba w ogóle nie wierzyła w reinkarnację, NIE MA TU ŻADNEGO ZNACZENIA - ŻADNEGO - jeśli ta osoba umarła lub zginęła, to jego/jej dusza i tak wcieliła się lub wcieli w kolejne ciało - DOKŁADNIE NA 100%.
O sobie mogę powiedzieć, że ja tak naprawdę "WIEM, ŻE REINKARNACJA ISTNIEJE".
Jakiś czas temu na stronie Fundacji Nautilus (8-my link na tej stronie) była mowa, że "wracają" ludzie, którzy zginęli w atakach 11 września 2001 roku. Podają fakty, których nie można wytłumaczyć inaczej niż poprzez reinkarnację.
Wędrówka dusz istnieje i dusza Zbigniewa Wodeckiego jest nieśmiertelna i wcieli się na 100% w kolejne ciało. ŚMIERĆ NAPRAWDĘ W OGÓLE NIE ISTNIEJE. 
To bardzo pozytywne. Ponadto sensem życia jest osiągnięcie Fizycznej Nieśmiertelności. Mało kto o tym słyszał, gdyż cała cywilizacja jest oparta na kłamstwie.

 

Dlaczego śmierć żywej istoty (np. człowieka) ma być naturalną rzeczą we Wszechświecie stworzonym przez Boga, który jest Miłością? Ze śmiercią często związana jest starość. Starzenie, pogarszanie się pamięci oraz zdrowia ma być RZEKOMO naturalną rzeczą. Niestety wiele setek milionów ludzi na Ziemi uwierzyło w to.

Naturalnym stanem wszystkiego, co żyje jest NIEŚMIERTELNOŚĆ. Ludzie sądzą inaczej, gdyż cała cywilizacja jest oparta na kłamstwie.

Dla mnie starzenie i śmierć są nienaturalne, gdyż "włączyłem myślenie" i doszedłem do prawdziwego wniosku, że w ogóle nie mogą być naturalne, gdyż Nieskończona Boska Miłość na pewno w ogóle nie wymyśliła Wszechświata, w którym te dwie rzeczy (związane z cierpieniem) są naturalne.

Starzenie i śmierć wynikają z fałszu, który w ogóle nie pochodzi od Stwórcy Wszechmogącego. Czas, żeby ludzie przestali wierzyć w w to, że starzenia i śmierci w żaden sposób nie da się uniknąć.

 

Przyjedz! Długi weekend w Puszczy
Pozdrowienia z Puszczy Białowieskiej! Piszę do Ciebie, żeby Cię tutaj zaprosić. Puszcza Cię potrzebuje! Mamy wielką nadzieję, że dasz radę dotrzeć tu w długi weekend. Bo właśnie teraz warto wesprzeć lokalną społeczność i wybrać się na przykład na Spacer po Puszczy z Adamem Wajrakiem. Jest w nas siła. Pokażmy, jaka! Zapraszamy do Białowieży na Weekend dla Puszczy - czyli spacery, spotkania z niesamowitymi ludźmi, koncert, pokaz filmu, warsztaty dla dzieci i inne atrakcje. Wszystko dla Puszczy!

POZNAJ SZCZEGÓŁY »
 

Zabierz znajomych i rodzinę! Nie masz z kim przyjechać? Koniecznie wpadnij i tak, w gronie Obrońców Puszczy nigdy nie poczujesz się samotnie. W programie znajdzie się coś dla każdego – od koncertu Stanisława Soyki, przez spotkanie i spacer po Puszczy z Adamem Wajrakiem, pokaz filmu “Przecież tu jest wszystko”, spacery ornitologiczne, warsztaty przyrodnicze, zajęcia dla dzieci, po… nasłuchiwanie nietoperzy.

Atrakcji nie zabraknie, a to wszystko w dniach 15-18 czerwca w Białowieży i okolicach. Dokładne informacje o programie i wszelkie niezbędne szczegóły znajdziesz na obroncypuszczy.pl/weekend.

DOŁĄCZ »

 

 

Wiem, że Puszcza jest dla Ciebie ważna. Mam więc ogromną nadzieję, że spotkamy się w tym niesamowitym lesie.

Do zobaczenia!
Kasia Jagiełło
Greenpeace

PS. Nawet jeśli nie możesz pojawić się osobiście, wciąż możesz zostać Obrońcą Puszczy. Jak? Zobacz tutaj.

 

Żywność wolna od GMO w Twoim sklepie? Zdecyduj sam!
  Logo Instytut Spraw Obywatelskich  
 
 
Konsumencie,
 
 
Czy chcesz, aby w sklepach, w których robisz swoje zakupy był wybór odpowiednio oznakowanej żywności wolnej od GMO? 
Jako ich klient powiedz im to wprost!
Pamiętaj, „klient, nasz Pan”, a w tej grze to Ty rozdajesz karty! To przede wszystkim w interesie sprzedawców jest, by dostosowywać swoją ofertę do Twoich oczekiwań.
Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy aplikację, która w prosty sposób umożliwi Ci wysłanie apelu do największych sklepów i sieci spożywczych w Polsce z prośbą o wprowadzenie do ich asortymentu żywności wyprodukowanej bez użycia organizmów modyfikowanych genetycznie i jej promocję. 
Poświęć minutę czasu, która może dać widoczne zmiany.
 
 
  Wprowadź wolne od GMO do sklepów!  
 
 
Wprowadź „wolne od GMO” do sklepów
 
 
 
Czy wiesz, że: 
• już ponad 40 tysięcy osób podpisało się pod naszą petycją w sprawie wprowadzenia przepisów dotyczących znakowania żywności "wolne od GMO"? 
• ponad 73 % badanych chce wprowadzenia takiego oznaczenia w Polsce? 
• 9 na 10 rodziców dzieci do lat dwóch chciałoby mieć świadomość podczas zakupów, które produkty są "wolne od GMO”? 

 

 

 

We are not bargaining chips. 

The Brexit negotiations are about to begin. After months and months of uncertainty and chaos Britain and the rest of the EU are finally about to sit down and start working out a deal. But so far both sides have failed to give certainty to the millions of EU and British citizens that have built homes, careers and lives in the UK or EU.

After the recent UK election, Theresa May’s government is weak and unstable. Her own party is divided on Brexit and she is having to reevaluate her hardline approach to Brexit. This means the British government is vulnerable to pressure. And our community can help force her, and her government to stop playing games with people’s lives.

The issue of citizens rights is going to be front and centre in the negotiations. Both sides have said it is a top priority but they are far from in agreement on what that deal will be. Now is the moment to launch a campaign because this issue is at the top of the agenda and this gives us real leverage to pressure the decision makers. So we have an opportunity now to push both sides to settle this issue early for the benefit of millions of people.

Can you take action now to tell EU and UK leaders to immediately guarantee the full rights of EU citizens living in Britain, and British citizens living in the rest of the EU?

Yes I stand with EU and UK citizens.

The potential impacts of residence or employment rights not being granted are huge. Families could be torn apart, the elderly could be deprived of their pensions, sick people could be denied their health care, workers could be discriminated against. The fact that these potential consequences are so far-reaching and disruptive means that millions of people in the UK and across the EU are already living with huge amounts of stress while the situation remains unresolved.

The EU has said it wants to resolve this issue quickly, but seems there are big differences between its position and that of the UK government. EU citizens, and UK citizens who live in the UK or EU don’t deserve to be an item somewhere in the negotiating agenda - they deserve immediate action to give their lives the certainty we all take for granted.

If we can raise the temperature on this issue we can push a weak British government to grant full rights, and give EU negotiators extra room to demand fair treatment.

For too long Brexit has been the abstract plaything of political elites. They’ve been treating ordinary people with contempt and simply as something  on their to-do list. Our community will always stand up for ordinary citizens who are facing uncertainty about their future. Now is the time for us to fight for the rights of people who didn’t ask to be put in this awful situation. Can you stand with us?

Yes I stand with EU and UK citizens.

Thank you,

Martin (London/Berlin), Julia (Warsaw), Jörg (Lübeck), Olga (Bologna), Virginia (Madrid), Mika (Bordeaux)
and the rest of us at WeMove. 

PS - The Brexit negotiations are set to last 2 years. WeMove is planning to take action every step of the way during the negotiations to make sure we can put forward our values. Can you help us spread the word by forwarding this email?

 

 

       Dzień dobry

Wiem doskonale, jak bardzo zależy Ci na tym, by przyroda miała się jak najlepiej. Dlatego właśnie piszę do Ciebie, bo pilnie potrzebujemy Twojego głosu dla dobra pszczół. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Unii Europejskiej zapadnie decyzja, która może zaowocować całkowitym zakazem stosowania toksycznych dla nich pestycydów. Aby tak się stało, w maju propozycję zakazu muszą poprzeć państwa członkowskie. Dlatego właśnie piszę z gorącą prośbą: podpisz apel do ministra Jurgiela, by Polska stanęła po stronie pszczół.

Podpisz apel »
 

Nie muszę Ci pewnie opisywać, jak wiele zawdzięczamy owadom zapylającym. Jak się domyślam, wiesz doskonale, że duża część tego co jemy jest zależna od ciężkiej pracy pszczół, trzmieli i innych zapylaczy. Niestety człowiek nie zawsze potrafi odwdzięczyć się za ten trud. Pestycydy, które stosuje się na polach i w sadach, szczególnie te z grupy neonikotynoidów, są śmiertelnie szkodliwe dla pszczół.

Greenpeace i tysiące ludzi takich jak Ty od dawna głośno mówią o konieczności ochrony tych wspaniałych owadów. Między innymi dzięki Twojemu zaangażowaniu możliwe są badania naukowe, publikujemy raporty i docieramy do polityków z informacjami o znaczeniu zapylaczy i zagrożeniach, jakie im stwarza człowiek.

W roku 2013 Unia Europejska zaalarmowana szkodami, jakie pszczelej populacji wyrządzają neonikotynoidy, wprowadziła częściowy zakaz stosowania tych środków. Kilka miesięcy temu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności na podstawie danych dostarczonych przez producentów pestycydów stwierdził, że wszystkie obecnie dopuszczone zastosowania neonikotynoidów stanowią wysokie zagrożenie dla pszczół lub że takiego zagrożenia nie można wykluczyć. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała całkowity zakaz stosowania trzech groźnych neonikotynoidów. Głosowanie państw członkowskich UE nad tą propozycją odbędzie się najprawdopodobniej już w maju.

Dla dobra pszczół, innych zwierząt oraz nas wszystkich, apelujemy do ministra rolnictwa o to, aby nasz kraj poparł całkowity zakaz stosowania neonikotynoidów i stał się prawdziwie przyjaznym pszczołom. Bardzo proszę - dołącz do apelu i namów do tego też swoich znajomych! Sprawa jest bardzo pilna.

Podpisz apel »

 

 

Stoimy przed ogromną szansą, która będzie kamieniem milowym na drodze do Europy wolnej od najgroźniejszych pestycydów, produkującej żywność w sposób jak najmniej szkodzący pszczołom. Oczywiście to długa droga, ale jeśli nie uda nam się dokonać tego kroku, do którego potrzebujemy również Twojego podpisu, szansę stracimy na długo.

Pokażmy siłę roju przyjaciół pszczół, powiedzmy ministrowi rolnictwa, jak ważne są pszczoły i zrównoważone rolnictwo!

Dziękuję bardzo za Twoje poparcie,
Kasia Jagiełło
Greenpeace

 

 

Czy wiesz ile Twoich pieniędzy idzie na prywatne autostrady?

Dzień dobry,
w czerwcu 2017 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł mówiący o ogromnych sumach jakie przekazuje budżet państwa koncesjonariuszom autostrad pod wymownym tytułem: „Wypłaty z publicznej kasy na prywatne autostrady coraz wyższe. Wynoszą już więcej niż wpływy z systemu viaToll.” 
Autor, Andrzej Kublik przytacza w nim następujące dane: „W 2016 r. na konta KFD (Krajowy Fundusz Drogowy) z opłat za przejazdy tymi odcinkami A1 i A2 wpłynęło 138,5 mln zł, czyli 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast zarządcom tych autostrad KFD wypłaciło za dostępność 1 mld 555 mln zł, czyli niemal jedną piątą więcej niż rok wcześniej.” 
Dalej czytamy: „po odliczeniu wpływów z płatnych odcinków A1 i A2 o łącznej długości prawie 260 km rządowy Fundusz przekazał zarządcom tych autostrad na czysto ponad 1,4 mld zł. To ponad 25 mln zł więcej niż wyniosły na czysto dochody KFD z systemu viaToll - elektronicznych opłat drogowych od ciężarówek pobieranych na koniec zeszłego roku na sieci 3,3 tys. km państwowych dróg. Innymi słowy, dochodów z viaToll nie starczyło na pokrycie w pełni rachunków prywatnych zarządców dwóch odcinków autostrad.”
 
 
 
W maju 2017 r. grupa organizacji pozarządowych skierowała do wicepremiera M. Morawieckiego pismo, w którym zwraca się o rozszerzenie systemu via Toll na wszystkie drogi krajowe i wszystkie typy pojazdów ciężarowych. Jak dotąd pismo pozostaje bez odpowiedzi.
     
     
W tym miejscu warto cofnąć się także do historycznych już sporów o polską politykę transportową jakie toczyły się w latach 90-tych ubiegłego wieku. Lobby autostradowe zapewniało wtedy o budowie nowych dróg jako panaceum na wszelkie trudności kraju. W wyniku jego działań kolejne rządy III RP przygotowywały ułatwiające ich budowę rozwiązania prawne, a na budowę dróg i autostrad przeznaczały wielokrotnie więcej środków niż na kolej i transport zbiorowy..
 
 
Rezultatem tego jest dzisiaj m.in. rozpełzanie się polskich miast i ucieczka ludzi na coraz dalsze przedmieścia, a przede wszystkim wzrost ruchu samochodowego i problem smogu, który przy nie sprzyjających warunkach pogodowych jakie miały miejsce ostatniej zimy, spowodował, że zanieczyszczenie powietrza w wielu polskich miastach pomimo ciągłego pogarszania standardów obowiązujących norm przekroczyło stan alarmowy. Kilkadziesiąt tysięcy przedwczesnych zgonów z tego powodu to tak zwane koszty zewnętrzne transportu, których ani lobby motoryzacyjne, ani kolejne rządy III RP nie chciały przyjąć do wiadomości.

Jednym z punktów dyskusji były wtedy także warunki finansowania budowy i funkcjonowania autostrad. Lobby autostradowe zapewniało, że po ich zbudowaniu wpływy z opłat sprawią, że będą one dochodowe zarówno dla koncesjonariuszy jak i skarbu państwa. Jak widać z powyższych danych i te zapewnienia w odniesieniu do skarbu państwa, a więc kieszeni nas wszystkich, pozostały na papierze. 

Zainteresowanych zachęcamy w tym miejscu do lektury publikacji: 
1. Wydana przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju w 1999 r. „Alternatywna polityka transportowa w Polsce według zasad ekorozwoju”.
2. Olaf Swolkień „Polityka transportowa”.
3. Wiele wartych przypomnienia materiałów znaleźć można także w internetowym archiwum pisma Zielone Brygady.
4. Cytowany tekst A. Kublik
a dostępny: http://wyborcza.pl/7,155287,22029279,wyplaty-z-...
 
 
 
Pomóż nam przenieść Tiry na tory!
 
 
 
 
Z obywatelskimi pozdrowieniami
 
         
 
Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 
Olaf Swolkień 
Wiceprezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)
 

 

 

 

 Wieści od nas: INSPROwnik nr 7/2017

INSPRO  

INSPROwnik 7/2017
 
 
 
 
Przeczytaj, co u nas nowego:
 
 
 
 
 
 
https:/inspro.org.pl
 
Wysłaliśmy listy do ministerstw ws. udziału organizacji obywatelskich w pracach zespołu ds. nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. 
W pracach powołanego przez Ministra Jerzego Szmita zespołu ds. nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym biorą udział urzędnicy, branżowe organizacje przedsiębiorców oraz samorządy. Ale nikt nie reprezentuje w nich pasażerów. Niezaproszenie organizacji obywatelskich, a tym samym brak możliwości monitorowania prac zespołu (nawet w roli obserwatora) ogranicza dostęp do informacji nt. kierunku prac.
 
 
 
 
 
 
https://chcewiedziec.pl/
 
Uruchomiliśmy właśnie specjalną aplikację, dzięki której możecie przekazać najpopularniejszym sieciom handlowym w Polsce swoją prośbę, aby wprowadziły do swojej oferty żywność wyprodukowaną bez udziału genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO). Przekazując nasze apele pokażemy sieciom handlowym czego oczekujemy od dostawców oraz po jakie produkty na półkach chcemy sięgać. Wspólnymi siłami dokonamy zmiany!
 
 
 
 
 
 
https://centrumklucz.pl/
 
Działasz w fundacji, stowarzyszeniu lub spółdzielni socjalnej i chcesz nauczyć się profesjonalnego zarządzania podmiotem? Dołącz do Szkoły Menedżerów Społecznych! Przez pół roku weźmiesz udział w 6 bezpłatnych szkoleniach oraz otrzymasz wsparcie doradcze i coachingowe. Dodatkowo - możemy zaprojektować stronę internetową i materiały graficzne dla Twojego podmiotu. Zostań jednym z 12 Menedżerów Społecznych - na Twoje zgłoszenie czekamy do 20 lipca.
 
 
 
 
 
 
 
https://kampanierzy.pl/
 
Kuźnia Kampanierów - edycja 2017, działa pełną parą. Skończyliśmy tygodniowy kurs, na którym uczestnicy spotkali najlepszych trenerów w Polsce i dowiedzieli się m.in. jak skutecznie wykorzystywać wiedzę, by zdobyć władzę (rząd dusz :-)), prowadzić działania rzecznicze, wykorzystywać nowe media, w skrócie - jak wygrywać kampanie! Teraz w całej Polsce toczą się intensywne działania naszych kuźniowych kampanierów - zmieniają świat na lepsze, a my wspieramy ich na każdym etapie - dobrą radą, kontaktami, doświadczeniem i profesjonalnym coachingiem. Jesteście ciekawi, co robią?
 
 
 
 
 
 
https://pasp.pl
 
Ukazała się książka prof. Andrzeja Zybały, członka Rady INSPRO, pt. Polski umysł na rozdrożu. Autor, dokonując analizy polskiej umysłowości, stawia tezę: za szybko działamy, za wolno myślimy. Czym to grozi i jakie są tego konsekwencje dla Polski? Zybała odpowiada jasno: brakiem rozwoju.
 
 
 
 
 
 
 
https://obywateledecyduja.pl/
 
W maju napisaliśmy do Prezydenta Andrzeja Dudy ws. nowelizacji ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej. Prosiliśmy w nim o spotkanie. Kancelaria Prezydenta ustaliła jego termin na 29 sierpnia 2017 roku. Chcemy tego dnia przekazać ponad 223 tysiące podpisów Obywatelidomagających się zmian w tej ustawie. Jak się dowiedzieliśmy, Prezydent nie planuje się z nami spotkać... Z tego powodu zorganizowaliśmy akcję na Twitterze.
 
 
 
 
 
 
https://tirynatory.pl
 
Razem z Koalicją Klimatyczną oraz Polskim Klubem Ekologicznym Okręg Mazowiecki wzięliśmy udział wkonsultacjach społecznych komunikatu Komisji Europejskiej "EUROPA W RUCH". Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią opinii przekazanej Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa. 
 
 
 
 
 
 
http://lodzianiedecyduja.pl/
 
Zapraszamy na kolejną debatę w ramach inicjatywy Łodzianie Decydują pt. „Piotrkowska wódką płynąca czy Park Kulturowy?” Na spotkaniu będziemy dyskutować nad kształtem i koncepcją rozwoju najpopularniejszej ulicy w Łodzi. Jaka przyszłość czeka słynną Piotrkowską? Czy jej ożywienie i rozwój musi zbiegać się jednocześnie z uciążliwościami dla jej mieszkańców? Jaki wpływ mają sklepy i lokalne sprzedające alkohol na właściwe funkcjonowanie Parku Kulturowego? Nad tymi problemami pochylimy się w gronie radnych, społeczników i aktywistów, naukowców związanych z urbanistyką oraz mieszkańców. Na debatę zapraszamy już dziś 18 lipca (wtorek) o godzinie 18.30 w naszej siedzibie przy ulicy Pomorskiej 40 w Łodzi (lewa oficyna, parter).
 
 
 
 
 
 
 
INSPRO - od 2004 r. stoimy po stronie Obywateli
 
 
 
 
 
 
 
Fajnie, że jesteście z nami :-) 

Z obywatelskimi pozdrowieniami, 

Zespół INSPRO 
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) 
ul. Pomorska 40 91-408 Łódź 
www.inspro.org.pl 
tel./fax: 42 630 17 49
 
 
Chcesz z nami zmieniać świat? 
 

 

 

  

PILNE: Chcą nam zamknąć usta!

Dzień dobry,
piszę do Ciebie na gorąco, cały w emocjach! Ale nie mogę przemilczeć tego co się właśnie dzieje... Dotarł dziś do nasprojekt raportu, nad którym od jakiegoś czasu pracowała komisja kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego (PE). Polskę reprezentują w niej europosłowie: Ryszard Czarnecki (PiS), Beata Gosiewska (PiS), Bogusław Liberadzki (SLD) oraz Julia Pitera (PO).

Wszystko wskazuje na to, że PE chce zablokować finansowanie działań organizacji społecznych, które sprzeciwiają się umowom handlowym CETA (EU–Kanada) i TTIP (UE–USA) oraz mówią o niebezpieczeństwach, jakie te umowy ze sobą niosą

W projekcie raportu napisano m.in. „(…) odmawia się jakiegokolwiek finansowania organizacji, które w oczywisty sposób rozpowszechniają nieprawdę i/lub których cele są sprzeczne z fundamentalnymi wartościami UE, demokracji, praw człowieka i/lub celami handlowymi i polityki bezpieczeństwa UE.” 

Przypomnij sobie jak demonstrowaliśmy przeciwko CETA/TTIP. Zobacz spot.

Dlaczego transatlantyckie umowy CETA i TTIP są niebezpieczne? 
Po pierwsze, to zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności. CETA i TTIP mogą doprowadzić do zalania polskich sklepów żywnością GMO, mięsem od zwierząt „faszerowanych” hormonami wzrostu, antybiotykami, mlekiem od krów, którym podaje się hormony mleczności. 
Po drugie, to zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolnictwa. Lokalna produkcja nie będzie chroniona przed konkurencją ponadnarodowych korporacji, które są w stanie sprzedawać swoje towary taniej, dzięki masowej produkcji, tańszej energii i znacznie niższym normom środowiskowym. 
Po trzecie, to wprowadzenie sądów arbitrażowych. Pozwolą one korporacjom pozywać rządy za potencjalnie utracone zyski. Kto za to zapłaci? Tak, podatnicy! 
Po czwarte, to zagrożenie dla 100 tys. miejsc pracy w naszym kraju. Na skutek CETA ma zniknąć 200 tys. miejsc pracy w UE. 

Przeczytaj więcej o naszych działaniach STOP CETA, STOP TTIP.

Dziś, bardzo proszę Cię o pomoc, bo dalsze działania INSPRO są zagrożone. Martwię się, że chcą nas uciszyć. Nie pozwólmy im na to. To dzięki wsparciu takich osób jak Ty, tak trudno nas zastraszyć.
Kliknij poniżej i dorzuć się!

 
 
Tak, przekazuję darowiznę, 
aby pomóc bronić moich interesów.
 
 

Nr konta do wpłat darowizn: 32 1060 0076 0000 3210 0024 5117 (Alior Bank) 
Pełna nazwa: Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) 
Adres: ul. Pomorska 40 | 91-408 Łódź

 
 
     

Dziękuję! 

Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

 
 
 

Pamiętaj o nas przy wypełnianiu PIT-a. 
Skorzystaj z darmowego programu PIT: https://inspro.org.pl/program-pit/ 
lub wpisz w swoje rozliczenie nr KRS 0000191928.

 

Zobacz kto pociąga za sznurki

Ziobro na szczudłach, Prokurator Uległy, Sędzia Podporządkowany i polityczne wyroki. Teatrem ulicznym ostrzegamy polityków przed przyjęciem rządowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i podporządkowaniem sądów politykom. Zobacz i udostępnij znajomym filmik z akcji na Facebooku lub YouTube!

UDOSTĘPNIĘ!

Prokurator Uległy i Sędzia Podporządkowany wystawiali akty oskarżenia i wydawali wyroki na polityków PiS. Za sznurki pociągał Zbigniew Ziobro. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli Ministrowi Sprawiedliwości uda się zamienić Krajową Radę Sądownictwa w „Krajową Radę ZIOBROwnictwa”.

Tak wyglądała zaaranżowana przed Sejmem scena. Na wydarzeniu pojawiły się media, które pokazały wiszące nad posłami i posłankami PiS zagrożenie. Ustawa Ziobry łatwo może obrócić się przeciwko nim.

Dziś Sejm debatuje nad dalszym losem ustawy. Wciąż jest szansa, aby powstrzymać oddanie sądów w ręce nieobliczalnych polityków. Udostępniając w mediach społecznościowych to ostrzeżenie, stwórzmy wspólnie siłę obnażającą prawdziwe intencje Ziobry. Obejrzyj, a następnie podziel się ze znajomymi nagraniem z happeningu pod Sejmem na Facebooku lub YouTube.

ZOBACZ I UDOSTĘPNIJ RELACJĘ NA FACEBOOKU!

ZOBACZ I UDOSTĘPNIJ RELACJĘ YOUTUBE!

Dwa tygodnie temu zrzuciliśmy się na bilbordy obnażające hipokryzję PiS w atakowaniu Krajowej Rady Sądownictwa. Akcja odbiła się szerokim echem, także w konserwatywnych mediach [1]. Teraz ponad 250 osób zrzuciło się na wydarzenie pod Sejmem. Takim zaangażowaniem pokazujemy naszą determinację w obronie państwa prawa. Nie było nasze ostatnie zdanie w tej sprawie.

Akcje uliczne to sposób na zainteresowanie do mediów prawami człowieka czy też ujawniania wpływu wielkich korporacji. Przed Marszem Niepodległości w 2015 r., śpiewem pod Pałacem Prezydenckim zaprotestowaliśmy przeciw wspieraniu wydarzeń nacjonalistów [2]. W maju zeszłego roku faszerowane chemikaliami krowy ostrzegały rząd przed przyjęciem umów handlowych TTIP i CETA [3]. W ten sposób skutecznie docieramy do mediów! Ale to nie wystarczy, politycy też muszą dostrzec społeczne oburzenie sprawą. Teraz czas na Ciebie, by zaalarmować znajomych o zamachu na sądy!

UDOSTĘPNIJ RELACJĘ NA FACEBOOKU!

UDOSTĘPNIJ RELACJĘ YOUTUBE!

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Nasza akcja zainteresowała TVP! Rządowa telewizja wtóruje argumentom Ziobry. Przekonuje, że w państwach Unii Europejskiej politycy wpływają na powoływanie sędziów [4]. Tę tezę obala m.in. Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”. Argumentują, że w większości państw europejskich to jednak społeczność sędziowska ma kluczowy wpływ na wybór nowych sędziów. [5]. Udostępnij nagranie z akcji na Facebooku lub YouTube, aby nagłośnić intencje rządu w ograniczaniu niezależności sądów!

[1] Skandaliczna inicjatywa w Warszawie! Wykorzystują słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, by uderzyć w PiS, wPolityce.pl, 21.03.2017; Billboardy z cytatami z braci Kaczyńskich zawisły przy budynku ministerstwa. Ich tematem KR, Wprost, 21.03.2017
[2] Przed Pałacem Prezydenckim odśpiewano „Odę do radości”, RDC, 9.11.2015
[3] akcjademokracja.pl/media_ttip
[4] Reforma sądownictwa w Sejmie, wiadomosci.tvp.pl, 05.04.2017
[5] Minister chce zmieniać sądownictwo, podpiera się przykładami z Europy. Jak jest? Tvn24.pl, 1.02.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

  

Dzień dobry,

Sympatyku INSPRO, czy słyszałeś już o nowych technikach hodowlanych (NBT) pozwalających otrzymywać zmodyfikowane rośliny i zwierzęta? Korporacje, głównie z USA chcą wykorzystać lukę w prawie i wprowadzić tzw. nowe GMO. Praca wre zarówno w laboratoriach, jak i w agencjach PR. Cel? Zwiększenie zysków dzięki wykorzystaniu ich w przemysłowej produkcji żywności, biomasy i biopaliw. 

Jeśli Komisja Europejska stanie po stronie koncernów, to NBT (nowe techniki hodowlane) nie będą musiały przechodzić przez ocenę ryzyka, a ich produkty nie będą znakowane i monitorowane!

INSPRO obok 19 organizacji obywatelskich z Europy podpisało stanowisko w tej sprawie. Protestujemy przeciwko bezwarunkowemu dopuszczeniu NBT na rynki unijne. Próbujemy przekonać KE o konieczności prawnego uregulowania NBT, a tym samym ochrony interesów konsumentów, rolników i hodowców. 

Czy produkty stworzone dzięki NBT są już na rynku? Od 2014 roku w Stanach Zjednoczonych uprawiany jest rzepak Cibus’ SU Canola, odporny na opryski herbicydami. Od tego roku produkt ten jest w sprzedaży także w Kanadzie. Tak! W tej Kanadzie z którą podpisaliśmy umowę CETA… 

Zagrożenie niepostrzeżenie zbliża się do Europy – znakowanie żywności wolnej od GMO jest potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek przedtem. Dlatego prosimy Cię o wsparcie finansowe kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”. 
Pamiętaj o nas przy wypełnianiu PITa za 2016 rok, przekazując 1% swojego podatku INSPRO. 


Pomóż nam oznakować żywność wolną od GMO. Przecież masz prawo wiedzieć co trafia na Twój talerz! 

 
 

Skorzystaj z darmowego programu PIT: https://inspro.org.pl/program-pit/ 
lub wpisz w swoje rozliczenie nr KRS 0000191928

 
 
 

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie! 
Zdrowia! 

Rafał Górski 
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

 

Polecam poniższy link ze strony Greenpeace pt. "Unia Europejska i Kanada podpisują CETA - umowę bez przyszłości":

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/swiat/Unia-Europejska-i-Kanada-podpisuj-CETA--umow-bez-przyszoci/

"Symboliczny uścisk dłoni i wspólne zdjęcie nie narzucą CETA Europejczykom. Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że CETA przedkłada interes korporacji nad zasady demokracji i dobro publiczne. W najbliższych miesiącach umowa ta prawdopodobnie nie zdoła przejść ratyfikacji w parlamentach państw członkowskich. Do tej pory rząd PiS wbrew protestom tysięcy obywateli, rolników, przedsiębiorców i wielu innych grup społecznych dawał CETA zielone światło. Nadszedł czas, żeby premier Szydło faktycznie stanęła po stronie interesu Polaków i nie dopuściła do przyjęcia przez nasz kraj umowy, co do której sama niejednokrotnie wyrażała wątpliwości – powiedziała Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska."

 

Na końcu powyższego artykułu jest link do bardzo ciekawego artykułu p.t. "Mity na temat CETA". Poniżej 2 fragmenty z niego:

"Przekonują: „Wiarygodność UE zależy od podpisania tej umowy”

Wiarygodność UE zależy od wypełniania wobec narodów Europy zobowiązań, zapisanych w Traktacie o Unii Europejskiej, według którego “decyzje [...] są podejmowane tak otwarcie, jak to możliwe i możliwie najbliżej obywateli”. Zasady demokracji, rządy prawa, promocja postępu ekonomicznego i społecznego, zrównoważony rozwój i ochrona środowiska – to wszystko są klucze do wiarygodności UE, stanowiące najlepsze antidotum na eurosceptycyzm, populizm i ekstremizm.

Z traktatu wynika, że postęp ekonomiczny powinien iść ręka w rękę ze społecznym i nie może być oddzielany od ochrony środowiska. W związku z rosnącymi obawami społecznymi wobec polityki handlowej, odbieramy jasny sygnał, że w rzeczywistości wiarygodność UE zależy od odrzucenia CETA.

CETA daje priorytet handlowi, spychając na plan dalszy kwestie natury społecznej, zdrowotnej i środowisko naturalne, a także zagraża rządom prawa w UE. Na jej podstawie firmy międzynarodowe mogą zaskarżyć rządy krajów, jeśli jakieś rozporządzenia prawne są przez nie postrzegane jako zagrożenie dla inwestycji, nawet gdy te rozporządzenia są wprowadzane w interesie publicznym."

 

 **************

"Odrzucenie CETA nie oznacza odrzucenia Kanadyjczyków. To odrzucenie zamachu korporacji na naszą demokrację. W rzeczywistości, europejskie i kanadyjskie organizacje pozarządowe i związki zawodowe występują ramię w ramię przeciwko CETA, przywołując te same wartości, które wspierają demokrację, rządy prawa oraz postęp w obszarze ochrony środowiska. 

 

 

Podpisz petycję STOP TTIP& CETA: Brońmy polskiego rolnictwa i polskiej żywności

 

What is the recipe to win against Monsanto?

We’re gearing up to launch the biggest effort to stop glyphosate that Europe has ever seen. Our opponents? The profit-obsessed corporation Monsanto that thinks it can keep selling its weedkiller that ‘probably causes cancer’ and not face any challenge.

Can you join the part of the WeMove community leading the way and funding this effort before the final phase of the campaign begins? This email is part of our big push to make sure we’re in as strong a position as possible to give it everything we’ve got before the end of 2017.

I’ll donate €2 a week
I’ll donate €3 a week
I’ll donate €5 a week
I’ll donate €10 a week
I’ll surprise you

The campaign to ban glyphosate has been raging for years. [n] But the next six months are the most import_ant. The short 18 month renewal of Monsanto’s glyphosate licence is almost up. [n] Together with our partners from all over Europe we’ve got to ramp up our efforts against the intense lobbying by the chemicals industry. To say the next few months are going to be busy would be an understatement.

Firstly, we’re going to deliver the huge, one-million strong European Citizens’ Initiative (ECI) petition we’ve built together. And if enough of us donate, we can pay someone in Brussels who organises on-the-ground actions of local activists. It will mean we can be nimble and spot opportunities to use our people power to stop Monsanto bending the ear of politicians elected to serve us.

Despite the fact that Monsanto’s weedkiller ‘probably causes cancer’, it brings the company over €2 billion a year. It’s the reason they’re so desperate to renew their licence to sell this dangerous chemical in Europe. [1]

So desperate that one of Monsanto’s bosses suggested they should “ghost-write" the science to ignore potential cancer-causing effects. They wrote: ”we would be keeping the cost down by us doing the writing and they [the scientists] would just edit & sign their names so to speak.” [2]

Our opponents might have deep pockets, but there are millions of us. Together, we’ve built the fastest growing ECI petition in history against Monsanto’s poison glyphosate, supported by a 100+ strong coalition of European organisations. We’re standing up for health. We’re standing up for nature. We’re standing up for sustainable agriculture. Can you donate to make the last few months of the campaign our most impactful yet?

I’ll donate €2 a week
I’ll donate €3 a week
I’ll donate €5 a week
I’ll donate €10 a week
I’ll surprise you


Thanks in advance for joining this special group of campaigners making it possible to unite Europe around banning glyphosate. Now let’s do this!
 

Oliver
Executive Director
WeMove.EU

References:
[1] http://www.keine-gentechnik.de/dossiers/gift-und-gentechnik/glyphosat-roundup-herbizide/fakten-zu-roundup-und-glyphosat/
[2] http://www.npr.org/sections/thesalt/2017/03/15/520250505/emails-reveal-monsantos-tactics-to-defend-glyphosate-against-cancer-fears

 

 

Breaking: Monsanto pays scientists to twist facts 

The report “Buying science” [1] reveals a huge scandal: scientists were hired and paid by Monsanto, Dow and BASF to twist the facts to get a profitable weedkiller approved for the European market. The industry-funded reviews of glyphosate carry fundamental scientific flaws, reaching from deliberate confusion on outcomes to the violation of OECD guidance for the evaluation of animal studies.[2]

What we do know from real science is this: glyphosate is probably carcinogenic. It kills all plants, except those genetically-modified by Monsanto to resist it. It destroys the food chain of bees, butterflies and birds. And to make matters worse, it is everywhere: in our water, soil, blood, and even our urine.[3]

But, we have a chance to stop it. We have to show Monsanto that they might be able to buy some scientists, but they cannot buy the truth. In less than six weeks, nearly 500,000 Europeans have already signed our European Citizens’ Initiative[3] to get glyphosate banned. But we need to grow to over one million Europeans in order to get our demands considered by the EU. Join us - sign the ECI now.

Share on Facebook
 
Share via Twitter
 
Send an email

Last week internal emails from Monsanto were leaked and the contents are shocking: in an email, Monsanto executive William Heydens proposed that the company "ghost-write" one paper and recruit outside scientists to defend glyphosate against cancer claims. He wrote that Monsanto “would keep the cost down by... doing the writing and [the scientists] would just edit and sign their names so to speak." [5][6].

EU regulations specify that carcinogenic substances like glyphosate should be banned for use, but a flawed and fraudulent regulatory procedure has protected it so far. Now, with our partners from all over Europe, we are exposing the truth.

Together, we started our European Citizen’ Initiative to ban glyphosate simultaneously across Europe. We were in London, Brussels, Paris, Madrid, Rome, Berlin and Vienna.[5] Together, we already collected 483,000 signatures from all member states of the EU, and our movement is spreading and getting stronger every day. WeMove is helping lead this fight and we will be there every step of the way.

Share on Facebook
 
Share via Twitter
 
Send an email

It’s obvious: We need to get glyphosate banned. It’s poisonous, it’s probably carcinogenic and it’s incompatible with sustainable agriculture. You are part of the movement. Help make it stronger. Sign and spread the word by forwarding this email to your friends and family.

It’s our future, it’s our health, and it’s our environment. We will take it into our own hands.

Thank you,

Martin (London), Olga (Bologna), Jörg (Lübeck), Mika (Bordeaux), Virginia (Madrid) and the whole WeMove.EU team

References:
[1] Buying Science https://www.global2000.at/gekaufte-wissenschaft

[2] http://www.oecd.org/chemicalsafety/testing/41362977.pdf

[3] Buying Science https://www.global2000.at/gekaufte-wissenschaft

[4] A European Citizens’ Initiative is a special way that ordinary European citizens like us can demand the European Commission investigates whether there should be a change in the law in Europe. It is different to a regular petition because this tool legally obliges the European Commission to consider and investigate our demands as citizens. So it gives us more bargaining power.

[5] http://www.npr.org/sections/thesalt/2017/03/15/520250505/emails-reveal-monsantos-tactics-to-defend-glyphosate-against-cancer-fears

[6] https://usrtk.org/pesticides/mdl-monsanto-glyphosate-cancer-case-key-documents-analysis/

 

Hi

Last week we dealt a huge blow to Monsanto. Our governments listened to us and refused to relicense Monsanto’s toxic pesticide glyphosate - for the time being.

Decision makers are now starting to debate the need for more transparency and independence from the likes of Monsanto. And on November 9th they will have to vote again on the future of glyphosate. Nevertheless, our victory gives us a huge chance to trigger an even bigger change.

In a few days, the WeMove staff and board will meet to discuss long-term strategy for the organisation. We can turn this one victory against Monsanto into a major victory against corporate power. And we can be much bolder in our planning if today each of us starts a regular donation of a just few euros each week.

1530 people have already started small regular donations to the movement since they received this email on Friday. Let the movement know they can count on your support too in the fight against corporate power. Donate now.

 

Yes I’ll donate €3 a week
Yes I’ll donate €5 a week
Yes I’ll donate €10 a week
I’ll surprise you!

Thank you so much. Here's the original email we sent Friday:

You are stopping glyphosate

Hi 

Today we stopped the EU from re-licensing glyphosate. At a meeting Wednesday, member states refused to give their support to a new licence for the toxic pesticide. The European Commission will keep trying to get approval in the next few weeks, but whatever happens, yesterday could mark the beginning of the end of glyphosate in Europe!

You helped to make this happen. You, I, and 1.3 million other Europeans who signed our Citizens’ Initiative, who shared its message, who went out on the streets with clipboards to collect signatures during our huge day of action, who talked to decision-makers in key countries to make them change their minds.

With our perseverance and optimism we set a cornerstone for a new, healthier and sustainable agriculture. We dealt a massive, people-powered blow right at the heart of the pesticide lobby and its influence over EU policies. That’s not too bad for a result! :)

By seriously putting into question the future of glyphosate in Europe we made a crucial first step. Our campaign is stimulating a fundamental shift in European agriculture. Decision makers are now starting to debate the need for more sustainability, transparency and independence from the likes of Monsanto. And our victory gives us a huge chance to trigger an even more fundamental change.


Next week the WeMove staff and Board meet to discuss long-term strategy for the organisation. We can turn this one victory against glyphosate into a pesticide-free future for the whole Europe. And we can be much bolder in our planning if today each of us start a regular donation of a just few euros each week. Help us take this opportunity, and donate now.

Yes I’ll donate €3 a week
Yes I’ll donate €5 a week
Yes I’ll donate €10 a week
I’ll surprise you!

When I took on the role of coordinating the ECI I had lots of energy and hope – but no illusions. I knew collecting one million official signatures in time to influence the ongoing policy process would be tough. Only three other Citizens’ Initiatives had ever been successful before – all of which were over five years ago.

And then, day by day, the overwhelming wave of support from you, so many other community members and from our partners came rolling in. Hundreds of thousands of people signed and volunteered to make sure their families, friends and neighbours signed too. Thousands of people took to the streets and collected signatures on paper forms, hundreds called their ministries demanding a “NO” vote. Our joint actions added up to the fastest ever ECI to reach the 1 million signature target.  

When we realised that the coming vote would be swung by the positions of Italy, France and Austria, the members of our community in those countries overwhelmingly responded to a call to mobilise, and pressured their governments to oppose glyphosate – not just for them, but for all of us all across Europe. This is what true solidarity looks like, and this is what we celebrate today.

We knew we were winning when we started reading in the official minutes of the EU meetings references to the ECI. One member state specifically cited our 1.3 million strong ECI as a key reason for not wanting to approve the pesticide. That is how much weight our voices carried in this process.

It’s hard to find the words to describe how seeing this incredible wave of support made me feel. Today we win against glyphosate, but this victory really goes much further. We showed to ourselves, to our opponents and our allies what it really means when a European community comes together, and what kind of power citizens can have. We stood strong and united for democracy, accountability of politicians, and transparency of decision-making. Together, we became the reason for the “no” vote.

It’s now time we look ahead and plan to face the challenges coming our way. If we can ban glyphosate, the most common toxic pesticide in Europe, why stop there? We have a chance to start a revolution in European agriculture, and draw up the plans for a new, pesticide-free future.

With your donation of just 3 euro a week, you can help us chart that future!

Yes I’ll donate €3 a week
Yes I’ll donate €5 a week
Yes I’ll donate €10 a week
I’ll surprise you!

Thank you,

David Schwartz, ECI Coordinator

PS.  Our joint work is driven by volunteers and activists like you, but coordination requires significant resources. From tech to logistics, from travel to promotional materials, from banners to staff costs, running and winning this European Citizen’s Initiative cost all organisations involved over €320, 000. -It was a massive joint effort between the WeMove community and our incredible partners, but to make sure we can do the same in the future financial security and independence is key. Donate now!

 

A new season for Europe 

Spring has finally come to Europe, and with it new challenges and fresh opportunities. While our nature was hibernating for the winter months, we at the WeMove community have been busy planting the seeds of change.

Together, we are beginning to write a new story for Europe - one that is about justice, solidarity and equality. Whether we are demanding action from leaders, protesting in Brussels, or sharing our messages of solidarity on social media, when we act together, we have the power to change things.

Everything we do together has been made possible by you, and others like you, who refuse to give our Europe away to corporations and technocrats.

 

As we enter a new season in the struggle for a better Europe, let’s take a moment to feel proud and celebrate some of the amazing things we’ve done together in the past weeks.

***

The huge message of warmth

As winter hit hard and left thousands of migrants and refugees stranded in Greece and Serbia unprepared, freezing in horrible conditions, we were there to act - quickly, effectively, in solidarity and with amazing warmth.

In just a few days, over 57,000 people from all across the EU joined our appeal for EU leaders to honour their commitments to relocate and give homes to the refugees on our doorsteps. But we didn’t stop at demanding political action - we focused on what we could do to save real people from the cold. Thanks to the incredible mobilisation of our community, we collected over €73,000, which we passed on to support NGOs and informal groups working on the ground.

The WeMove community helped pay for emergency aid, heaters, and fuel to warm up makeshift tents in mainland Greece, and helped migrants stranded on the streets of Belgrade. We supported volunteers on the Greek islands of Chios and Lesbos in providing hot food, blankets, and sleeping bags to the people Europe has forgotten. We sponsored a fantastic project of providing a mobile washroom for refugees in Serbia.

In this victory of solidarity over divisions, we’ve made our community proud, and we’ve given hope and warmth to people who needed it most. Thank you.

***

Nipping it in the bud

An idea grew like a weed in the European Commission: a plan for a European Multilateral Investment Court (MIC), another name for what we protested against in the TTIP and CETA trade deals. This massive parallel court system would allow big businesses to sue our governments if laws protecting consumers, environment or public health were seen as affecting their expected profits.

But even before the Commission spelled out its proposal, we were there to take part in their open consultation, reacting quickly to nip the idea in the bud. With our partners, and in just 5 days, we gathered more than 300,000 signatures opposing the corporate court, from all across Europe. We organised an action in Brussels on the final day of the consultation, and our voices were heard by the Head of Cabinet of the Commissioner for International Trade.

What now? We go on! We’re not going to wait and see whether our first punch against the MIC was the knock-out; we are ready for action and you can expect a second wave of mobilisations in May. Stay tuned!

***

Shifting power, not profits

We’ve channeled our anger at corporate tax dodging to change the rules of the game, and prevent corporations from shifting their profits to tax havens. The Commission has a plan to make the businesses follow the same set of tax rules, but there’s a problem - countries that help corporations dodge taxes could block it. This is where we come in.

More than 100,000 Europeans have signed our petition to stop profit-shifting, and our demands are now reaching key EU governments who can make a difference. Just a couple of weeks ago, our voices echoed in the corridors of the German Finance Ministry, where we asked Germany to take on a leading role in the fight against profit-shifting - and we know we were heard.

The banner says: Stop the tax dodging of the multinationals. Listen to 102 042 Europeans

We’ll soon be meeting with the Irish Finance Ministry and use the power of our community to demand that Ireland doesn’t block the European Commission’s proposal. And that’s not the end: we’re after many other key players, like Malta and the Netherlands. Our European community’s unique strength is the ability to take action anywhere in Europe where we are needed - be it Berlin, Dublin, Paris or Warsaw. Watch out for updates!

***

Together, you, I, and a community of already more than 610,000 other progressive Europeans are building a real European movement for change.

We’ve done so much in just a few weeks: we stood up to powerful corporations and called them on their sketchy tax practices which channel funds away from our public healthcare, education and nature protection. We were not afraid to speak up for those who needed their voices heard: refugees and migrants suffering the harsh winter weather in makeshift camps.

By taking action and sharing our common messages you have given the WeMove community power - but to be able to run effective campaigns and remain independent, we need your financial support. With your help we will be able to find innovative ways of influencing decision-makers, get more visibility in the media for our demands, and organise simultaneous actions in cities across Europe. Will you consider donating just a few euros a week and help the WeMove community become unstoppable in our fight for a better Europe?

Thank you,
Martin (London/Berlin), Joerg (Lübeck), Olga (Bologna), Julia (Warsaw), Virginia (Madrid), and the rest of us at WeMove.EU

P.S. None of our key campaigns would have been possible without our dedicated, experienced and bold partners from the civil society. In the past months we worked with Friends of the Earth, Seattle to Brussels Network, Campact and many others. A great thank you!

 

Rządzący chwytają się manipulacji, by podważyć nasze prawo do wolnego od politycznych nacisków sądu. Wspólnymi siłami daliśmy odpór w postaci billboardów, ujawniających hipokryzję polityków PiS. Teraz czas, aby ich ostrzec, że tymi zmianami mogą zagrozić zarówno nam, jak i samym sobie.

NAPISZ E-MAIL!

 

Sejm zaczął prace nad ustawą zmieniająca ustrój państwa i oddająca władzę nad sądami politykom. Po sparaliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego [1], na celowniku rządu znalazła się Krajowa Rada Sądownictwa (KRS). Minister Sprawiedliwości chce ją sparaliżować i poddać woli sejmowej większości. Jeśli ustawa przejdzie, wyroki będą pisać politycy, a nie niezależni sędziowie.

Rządzący chwytają się wielu nadużyć i manipulacji, atakując sądy i KRS [2]. Kiedyś zarówno Lech jak i Jarosław Kaczyńscy byli zwolennikami trójpodziału władzy, powstania Krajowej Rady Sądownictwa, a także udziału sędziów w kształtowaniu jej składu [3]. Teraz prezes PiS atakuje sędziów i sądy. Instytucję, którą sam popierał i w której zasiadał jego brat, nazywa „postkomunistyczną” [4].

Wspólnymi siłami daliśmy odpór w postaci bilbordów, które zawisły w centrum Warszawy, pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a Kancelarią Premiera. Czarno na białym ujawniamy hipokryzję PiS i zaprzeczenie wartościom, o które bracia Kaczyński kiedyś walczyli przy Okrągłym Stole.

Musimy pilnie pokazać politykom i zwolennikom Prawa i Sprawiedliwości zagrożenia dla naszych i ich praw. Propozycja Zbigniewa Ziobry dziś trafi do posłów. Już teraz jako Prokurator Generalny skupia on w swoich rękach ogromną władzę. Pewnego dnia może zostać wykorzystana również przeciwko politycznej konkurencji w obozie władzy. Niech twój e-mail do posłów PiS będzie przestrogą. Gdy zaleją ich setki podobnych wiadomości, zapali się im ostrzegawcza lampka.

NAPISZ E-MAIL DO POSŁÓW PIS!

Już ponad 10 tys. osób podpisało się pod apelem przeciwko niszczeniu instytucji stojących na straży naszych praw. W poniedziałek słowa poparcia i solidarności z sędziami wraz z podpisami pod apelem przekazaliśmy uczestnikom nadzwyczajnego Zebrania Sędziów w Warszawie. Nasze wspólne zaangażowanie spotkało się z niezwykle życzliwym przyjęciem.

To nie pierwszy raz, gdy sięgamy po reklamę zewnętrzną, aby walczyć o sprawy ważne dla społeczności Akcji Demokracji. W zeszłym roku bilbordy, pokazujące problem smogu w Zakopanem, zmusiły miejscowe władze do działania. W sierpniu w ten sam sposób naciskaliśmy na władze PO, by zajęły jasne stanowisko wobec zamachu na prawa kobiet. Same reklamy jednak nie wystarczą. Politycy muszą otrzymać od nas bezpośredni sygnał, że proponowane zmiany w sądownictwie zagrażają nam, a w przyszłości mogą zagrozić im samym.

KLIKNIJ I NAPISZ E-MAIL DO POSŁÓW PIS!

Pozdrawiam,
Piotr Cykowski z Akcji Demokracji

PS Sfinansowanie bilbordów możliwe było dzięki wpłatom ponad 800 osób. Wszystkim należą się brawa za udział w tym działaniu! Dzięki temu udało nam się dotrzeć z naszym przekazem do mediów [5]. Teraz czas, aby bezpośrednio poinformować posłów PiS przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą ustawa forsowana przez Zbigniewa Ziobrę! Kliknij, aby napisać do nich e-mail w tej sprawie!

 

[1] W Trybunale Konstytucyjnym zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone. Rodzi to poważne wątpliwości co do tego, czy wyroki wydane z udziałem tych osób będą wiążące. Ponadto prezeska została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą.
[2] Odpowiedź rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa na zarzuty przedstawiane przez rządzących polityków, krs.gov.pl/pl/rzecznik-prasowy/komunikaty
[3] Wypowiedź Lecha Kaczyńskiego na temat KRS: List Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z okazji XX-lecia Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowa Rada Sądownictwa, kwartalnik, Nr 2 (7), czerwiec 2010; Kaczyński oskarża Krajową Radę Sądownictwa. O niezależność, o którą sam walczył przy Okrągłym Stole, Oko.press, 18.03.2017
[4] Tusk jest kandydatem niemieckim, gpcodziennie.pl, 08.03.2017
[5] Akcja Demokracja: W ramach protestu billboardy z cytatami z Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego o KRS, GazetaPrawna.pl, 21.03.2017; Lech kontra Jarosław. Billboardy z cytatami braci Kaczyńskich o KRS, polsatnews.pl, 22.03.2017; Tego Jarosław Kaczyński się nie spodziewał. Organizacja pozarządowa kłuje go w oczy plakatem ze słowami brata, NaTemat.pl, 22.03.2017; KRS to "instytucja postkomunistyczna"? Na billboardach przypomnieli Kaczyńskiemu słowa jego brata, wyborcza.pl, 22.03.2017; Billboardy z cytatami z braci Kaczyńskich zawisły przy budynku ministerstwa. Ich tematem KRS, Wprost, 21.03.2017

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Mimo licznych protestów, już pod koniec lipca wejdzie w życie prawo, które ograniczy dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Teraz czas na decyzję, co dalej robimy. Przyglądamy się aptekom, czy przeznaczamy energię na inne tematy, np. ten dotyczący aborcji.  

Antykoncepcja awaryjna

Stało się. Prezydent Duda podpisał ustawę, która obejmie antykoncepcję awaryjną obowiązkiem recept. Napiszę wprost: jestem zła i jest to fatalna wiadomość dla kobiet i ich bliskich.

Przez ostatnie miesiące zrobiliśmy w tej sprawie wiele. Pisaliśmy e-maile i tweetowaliśmy do Prezydenta z prośbą żeby jej nie podpisywał. Wcześniej wspólnie wysłaliśmy prawie 40 tysięcy e-maili do posłów i posłanek PiSu zasiadających w Komisji Zdrowia.

Podpisy pod apelem doręczaliśmy dwukrotnie: do Komisji Zdrowia, a następnie do Marszałka Sejmu, ze szczególnym prezentem – wielką pluszową pigułką. Dzięki temu skutecznie zainteresowaliśmy media tematem. Nagłaśnialiśmy kłamstwa ministra Radziwiłła. Nie zatrzymało to, niestety, ustawy.

Nie poddajemy się. Przegrane nas wzmacniają. Czas zastanowić się, co dalej. Czy powinniśmy zająć się kwestią aptek, które nie przestrzegają prawa i nie realizują recept na antykoncepcję? A może przeznaczyć całą naszą energię na walkę z zapowiadanymi na jesień kolejnymi próbami zaostrzenia prawa antyaborcyjnego? Przeciwnicy praw kobiet zapowiedzieli rozpoczęcie zbiórki podpisów pod nowym projektem po wakacjach.

Twoje zdanie ma tu znaczenie! Chcemy zajmować się sprawami, które poruszają osoby związane z Akcją. Wypełnienie ankiety zajmie Ci mniej niż 2 minuty. Masz czas do soboty - wtedy zespół Akcji będzie analizował wyniki.

23 lipca ustawa, którą podpisał Prezydent, wchodzi w życie. Antykoncepcja awaryjna nie będzie dostępna od ręki. Do tego dnia masz czas, żeby nabyć bez recepty tabletkę „dzień po” w aptekach, które je sprzedają. Na grupach Dziewuchy Dziewuchom kobiety wymieniają się informacjami o tym, gdzie to jest możliwe. Niektóre apteki celowo nie sprowadzają tabletek.

W Akcji często pytamy aktywistów i aktywistki o zdanie. Wierzymy, że razem jesteśmy sprawniejsi i bardziej skuteczni. Jakiś czas temu pytałam Cię o to, czy jesteś za liberalizacją prawa antyaborcyjnego. Ponad 80% osób z Akcji zdecydowało, że jak będzie szansa, to powinniśmy wspólnie zawalczyć o lepszy dostęp do aborcji. Dzisiaj takiej możliwości nie ma, ale jak tylko się pojawi, to będziemy działać.

Cały czas stawiamy czoła również wielu innym wyzwaniom, takim jak np. obrona trójpodziału władzy w Polsce. W zeszłym tygodniu kilka tysięcy osób wypowiedziało się w sprawie kolejnych kroków w walce o niezależność sądownictwa w Polsce. Teraz zespół Akcji przygotowuje specjalny komunikat dla posłów i posłanek PiSu, który zobaczą w mediach społecznościowych.

Teraz czas na decyzję o działaniach w sprawie antykoncepcji. Czy powinniśmy dalej się nią zajmować, czy raczej skupić na prawie antyaborcyjnym?

Z pozdrowieniami

Weronika Paszewska z zespołu Akcji Demokracji

PS Marta z Włocławka tak pisała do członków i członkiń Komisji Zdrowia: „Nie bójcie się, Państwo, kobiet, nie bójcie się obrony naszych praw, nie bójcie się awaryjnej antykoncepcji. Dajcie nam działać zgodnie z naszymi, a nie waszymi, sumieniami.” Siłą Akcji Demokracji jesteś Ty i tysiące innych osób. Liczy się Twoje zdanie. Podejmijmy dzisiaj wspólnie decyzję, co dalej powinniśmy robić w sprawie antykoncepcji. Kliknij, żeby wypełnić ankietę.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Słuchamy Polaków w ważnych sprawach – zapewniała Premier Szydło. Chcemy przypomnieć te słowa na plakatach w centrum Warszawy. Bo referendum może trafić znów do sejmowej „zamrażarki”! Dorzucisz się do nich? Jeśli tak, wpłać przed piątkiem, byśmy zdążyli z zamówieniem powierzchni reklamowej przed kolejnym posiedzeniem Sejmu.

Złotówka na plakat, by wybrzmiał głos miliona

Wniosek w sprawie referendum szkolnego trafił do sejmowej komisji. Chcemy, by jak najszybciej przygotowała ona uchwałę, która doprowadzi do rozpisania referendum przed początkiem nowego roku szkolnego. Wszystko jest jednak w rękach dominującego w komisji PiS-u. 

Partia rządząca może odwlekać decyzję, aż posłanki i posłowie rozjadą się na wakacje. Wtedy reforma, nie zatrzymana, wejdzie w życie we wrześniu. W takiej sytuacji rozpisanie referendum będzie mieć dużo mniejszy sens. Dlatego musimy doprowadzić do przygotowania przez komisję uchwały i jej przyjęcia już na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Prezydent Duda i Premier Szydło wielokrotnie zapowiadali, że będą szanować głos rodziców i nauczycieli ws. zmian w edukacji. Przypomnimy im o tym, publikując na kilku plakatach na przystankach autobusowych te wypowiedzi. Wykręcenie się z tych słów w trakcie posiedzenia Sejmu, gdy nasze reklamy będą widoczne dla dziesiątek tysięcy osób, może być dla nich zbyt trudne. Okaże się, że lepiej już będzie rozpisać referendum.

„Jeżeli będzie taka potrzeba, będą takie oczekiwania, to zapytamy Polaków, czy chcą takich zmian” - zapewniała Beata Szydło w rozmowie o reformie edukacji dwa lata temu. Dorzuć się do plakatów, które przypomną te słowa posłom i posłankom PiS-u. Jeśli Twoja wpłata dotrze do nas do piątku, zdążymy zamówić nośniki na przyszły tydzień, kiedy odbywa się – decydujące w tej sprawie - posiedzenie Sejmu.

DORZUCAM SIĘ

Akcja Demokracja jest ruchem, który łączy ludzi zaangażowanych, by wzmocnić ich głos. To, co trudne do osiągnięcia dla jednej osoby, staje się możliwe dla setek czy tysięcy osób. Podpisanie apelu to pierwszy krok, nie zawsze wystarczający do osiągnięcia celu kampanii. Czy chodzi o zrzucenie się na plakaty w obronie apolityczności sądów, napisanie listu do urzędu ws. smogu, czy udział w proteście przeciw odkrywce – wpływ jest większy dzięki wspólnemu działaniu. Dzięki, że jesteśmy razem! 

Pod wnioskiem o referendum podpisało się blisko milion osób. Ich żądanie powinno zostać pilnie rozpatrzone. PiS nie ma mocnych podstaw, by je odrzucić, więc gra na zwłokę. Utrudnijmy mu to! Twoja wpłata pozwoli nam zamówić plakaty, dzięki czemu słowa Dudy o tym, że „zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą, nauczycieli i specjalistów, a także rodziców” pojawią się w przestrzeni publicznej. Zadbamy, by media poniosły szerzej ten przekaz, a PiS nie miał innego wyjścia niż referendum rozpisać. Kliknij, by dorzucić się do plakatów.

Z pozdrowieniami,
Maria Świetlik z Akcji Demokracji 

PS W wyniku reformy już straciło pracę blisko 10 tys. nauczycielek i nauczycieli, a kolejnym 22 tys. przycięto etaty [1]. A przecież Minister Edukacji zapewniała wielokrotnie, że żadnych redukcji zatrudnienia nie będzie! Czas rozliczyć PiS z takich „obietnic”. Dorzuć się do plakatów, które przypomną, co Prezydent i Premier mówili na temat referendum. Nie dopuśćmy do tego, że referendum znów trafi do sejmowej „zamrażarki”, aż będzie na nie za późno. Kliknij, by przejść na stronę płatności.

[1] 30 tys. ofiar reformy edukacji. Już prawie 9 tysięcy nauczycieli traci pracę, a 22 tys. część etatu, OKO.press, 14.06.2017 r.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Mamy powód do zadowolenia. Wniosek o referendum w końcu trafił pod obrady Sejmu. Teraz musimy zwiększyć nacisk, by sprawa nie ugrzęzła w komisji. Kiedyś Prezydent Duda i Premier Szydło zapewniali, że będą słuchać głosu rodziców i nauczycieli ws. reformy. Udostępnij stronę, która o tym przypomina, by zwiększyć nacisk.

www.kiedyreferendum.pl

Dziś Sejm rozpoczął w końcu prace nad wnioskiem o referendum szkolne. Cieszymy się, bo czekaliśmy na ten moment dwa miesiące. Wnioskiem ma teraz zająć się Komisja Ustawodawcza. Jeśli nie będzie się ociągać, to termin referendum zostanie wyznaczony już na następnym posiedzeniu, a głos społeczeństwa może wybrzmieć jeszcze przed 1 września. 

Jest tylko jeden szkopuł – decyzja o tempie prac należy w tym momencie do prezydium Komisji, a w nim zasiada prawie sam… PiS (ma trzy z czterech miejsc). Jeśli będzie grał na zwłokę, sprawa spadnie na drugą połowę lipca lub na jesień. Szanse na zatrzymanie reformy, zanim wejdzie w życie, spadną. Dlatego musimy zwiększyć nacisk i sprawić, by więcej osób dowiedziało się o unikach PiS-u.

„Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą, nauczycieli i specjalistów, a także rodziców”. Czy zgadniesz, kto to powiedział? Sam Prezydent Andrzej Duda, niecałe dwa lata temu. Przygotowaliśmy zabawną stronę, która przypomina, co Prezydent i Premier Szydło mówili ws. referendum oświatowego. Udostępnij ją swoim znajomymi, by zwiększyć nacisk.

Wiemy, że opinie na temat obecnego systemu edukacji nie są dobre. I wcale nie jesteśmy przeciwni reformowaniu szkolnictwa. Wręcz przeciwnie. Tylko że propozycja PiS zdaniem nauczycieli i specjalistów, a także rodziców, raczej popsuje, niż cokolwiek naprawi. A my, podobnie jak Prezydent, uważamy, że takie zmiany powinny być wprowadzane z poszanowaniem ich opinii. Dlatego wspieramy tych, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum.

Odnieśliśmy połowę sukcesu, bo wniosek w końcu został Sejmowi przedstawiony. Teraz Komisja jak najszybciej powinna przygotować uchwałę i wyznaczyć termin samego referendum, zanim reforma wejdzie w życie. Jeśli PiS chce zachować się zgodnie z tym, co sam twierdził, to nie ma innego wyjścia, jak referendum rozpisać. Udostępnij naszą stronę znajomym, by zwiększyć nacisk w tej sprawie.

Pozdrawiam,
Maria Świetlik z Akcji Demokracji

PS Wypominanie PiS ich własnych poglądów sprzed lat już raz pomogło nam przyciągnąć uwagę mediów i wywołać niepokój w szeregach tej partii. Ponad 1,400 aktywistek i aktywistów Akcji zrzuciło się wiosną na billboardy, które przypomniały pozytywne słowa Lecha Kaczyńskiego na temat (atakowanej przez PiS) Krajowej Rady Sądownictwa oraz to, że sam w niej zasiadał. Trudniej było PiS twierdzić, że jest to „komunistyczny przeżytek”. Powtórzmy to teraz w sprawie referendum. Udostępnij naszą stronę z cytatami z Prezydenta i Premier!

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Komentarze  

FirstWaylon
# FirstWaylon 2017-11-19 18:02
I see you don't monetize your blog, don't waste your
traffic, you can earn additional cash every month because you've got hi quality content.
If you want to know how to make extra money, search for: Boorfe's tips best adsense alternative
LateshaSmall
# LateshaSmall 2017-11-20 10:30
I have checked your page and i've found some duplicate content, that's
why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for: Boorfe's tips unlimited content
LeonelChief
# LeonelChief 2018-03-21 05:13
I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google's search results, but there is a tool that can help you to
create 100% unique articles, search for; boorfe's tips unlimited content
ElsieChief
# ElsieChief 2018-03-21 12:23
I have checked your blog and i have found
some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for;
boorfe's tips unlimited content
MitchelChief
# MitchelChief 2018-03-26 10:10
I have checked your blog and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there is
a tool that can help you to create 100% unique articles, search for; boorfe's tips unlimited content
LillianChief
# LillianChief 2018-03-27 10:21
I have checked your site and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search
results, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for: boorfe's tips unlimited content
CharmainChief
# CharmainChief 2018-03-27 15:49
I have checked your page and i've found some duplicate content,
that's why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique articles,
search for; boorfe's tips unlimited content
shop pet
# shop pet 2018-04-17 02:50
Hi to every one, as I am truly keen of reading this
web site's post to be updated regularly. It carries pleasant material.
ZacheryChief
# ZacheryChief 2018-04-25 23:12
I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to
create 100% unique articles, search for: boorfe's tips unlimited content
otc herpes test
# otc herpes test 2018-06-17 18:49
More often than not, the vigorousness departments care for confidential clinics that sell democratic STD testing particularly HIV but will also extend tests on other sexually transmitted diseases.
STD Clinic (17th High road Testing and Treatment) over the counter std test cvs: sites.google.com/view/overthecounterstdtest/ at the Orange County Vigour Vigilance Agency (OCHCA) offers testing and treatment for sexually transmitted diseases (STD) and HIV testing.
agen judi bola
# agen judi bola 2018-06-19 23:48
The World Cup Football 2018 is the most in a family way sporting circumstance of the year. In actuality, it’s the most excellent affair of the recital four years. The eyes of the whole sphere last wishes as be following their teams at the In the seventh heaven Cup 2018 Russia, as 32 teams dust-up in the biggest show on Earth. It’s been lengthy four years waiting suitable the FIFA The worldwide Cup 2018. At verge on its recur comes a plethora of betting opportunities and noteworthy promos.
Latest scandal can be rest here sites.google.com/view/worldcuprussia2018guide/
99Lucienne
# 99Lucienne 2018-07-16 09:26
I can see that your page probably doesn't have much traffic.
Your posts are interesting, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your blog.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
73Rosie
# 73Rosie 2018-07-17 02:05
I can see that your site probably doesn't have much visits.
Your articles are awesome, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your
site. Search in google: dracko's tricks make your content go
viral
99Jame
# 99Jame 2018-07-28 02:49
I can see that your content probably doesn't have much visits.
Your articles are awesome, you only need more new visitors.
I know a method that can cause a viral effect on your blog.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
99Aja
# 99Aja 2018-07-30 03:05
I can see that your site probably doesn't have much traffic.
Your articles are awesome, you only need more new
visitors. I know a method that can cause a viral effect on your blog.
Search in google: dracko's tricks make your content go viral
JacquieJuicy
# JacquieJuicy 2018-07-31 11:29
Hello. I see that you don't update your website too often. I know that
writing posts is time consuming and boring. But did you know that there
is a tool that allows you to create new articles using existing content (from article directories or other blogs from your
niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape
test. You should try miftolo's tools
79Cornell
# 79Cornell 2018-07-31 16:54
I can see that your site probably doesn't have much traffic.
Your posts are interesting, you only need more new readers.
I know a method that can cause a viral effect
on your site. Search in google: dracko's tricks make your content go viral
MarinaJuicy
# MarinaJuicy 2018-07-31 17:15
Hi. I see that you don't update your website too often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to
create new posts using existing content (from article directories or other blogs from
your niche)? And it does it very well. The new articles
are unique and pass the copyscape test. You should try miftolo's tools
StacyJuicy
# StacyJuicy 2018-08-05 17:46
Hi. I see that you don't update your blog too often.
I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using existing content
(from article directories or other websites from your niche)?
And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
LavernJuicy
# LavernJuicy 2018-08-06 20:01
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing
content (from article directories or other blogs from your niche)?

And it does it very well. The new posts are unique and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools

You have no rights to post comments